انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 117)
دوشنبه 13/6/1391 - 15:4 -0 تشکر 542191
آداب و رسومی که در حال رنگ باختن است

براساس نظریه های کارشناسان امر در حیطه فرهنگ و جامعه، اجتماعی شدن  در فرهنگ ما همواره با الگو سازی و الگو پردازی از اجتماع کوچک و گرم و پر محبت  خانواده صورت می گیرد اما این خانواده امروزه در حال از دست دادن کارکردهای گذشته خود است نمی توان به این امر توجه نکرد که در مقابل امواجی که کانون خانواده را مورد تهاجم قرار می دهد و می تواند به حفظ بنیان آن آسیب وارد نماید استمداد جشن از باورها و الگوهای دین مدارانه نمی تواند موثر و حائز اهمیت باشد.

صله رحم رسمی است که پیامبر گرامی مان بر انجام آن تاکید داشتند.


کاظم بازافکن روانشناس و پژوهشگر در امور تربیتی خانواده در خصوص این امر با اشاره به این که در رفت و آمد های خانوادگی و فامیلی افرادی که بعد اجتماعی قوی تری دارند در عرصه های زندگی و اجتماع موفق تر خواهند بود افزود: روابط فامیلی تاثیرات مهمی را در افراد و اعضای خانواده خواهد گذاشت که انتقال فرهنگ آداب اجتماعی و افزوده شدن بار ارزشی آن بر شخصیت های افراد و معیار قرار گرفتن آن به عنوان ملاک های ضروری فرهنگی و تربیتی از تبعات آن خواهد بود.


خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 13/6/1391 - 15:5 - 0 تشکر 542192

این روانشناس و پژوهشگر در امور تربیتی خانواده با اشاره به این که مهمترین ویژگی و خاصیت صله رحم ترویج روابط فامیلی و خویشاوندی است گفت: با رفت و آمد میان اعضای فامیل و خویشاوندان عشق و محبت جریان می یابد و در این بین اطلاعات زیادی به لحاظ فرهنگی و اقتصادی رد و بدل خواهد شد.


همچنین وی ادامه داد: عشق و مراوده میان خانواده ها برقرار باشد در دلها بماند و بیان نگردد کم کم مضمحل شده و مردم فراموش می کنند که همدیگر را دوست دارند.


بازافکن تاثیرات و تبعات به جا آوردن صله رحم این سنت مذهبی و پسندیده را در درونی شدن و ترویج فرهنگ زن در خانواده ها مخصوصا در شخصیت فرزندان این گونه شرح می دهد.


خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 13/6/1391 - 15:5 - 0 تشکر 542193

* شرم و حیای منفی کودکان و نوجوانان با ارتباط خانوادگی از بین خواهد رفت.


این روانشناس و پژوهشگر در امور تربیتی خانواده با بیان این که این رفت و آمد هایی که اگر میان خویشاوندان بیشتر مرسوم شود خیلی از نقاط منفی را که شاید در اخلاقیات فرزندان خانواده جا خوش کرده است را از بین خواهد برد اظهار داشت: شرم و حیای منفی یکی از آسیب هایی است که اگر جزو رفتارها و منش های فرزندان قرار گیرد و به نوعی درونی شود آنها را در آینده افرادی بار خواهد آورد که نمی توانند از حق خود در برابر دیگران دفاع کنند و یا با جرات و جسارت ابراز عقیده به شکلی محکم و منسجم ابراز وجود کنند همچنین در ابراز عقیده ها و طرز حرف زدن های فرزندان خانواده در ابتدای امر رشد و شکل پذیری شخصیت این ارتباط ها و محافل صحیح خانواده و اقوام است که شکل خواهد پذیرفت.


خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 13/6/1391 - 15:6 - 0 تشکر 542194

* کودکان و نوجوانان تقابل و تعارض ها را در برخورد با دیگران در جامعه فرا میگیرند.


کاظم باز افکن ادامه داد: این جمع های خانوادگی و فامیلی است که کودکان و نوجوانان را به سمت ارتباط های صحیح و تعریف شده خواهند کشاند. وی افزود: رشد سنتها و آداب و رسوم مذهبی و فرهنگی در چارچوب و قالبی مانند صله رحم و ثبات در به جا آوردن در آن می تواند فرزندان خانواده ها را در جهت مخالفت ها و موافقت های صحیح در مواجهه با مسائل مختلف مثبت و منفی جامعه رهنمون باشد.


* فرزندان در خانواده با جمع های فامیلی بیشتر ترغیب خواهند شد برای فراگیری عوامل رشد و تربیت

بازافکن ادامه داد: فرزندان در خانواده ها برای فراگیری عوامل و فاکتورهای تربیتی و تجربی به دنبال وجود جمع ها و کانون هایی هستند تا بتوانند در آن به ابراز اندام بپردازند و از داشته ها و موفقیت هایشان صحبت کنند و همچنین مورد تمجید و تحسین خویشاوندان قرار بگیرند و این سنت حسنه صله رحم است  که این امکان را به آنان خواهد داد و آنان را در این امر ترغیب خواهد کرد.


این روانشناس و پژوهشگر در امور تربیتی خانواده افزود: این جمع ها و رفت و آمد هایی که در قالب صله رحم میان اقوام و خویشاوندان شکل می پذیرد مجال این را به فرزندان خواهد داد تا از خود و شخصیت و خواسته هایشان بگویند و از آن دفاع کنند یا به انتقاد از آن بپردازند.


کاظم باز افکن روانشناس و پژوهشگر در امور تربیتی خانواده خاطر نشان کرد: قطع روابط خانوادگی و به جای نیاوردن صله رحم خانواده و فرزندان را از فراگیری و تجربه های زیبای زندگی، از انتقال فرهنگ های فرهیخته و ریشه دار و اصیل و از محبت دور نگاه خواهد داشت.

باشگاه خبرنگاران

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی