• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
زن ریحانه آفرینش (بازدید: 572)
دوشنبه 13/6/1391 - 8:56 -0 تشکر 541868
معرفی کتاب/ زن بودن

زن بودن : «به زنانگی خود تحقق بخشید و عشق را بیابید»

نویسنده: تونی گرنت

مترجم: فروزان گنجی زاده

ناشر: نشر ورجاوند


مقدمه:

کتاب زن بودن بیان چگونگی دور شدن زنان جوامع صنعتی و مدرن معاصر از سرشت و فطرت طبیعی خود است. تونی گرنت نویسنده کتاب با تأکید بر نقش ابزاری زن در جوامع سرمایه داری کلان، ضمن انتقاد از شعارهای جنبش فمنیستی و انقلاب جنسی پیامد و تأثیر آن را بر روح و روان زن و انحطاط خانواده نشان می دهد. نویسنده چهارگونه شخصیت در جهان معاصر را برای زن تصویر می کند؛ زن مادونا، آمازون، مادر و معشوقه و سپس به بررسی دقیق هریک از این ابعاد می پردازد او معتقد است زن امروزی به صورت یک زن آمازون درآمده که از طبیعت ملایم و لطیف خود دور افتاده است و اکنون نیازمند است تا زنانگی گم شده اش به ویژه جنبه های مادر، مادونا و معشوقه شخصیتش را باز یابد وی در نهایت زنی را کامل می داند که در طول دوره حیاتش همه جنبه های روانی خود را تجربه کند و در هم بیامیزد.

این کتاب مشتمل بر 9 فصل است که گزارشی اجمالی از آن تقدیم خوانندگان محترم می شود.


دوشنبه 13/6/1391 - 8:57 - 0 تشکر 541870


فصل اول: دروغ بزرگ آزاد سازی


جنبش فمنیستی در آغاز به زنان وعده های هیجان انگیز و اغوا کننده داد به گونه ای که عده ای از زنان شوهر و فرزندانشان را ترک کردند و وعده ای در پی دستیابی به حرفه یا علایق شخصیِمتعلق به خود فکر ازدواج و تشکیل خانواده را از ذهن بیرون کردند این تأکید بر خودکفایی و فرد گرایی باید کیفیت زندگی زنان را ارتقا می داد و حق انتخاب ها و روابطشان با مردان را بهبود می بخشید اما اکنون بعد از گذشت چند دهه، زنان با این حقیقت مواجه شده اند که نمی توان به وعده هایی که فمنیسم و آزادی نوید داده بود اعتماد کرد.


نویسنده در این فصل، وعده ها و اسطوره های تحقق نیافته ای که عناصر افراطی انقلابات فمنیستی تبلیغ کردند را بررسی می کند:


دروغ بزرگ شماره یک: زنان نه تنها می توانند بلکه باید از پس آنچه که مردان انجام می دهند برآیند.


* این شعار زن معاصر را وادار ساخته تا به گونه ای وظیفه مضاعفِ اَبرانسانی، که غالباً او را فرسوده و ناتوان و تنها رها می کند، تن در دهد.


دروغ بزرگ شماره دو: مرد و زن اساساً همانندند.


* در صورتیکه مردان و زنان نه تنها از لحاظ بیوزیست شناختی بلکه از نظر روان شناختی نیز با یکدیگر فرق دارند.


دروغ بزرگ شماره سه: موفقیت بر جذابیت می افزاید. این عقیده عنوان می کند، جذابیت یک زن در نزد مردان به همراه موفقیت هایش افزایش می یابد.


* در عشق، زن به خاطر خصیصه های استثنایی زنانه اش مورد علاقه و ستایش مرد قرار می گیرد.


« طبق آمارهای تحقیقاتی، زنان با تحصیلات بالا آمادگی کمتری برای ازدواج دارند و به ندرت همدم مناسبی هستند»


دروغ بزرگ شماره چهار: افسانه «توان تحقق نیافته شخص»، طبق این نظر ما «زنان» همگی از استعداد و توان فوق العاده ای برخورداریم که تنها باید به تحقق درآید.


* حقیقت این است که اکثر زنان مثل اکثر مردان اشخاص عادی هستند.


دروغ بزرگ شماره پنجم: همانندی جنسی زنان و مردان، - زن و مرد قادرند به طور یکسان از آمیزش جنسی لذت ببرند.


* زنان نمی توانند همخوابگی صرف را به همان آسانی که مردان می توانند از عشق جدا کنند.


دروغ بزرگ شماره شش: می توان ازدواج و بارداری را به تأخیر انداخت.


* سیستم تولید مثل زن، محدودیت زمانی دارد و در سنین بالا امکان بارداری و زایمان برای زنان وجود ندارد و اگر هم ممکن باشد همراه با سختی و خطر است.


دروغ بزرگ شماره هفت:مونث بودن مساوی ضعیف بودن است، رفتارهای مرسوم زنانه، ملایمت، ظرافت، مهربانی، ….اغلب رفتارهایی کاملاً مسخره تلقی می شود.


* رفتارهای زنانه از یکسو سبب تقویت حس آسیب پذیری، پذیرندگی و جذابیت زنان می گردد و از سوی دیگر میل به سطوح بالایی از سرسپردگی و حمایت را در مردان بر می انگیزد.


دروغ بزرگ شماره هشت: انجام دادن بهتر از بودن است. فمینیسم رفتارهای سنتی زنانه که متضمن نوعی پذیرش منفعلانه و سکوت است را مسبب بی حاصلی و بی ارزشی زن می داند.


* گوش سپردن، حاضر بودن و با قلب و ذهن باز، دیگری را پذیرفتن، پیوند عمیقی با غرایز زنانه در ارتباط با عشق دارد.


دروغ بزرگ شماره نه: اسطوره خودکفایی. شعار فمنیسم «زن همان قدر به مرد نیاز دارد که ماهی به دوچرخه»


* نشان اندیشه آمازونی ست که مردها را فقط به سبب باروری و تولید مثل به درد بخور می دانند.


دروغ بزرگ شماره ده: زنان از زنانه شدن مردان لذت می برند.


* زنان، مردی با ویژگی های زنانه را دوست ندارند همان طور که مردان زنی با ویژگی مردانه را دوست ندارند. «زن واقعی» و «مرد واقعی» تحسین می شود.دوشنبه 13/6/1391 - 8:57 - 0 تشکر 541871


فصل دوم زن آمازون


- مسیری که جنبش آزادی زنان طی دو دهه گذشته ما را به سوی آن رهنمون کرده، مسیری به سوی جامعه آمازون است. (داستان هیپولیتا و تسوس)


- زن آمازون امروزی، نه آرامش یافته و نه حصارهای خود را گشوده است. او پریشان و فرسوده است. نسبت به جنس مخالف نگرشی رقابتی دارد و با آنها مبارزه می کند «تا مردانی بهتر از آنها باشد» از درک تفاوت های روانشناختی و رشدی میان دو جنس عاجز است. برای وی صرف وجود داشتن به تنهایی کافی نیست و به معنای هیچ بودن است.دوشنبه 13/6/1391 - 8:57 - 0 تشکر 541872


فصل سوم: چهار جنبه زن


هر زنی دارای چهارجنبه زنانگی به شرح زیر است:


جنبه آمازون: زن آمازون دارای تمرکز حواس بالا و فزون خواه است، ابراز وجود می کند، هدف دار و متکی به نفس و خود کفا است، ارتباط او با مردان زندگی اش در قالب همکار، رفیق و رقیب است.


جنبه مادر: حامی و سرپرست است. زنی است که با وابستگی اش به دیگران کامیاب می شود، او نه تنها فرزندانش را بزرگ می کند، بلکه سایرین و خویشاوندان، دوستان مؤنث و همسر را هم می پرورد.


جنبه مادونا- سرشتی الهام بخش است و معیارها و ارزش ها و ایده ها را منتقل می کند. بازتابنده و تجسم محسنات کامل زنانه از لحاظ بردباری، وقار و وفای به عهد است. این نوع زن در پی کسب عظمت برای خود نیست، او ترجیحاً مرد را در زندگی به سوی عظمت می کشاند و بی هیچ قید و شرطی از تلاش وی در جستجوی کسب خرسندی و موفقیت حمایت می کند.


جنبه معشوقه: زنی که در روابط شخصی خود با مرد در سطوح مختلف عقلانی، عاطفی، جنسی بیش از هر چیز دارای نقشی تعیین کننده و فعال است.


- زن باید نهایتاً در طول دوره حیاتش تمام چهار جنبه روان خود را تجربه کند و در هم بیامیزد. باید به درون خویشتن خود بنگرد و آن جوانبی از شخصیتش را که هنوز نیازمند رشد است، کشف کند.


- زن امروزی شدیداً به سوی جنبه آمازون شخصیتش متمایل شده است، او به سوی قدرت و در ضدیت با عشق جهت گیری کرده است. مادری را به تعویق می اندازد، با مادونا که از مد افتاده، در تماس نیست و از معشوقه فقط به قصد کامجویی جنسی استفاده می کند.


- زن آمازون امروزی انرژی اش را در جهان بیرون به کار می گیرد، نه در جهت آفرینش پیوند و روابطی پر مهر و محبت، او احساس می کند فقط به دلیل «انجام دادن» ارزش دارد. به عبارتی به دلیل موفقیت ها و دستاوردهایش نه به دلیل و بودنش یعنی شایستگی های زنانه کاملش.


- زنانی که با جنبه های زنانگی شان در تماس اند لزوماً از جنبه آمازون بی بهره نیستند(یعنی الزاماً موجوداتی بی اراده که تحت نظارت دیگران باشند نیستند)دوشنبه 13/6/1391 - 8:58 - 0 تشکر 541873


فصل چهارم بحران در مادونا


- زن آمریکایی امروزی دستخوش بحران مادونا شده است، تنها در پی ماجراجویی، ارضای خاطر شخصی و جنسی بوده است. امید و رؤیاهایش را فقط برای خود و آینده اش سرمایه گذاری کرده، بر پاکدامنی پیش از ازدواج خط بطلان کشیده و نسبت به مردان و مسأله ازدواج که می تواند انبساط خاطر او را در زندگی تأمین کند پایبندی کمی نشان می دهد.


- مهم ترین بخش غالب مادونای زن، وفای به عهد اوست. به عبارتی مرد را در ثروت یا تنگدستی، در خوشی یا ناخوشی می پذیرفت اما زنان امروزی با دیدن اولین علامت ضعف یا نقص در همسرانشان آنها را ترک می کنند.


- سیل عظیم زنانی که از شوهرانشان طلاق گرفته اند در فقدان ایمانشان اشتراک دارند. ایمانی که به کمک آن و نیز حمایت زنانه شان می توانستند با مردانشان مشکلات زندگی را کنار بزنند و رابطه خود را با موفقیت نجات دهند.


- اندیشه فمنیستی بر این باور است که مردان زنان را اذیت و سرکوب کرده و زندگی آنها را تحت کنترل در آورده اند.


- زن امروزی پیش از گرفتن هر گونه تعهدی از مرد تن به آمیزش جنسی با او می دهد. قبل از اینکه مرد دلباخته او شود با او زندگی می کند و در حالت اضطراب و بلا تکلیفی دائمی است.


- در صورتی که زنان با به کارگیری جنبه مادونا و معشوقه، مردان را اهلی و متمدن می کنند، آنان را بر می انگیزند و به عظمت می رسانند.دوشنبه 13/6/1391 - 8:58 - 0 تشکر 541874


فصل پنجم: زنانگی را در آغوش بگیریم


- زن امروزی، پی برده است که زندگی کردن فقط با جنبه مردانه شخصیتش برای او دارای فواید معدودی ست.


- در پس ظاهر فریبنده، کامل و خودکفای بسیاری از زنان امروزی موجودی عصبی و غمگین نهفته است که غالباً احساس می کند برای زندگی واقعی وقت ندارد. زن اگر پیش از این در بندخانه و شوهر و فرزندانش بود، اکنون غالباً با کار و اهدافش به زنجیر کشیده شده است و هیچ وقت در گذشته فشار را مثل امروز احساس نکرده است.


- زن امروزی آموخته تا در داد و ستد زبانش را گاز بگیرد. او نمی خواهد دستی را که به وی غذا می دهد قطع کند. دستی که سابقاً متعلق به مردش بوده ولی اکنون به رئیسش «مرد یا زن» تعلق دارد. در واقع احترامی را که زنان در گذشته برای همسران خود قائل بودند اکنون به افراد متعددی انتقال داده اند. در حوزه کاری زنان به این نتیجه رسیده اند که با احترام گذاشتن به دیگران خود آنها نیز متقابلاً پاداش می گیرند. این موضوع در زمنیه عشق نیز صادق است ولی متأسفانه آن را تحت عنوان «تمکین کردن» از مرد، گناهی مرگبار، خیانت به جنس زنان و در نهایت منتهای بی احترامی به زن تلقی می کنند.


- تمام انسان ها نیاز به وابستگی دارند. زن متجدد با انکار حقیقی ترین بخش وجودش به استقلال خود تحقق بخشیده است، منتها این استقلال تنهایی او را نیز در پی داشته است.


- بخش مهم، برون فکنی جامة زرهی آمازون و دسترسی به مردان این است که نشان دهیم به آنها احتیاج داریم و به سادگی کمک بخواهیم، به صورت مرد در برابر مرد با آنها رابطه برقرار نکنیم.


- قلمرو زندگی زنی که مایل است فقط یکی از جوانب زنانگی اش را برگزیند بسیار محدود است. مطمئناً یکی از اهداف خوب زندگی این است که ما تمام آن چیزی باشیم که می توانیم، هم برای خود و هم برای کسانی که دوستشان داریم.دوشنبه 13/6/1391 - 8:58 - 0 تشکر 541875


فصل ششم، قهرمانتان را بیابید


- زن به خود می گوید: هر وقت مرد مناسب را ملاقات کند زندگی حقیقی، عشق، ازدواج و مادری را آغاز خواهد کرد. ولی مرد مناسب از راه نخواهد رسید زیرا او را با دلداده خیالی اش که مردی بی نظیر است و یک مرد تمام عیار بی عیب و نقص است و در ناخودآگاهش پرسه می زند مقایسه می کند. زنی که به وسیله دلداده خیالی اش تسخیر شده، همیشه در جستجوی عیب و ایراد است.


- خرده گیری از مردان که عموماً به «کوبیدن مرد» معروف است، همراه با انقلابات فمنیستی و جنسی و نیز دلداده خیالی درونی زنان متجدد به طور پیوسته گسترش یافت. زنان از مردان قطع امید نکردند بلکه از آنها انتظارات بیشتری داشتند و هر قدر این انتظارات افزایش یافت، مردان ناشایسته تر به نظر رسیدند.


- شاید بسیاری از زنانی که دارای مشاغل سطح بالایی هستند از نداشتن فرزند و تنها ماندن اظهار پشیمانی نکنند ولی در واقع اغلب آنها پشیمانند، زیرا با دلداده خیالی شان در قالب کار و اشکالی از این قبیل ازدواج کرده اند.


- برای ازدواج پایدار علایق مشترک مهم نیست، بلکه نکته حائز اهمیت ارزش های مشترک است که همانند چسب روابط را استحکام می بخشد.


- زنی که با مادونای خود در ارتباط است به دنبال نقاط قوت می گردد و از نقاط ضعف به راحتی چشم پوشی می کند.


- هنگامی که زنان با طیب خاطر و بدون هیچ قید و شرط بخشی از سلطه گری مردانه شان را به جنس مخالف اعطا می کنند، آن وقت قادرند جوانب زنانگی شان را به بهترین وجه بروز دهند و در مردش اعتماد به نفس فوق العاده زیادی بر می انگیزد و نه تنها مردانگی او را، بلکه زنانگی خود را نیز ارتقا می دهد.دوشنبه 13/6/1391 - 8:59 - 0 تشکر 541876


فصل هفتم از عهده مردان برآمدن


این فصل به درک واداره مرد بالغ اختصاص دارد.


1- تشویش اختگی:اولین نکته ای که باید درباره مردان بدانیم این است که بزرگترین و ابتدایی ترین ترس مردان، ترس از اخته شدن است چه از لحاظ روانی و چه از لحاظ جسمانی


2- غرور و خودسری:مردان به علت ترسی که از اخته شدن دارند بی اندازه مغروراند. بنابراین وظیفه زن است که با کاهش این ترس به او نشان دهد که با اعتلا بخشیدن به زندگی، بارش را سبک و راهش را باز می کند و مردانگی اش را ارتقا می دهد.


- زن عیب جو و اخته کننده فقط میوه های تلخ بی تفاوتی را از سوی مرد برداشت می کند. یا شخصیت او را به کمتر از آنچه که هست تنزل می دهد و یا اینکه او را در وضعیتی قرار می دهد که سر به شورش بگذارد.


3- او را همان گونه که می یابید بپذیرید


مردان در برابر دستورات مقاوت می کنند و به میزان زیاد عنان خویش را به زنی واگذار می کنند که از مردانگی شان حمایت کند .


4- مادری کنید ولی خفه نکنید


جزئی از نقش زنانه زن این است که مرد را می پرورد، او را حمایت و تشوق می کند تا رشد یابد و خود را به واقعیت در آورد، به توانایی ها عظیم خود پی ببرد. زمانی که جنبه مادری به حد افراط برسد مرد را خفیف و خوار کرده و مادام العمر او را پسر بچه وحشت زده و فاقد اعتماد به نفس نگه می دارد.


5- رابطه ای مطلوب


حالات شخصیت:


الف)والد؛ مرکز نگرش ها و ارزش ها و عهده دار دستور و تعلیم ،ارزیابی ،انتقاد و پرورش است .


ب)بالغ؛ مرکز اندیشه و تصمیم گیری است و حقیقت را می آزماید.


ج)کودک؛ مرکز احساسات و تمایلات جنسی است، بازیگوش و شهوتران است.تمنتتتتمنتمتم


آنان را بر می انگیزند و به عظمت می رسانندمردان و زنان هر کدام تا حدودی این سه حالت را در شخصیتشان دارند. رابطه موفق بین آنها بسته به بده بستان های یکنواخت و بی تنش میان بخش های شخصیتشان است. به عنوان مثال چنانچه والد درون زن سعی کند با کودک درون مرد از روی محبت رابطه برقرار کند و او آماده ی قبول آن باشد و به شکل مناسب پاسخ گوید، بده بستانی بی آلایش صورت می گیرد. ولی چنانچه زن کوشش کند برای مرد مادری کند و مرد حال و حوصله ی آن را نداشته باشد، او نه با کودک خود بلکه از طریق بالغ و چه بسا حتی با والد خشمگینش واکنش نشان می دهد.


6- مادونای سیاه


مادونای سیاه یکی از ابعاد پنهان وجود زن است یعنی جنبه سرد زنانگی که وقتی مرد کار نادرستی می کند باید از او روی گرداند، خشم و ناامیدی را معمولاً می توان به بهترین وجه از طریق رویگردانی خاموش مادونای سیاه ابراز کرد. رویگردانی خاموش به مرد فرصت می دهد تا بیندیشد و در مورد خطایی که مرتکب شده تعمق کند در صورتی که بد خلقی و سرکوب تهاجمی موجب ترغیب مرد به مقابله به مثل می شود.


7- گریه و خنده


هر بیانِ عاطفی و ابراز خود انگیخته احساسات می تواند موجب لذت بخش تر شدن زندگی شود.


8- نشان دهید به او احتیاج دارید.


اشتیاق مرد به ادامه رابطه، وقتی صادقانه و خاصلانه احساس نکند که زن به او نیازمند است، رو به زوال می گذارد.


استقلال و برخورد ستیزه جویانه زنان، در مردان احساس عجز و ناتوانی به وجود می آورد. مردانی که احساس ضعف می کنند اغلب واکنش های خصمانه نشان می دهند، احساس بیهودگی می کنند، شدیداً انتقاد می کنند یا کاملاً پس می کشند.دوشنبه 13/6/1391 - 8:59 - 0 تشکر 541877


فصل هشتم و نهم


تسلیم پرحلاوت و تحقق زنانگی از طریق ازدواج


- زنی که خود را از دورن و بیرون تسلیم قدرت عشق کند قادر می شود تا هم از لحاظ جنسی و هم عاطفی، ژرف ترین توانایی های زنانه اش را تحقق بخشد. تنها یک زن متعادل و آگاه نسبت به هویت شخصی خود آمادگی آغاز فرایند تسلیم را دارد، کسی که از عزت نفس کافی برخوردار است تا از عهده چنین احساسات و عواطف ژرفی که به خارج فوران می کند «مقاوت غرور، دخالت انیموس»، بر آید.


- وقتی زنی قدری از عزت نفسش را به خاطر مردی نادیده می گیرد، در واقع از مقاوت در برابر او صرف نظر می کند و به وی اجازه می دهد در جسم و روحش رخنه کند. او به راستی از جهاتی «تسخیر» شده است، با این وجود از آنجا که اجازه نداده چیزی مانع پیوند او با مردش شود «فاتح» است.


- معمولاً زن است که با سمت عاطفی رابطه بیشتر در تماس است، اکثر اوقات او است که باید اسلحه اش را با نام عشق بر زمین بگذارد و اعلام آتش بس کند.


- زنان در عشق پیروزی را از آن خود می سازند، زیرا به خاطر اشتیاقی که به تسلیم و تن در دادن دارند، به استمرار و پایداری ریسمان رابطه گره محکمی می زنند. فرایند تسلیم به قدری قدرتمند است که سحرانگیز می نماید. این همان چیزی ست که زن را نزد مرد عزیز می کند و مرد را وا می دارد تا از او مراقبت کند.


- زن پیش از تسلیم شدن باید مرد را متعهد به ازدواج نماید.


- ازدواج بیش از هرنوع رابطه ی دیگری، قابلیت زنان را در دستیابی و به کارگیری تمامی چهارجنبه شخصیتی زنانه، خصوصاٌ مادونا یعنی روح زن، در بوته ی آزمایش می گذارد.


مجله حوزهسه شنبه 14/6/1391 - 12:3 - 0 تشکر 542987

کاش انتشارات کتاب هم بود.
به هر حال متشکرم از حضورتون.

. امام علي (ع) مي فرمايند بهره خرد پند گرفتن واحتياط است و دستاورد ناداني غفلت و فريب خوردگي. و باپاکدامنان و فرزانگان بنشين وباانان زياد گفتگو کن زيرا اگر نادان باشي تورا دانش اموزند و اگر دانا باشي بردانش تو افزوده شود. خداوند به ماتوفيق بندگي بي چون وچرابده. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصر.

منتظر شما در انجمن زن ريحانه آفرينش . کليک کن دوست عزيز

 

سه شنبه 14/6/1391 - 12:4 - 0 تشکر 542989

aliyeh_m115 گفته است :
[quote=aliyeh_m115;539936;542987]کاش انتشارات کتاب هم بود.
به هر حال متشکرم از حضورتون.


ببخشید متوجه نشدم.
شروع تاپیک نام انتشارات اومده.

ممنون.

. امام علي (ع) مي فرمايند بهره خرد پند گرفتن واحتياط است و دستاورد ناداني غفلت و فريب خوردگي. و باپاکدامنان و فرزانگان بنشين وباانان زياد گفتگو کن زيرا اگر نادان باشي تورا دانش اموزند و اگر دانا باشي بردانش تو افزوده شود. خداوند به ماتوفيق بندگي بي چون وچرابده. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصر.

منتظر شما در انجمن زن ريحانه آفرينش . کليک کن دوست عزيز

 

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی