انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 297)
سه شنبه 14/6/1391 - 23:3 -0 تشکر 543673
احكام نمازجمعه(استفتائات مقام معظم رهبری)

http://www.bitrin.com/ARTICLE2872.html

نظر جنابعالى درباره شركت در نماز جمعه با توجه به اینكه در عصر غیبت حضرت حجت «عجل الله تعالى فرجه الشریف» به سر مى بریم، چیست؟ اگر افرادى اعتقاد به عدالت امام جمعه نداشته باشند، آیا تكلیف شركت در نماز جمعه از آنان ساقط مى شود؟

ج: هر چند نماز جمعه در عصر حاضر واجب تخییرى است و حضور در آن واجب نیست، ولى با توجه به فوائد و آثار شركت در آن، سزاوار نیست كه مؤمنین خود را از بركات حضور در این نماز به مجرد تشكیك در عدالت امام جمعه و یا عذرهاى واهى دیگر، محروم سازند.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:3 - 0 تشکر 543674

 معناى وجوب تخییرى در مسأله نماز جمعه چیست؟


ج: معناى آن این است كه مكلّف در اداى فریضه واجب ظهر روز جمعه بین خواندن نماز جمعه یا نماز ظهر مخیر است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:4 - 0 تشکر 543675

نظر جنابعالى در مورد شركت نكردن در نماز جمعه بر اثر بى مبالاتى، چیست؟

ج: ترك حضور و شركت نكردن در نماز عبادى سیاسى جمعه به خاطر اهمیت ندادن به آن، شرعا مذموم است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:5 - 0 تشکر 543676

بعضى از مردم به دلیل عذرهاى واهى و گاهى بر اثر اختلاف دیدگاهها، در نماز جمعه شركت نمى كنند، نظر جنابعالى در این باره چیست؟

ج: نماز جمعه هر چند واجب تخییرى است، ولى خوددارى از شركت در آن بصورت دائمى وجه شرعى ندارد.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:5 - 0 تشکر 543678

آیا اقامه نماز جماعت ظهر همزمان با اقامه نماز جمعه در مكان دیگرى نزدیك محل اقامه نماز جمعه جایز است؟


ج: این كار فى نفسه اشكال ندارد و موجب برائت ذمّه مكلّف از فریضه ظهر جمعه مى شود، زیرا در عصر حاضر، نماز جمعه واجب تخییرى است، ولى با توجه به اینكه اقامه نماز جماعت ظهر در روز جمعه در مكانى نزدیك محل اقامه نماز جمعه باعث تفرقه صفوف مؤمنین مى شود و چه بسا در نظر مردم بى احترامى و اهانت به امام جمعه و كاشف از بى اعتنائى به نماز جمعه است، بنابراین سزاوار است كه مؤمنین اقدام به انجام آن نكنند، و حتى در صورتى كه مستلزم مفاسد و حرام باشد، واجب است از اقامه آن اجتناب كنند.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:5 - 0 تشکر 543680

آیا خواندن نماز ظهر در فاصله زمانى بین نماز جمعه و نماز عصر، جایز است؟ اگر نماز عصر را شخصى غیر از امام جمعه بخواند، آیا اقتدا به او در نماز عصر جایز است؟


ج: نماز جمعه مجزى از نماز ظهر است، ولى خواندن آن بعد از نماز جمعه از باب احتیاط اشكال ندارد و اقتدا در نماز عصر روز جمعه به غیر امام جمعه اشكال ندارد، ولى هرگاه بخواهد با مراعات احتیاط در خواندن نماز ظهر پس از خواندن نماز جمعه نماز عصر را به جماعت بخواند، احتیاط كامل این است كه به كسى اقتدا نماید كه نماز ظهر را احتیاطا بعد از نماز جمعه خوانده است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:11 - 0 تشکر 543694

اگر امام جمعه نماز ظهر را بعد از نماز جمعه نخواند، آیا مأموم مى تواند آن را احتیاطا به جا آورد؟

ج: براى او جایز است.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:12 - 0 تشکر 543696

آیا بر امام جمعه كسب اجازه از حاكم شرع واجب است؟ مراد از حاكم شرع چه كسى است؟ و آیا این حكم در شهرهاى دور دست هم جارى است؟


ج: اصل جواز امامت براى اقامه نماز جمعه متوقف بر این اجازه نیست، ولى ترتب احكام نصب وى براى امامت جمعه متوقف بر این است كه منصوب از طرف ولى امر مسلمین باشد و این حكم شامل هر سرزمین و شهرى كه ولى امر مسلمین در آن حاكم و مطاع است، مى شود.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:12 - 0 تشکر 543698

آیا جایز است امام جمعه منصوب در صورت نبودن مانع یا معارض نماز جمعه را در غیر از مكانى كه براى آنجا نصب شده، اقامه نماید؟


ج: این عمل فى نفسه جایز است، ولى ا حكام انتصاب براى امامت جمعه بر آن مترتب نمى شود.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:13 - 0 تشکر 543700

آیا انتخاب امام جمعه موقت باید به وسیله ولى فقیه باشد یا اینكه خود ائمه جمعه مى توانند افرادى را به عنوان امام جمعه موقت انتخاب نمایند؟


ج: جایز است امام جمعه منصوب شخصى را به عنوان جانشین موقت براى خودش انتخاب كند، ولى بر امامت فرد نائب، احكام انتصاب از طرف ولى فقیه مترتب نمى شود.

سه شنبه 14/6/1391 - 23:13 - 0 تشکر 543702

اگر مكلّف امام جمعه منصوب را عادل نداند و یادر عدالت او شك داشته باشد، آیا براى حفظ وحدت مسلمانان مى تواند به او اقتدا كند؟ آیا كسى كه در نماز جمعه شركت نمى كند، جایز است دیگران را تشویق به عدم حضور در آن نماید؟


ج: اقتدا به كسى كه او را عادل نمى داند و یا در عدالت وى شك دارد، صحیح نیست و نماز جماعت او هم صحیح نمى باشد، ولى حضور و شركت در نماز جماعت براى حفظ وحدت اشكال ندارد، و در هر صورت حق ندارد دیگران را ترغیب و تشویق به عدم حضور در نماز جمعه كند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی