انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 171)
دوشنبه 13/6/1391 - 9:6 -0 تشکر 541879
جریانی اتفاقی و برنامه ریزی نشده/گفت و گو با دکتر پناهی درباره افزایش حضور دختران در دانشگاه ها

در بحث آموزش عالی، برنامه ریزی ها و سیاستگزاری های زیادی در کشور انجام شده که اثرات آن در سیستم آموزش عالی و بعد از آن در ساحت های مختلف اجتماعی دیده می شود. مسئله ای که کمتر به آن توجه شده و نسبت به آن برنامه ریزی کمتری صورت گرفته، نسبت حضور دانشجویان در دانشگاه از منظر جنسیت است. آمارها نشان می دهد که در سال های اخیر نیز نسبت حضور دختران در دانشگاه بیشتر از پسران شده است. در ابتدا می خواهیم تحلیل شما را از وضعیت کنونی ترکیب جنسیتی در دانشگاه ها بدانیم.

اولاً در جامعه ما مثل اکثر جوامع دیگر، این یک واقعیت است که زنان و دختران در زمینه های اجتماعی، علمی و اقتصادی، تبعیض های تاریخی طولانی مدتی را تجربه کرده اند و لازم است اقداماتی انجام بگیرد که این روند تاریخی تا آنجا که ممکن است اصلاح شود، زیرا برای توسعه جامعه اسلامی مشارکت زنان در عرصه های مختلف یک ضرورت اساسی است. این را باید به عنوان یک واقعیت در نظر گرفت و در جهت رفع بعضی از تبعیض هایی که وجود دارد، قدم های جدی برداشت. باید بپذیریم که هرچه زنان در جامعه ای نسبت به مسایل اجتماعی، آگاه تر، عالم تر و عمیق تر باشند، قاعدتاً نسل آینده را بهتر و موفق تر و شایسته تر تربیت خواهند کرد. بنابراین موفقیت زنان را باید در حوزه های مختلف جامعه جهت توسعه اجتماعی و سیاسی کشور و برای رشد و تعالی انسانی خود آنان ارتقاء بخشید.

آموزش عالی بستر مهمی برای این هدف است و شرایطی را فراهم می کند تا زنان بتوانند هم در حوزه عمومی وارد شده و در مسایل جامعه خود اثر گذار باشند و هم در جهت رشد وتعالی خود قدم های جدی بردارند.

در مورد ترکیب جنسیتی در دانشگاه ها، به طور کلی باید گفت اگر روندهای تغییر در جامعه حساب شده، تدریجی و بر اساس اهداف مشخص باشند، می شود انتظار نتایج خوب و مثبت را داشت. ولی اگر روندها پرشتاب و سریع باشد امکان اینکه جامعه بتواند خودش را با این دگرگونی ها هماهنگ کند کم خواهد شد. نتیجتاً روندهای پرشتاب، آسیب هایی را به دنبال خودش می آورد که این آسیب ها ممکن است در کوتاه مدت قابل رؤیت نباشد ولی در بلند مدت خودش را نشان می دهد. درباره ترکیب جنسیتی ما باید مطالعه کنیم ببینیم چه عواملی سبب تغییرات پرشتاب در جامعه ما شده است. طبعاً این وضعیت نتیجه تبعیض مثبت به نفع زنان نبوده است. یعنی این جریان اتفاقی است که خود به خودی و برنامه ریزی نشده واقع شده و ضرورت دارد که به طور جدی مطالعه شود. مطالبی که من می گویم نوعی گمانه زنی است. باید پرسید چه عاملی باعث شده که این نتیجه حاصل شود؟ مثلاً آیا شرایط آموزشی خانم ها بهتر از آقایان است که توانایی این را پیدا کرده اند که در سیستم آموزش عالی مخصوصاً کنکور موفق تر باشند؟ و یا آیا امکان آموزش های ثانویه بیشتری برای خانم ها فراهم است که سبب موفقیت بیشتر آن ها در کنکور می شود که برای آقایان فراهم نیست؟ آیا زمینه های ضد انگیزه برای پسرها در سیستم آموزشی ما (چه آموزش متوسط و چه آموزش عالی) فراهم است که باعث می شود خانم ها مشارکت مناسب تری داشته باشند؟

یک وجه قضیه این است که خانم ها توانسته اند در سیستم کنکور ما موفقیت های شایانی کسب کنند. این نشان می دهد که زنان ما توانایی های زیادی دارند و علاقه زیادی به رشد علمی خود و جامعه شان دارند که قابل تقدیر است. اما از آن طرف هم باید دید که چرا پسرها در کنکور موفق نیستند؟ چرا انگیزه لازم را برای آموزش عالی از خودشان نشان نمی دهند؟ آیا نظام آموزش ما در سطح متوسطه تبعیض منفی علیه پسرها انجام می دهد که ما نتیجه اش را در کنکور می بینیم؟ یا اینکه سیستم آموزشی ما به نحوی معیوب است که نقش بازدارنده را برای پسران ایفا می کند؟ ما در عمل با وضعیتی مواجه هستیم که آن ها با شتاب زیاد از صحنه آموزش عالی کنار می روند؟ زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این پدیده باید مطالعه شود که چه عواملی دست اندرکار این فرایند است که عملاً تبعیض منفی را علیه پسرها در این رقابت ایجاد کرده؟

یکی از موضوعات قابل بررسی، وضعیت سربازی پسرهاست که مدتی آنها را از صحنه رقابت دور می کند. پسرها برای اولین بار که نتوانند در کنکور موفق شوند باید به سربازی بروند و بعد از آن قاعدتاً بازگشت مجدد به صحنه علمی با مشکلاتی مواجه است که می تواند یک عامل بازدارنده در مقایسه با دخترها باشد. یک عامل مهم تر، بازده اقتصادی فعالیت های علمی در سطح آموزش عالی برای پسرهاست و مطالعاتی هم در این زمینه هست که نشان می دهد در جامعه ما متأسفانه همبستگی مناسبی بین تحصیلات به طور کلی و آموزش عالی به طور خاص و درآمد اقتصادی وجود ندارد. در صورتی که در جوامع توسعه یافته این همبستگی بسیار بالاست. این می تواند عامل ضد انگیزه بیشتری برای پسرها باشد. پسرها وقتی می بینند سرمایه زمانی و اقتصادی که در آموزش عالی صرف می کنند چندان بازدهی ندارد، در نتیجه انگیزه آنها برای ادامه تحصیل کم می شود و مانع از این می شود که آنها جدی تر وارد صحنه رقابت شوند. اهمیت نتایج اقتصادی آموزش عالی برای پسران طبعاً بیشتر از زنان است، چرا که مسئولیت اقتصادی زندگی و خانواده در جامعه، بیشتر با آنهاست. اما آموزش عالی با درآمد کم هم به چند علت می تواند برای دختران جذاب تر باشد:

اولاً موقعیت اجتماعی آن ها را بالا می برد، که یک خواست مهمی برای خانم ها هست و شاید این ارزش برای آن ها از ارزش اقتصادی هم بالاتر باشد.

ثانیاً احتمالاً وضعیت اقتصادی که از این مسیر برای خانم ها ناشی می شود برای آن ها ارضا کننده تر باشد یعنی احتمالاً آن ها با درآمد کمتر می توانند بسازند تا آقایان.

در نتیجه با توجه به بهره وری کم اقتصادی آموزش عالی برای آقایان به نحوی، سیستم در جهت تبعیض منفی برای آقایان کار می کند. شاید این موضوع مهمترین عامل برای تبیین وضعیت فعلی باشد تا مسایل دیگر . البته مسایل دیگر هم قطعاً نقش دارند. یک بُعد دیگر را هم به نظر من باید به این مسئله اضافه کرد و آن هم فرآیند های بین المللی است. فقط کشور ما نیست که نسبت ترکیب جنسیتی در آموزش عالی به نفع زنان است، در کشورهای پیشرفته صنعتی هم این وضعیت وجود دارد. آنجا هم در آموزش عالی نسبت جنسیتی به نفع خانم هاست. اما باید توجه داشته باشیم که آنها بعد از یک مدت بسیار طولانی به این نسبت رسیده اند و نیز چنین وضعیتی در آنجا با ساختارهای اجتماعی و سیاسی و اقتصادی آنها تطبیق دارد. یعنی با فرایندهای دیگر اجتماعی و اقتصادی آنها همگام است. ولی در جامعه ما به نظر می رسد شتاب تغییر به حدی بالاست که تناسبی با ساختارهای اجتماعی و اقتصادی ما ندارد و قابل مقایسه با فرآیندهای کشورهای غربی و توسعه یافته نیست. آنها مراحل توسعه را طی کرده اند و مثلاً بخش خدمات خیلی وسیعی دارند که امکان جذب بالایی برای خانم ها وجود دارد. در مقابل، آقایان نیز در بخش های دیگری جذب می شوند که بازدهی بیشتری دارند. آنجا این روند تدریجی بوده و با تغییرات اجتماعی و اقتصادی و سیاسی خاصی طی شده است. در بعضی از کشورهای صنعتی هم حدود 60درصد دانشجویانشان را خانم ها تشکیل می دهند، اما آنها صنعتی شده اند. وقتی ما مطرح می کنیم که در ایران خانم ها بیش از آقایان وارد دانشگاه می شوند، غربی ها خیلی تعجب می کنند چون آنها تصور می کنند در ایران زنان در آموزش عالی جایگاهی ندارند و تبعیض شدیدی علیه زنان در ایران وجود دارد.

به خسارت هایش هم توجه کنید؛ در داخل فقط یک آمار زیبا دارد!

آمار زیبایی است ولی برای هرکس مطرح کنید برایش قابل تحسین است و هم باعث تعجب که چطور چنین چیزی ممکن است. به هر حال ما باید درعین مباهات به پیشرفت زنان درآموزش عالی، ببینیم چه اتفاقی در کشور ما رخ داده یا در حال رخ دادن است و این روند تا کجا ادامه خواهد داشت و چه مسایلی را پیش روی جامعه ما قرار می دهد؟ به طور کلی می خواهم بگویم که از یک طرف جای خوشحالی است که خانم ها اینچنین با جدیت وارد صحنه جامعه می شوند و آن هم از طریق آموزش عالی که می تواند دستاوردهای خیلی خوبی برای جامعه و برای خانم ها داشته باشد. از طرف دیگر شتاب این فرایند بیشتر از آن چیزی است که باید انتظارش را داشت و معمولاً چنین تغییرات پرشتاب می تواند آسیب زا باشد! از طرفی اینکه آقایان در این صحنه رقابت موفقیت کمتری دارند علل و نتایجی دارد که ممکن است برای جامعه مفید نباشد. باید پرسید چرا آنها انگیزه لازم را برای ادامه تحصیل ندارند؟ طبیعی است که نمی توانیم بگوییم آقایان از لحاظ هوش و توان علمی ضعیف تر از خانم ها هستند. قطعاً عوامل اجتماعی و اقتصادی باعث شده که این روند پیش بیاید.

دوشنبه 13/6/1391 - 9:7 - 0 تشکر 541880


شما اول صحبت تان فرمودید که مشارکت و تعالی زنان و اثر گذاری آنان در مسایل جاری اجتماعی می تواند از فواید آموزش عالی زنان باشد. من می خواهم بپرسم مگر کاربرد آموزش عالی چیست؟ آیا این همه هزینه ای که دولت و اجتماع و خانواده می کنند، آنقدر در زمینه رشد تربیت انسانی و اثرگذاری در جریانات کشور و بحث مشارکت و اصلاح جامعه بازدهی دارد؟ اگر اینها هدف باشند آیا فقط از طریق آموزش عالی و دانشگاه ها فراهم می شود؟


نمی شود جواب راحتی به این سؤال داد که مثلاً چقدر آموزش عالی باعث رشد شخصیتی، فکری، تعالی انسانی و رشد و شکوفایی خانم ها و یا آقایان می شود. قطعاً آموزش عالی نقش مهمی در توسعه و شکوفایی انسانی و فکری و اجتماعی بازی می کند. حتی ممکن است هیچ درس خاصی را در این زمینه ارائه نکند اما موقعیتی را برای آموزش های غیر درسی فراهم می کند که خیلی هم می تواند اثر گذار باشد. اما اینکه نقش آموزش عالی چیست باید گفت که یکی از اهداف آموزش عالی رشد و تعالی انسانی است. اینکه چقدر این نقش را ایفا می کند مطلب دیگری است. اما نقش اصلی و محوری آموزش عالی تربیت متخصص است برای جامعه و برای تأمین نیازهای اجتماعی و نیازهای توسعه ای جامعه. اینکه چقدر آموزش عالی ما توان دارد نیروهای متخصص لازم را برای سطح توسعه ای که ما داریم تولید کند بحثی است علی حده. نیروهای متخصصی که آموزش عالی تربیت می کند شاید خیلی هم متخصص نباشند یا متناسب با نیازهای جامعه نباشند. می دانیم که یکی از مشکلات جامعه ما این است که بسیاری از نیروهایی را که دانشگاه ها تربیت می کنند و به جامعه می فرستد به علل مختلف در جهت دانش تخصصی خود و در محل تخصص خود به کار گرفته نمی شوند. بنابراین سرمایه عظیمی خرج می شود ولی فرد در جای غیر تخصصی خودش به کار گرفته می شود. یعنی هماهنگی لازم بین نیازهای تخصصی جامعه و آنچه که دانشگاه تربیت می کند وجود ندارد. اینها جنبه های فرعی هستند ولی اصل قضیه این است که دانشگاه باید نیروهای لازم و متخصص را در حدی که پاسخگوی نیاز جامعه باشد تربیت کند.دوشنبه 13/6/1391 - 9:8 - 0 تشکر 541881


در تربیت متخصص برای نیازهای اجتماعی آیا باید نگاه جنسیتی داشته باشیم یا خیر؟ یعنی با توجه به اینکه نیازهای جامعه ما متفاوت است آیا باید در بحث آموزش عالی برای جنسیت، تفکیکی قایل شویم و پارامترهایی را در نظر بگیریم؟


به نظر من ضرورت ندارد به تخصص ها جنسیتی نگاه کنیم، مگر به یک سری تخصص های خاص. اما اگر کلاً نیازهای تخصصی جامعه را جنسیتی نگاه کنیم، هم از لحاظ نظری و هم عملی مشکلات زیادی خواهیم داشت. باید شرایطی را فراهم کنیم که انتخابی که آموزش عالی از نیروهای موجود می کند و آنها را تربیت و تبدیل به متخصص می کند، فرآیند سالمی باشد که بتواند بهترین افراد را به بهترین وجه گزینش کند، افرادی که در آن رشته ها خواهند توانست بهترین کارکرد و بهره وری را داشته باشند. اگر خانم ها می توانند بهترین کسانی باشند که این تخصص ها را تأمین کنند باید به آنها فرصت داد و اگر آقایان می توانند همینطور. ولی باید طوری باشد که در جامعه تبعیض منفی علیه یک جنس نباشد و باعث نشود که آنان نتوانند رشد کنند. این یک طرف قضیه است. از طرفی آموزش عالی فقط یکی از نهادهای اجتماعی است، باید سیستم اجتماعی طوری در جهت برنامه های توسعه کلی جامعه عمل کند که هر کسی جای مناسب خود را که بهترین و مناسب ترین شرایط برای جامعه و اوست پیدا کند. به معنای دیگر ما باید تربیتی را به خانم ها بدهیم (به طور کلی چه نظام آموزش رسمی و چه غیر رسمی) که این خانم بهترین کاری را که می تواند در فرآیند رشد شخصی خودش و توسعه جامعه انجام دهد. ما نباید حذفی و سهمیه ای عمل کنیم. سیستم آموزشی ما از پایین مشکل دارد یعنی طوری نیست که بتواند انسان های خودآگاه، فرهیخته و رسالت مداری را که جامعه نیاز دارد تربیت کند و بتواند آن آگاهی و احساس کرامت و رشد و توسعه انسانی را به هرکدام از زن و مرد در حد لازم خودشان بدهد. نظام آموزش پایین، یک نظام تولید انبوه است، هر چند که در این زمینه هم رشد خیلی خوبی داشتیم و به خاطر بالا بردن سطح تحصیلات جامعه باید قدردان نظام آموزشی باشیم. اما این سیستم نمی تواند انسان هایی را تربیت کند که بهترین راه زندگی خود را انتخاب کنند و تشخیص شان برای رشد و تعالی خودشان تقلیدی نباشد و بر مبنای ارزش ها و فرهنگ خودشان و احساس رسالت کنند.دوشنبه 13/6/1391 - 9:8 - 0 تشکر 541882


نظر شما این است که این ترکیب جنسیتی می تواند آسیب زا باشد، آن حوزه هایی که آسیب می بینند از این امر چه حوزه هایی هستند؟


آنچه مد نظر من بود این است که چنین تغییر سریعی معمولاً در جامعه شناسی و در مطالعات دگرگونی اجتماعی، غیر طبیعی است و می تواند نتایج مثبت و منفی مختلفی داشته باشد. اما اینکه چه آسیب هایی را ممکن است بعداً سبب شود نمی توان به دقت پیش بینی کرد. باید چند سال صبر کنیم تا ببینیم چه پیامدهایی را به همراه دارد. ولی می شود احتمال داد که خانواده، به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی در کوتاه مدت لطمه بخورد، توسعه اقتصادی لطمه بخورد. مثلاً اینکه خانم های تحصیل کرده ما نیروی کار ارزان هستند می تواند به طور غیر مستقیم بهره وری را پایین آورد. اگر نیروی کار ارزان قیمت در دسترس واحدهای اقتصادی نبود شاید آنها تکان هایی را به خود می دادند و بهره وری خودشان را بالا می بردند و می توانست با حقوق های بالاتری نیرو جذب کنند.


در کوتاه مدت نیروهای ارزان برای اقتصاد خوب است اما معلوم نیست در بلند مدت عامل توسعه اقتصادی باشد.


از نکات دیگر این است که نیروی کار ارزان زنان فرصت های شغلی را از آقایان می گیرد و اقدام آنان را برای ازدواج به تأخیر می اندازد و این می تواند به ناهنجاری های اجتماعی دامن بزند. باز هم تأکید می کنم که اینها نیاز به مطالعه جدی دارد؛ می شود اینها را به عنوان فرضیه هایی در نظر گرفت که قابل مطالعه هستند. باز در حوزه خانواده، در نتیجه این فرآیند ممکن است تعادل خانواده به هم بخورد. تحصیلات بالا توقعات را بالا می برد و در انتخاب همسر تأثیر می گذارد. در جامعه ما معمولاً رسم بر این بوده که آقایان تحصیلات بیشتری نسبت به خانم ها داشته باشند. وقتی این تعادل به هم بخورد هنجارهای جامعه به راحتی از آن تبعیت نخواهد کرد. این می تواند سبب افزایش تجرد دختران شود. یا این که وقتی آقایی با تحصیلات پایین تر با خانمی با تحصیلات بالاتر ازدواج کند معلوم نیست چه پیامدی برای خانواده خواهد داشت. ممکن است وضع ناپایداری در چنین خانواده ها ایجاد شده و احتمال طلاق بیشتر شود. بنابراین با توجه به هنجارهای موجود در جامعه، امکان دارد درصدی از دخترانی که تحصیلات عالیه دارند از ازدواج محروم شوند، که می تواند نتایج منفی اقتصادی، خانوادگی و فرهنگی برای جامعه داشته باشد. البته باید روی این مباحث، مطالعات علمی صورت پذیرد.دوشنبه 13/6/1391 - 9:8 - 0 تشکر 541883


آیا نباید حتی به طور موقت به آموزش عالی نگاه جنسیتی کرد؟ شما فرمودید که استثنائاتی وجود دارد مثل بخش هایی از پزشکی. الآن تعاریف آموزشی تغییر کرده بعضی از روی بی کاری دنبال درس خواندن می روند، دولت و آموزش عالی باید سیاست گذاری کند و نگاه جنسیتی داشته باشد تا به یک تعادل برسیم. زن باید بعد از 4 سال جایگاه جنسیتی خودش را بشناسد ما بحث ظرفیت ها و توانایی ها را انکار نمی کنیم ولی جایگاه های جنسیتی وجود دارد که ما می خواهیم آموزش عالی به آنها کمک کند.


این امر بستگی به تصمیم گیران و اولویت های آنان دارد. من فکر می کنم بهترین راه تصحیح این فرآیند، بررسی عللی است که آن را پیش آورده است. در بدو امر این طور نبوده که یک تبعیض منفی علیه آقایان یا تبعیض مثبت به نفع خانم ها وضع شده باشد و در اثر آن ترکیب جنسیتی تغییر یافته باشد. اگر برگردیم به گذشته، به زمانی می رسیم که مثلاً 30درصد دانشجویان خانم ها بودند و 70درصد، آقایان. باید دید چه عواملی باعث معکوس شدن این ترکیب شده است. به نظر من عامل اقتصادی احتمالاً بیشترین اثر را داشته است.دوشنبه 13/6/1391 - 9:9 - 0 تشکر 541884


از منظر آقایان چگونه می شود تحلیل کرد؟


آقایان برای تشکیل خانواده نیاز به درآمد دارند. وقتی تحصیلات دانشگاهی هم ورودش و ادامه اش دشوار باشد ولی در مقابل بازدهی اقتصادی ناچیزی داشته باشد، طبعاً انگیزه چندانی ایجاد نخواهد کرد. بنابراین رابطه ای که بین اقتصاد و بهره وری اقتصادی و آموزش عالی باید باشد تحریف شده است. باید علت این تحریف را شناخته و رفع کرد. قانونگذاری مشکلی را رفع نخواهد کرد، کمترین کاری که می شود انجام داد این است که برای آقایان انگیزه بیشتری ایجاد کنیم مثلاً کسانی را که در دانشگاه قبول می شوند از سربازی معاف کنیم. ولی ظاهراً برای خانم ها چنین نیست. آموزش عالی بدون بازدهی اقتصادی بالا نیز برای آنها ارزشمند است.دوشنبه 13/6/1391 - 9:9 - 0 تشکر 541885


شما در ابتدای بحث تان از تبعیض تاریخی نسبت به زنان صحبت کردید شاید یکی از علل گرایش خانم ها به دانشگاه همین باشد که خلاء اجتماعی خود را پر کنند. چه کار باید کرد که دانشگاه را ملجأ و مأمنی برای ساختن شخصیت خود ندانند؟


اگر بخواهیم به این بحث بپردازیم باید برویم سراغ زمینه های فرهنگی خودمان، آن چیزهایی که ما را از ارزش های والای انسانی به ارزش های مادی سوق داده، که مثلاً انسان سازی را کم اهمیت تر از تولید کالا بدانیم. فرهنگ رایج جامعه ما زن را با آن احترامی که باید ببیند، نمی بیند. نه زن واقف به آن ارزش هاست و نه مردها آن را قبول دارند. در نتیجه زنان خود را در جامعه دارای شأن بالای اجتماعی نمی دانند. آموزش و پرورش ما نیز به دانش آموزان ارزش و کرامت انسانی را تفهیم نمی کند و در جامعه نیز عملاً آن را تجربه نمی کند.دوشنبه 13/6/1391 - 9:9 - 0 تشکر 541886


عده ای می گویند یک پدیده مثل همین مسأ له ترکیب جنسیتی دانشگاه ها، وقتی با شتاب بوجود آمد و اثرات وخیمی گذاشت به جای اول برمی گردد. عده ای هم می گویند که پدیده در تمام حوزه ها تأثیر می گذارد در حوزه خانواده، اقتصاد، سیاست و... شما تحلیل تان چیست؟ بعضی می گویند با دانشگاه رفتن خانم ها، سن ازدواج بالا می رود و نسل بعدی، نسل قبلی را می بیند که با این اثرات منفی مواجهند، بنابراین آیا باز هم رویکرد این چنینی خواهند داشت؟


یک بخش این حرف درست است که وقتی عرضه شیئ زیاد باشد ارزش آن پایین می آید. وقتی ما در جامعه فقط یک درصد فارغ التحصیل آموزش عالی داشته باشیم آنها خیلی مهم و با ارزش خواهند بود در حالی که اگر این میزان به30درصد برسد دیگر آن موفقیت قبلی را نخواهند داشت. الآن به علل مختلف در جامعه ما دانشجو بودن ارزشی بالا تلقی می شود ولی طبیعی است که با تولید انبوه دانشگاه ها این ارزش افت می کند و علاقه شدیدی که نسبت به دانشگاه است تقلیل یابد و بعد وقتی باخیل عظیم فارغ التحصیلان بیکار مواجه شویم این افت بیشتر هم خواهد شد.دوشنبه 13/6/1391 - 9:10 - 0 تشکر 541887


با این اوصاف به نظر شما الآن خانواده آسیب دیده است؟


نمی توانم بگویم الآن آسیب دیده. شاید الآن اثرات مثبت آن بیشتر باشد ولی اگر از اثرات مثبت آن این است که مثلاً مشارکت سیاسی خانم ها و آگاهی سیاسی آنان را بالا می برد و هم بخشی از شرایط نامساعدی را که علیه آنان وجود دارد، جبران می کند.


در جامعه باید مرد و زن ارزش ها را بر اساس معیارهای دیگری بسنجند، معیارهایی که لزوماً از کانال آموزش عالی نمی گذرد، منتهی کانال های دیگری را باید پیدا کرد که زنان و نیز مردان از آن طریق ارزش های والای انسانی و اجتماعی کسب کنند و نقش آفرینی بکنند و احساس کارآمدی داشته باشند. متأسفانه جامعه ما به سمتی حرکت می کند که همه چیز را در حوزه آموزش عالی خلاصه می کند.


من فکر می کنم این امر در مورد خانم های ایرانی اتفاق افتاده یعنی خانم های ایرانی در خارج از کشور هم بیشتر از مردها تحصیلات عالیه دارند، اگر چنین باشد پس باید علت را در فرهنگ و سابقه تاریخیمان جسث وجو کنیم ولی اگر در ملل دیگر هم چنین باشد پس علت جهانی است:


من اطلاعی از نسبت تحصیل کرده های زنان و مردان ایرانی خارج از کشور ندارم همان طور که قبلاً اشاره کردم. ولی می دانم در کشورهای غربی بر اساس مطالعاتی که انجام شده تعداد مهاجرین به ویژه ایرانیان تحصیل کرده نسبت به خود بومی ها هم بیشتر است. مثلاً متوسط سطح سواد ایرانیان مقیم امریکا بیشتر از خود امریکایی ها استدوشنبه 13/6/1391 - 9:11 - 0 تشکر 541888


شما این امر را بومی می دانید یا جهانی؟


به نظر من ما باید با توجه به وضعیت و نیازها و بر اساس فرهنگ خودمان برنامه یزی کشورمان را انجام دهیم نه بر اساس نیازهای تقلیدی و تزریق شده.


پس اگر اینطور باشد خانم های ایرانی دارند حرکت جهانی می کنند و به حقوق جهانی خود دست می یابند ولی اگر امکانات جامعه ما این تقاضاها را برطرف نکند دوباره دچار تبعیض علیه زنان می شویم؟


بله درست است اگر به همین روند ادامه دهیم و زن و مرد را به گونه ای منطبق بر کرامت انسانی و جایگاه ارزشمند خود آموزش ندهیم و برای جایگاه آنان تعریف مجددی نداشته باشیم به همان تبعیض علیه زنان می رسیم. البته این گونه نیست که زن در کشورهای غربی به اوج شکوفایی خود رسیده باشد، تبعیض ها آنجا هم وجود دارد. اگر در کشوری مثلا 60درصد دارندگان آموزش عالی زنان هستند باید 60 درصد مناصب سیاسی را هم داشته باشند و 60درصد اقتصاد دست زنان باشد و... ولی این گونه نیست. انسان ما باید در مسیر صحیح رشد قرار بگیرند که این در سایه فرهنگ صحیح می تواند باشد. معیار وقتی اقتصاد یا مدرک و... باشد طبیعی است که زنان بخواهند برای جبران گذشته خود به مدرک و اقتصاد و... روی بیاورند.


پدید آورنده : هادی کافی


مجله حوزهبرو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی