ایران سرای من (بازدید: 89)
دوشنبه 13/6/1391 - 14:54 -0 تشکر 542177
راهكارهای ویژه برای نجات دریاچه ارومیه


http://www.tabnak.ir/fa/news/270064/راهكارهای-ویژه-برای-نجات-دریاچه-ارومیه

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو برنامه‌های ویژه دولت برای احیای دریاچه ارومیه را تشریح كرد و با اشاره به دستور ویژه رییس‌جمهور در این زمینه گفت: حل مساله دریاچه یك موضوع چند بعدی پیچیده است كه برنامه‌های مختلفی در چند بخش برای آن انجام می‌شود.

علیرضا دائمی با حضور در ایسنا یكی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت برای حل مشكل دریاچه ارومیه را جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز آب زیرزمینی در این حوزه اعلام كرد و افزود: باید از برداشت‌های اضافه جلوگیری كنیم و مدیریت آب زیرزمینی را انجام دهیم؛ در همین خصوص استاندارها موظف شده‌اند كه در این موضوع بیشتر در میدان حضور پیدا كنند و با كمك به وزارت نیرو، بخشی از مسائل مربوط به آب‌های زیرزمینی را مدیریت كنند و با این روش جلوی اضافه برداشت‌ها و حفر چاه‌های غیر مجاز در حوزه گرفته شود.

دوشنبه 13/6/1391 - 14:54 - 0 تشکر 542178

* برداشت بی‌رویه و افزایش دما؛ مهم‌ترین تهدیدها

به گفته دائمی اگر بتوانیم برداشت‌های بی رویه آب‌های زیرزمینی را مهار كنیم كه بخشی از آن شامل چاه‌های غیر مجازی است كه در حوزه وجود دارد و بخشی شامل برداشت اضافه از چاه‌های مجاز می‌شود، این مساله در بلند مدت به تنهایی باعث بهبود 20 تا 30 درصدی شرایط دریاچه ارومیه می‌شود.

سرپرست معاونت آب و آبفا وزارت نیرو میزان آبی كه اكنون در حوزه دریاچه ارومیه اضافه برداشت می‌شود را بیش از 500 میلیون متر مكعب در سال دانست و گفت: در شرایطی كه سالانه یك تا دو میلیارد متر مكعب آب كمتر وارد دریاچه می‌شود، حل این مساله به راحتی می‌تواند نقش موثری در بهبود وضعیت دریاچه ارومیه داشته باشد، هر چند بخشی از مسئله هم ناشی افزایش درجه حرارت حوزه است كه بین یك تا دو درجه افزایش یافته و هر درجه افزایش حرارت حجم تبخیر آب دریاچه را 500 میلیون متر مكعب افزایش می‌دهد؛ از سوی دیگرخشكسالی، برداشت مستقیم از آب‌های سطحی و ... نیز در این شرایط كنونی دخیل هستند.

دوشنبه 13/6/1391 - 14:55 - 0 تشکر 542179

* راهكار ویژه دولت برای حل مشكل دریاچه ارومیه

دائمی از افزایش مصرف آب كشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه به عنوان یك عامل موثر بر شرایط كنونی این دریاچه اشاره كرد و گفت: در حالی كه قبلا سطح زیر كشت در كل حوزه حدود 150 هزار هكتار بوده كه امروز این عدد به سه برابر یعنی 450 هزار هكتار افزایش یافته است. این به معنی آن است كه مصرف آب كشاروزی در حوزه باید سه برابر افزایش پیدا كرده باشد.

این مقام مسئول در تشریح اقدامات دولت برای حل مشكل دریاچه ارومیه به ایسنا گفت: آنچه در دولت انجام شد، این بود كه اعتبار بسیار خوبی در اختیار وزارت جهاد كشاورزی قرار گرفت كه صرف اصلاح روش آبیاری و استفاده از سیستم‌هایی شود كه در مصرف آب صرفه جویی می‌كنند و این كار باعث می‌شود آب مصرفی در كشاورزی مجددا به طبیعت برگردد.

دوشنبه 13/6/1391 - 14:55 - 0 تشکر 542180

* برنامه ویژه‌ای برای انتقال فوری آب ارس به ارومیه نداریم

دائمی درباره طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه به عنوان یكی از راهكارهای حل مشكل كم‌آبی این دریاچه به ایسنا گفت: مطالعات طرح ما برای برداشت آب‌های اضافی ارس در قالب حقابه‌های جمهوری اسلامی رو به اتمام است و قطعیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود كه مطالعات كامل شده باشد. این درحالی است كه پیش بینی شده در سال‌هایی كه آب اضافه در رود ارس داریم این امكان وجود داشته باشد كه آب را به سوی دریاچه ارومیه هدایت كنیم و بحث ارس مربوط به كوتاه مدت نیست و پیش بینی ما این است كه این كار حداقل پنج سال طول می‌كشد.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در پاسخ به این سوال كه انتقال آب ارس به ارومیه به عنوان یك اقدام ضربتی برای حل مشكل دریاچه ارومیه در دستور كار قرار ندارد؟ تصریح كرد: ما در قالب حقابه‌های خود عمل می‌كنیم و قصد نداریم كه معاهدات مرزی مورد توافق با جمهوری آذربایجان را زیرپا بگذاریم.

به گفته وی براساس قرارداد دو جانبه‌ای كه ایران با شوروی سابق داشته است، آب و انرژی ارس به صورت 50-50 توسط دو كشور استفاده می‌شود ولی مصارفی كه برای كشاورزی و محیط زیست از ارس داریم یا به صورت سدهای مشترك است یا ایستگاه پمپاژ و برداشت مستقیم از ارس است. دو طرف طبق قرارداد قدیمی كه مورد تعامل با آذربایجان است برداشت مستقیم هم دارند و آب مازاد می‌تواند برای این مصارف استفاده شود و طرف آذربایجانی هم معتقد است طبق همان قرارداد با اطلاع و هماهنگی طرف مقابل اجازه برداشت آب مازاد وجود خواهد داشت و برای استفاده آب در هر سال پروتكل جدایی تنظیم خواهد شد و برای حل مشكل دریاچه ارومیه هم طبق پروتكل عمل می‌كنیم و برنامه ویژه‌ای برای برداشت فوری از آب ارس كه نیاز به هماهنگی مجدد داشته باشد نداریم.

دوشنبه 13/6/1391 - 14:56 - 0 تشکر 542181

* وضعیت دریاچه ارومیه شكننده و بحرانی است

دائمی در واكنش به برخی گمانه‌زنی‌ها كه تداوم شرایط دریاچه ارومیه به همین‌شكل ممكن است به پدیده گردوغبار نمكی یا سونامی نمك در كشور منجر شود، تصریح كرد: در زمینه این موضوع و گرد و غبار هیچ گونه اطلاع یا تجربه یا اتفاق عملی كه رخ داده باشد را تاكنون نداشته‌ایم؛ اگر الان به حوزه دریاچه ارومیه مراجعه كنید در نزدیك‌ترین محل به دریاچه هنوز كشاروزی و دامداری انجام می‌شود و در شرایطی كه قصد نداریم بگوییم چنین پدیده‌ای اصلا وجود ندارد باید بگویم كه ما هنوز تجربه‌ای در این زمینه نداریم.

وی در ادامه با تصریح این مطلب كه "وضعیت دریاچه ارومیه از دیدگاه ما بسیار شكننده و بحرانی است"، ادامه داد: این یعنی این‌كه ما معتقدیم این یك فاجعه زیست محیطی است كه قطعا باید به آن توجه شود، اما تعیین مرز واقعیت با شایعات بحث مهمی است كه نباید از نظر دور بماند.

دوشنبه 13/6/1391 - 14:56 - 0 تشکر 542182

به گفته دائمی نگاه مجموعه وزارت نیرو به دریاچه ارومیه كاملا علمی است و با وجودی كه بحران را جدی می‌دانیم، بدون شواهد یا پایه‌های علمی تصمیم گیری نمی‌كنیم و درحال حاضر اصلا این موضوع كه غبار نمك یا سونامی نمك منطقه را فرا می‌گیرد را نداریم چون منطقه را بارها بازدید كرده‌ایم و همه مردم هم می‌توانند این موضوع را به چشم ببینند؛ مثلا در مسیر پل روی دریاچه و جاده‌های حاشیه این دریاچه، در روستاهای اطراف دریاچه هنوز كشاورزی می‌كنند و تاكنون به جز گمانه‌زنی، گزارش مستندی از وقوع گرد وغبار نمكی یا سونامی نمكی نداشته‌ایم یا مثلا شواهدی دال بر این كه نمك‌ها حتی 10 كیلومتر جابه‌جا شود نداشته‌ایم، چه برسد به این كه برخی گفته‌اند این نمك با طی هزار كیلومتر به تهران می‌رسد!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی