انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 316)
سه شنبه 14/6/1391 - 23:27 -0 تشکر 543731
نشست رییس قوه قضاییه با دانشجویان

 
رییس قوه قضاییه در نشستی با دانشجویان ضمن دفاع از عملكرد قوه قضاییه در عین پذیرش برخی اشكالات، به سوالات حضار پیرامون مسائل گوناگون پاسخ داد.
 
 

سه شنبه 14/6/1391 - 23:27 - 0 تشکر 543732

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی طی سخنانی در سیزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر كشور در دانشگاه صنعتی شریف، صحبت‌های یكی از مسئولان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در دیدار با رهبر انقلاب مبنی بر خودداری از حضور در جمع دانشجویان را ناعادلانه دانست و گفت: به طور قاطع اینجانب در بین تمام مسئولان قضایی بیشتر از همه در جلسات دانشجویی حضور داشته‌ام.

وی ادامه داد: من از سابق طالب حضور در جلسات این‌چنینی بودم. خصوصا زمانی كه در كارهای اجرایی حضور نداشتم و مخصوصا زمانی كه جریان‌های روشنفكری و اصلاحات خیلی در كشور شلوغ می‌كرد و دستگاه‌های اجرایی در خدمت این افكار روشنفكری و التقاطی بودند.

رییس قوه قضاییه افزود: بنابراین من این مساله را روند صحیحی می‌دانم كه مسوولین اعم از فرهنگی و سیاسی در فضاهای دانشجویی شركت كنند و این را هم بدانید كه مسیر همه‌ی ما مسیر انقلاب اسلامی و دیانت است؛ حالا ممكن است سلایق مختلف باشد ولی یك مسیر روشن وجود دارد و باید توجه داشته باشیم كه اختلاف سلایق به اختلاف مسیر منجر نشود.

رییس قوه قضاییه با اشاره به تاكید رهبر انقلاب مبنی بر حضور مسوولان در جلسات دانشجویی گفت: این امر نكته‌ی صحیحی است؛ زیرا دانشگاه‌ها بستر پیشرفت و تحول در جامعه هستند و در برخی كشورهای غربی خصوصا انگلیس با سابقه‌ی طولانی در تاثیر بر دنیا كه دارند جلسات سیاسی بسیار زیادی وجود دارد و بسیاری از افرادی كه از كشورهای مختلف به یك مسوولیتی می‌رسند در این جلسات شركت می‌كنند.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:28 - 0 تشکر 543733

آملی لاریجانی اظهار كرد: عرض من این است كه زمان دانشجویی زمان نشاط است و هیچ‌یك از ما مسوولین نباید خود را فراتر از نقد بدانیم. نقد هم فقط این نیست كه اشتباهات ذكر شود ولی به هر حال نقد زمینه‌ساز پیشرفت است. نقد اساس پیشرفت علم است و این ایده‌ای كه دوستان مطرح می‌كنند مبنی بر نقد بر اساس موازین، ایده‌ درستی است.

وی تصریح كرد: من نكته‌ای را عرض كنم؛ زیرا در محضر مقام معظم رهبری هم گفته شده و آن این‌كه ایشان فرموده‌اند به مسوولین گفته شده است تا در جلسات دانشجویی شركت كنند. من خودم مشتاق بودم و قبلا هم گفته بودم هركجا جلسه‌ای باشد حضور خواهم یافت. البته مشكلی وجود دارد و آن محدودیت وقت ماست ولی در كنار همه‌ی این كارها در این جلسات حضور پیدا می‌كنم و همین امروز برای شركت در این جلسه مجبور شدم اجلاس خبرگان را ترك كنم.

رییس قوه قضاییه در ادامه با انتقاد از صحبت‌های یكی از مسوولان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر كشور در دیدار با رهبری گفت: در این جلسه گفته شد رییس دستگاه قضایی كه وقت دارند از برخی وبلاگ‌ها انتقاد كنند فرصت نكرده‌اند با وجود دعوت‌های بسیار در جلسات دانشجویی شركت كنند. اولا این قیاس مع‌الفارغ است. گلایه یك دقیقه است ولی حضور در جمع شما به چندین ساعت وقت نیاز دارد. در ثانی این حرف درست نبود، چون در ایامی كه من در قوه قضاییه هستم در چندین جلسه‌ی این‌چنینی شركت كرده‌ام و پرسش و پاسخ هم برگزار شده بود.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:28 - 0 تشکر 543734

وی ادامه داد: من خواهشم این است، وقتی چنین چیزی در محضر مقام معظم رهبری مطرح می‌شود قدری ظلم در حق دستگاهی است كه می‌خواهد عدالت را اجرا كند. البته من خدمت مقام معظم رهبری عرض كردم كه چنین چیزی نبوده است. هرجا هم كه رفته‌ام اصرار داشته‌ام پرسش و پاسخ باشد.

آملی لاریجانی ادامه داد: در سفرهای استانی هم اصرار داشته‌ام یك جلسه با اساتید و نخبگان دانشگاهی با پرسش و پاسخ برگزار شود و اتفاقا انتقاداتی هم وارد شده و به آنها پاسخ داده شده است.

رییس دستگاه قضایی اظهار كرد: خواهش من از دوستان این است كه با اطلاع صحبت كنند و مقام معظم رهبری هم همین امر را تذكر داده است ولی به طور قاطع عرض می‌كنم كه من از بین تمام مسوولان قضایی بیشتر از همه در جلسات دانشجویی شركت كرده‌ام.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:28 - 0 تشکر 543736

رییس قوه قضاییه با اشاره به امكانات دستگاه قضایی گفت: مشكل اساسی ما در قوه قضاییه كمبود نیروست. دستگاه قضایی، دستگاهی بسیار گسترده است و شاكله‌ای خاص دارد. شما نباید دستگاه قضایی را مساوی با رییس قوه قضاییه بگیرید. البته این به معنای شانه خالی كردن از مسئولیت‌ها نیست اما قضات دارای استقلال هستند. دستگاه قضایی، دستگاهی پراكنده در كل كشور است و قاضی دارای استقلال در فهم است.

آملی لاریجانی تصریح كرد: دستگاه قضایی از لحاظ بودجه و سایر امكانات مظلوم واقع شده است.

وی ادامه داد: زمانی به مقام معظم رهبری در مورد عملكرد صدا و سیما گلایه‌ای كردم. نباید اقدامات به گونه‌ای باشد كه نحوه‌ پرداختن به دستگاه قضایی، تحقیرآمیز به نظر بیاید؛ به طوری كه در یك روز پس از بیان اخبار بازار تهران و ارائه‌ گزارش از اسب‌های تركمن نوبت به اخبار دستگاه قضایی برسد.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:28 - 0 تشکر 543737

رییس دستگاه قضایی افزود: ما 13 میلیون پرونده در دستگاه قضایی داشتیم كه البته هر پرونده در هر مرحله، یك شماره می‌خورد. مثلا در دادسرا دارای یك شماره بود و در مرحله‌ تجدیدنظر شماره‌ دیگری داشت. اكنون دستگاه قضایی از نظر جذب قاضی در حال تحول است و در طول سه سال، دو فراخوان برای جذب قاضی شده است. فراخوان سوم نیز به زودی ارائه می‌شود.

آملی لاریجانی با اشاره به عملكرد مركز آمار و انفورماتیك قوه قضاییه اظهار كرد: بحث آی‌تی را در دستگاه قضایی بسیار جدی گرفتیم و دوستان خبره در این امر را منصوب كردیم و اكنون تمام شعب دادگاه‌ها از طریق سیستم CMS به سرور مركزی وصل هستند و با استفاده از این سیستم، برخی واسطه‌ها و امكان دخالت‌های ناروا حذف شد. اكنون نیز پروژه‌ مهمی در موضوع آی‌تی در دستگاه قضایی در جریان است؛ به گونه‌ای كه سیستم طرح شكایت بدون حضور فیزیكی صورت گیرد كه با تحقق این امر بسیاری از رفت و آمدها، دلالی‌ها و سودجویی‌ها حذف می‌شود.

وی با اشاره به موضوع پیشگیری از وقوع جرم نیز خاطرنشان كرد: در سایر نقاط دنیا پیشگیری از وقوع جرم وجود دارد اما ما كمی از این بحث عقب بودیم. در قانون اساسی پیشگیری از وقوع جرم بر عهده‌ قوه قضاییه گذاشته شده است. با گذشت چندین سال هنوز قانونی به صورت جامع در این موضوع وجود نداشت كه البته قانونی در این زمینه تدوین شد و پس از رفت و آمدها در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

رییس قوه قضاییه همچنین با تاكید بر مبارزه دستگاه قضایی با مفاسد اقتصادی یادآور شد: در دو سه سال اخیر تلاش‌های بسیاری در زمینه‌ مبارزه با مفاسد اقتصادی صورت گرفت و حسب پیش‌بینی مقام معظم رهبری مسلما تا این مبارزه جدی آغاز شود فریادها بلند می‌شود كه البته بلند شده است كه نمونه‌ آن رسیدگی به پرونده‌ فساد 3 هزار میلیاردی است. البته هنوز این پرونده متهمانی دارد كه به اتهامات آنان رسیدگی نشده است و تا كنون برای 39 نفر رای صادر شده است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:29 - 0 تشکر 543738

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخورد با مفاسد اجتماعی و فرهنگی نیز گفت: می‌دانید كه میزان تعدیات در جامعه بسیار زیاد است. در زمینه‌ مبارزه با سرقت مسلحانه بانك‌ها، قاچاق مواد مخدر و ... ما به صورت جدی اقداماتی را در دستور كار قرار داده‌ایم و حتی برخی از پرونده‌ها را شخصا دنبال می‌كردم. به عنوان مثال پرونده عقرب سیاه، سیكل عجیبی پیدا كرد و مجبور شدم تمام پرونده را با تعداد صفحات بسیار بالا مطالعه كنم. این پرونده داشت به صورت دیگری مطرح می‌شد. وجود چنین پرونده‌هایی در كشوری كه منتسب به دیانت و ولایت است، زیبنده نیست.

وی با بیان اینكه تا كنون جنایات 15 درصد كاهش یافته است، تصریح كرد: اگر جذب قضات با شرایط صحیح صورت گیرد و قضاتی شجاع و كارآمد وارد دستگاه قضایی شوند، این روند بهبود می‌یابد. اقتدار توام با عدالت است. تضعیف قوه قضاییه چه در قالب تخریب و چه در قالب ندادن بودجه به نفع هیچ‌كس نیست. وجود قوه قضاییه مقتدر به نفع همه است. البته حتما كاستی‌هایی وجود دارد اما باید میان نقد و تخریب مرز روشنی وجود داشته باشد.

آملی لاریجانی با بیان اینكه گلایه از دستگاه قضایی دو نوع دارد، یكی از آنها را برخورد با رسانه‌ها و وبلاگ‌ها عنوان كرد و ادامه داد: نمی‌خواهم دفاع كنم كه هر برخوردی صحیح است اما باید بپذیریم كه گاهی حرف‌های موهنی زده می‌شود. رسانه‌ها می‌توانند علامت سلامت جامعه باشند.

وی در ادامه به ارائه‌ مثالی پرداخت و افزود: در یكی از سایت‌ها كه بیان می‌كنند حامی دولت هستند ـ كه شاید خود آقای احمدی‌نژاد از آنها اطلاعی نداشته باشد ـ مطلبی عنوان شده بود مبنی بر اینكه 285 گوسفند زنده خریداریم و عكسی از مجلس را منتشر كرده بود. من این كار را رضاخانی می‌دانم.

در این هنگام عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران وارد جلسه شد كه رییس قوه قضاییه با مزاح اظهار كرد: آقای دادستان اكنون حضور دارند و هركدام از شما اگر اذیت كنید از این‌جا می‌بردتان كه این گفته‌ رییس قوه قضاییه با خنده‌ دانشجویان همراه بود.

آملی لاریجانی خاطرنشان كرد: این‌گونه اقدامات به دشمنان كمك می‌كند. آیا این‌گونه سایت‌ها می‌توانند بگویند حامی دولت هستیم؟ در مثالی دیگر به گفته‌ من و سخنان مقام معظم رهبری در مورد موضوعی اشاره كرده بودند كه خلاف بود و من آن را خدمت رهبری نیز بردم. چرا باید وبلاگی علیه رییس قوه قضاییه مطلب بنویسد؟ آیا آنها خیال می‌كنند بنده می‌توانم چنین خلاف‌بینی را انجام دهم؟ یا در مطلب دیگری من و برادرانم را سه تفنگدار نامیده بودند. البته ما بدمان نمی‌آید تفنگ داشته باشیم (خنده دانشجویان). باید به وجدان خودمان برگردیم و به شما توصیه می‌كنم كه صداقت جوانی خودتان را به حرف‌های خلاف آلوده نكنید.

در ادامه‌ این نشست، یكی از دانشجویان عضو این اتحادیه خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: ما به هیچ عنوان منكر برخورد با بی‌ادبی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها نیستیم. هیچ‌كس نباید به كسی دیگر توهین كند اما سوال اصلی ما این است چرا آن‌جا كه كسی نظام اسلامی را نظام شاهنشاهی مقایسه كرد فقط با یك تذكر شفاهی مواجه شد؟ یا آنجا كه به یكی از علما توهین شد همین اتفاق افتاد؟

آملی لاریجانی در پاسخ به سوال این دانشجو تصریح كرد: من نمی‌توانم انكار كنم كه ممكن است جایی تخطی شده باشد. حالا من از این دو مورد مطلع نیستم و نمی‌دانم توهین به كدام‌یك از علما مدنظر شماست.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:29 - 0 تشکر 543740

دانشجویی كه سوال را مطرح كرده بود گفت: منظورم آیت‌الله مصباح است.

رییس قوه قضاییه خاطرنشان كرد: من از قبل انقلاب خدمت آقای مصباح می‌رسیدم و واقعا شخصیت ایشان شخصیتی مهذب و ملاست و اگر كسی توهین كرده باشد حتما لازم است برخورد شود. منتها ما در قانونمان نسبت به مقامات و مسئولان بحث توهین آمده كه باید برخورد شود. برخی معتقدند كه توهین شاكی می‌خواهد. ما معتقدیم كه توهین نسبت به مقامات، شاكی نمی‌خواهد و این امر در قانون مطبوعات تصریح شده است كه توهین نسبت به مقامات و مسئولان مستثنی از بحث آزادی بیان است. من هم جزو همین قضات هستم و بر این نظر هستم كه رسیدگی به جرم توهین به مقامات نیاز به شاكی ندارد. این یك بحث كاملا حقوقی است و در برخی روزنامه‌ها هم می‌نویسند كه چرا بدون شكایت رسیدگی شده است؟ در بند 8 ماده 6 قانون مطبوعات گفته شده كه توهین به مقامات، مستثنی از آزادی بیان ذكر شده در مطبوعات است. مجازات هم همان مجازات ذكر شده در قانون مجازات اسلامی است ولی من هیچ احاطه‌ای بر قضاتی كه این نظر را ندارند، ندارم اما شخصا نظر من این است.

آملی لاریجانی در مورد سوال مطرح شده مبنی بر رسیدگی نكردن به اتهام كسی كه نظام اسلامی را با نظام شاهنشاهی مقایسه كرده است نیز گفت: با این مساله هم حتما باید برخورد شود و من به آقای جعفری می‌گویم كه این مساله را پی‌گیری كنند.

رییس دستگاه قضایی در پاسخ به سوالی در مورد برخورد دستگاه قضایی در جریان فتنه سال 88 اظهار كرد: دستگاه قضایی در بحث فتنه خیلی خوب عمل كرد. چند هزار نفر را یك‌باره به دستگاه قضایی آوردند. هیچ‌كس نمی‌تواند بگوید دستگاه قضایی كاری نكرده است. برخی مسئولان به مقام معظم رهبری نامه نوشتند و گفتند اینها را عفو كنید. شما همه چیز را نمی‌دانید و لازم هم نیست بدانید. من نمی‌خواهم اسم ببرم ولی دستگاه قضایی خیلی خوب عمل كرد. به نظر من آنها هم فرزندان كشور هستند و برخی از این افراد حسب فهم قضات ما متنبه شدند و كتبا نوشتند كه اشتباه كردیم.

وی ادامه داد: من فكر می‌كنم نظام جمهوری اسلامی آن‌قدر قدرت و عطوفت دارد كه اینها را ببخشد. عفو هم مربوط به مقام معظم رهبری است. نمی‌شود كسی بگوید دستگاه قضایی كاری نكرده است. مواردی وجود داشته كه یك پرونده‌ خالی به ما داده‌اند و حتی اسم كسی در آن نبوده است. البته صاحب پرونده در خیابان خرابكاری كرده و دستگیر شده است ولی علی‌ایحال دستگاه قضایی در رسیدگی به موضوع فتنه 88 كار بزرگی انجام داد.

در ادامه‌ این جلسه، سوال یكی از دانشجویان این‌گونه مطرح شد كه ما قبول داریم كار دستگاه قضایی كار ساده‌ای نیست اما انتظار ارتقای دستگاه قضایی را داریم. به‌ویژه بحث رعایت حقوق شهروندی در دادسراها مدنظر است.

رییس دستگاه قضایی پاسخ داد: من قبول دارم كه مشكلاتی وجود دارد ولی در دستگاه قضایی قضات، دادیارها و بازپرس‌های متدینی وجود دارند. اینكه شما می‌گویید قبول دارید كار ما سخت است لفظا یك چیز است ولی پذیرفتن آن در عمل چیز دیگری است. وقتی یك قاضی حكم اعدام یك قاچاقچی در سیستان و بلوچستان را می‌دهد یا وقتی یك بازپرس و دادیار قرار مجرمیت و كیفرخواست صادر می‌كنند، همه‌ اینها در معرض خطرند زیرا اشرار كاری به منطق و دین و دیانت ندارند.

آملی لاریجانی افزود: البته ممكن است در بعضی موارد اجحافی صورت گیرد ولی گزارش‌هایی كه می‌گیریم چنین است. ما دستگاه قضایی را تقویت كرده‌ایم. دادسرای انتظامی قضات به صورت نوبه‌ای و ریز موضوعات را بررسی می‌كنند و گزارش می‌فرستند. من حتی به دیوان عالی كشور گفتم كه بر اساس نص قانون اساسی باید بر قوه قضاییه نظارت كنند و نهادی هم برای نظارت در این خصوص تشكیل شد. منتها ما اعلام رسمی نكردیم تا كسر شان دستگاه قضایی نباشد. ما اعلام نمی‌كنیم فلان قاضی منفصل شده است لكن این برخوردها وجود دارد.

وی با بیان اینكه ما یك دستگاه محدود هستیم، تصریح كرد: ما نمی‌توانیم از خارج كشور قاضی وارد كنیم. ما برای جذب قاضی اعلام عمومی می‌كنیم و این كار پروسه‌ای زمان‌بر دارد ولی این حرف در كل قوه قضاییه نیست. من خودم چند وقت پیش سرزده به بعضی مراجع قضایی رفتم و در بعضی جاها تذكر دادم ولی این‌طور نیست كه ترسیم می‌كنند و می‌گویند همه جا شلوغ است یا بی‌نظمی وجود دارد.

در ادامه، مجری جلسه سوال یكی از دانشجویان را مبنی بر این‌كه چرا نمی‌شود از یك قاضی به راحتی مانند دیگران شكایت كرد؟ مطرح كرد.

آملی لاریجانی گفت: چرا نمی‌شود؟ ما دادسرای انتظامی قضات داریم. منتها حرف باید مستند باشد. دادسرای انتظامی قضات الان مو را از ماست بیرون می‌كشد. هر كسی شكایتی دارد می‌تواند مطرح كند منتها باید مستند باشد وگرنه در آن‌جا قرار منع تعقیب صادر می‌كنند. كسی هم كه شكایت می‌كند مانند دعاوی معمولی باید سمت داشته و ذی‌نفع باشد.

در ادامه، مجری نشست با اشاره به عملكرد برخی افراد در فتنه اظهار كرد: با این افراد با تساهل و تسامح رفتار شده است و مصداقی هم كه آورده شده این است كه برخی به راحتی به المپیك می‌روند و برمی‌گردند.

آملی لاریجانی گفت: اسم نباید بیاورید. من هم از دانشجویان و هم از رسانه‌ها خواهش دارم كه ما را در محذور قرار ندهند. بر اساس نص قانون نمی‌توان اسم كسی را قبل از قطعیت حكم منتشر كرد. حتی از بستگان ما اسم می‌برند. بینی و بین‌الله من دارم كار خودم را انجام می‌دهم. حتی قبل از این‌كه كسی چیزی مطرح كند لكن مواردی كه اعلام می‌كنید كه محكومیت قطعی دارند ان‌شاءالله رحمان اجرا می‌شود.

رییس قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اعلام حكم قطعی چهار نفر از متهمان پرونده فساد مالی اظهار كرد: حكم قطعی نیست. این حكم دادگاه بدوی صادر شده است و حكم قطعی ان‌شاءالله در دیوان عالی كشور صادر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا اسامی محكومان این پرونده اعلام می‌شود؟ گفت: آن‌قدر در روزنامه‌ها اسم آورده‌اند كه چیزی نمانده است و من بارها گفته‌ام كه نباید ما را در محذور قرار دهند. مقام معظم رهبری هم بارها چه در جلسات خصوصی و چه در جلساتی كه با مسئولان داشته‌اند گفته‌اند كه چرا به صرف اتهام، اسامی مطرح می‌شود و بعد چیز دیگری فرمودند مبنی بر این‌كه حتی اگر ضرورت ندارد بعد از قطعیت هم اسم برده نشود. مثلا دختر فردی كه محكوم شده چه گناهی كرده است كه نمی‌تواند دانشگاه برود؟ اگر پدری مجرم است دختر یا پسر او چه گناهی كرده‌اند؟

آملی لاریجانی اظهار كرد: به نظر من این نكته‌ای بسیار مهم و فرمایشی متین است. به لحاظ اینكه پشتوانه‌ای اخلاقی و دینی دارد. شما می‌دانید در باب زنا در قرآن و فقه آمده است كه حتی اگر كسی با چشمش این تخلف را ببیند و اگر شهود به چهار تا نرسند باید به سه نفر دیگر حد قذف زده شود. ما باید تمكین كنیم و از این حرف دفاع كنیم. در همین قانون گفته شده است كه اگر كسی جرمی را به دیگری نسبت دهد ولی نتواند ثابت كند به مجازات مفتری محكوم خواهد شد. خواهش من از شما دانشجویان هم این است كه مدافع این روند شوید.

رییس قوه قضاییه با بیان اینكه ما نسبت‌های خلافی را كه به دولت می‌دهند قبول نداریم، افزود: من لیست بلندبالایی را از مواردی كه به دولت توهین شده تهیه كرده‌ام و مواردی كه دادستان پی‌گیری كرده یا شكایت شده است در حال رسیدگی است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره‌ علت تاخیر در ابلاغ قانون مجازات اسلامی و این‌كه با توجه به جرم‌زدایی در لایحه‌ی جدید ممكن است در حق برخی افراد اجحاف شود، گفت: لایحه مجازات اسلامی لایحه‌ بسیار مهمی است. قبل از ورود من به قوه قضاییه خیلی روی این لایحه كار شد و نهایتا قبل از انتهای سال گذشته آماده‌ ابلاغ بود. مدت اجرای قانون فعلی هم تا پایان سال 90 بود و ما اگر از مقام معظم رهبری استیذان نمی‌كردیم مشكل خلاء قانونی داشتیم.

آملی لاریجانی خاطرنشان كرد: این قانون هم در كدگذاری و هم در ارجاع به تعزیرات مشكل داشت. عددها اصلاح شد و تعزیرات هم اضافه شد. شورای نگهبان ایراد گرفت كه در لایحه اولیه تعزیرات وجود نداشت و برخی اصلاحات مجلس ماهوی است. شورای نگهبان پس از ارسال مجدد لایحه، اشكالات جدیدی هم گرفت.

وی تصریح كرد: البته شورای نگهبان طبق قانون اساسی در بررسی مجدد حق گرفتن اشكال خلاف قانون اساسی را ندارد اما راه اشكال خلاف شرع همیشه باز است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:30 - 0 تشکر 543741

رییس دستگاه قضایی ادامه داد: من همین یكی دو روز پیش سرنوشت لایحه را استعلام كردم كه فرمودند از نو دارند اشكالات خلاف شرع این قانون را می‌گیرند. من موافقم كه سیر قانون‌گذاری نباید این‌طور باشد. یعنی وقتی به مرحله‌ ابلاغ رسید باید ابلاغ شود. ما در دستگاه قضایی هم مشكلاتی داریم و اگر قانون الان ابلاغ شود ما باید آموزش‌هایی را به قضات بدهیم زیرا بعضی چیزها عوض شده و دردسرهایی را بعد از ابلاغ داریم و این امر هم به تاخیر می‌افتد و دردسرها بیشتر می‌شود.

رییس قوه قضاییه در پاسخ به این سوال كه چرا به حرمت‌شكنی‌ها در خصوص حجاب و عفاف رسیدگی نمی‌شود؟ گفت: ما نمی‌توانیم متناقض عمل كنیم. ما این موضوع را قبول داریم اما مگر ورود دادستان به چه اندازه می‌تواند باشد؟ اگر می‌گویید كه دستگاه قضایی ورود نمی‌كند صحیح نیست زیرا بارها این كار را كرده است. ما نیروی انتظامی نیستیم. نیروی انتظامی باید این افراد را به دادستانی معرفی كند.

آملی لاریجانی افزود: ما بخشی از وظایف خود را انجام می‌دهیم. حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، افراد متدین همه و همه موظف هستند كه در این راستا گام بردارند اما اگر فكر می‌كنید ما برخورد نمی‌كنیم، صحیح نیست. اگر شما می‌خواهید جلوه یك شهر عوض شود با اقدام قوه قضاییه به تنهایی میسر نخواهد بود.

آملی لاریجانی در پاسخ به سوال یكی دیگر از دانشجویان مبنی بر این‌كه آیا مبالغ اختلاس شده در پرونده معروف به 3 هزار میلیاردی بازگردانده می‌شود؟ گفت: بله، هر آن‌چه از رشوه و دیگر مسائل به دست آمده همه به حساب خاصی گذاشته می‌شود كه بتوانند بدهی‌ها را پرداخت كنند.

در ادامه دانشجویی از دانشگاه صنعتی شریف به تخلفی در دانشگاه خود اشاره كرد و با بیان سوابق موضوع، سوال كرد كه چه كسانی باید پاسخگوی این موارد باشند؟ كه رییس قوه قضاییه یادآور شد: هر تخلفی به دستگاه قضایی ارسال نمی‌شود. باید جرم صورت گیرد و جرم نیز تعریف خاص خود را دارد. موضوع مطرح شده از سوی شما ربطی به دستگاه قضایی ندارد و نوعی تخلف اداری است.

دانشجویی در خصوص سرانجام پرونده سعید مرتضوی (كهریزك) سوال كرد كه آملی لاریجانی با بیان این‌كه به دلیل قطعی نشدن حكم، سخن گفتن در خصوص آن دشوار است، تصریح كرد: آخرین دفاعیات از وی اخذ شده است. پرونده‌ی وی نسبت به بخشی از اتهاماتش به دادگاه ارسال شده و نسبت به بخش دیگری از آن تقاضای اعمال ماده 18 شده كه این موضوع نیز در دست بررسی است.

به گزارش ایسنا، دانشجوی دیگری به پرونده‌ محمدجواد لاریجانی اشاره كرد و از آملی لاریجانی خواستار توضیح شد كه وی پاسخ داد: پیش از آنكه این سخن‌ها مطرح شود به من گزارشی دادند. به رییس دادگستری استان تهران گفتم كه به قاضی بگوید باید به وظیفه‌اش عمل كند و اگر به خاطر من رعایت حال وی را كنند شخصا وی را به دادسرای انتظامی قضات معرفی می‌كنم.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:30 - 0 تشکر 543742

رییس دستگاه قضایی با تاكید بر اینكه در خصوص این پرونده توصیه‌ها و پی‌گیری‌های لازم را كرده‌ام، گفت: نباید فراموش كرد كه این موضوع یك بعد سیاسی هم دارد زیرا بیش از صدها پرونده اختلاف منابع طبیعی وجود دارد اما چرا از میان این تعداد، این پرونده مطرح می‌شود؟

آملی لاریجانی خطاب به دانشجویان تاكید كرد: بدانید كه در این خصوص ذره‌ای كوتاه نمی‌آیم اما باید بدانید كه انتشار این خبر قبل از محكومیت در سایت‌ها آن هم با عنوان زمین‌خواری، خود جرم است و حتی در این خصوص پیغام دادم كه اگر زنده بودم و محكومیتی صورت گرفت آن را اجرا می‌كنم.

وی تصریح كرد: نكته‌ قابل توجه این است كه این پرونده مربوط به سال 79 بوده و در زمان ریاست قبلی دستگاه قضایی برای پرونده، منع تعقیب صادر شد و اكنون آن را زنده كرده‌اند كه البته اشكالی ندارد اما بر اساس نقل قولی 500 هزار پرونده‌ نزاع با منابع طبیعی مطرح است. آیا همه‌ آنها را در سایت‌ها منتشر كرده‌اند؟ پس مشخص است كه می‌خواهند كار سیاسی كنند.

رییس قوه قضاییه در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینكه انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و خبرهایی نیز از كاندیداتوری اخوی شما مطرح شده، آیا شما از وی حمایت می‌كنید؟ اظهار كرد: آیا تا به حال شده كه من رسما از كسی حمایت كنم؟ من وی را فردی متدین می‌دانم و در سال‌هایی كه اصلاح‌طلبان در كشور شلنگ می‌انداختند وی سینه‌اش را برای رهبری سپر كرده بود و حالا مطرح می‌شود كه از ساكتین فتنه هستند. شما می‌دانید كه اصلاح‌طلبان با وی در بحث كنفرانس برلین و برنامه چراغ چه كردند و حتی در شهر قم تخریب‌هایی نسبت به وی صورت گرفت. من نمی‌خواهم دفاع شخصی كنم اما حیفم می‌آید كه افراد انقلابی و ولایی را این‌گونه تخریب می‌كنند.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:31 - 0 تشکر 543744

آملی لاریجانی تاكید كرد: البته من سیاسی هستم و در هر انتخاباتی نظر خودم را خواهم داد اما این‌گونه نبوده كه پرچمی را برای كسی در دست بگیرم.

وی یادآور شد: زمانی كه بحث آمدنم به قوه قضاییه مطرح بود محضر رهبری رفتم و بیان كردم اكنون كه یكی از اخوی‌هایم در مجلس شورای اسلامی حضور دارد چرا باید به قوه قضاییه بیایم؟ ایشان فرمودند هیچ اشكالی ندارد. من از روی تدبیر این كار را كردم و نمونه‌هایی از این موضوع در تاریخ ایران نیز وجود دارد. بنده برای اینكه این‌گونه شبهات ایجاد نشود حتی این موضوع را به رهبری گفتم و باز تاكید می‌كنم كه مشی ما مستقل است.

دانشجوی دیگری با اشاره به فرمان هشت ماده‌ای رهبر انقلاب در رابطه با مفاسد اقتصادی از آملی لاریجانی خواست تا اقدامات دستگاه قضایی در این راستا را بیان كند كه وی خاطرنشان كرد: موارد متعددی را در طول این چند سال رسیدگی كردیم اما متاسفانه مقاومت‌هایی می‌شود. در خصوص پرونده‌ 3 هزار میلیاردی نیز متاسفانه برخی از مسئولان گفتند حالا كه رسیدگی كردید چه شد، كه من اعتراض كردم. ما ابزار كافی داریم و باید به نصوص قانونی عمل كنیم. البته عزم همه‌ مسئولان نیز در این زمینه لازم است. من نمی‌خواهم از پشت پرده‌ نامه‌هایی كه در این خصوص نوشته شد حرف بزنم اما دستگاه قضایی نباید تنها باشد. البته ما اگر تنها هم باشیم این راه را ادامه می‌دهیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی