انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 129)
سه شنبه 14/6/1391 - 23:7 -0 تشکر 543682
منتظر واقعی درکلام مقام عظمای ولایت امام خامنه ای (مدظله العالی)

http://www.bitrin.com/ARTICLE79846.html

در آثار اسلامى و شیعى از انتظار ظهور حضرت مهدى (عج) تعبیر شده است به انتظار فرج . فرج یعنى چه ؟ یعنى گشایش . کى انسان انتظار فرج و گشایش دارد؟ وقتى یک فرو بستگی اى وجود داشته باشد ، وقتى گره و مشکلى هست . در زمینه ‏ى وجود مشکل، انسان احتیاج پیدا می‌کند به فرج یعنى سرانگشتِ گره ‏گشا ، بازکننده‏ ى عقده‏ هاى فروبسته . این نکته‏ ى مهمى است .

سه شنبه 14/6/1391 - 23:7 - 0 تشکر 543683

معناى انتظار فرج به عنوان عبارة أخراى انتظار ظهور این است که مؤمنِ به اسلام ، مؤمنِ به مذهب اهل‏بیت علیهم السّلام وضعیتى را که در دنیاى واقعى وجود دارد، عقده و گره در زندگى بشر می‌شناسد . واقعِ قضیه هم همین است. منتظر است که این فروبستگىِ کار بشر، این گرفتارى عمومى انسانیت گشایش پیدا بکند. مسئله ، مسئله‏ ى گره در کار شخص من و شخص شما نیست . امام زمان علیه الصّلاة و السّلام براى اینکه فرج براى همه‏ى بشریت به وجود بیاورد ، ظهور می‌کند که انسان را از فرو بستگى نجات بدهد ، جامعه‏ ى بشریت بلکه تاریخ آینده‏ ى بشر را نجات بدهد.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:8 - 0 تشکر 543684

این معنایش این است که آنچه را که امروز وجود دارد این نظم بشرى غیرعادلانه ، این نظم بشری ای که در آن انسانهاى بی‌شمارى مظلوم واقع می‌شوند، دلهاى بی‌شمارى گمراه می‌شوند ، انسانهاى بیشمارى فرصت عبودیت خدا را پیدا نمی‌کنند ، مورد رد و اعتراض بشرى است که منتظر ظهور امام زمان (عج) است .انتظار فرج یعنى قبول نکردن و رد کردن آن وضعیتى که بر اثر جهالت انسانها ،


بر اثر اغراض بشر بر زندگى انسانیت حاکم شده است.


این معنى انتظار فرج است .

سه شنبه 14/6/1391 - 23:8 - 0 تشکر 543685

امروز شما به اوضاع دنیا نگاه کنید ، همان چیزى که در روایاتِ مربوط به ظهور ولى عصر (ارواحنا فداه) وجود دارد، امروز در دنیا حاکم است ؛ پر شدن دنیا از ظلم و جور . امروز دنیا از ظلم و جور پر است . در روایت و ادعیه‏ى گوناگون و زیارات مختلف مربوط به ولى‏عصر (ارواحنا فداه) دارد که « یملأ اللَّه به الأرض قسطاً و عدلاً کما ملئت ظلماً و جوراً » ؛ چنانکه روزى همه‏ى عالم از ظلم و جور پر بوده است همانطور خداى متعال در زمان او عدل و داد را وضع حاکم بر بشریت قرار خواهد داد.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:8 - 0 تشکر 543686

امروز همین است . امروز ظلم و جور حاکم بر بشریت است. زندگى بشرِ امروز زندگى مغلوب و مقهورِ دست ظلم و استبداد در همه‏ ى دنیاست. در همه‏ جا این جور است . بشریت، امروز بر اثر غلبه ‏ى ظلم ، غلبه‏ ى اغراض و هواهاى نفسانى دچار مشکلات فراوانند . دو میلیارد گرسنه در دنیاى امروز ، وجود میلیونها انسانى که در نظامهاى طاغوتى مغلوب هواى نفس قدرتمندان طاغوتى هستند ، حتّى فشار بر مؤمنین و مجاهدین فى سبیل اللَّه و مبارزان راه حق و ملتى مثل ملت ایران که توانسته است در یک مجموعه‏ى محدودى ، در یک فضاى معینى، پرچم عدل و داد را بلند بکند و فشار بر مجاهدان فى سبیل اللَّه، همه نشانه‏ى سیطره‏ى ظلم و جور بر دنیاست. این انتظار فرج را با وضعیت کنونى زندگى انسان در دوره‏هاى مختلف معنا می‌کند.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:9 - 0 تشکر 543688

امروز ما انتظار فرج داریم یعنى منتظریم که دست قدرتمند عدالت‏ گسترى بیاید و این غلبه‏ى ظلم و جور را که همه‏ ى بشریت را تقریباً مقهور خود کرده است، بشکند و این فضاى ظلم و جور را دگرگون کند و نسیم عدل را بر زندگى انسانها بوزاند تا انسانها احساس عدالت کنند.این نیازِ همیشگى یک انسان زنده و یک انسان آگاه است


انسانى که سر در پیله‏ى خود نکرده باشد ،


به زندگى خود دل خوش نکرده باشد.


انسانى که به زندگى عمومى بشر با نگاه کلان نگاه میکند ،


به طور طبیعى حالت انتظار دارد.


این معناى انتظار است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:9 - 0 تشکر 543689

انتظار یعنى قانع نشدن ، قبول نکردن وضع موجودِ زندگى انسان و تلاش براى رسیدن به وضع مطلوب که مسلّم است این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولى خدا حضرت حجت ا‏بن ‏الحسن مهدى صاحب زمان (صلوات اللَّه علیه و عجّل اللَّه فرجه و ارواحنا فداه) تحقق پیدا خواهد کرد. باید خود را به عنوان یک سرباز ، به عنوان انسانى که حاضر است براى آنچنان شرائطى مجاهدت کند، آماده کنیم .


انتظار فرج معنایش این نیست که انسان بنشیند،


دست به هیچ کارى نزند،


هیچ اصلاحى را وجهه ‏ى همت خود نکند ،


صرفاً دل خوش کند به اینکه ما منتظر امام زمان (علیه الصّلاة و السّلام) هستیم.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:9 - 0 تشکر 543691

انتظارِ دست قاهرِ قدرتمندِ الهىِ ملکوتى است که باید بیاید و با کمک همین انسانها سیطره‏ى ظلم را از بین ببرد و حق را غالب کند و عدل را در زندگى مردم حاکم کند و پرچم توحید را بلند کند . انسانها را بنده‏ى واقعى خدا بکند. باید براى این کار آماده بود. تشکیل نظام جمهورى اسلامى یکى از مقدمات این حرکت عظیم تاریخى است. هر اقدامى در جهت استقرار عدالت، یک قدم به سمت آن هدف والاست.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:10 - 0 تشکر 543692

انتظار حرکت است ؛ انتظار سکون نیست ؛ انتظار رها کردن و نشستن براى اینکه کار به خودى خود صورت بگیرد، نیست . انتظار حرکت است. انتظار آمادگى است. این آمادگى را باید در وجود خودمان ، در محیط پیرامون خودمان حفظ کنیم و خداى متعال نعمت داده است به مردم عزیز ما، به ملت ایران که توانسته‏اند این قدم بزرگ را بردارند و فضاى انتظار را آماده کنند. این معناى انتظار فرج است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:10 - 0 تشکر 543693

انتظار فرج یعنى کمر بسته بودن، آماده بودن، خود را از همه جهت براى آن هدفى که امام زمان (علیه الصّلاة والسّلام) براى آن هدف قیام خواهد کرد، آماده کردن. آن انقلاب بزرگ تاریخى براى آن هدف انجام خواهد گرفت. و او عبارت است از ایجاد عدل و داد، زندگى انسانى، زندگى الهى، عبودیت خدا ؛ این معناى انتظار فرج است.انشاءاللَّه ظرفیت دلها و چشمها و ظرفیت جهان آماده براى آن انقلاب عظیم الهى بشود .

چهارشنبه 15/6/1391 - 18:18 - 0 تشکر 544420

امام زمان حضرت مهدی -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرموده اند:(وَالْعاقِبَهُ بِجَمیلِ صُنْعِ اللّهِ سُبْحانَهُ تَكُونُ حَمیدَهً لَهُمْ مَا اجْتَنَبُوا الْمَنْهِیَّ عَنْهُ مِنَ الذُّنُوبِ)با ساخت نیكوى خداوند، فرجام كار، مادامى كه شیعیان از گناهان دورى گزینند، پسندیده و نیكو خواهد بود.


احتجاج، ج2، ص325 ; بحارالأنوار، ج53، ص177، ح8 . 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی