انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 149)
دوشنبه 13/6/1391 - 15:54 -0 تشکر 542252
بورس مهجور!


ماهنامه اقتصاد ایران ( www.iraneconomics.net )

همواره نزد آگاهان اقتصادی چنین سؤالاتی مطرح بوده که چرا بورس در کشور ما، علیرغم سابقه ۴۰ ساله اش هنوز جای خود را میان سرمایه گذاران باز نکرده است؟

چرا هنوز جذب سرمایه های خرد مردمی و تجهیز آنها به سمت تولید که وظیفه اصلی بورس در هر کشوری است، در کارکردهای بورس ما مغفول مانده است؟ چرا هنوز عمده تأمین مالی شرکت های ما متکی به منابع بانکی است؟

دوشنبه 13/6/1391 - 16:6 - 0 تشکر 542276

● شاخص های فریبنده


از منظر شاخص ها متأسفانه سیاست متولیان بورس اساساً در دو دهه اخیر بالا نگهداشتن شاخص به هر قیمت بوده، در حالی که همیشه دو یا چند شرکت اصلی که موج دار بورس بوده اند، این شاخص را بالا و پایین می برند. به عنوان مثال، در حالی که وزن برخی شرکت ها، به تنهایی حدود ۸ تا ۱۰ درصد از کل بورس را تشکیل می دهد، تکیه بر شاخص کل قیمت با در نظر داشتن بازده نقدی و همچنین عدم رعایت سهام شناور آزاد و نقش شرکت های با مالکیت مضاعف و موازی، منطقی نبوده و نوعی فریبندگی ساختگی است.


از سوی دیگر، اثرگذاری شرکت ها بر شاخص کل جایگاه خاصی دارد و هر یک از شرکت ها، بسته به نوع، وزن و اندازه خود بر این شاخص تأثیر گذارند. به عنوان مثال، وقتی شرکتی بیش از ۱۰ درصد ارزش بورس را به خود تخصیص داده، عملاً حجم مبنای این شرکت عدد بسیار معنی دار و بزرگی است که سقوط سهام را حتی در صورت واقعی پنهان می دارد.


در واقع مسؤولان بازار به جای آن که به عمق بورس بی اندیشند به عرض بورس که با شاخص تعریف می شود، توجه کرده اند. به طور مثال، میانگین سالانه نقد شوندگی که از مؤلفه های عمق بورس است، حداکثر بالغ بر ۲۰ درصد می شود؛ یعنی سرمایه موجود در بورس، هر پنج سال یک بار به طور کامل به گردش درمی آید، در حالی که این نسبت بعضاً در بورس های پیشرفته بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر است.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:6 - 0 تشکر 542278

● ضریب مشارکت


با توجه به آن که گفته می شود بالغ بر ۸۰ درصد واگذاری های دولتی از طریق بورس بوده، لذا طبیعی است که شرکت های جدید رونق بخش این بازار باشند. اما از سوی دیگر بورس ایران از سال ۴۷ تاکنون توانسته حداکثر ۳/۳ میلیون نفر را جذب نماید که عمده این جذب طی سال های ۸۰ به بعد صورت گرفته است. درصد این رقم به جمعیت کشور ۴ درصد و به کل خانوارهای ایرانی ۶/۱۷ درصد است که به رغم افزایش این سهم در سال های اخیر، نشان از مشارکت ناچیز مردم در بورس دارد. افزایش این مشارکت نیازمند اطمینان بخشی و اعتماد مردم به بازار بوده که این امر، مستلزم اعتمادسازی در شاخص های بورس و جلوگیری از ترفند سهم بازی در این بازار است، مضاف بر آن که برخی شرکت های جدید واگذار شده، تصویر روشن مالی ندارند که مردم به سوی سهام آنها تمایل داشته باشند.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:14 - 0 تشکر 542299

در همین راستا ضعف کیفی و کمی بانک های سرمایه گذاری و برتری بازار ثانویه باعث شده تا سهام شرکت ها با قیمت های تعاونی فاصله گیرند که این موضوع خود را در شاخص P/E (قیمت به سود) نشان داده است. البته باید گفت P/E بسیاری از شرکت ها غیرواقعی شده اند. نکته حایز اهمیت دیگری که نباید فراموش کرد، آن است که در ایران بازار سرمایه تحت الشعاع و تحت کنترل بازار پول و شبکه بانکی قرار گرفته که این موضوع ناشی از اقتصاد بانک محور کشور است. به طور مثال، ماهیت خصوصی سازی فعلی، "تولید شبه دولتی ها" به جای خصوصی سازی است که اساساً این فرآیند مخل بازار سرمایه و مانع رشد بورس به معنای واقعی خواهد بود. این روند ضریب مشارکت مردم در سرمایه گذاری ها را کاهش داده و منابع مردم، دیگر به سمت و سوی بورس هدایت نخواهد شد.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:14 - 0 تشکر 542300

بازار سرمایه متشکل از بازارهای اولیه و ثانویه است و هر یک از این بازارها جایگاه خاصی را دارند که کم توجهی به هر یک، بازار دیگر را تحت الشعاع قرار خواهد داد. بازار ثانویه به رغم اهمیتش، نمی تواند مشابه بازار اولیه بر اقتصاد کشور اثر گذار باشد، زیرا بازار اولیه، معبر ورود شرکت های جدید است. لذا توجه به بازار اولیه و مرتفع نمودن معضلات فعلی آن، بیشتر می تواند باعث رونق بورس شود تا ایجاد کانال های موازی که بعضاً مشکل زا بوده اند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی