فرهنگ پایداری (بازدید: 381)
دوشنبه 13/6/1391 - 7:58 -0 تشکر 541748
پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل قدمتی به دارازی عمر بشر دارد. هرچند توسعه پدافند غیرعامل در كشورمان در سالهای گذشته مطلوب نبوده است. اما با تشكیل سازمان پدافند غیرعامل كشور گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته شده و سیاست‌ها و چشم‌انداز جامعی در این زمینه تدوین شده است. اهمیت این مساله در دنیا به حدی است كه كشور سوئیس، با مواضع سیاسی بی‌طرفانه، كامل‌ترین سیستم پدافند غیرعامل در جهان را دارا است. جمهوری اسلامی ایران با توجه به قرار گرفتن در خاورمیانه و همچنین تهدیدات آمریكا و اسراییل می‌بایست اقدامات لازم را برای كاهش آسیب پذیری و افزایش پایداری ملی مدنظر قرار داده و به منظور توسعه و گسترش پدافند غیرعامل از تمامی امكانات بهره‌مند شود. فرهنگ‌سازی و گسترش مقوله پدافند غیرعامل با استفاده از ابزارهای فرهنگی و بسترسازی فرهنگی یكی از نكات مهم در این زمینه است و لازم است تمهیدات لازم را در این زمینه به كار برد تا سیاست‌های كلی نظام در این زمینه محقق گردد.

اصول پدافند غیرعامل

مجموعه اقدامات بنیادی و زیر بنایی است كه در صورت بكارگیری می‌توان به اهداف پدافند غیرعامل از قبیل تقلیل خسارات و صدمات، كاهش قابلیت و توانایی سامانه شناسایی، هدف‌یابی و دقت هدف‌گیری تسلیحات آفندی دشمن و تحمل هزینه‌ بیشتر به وی نائل گردد. در اكثر منابع علمی و نظامی دنیا اصول و یا موضوعات پدافند غیرعامل شامل 6 الی 7 اقدام مشروحه ذیل می‌باشد كه در طراحی و برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات اجرایی دقیقاً می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

1-  استتار Camouflage

2-اختفاء Concealment

3- پوشش Cover

4- فریب Deception

5- تفرقه و پراكندگی Separation & Dispersion

6- مقاوم‌سازی و استحكامات Hardening

7- اعلام خبر Early Warning

‌ پدافند غیرعامل چه ارتباطی می‌تواند با بحث فرهنگ داشته باشد؟

پدافند غیر عامل بستر سازی فرهنگی برای مقابله با دشمن و دفاع در مقابل هرگونه تجاوز و آماده سازی روانی جامعه برای ناكام سازی دشمن در تهاجم به كشور است.

پدافند غیرعامل در واقع تعمیم سیاست های دفاعی در حوزه های غیر نظامی با استفاده از راهكارهای غیر نظامی است، معادل فارسی كلمه پدافند غیر عامل را دفاع بدون سلاح می توان نامید و در تعریف آن می توان گفت: مجموعه اقداماتی كه موجب كاهش آسیب پذیری و افزایش پایداری در برابر تهدیدات خارجی می شود.

تهدید یك عنصر پویا و جامع است به همین نسبت باید دفاع متناسب با آن طراحی شود، ما باید این تهدیدات را كه با استفاده از تكنولوژی پیشرفته و در عرصه های مختلف نظیر اجتماعی،ارتباطی،اقتصادی، اجتماعی، پزشكی، بیولوژی و غیره است بشناسیم تا بتوانیم در برابر آن دفاع مؤثر داشته باشیم و یا آسیب پذیری را به حداقل برسانیم.

پدافند غیر عامل فرآیندى است كه نتیجه آن ایجاد مقاومت ملى و افزایش اقتدار ملى است. نباید فكر كنیم پدافند غیرعامل كارى است كه مردم باید انجام دهند گفت: مردم تنها از مزایاى پدافند غیرعامل استفاده مى كنند و كسانى كه باید پدافند غیرعامل را در محیط جارى كنند مسئولین و حاكمیت هستند.

پدافند غیر عامل

جمهوری اسلامی ایران كشوری است كه از نظر منابع انسانی و موقعیت خاص جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی شرایط منحصر به فردی را در جهان داراست. نیروی انسانی با هوش و خلاق كه (بالاتر از نرم هوش متوسط جهانی است) پل ارتباطی دو قاره بزرگ آسیا با 15 كشور همسایه، معادن و ذخایر زیرزمینی گرانقیمت و كمیاب دنیا، دسترسی به خلیج فارس(مركز تجارت و تولید نفت و گاز جهان) و دریای عمان (دسترسی به دریاهای آزاد) ویژگی جغرافیایی خاصی از آن ساخته است. ایران در منطقه خاورمیانه كه یكی از بزرگترین كانونهای جغرافیای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دنیا است قرار دارد. خاورمیانه از نظر فرهنگی محل پیدایش ادیان بزرگ الهی و تمدن‌های بزرگ جهان مانند بابل، مصر، ایران و اسلام است.این موقعیت خاص از یك طرف سلطه گری و زیاده‌خواهی و عدم پایبندی دشمنان به حقوق بشر، ‌انسانیت آزادی، احترام به قانون حقوق دیگر ملل و... از طرف دیگر باعث شده است میهن عزیز و اسلامی ما در طول تاریخ آماج حملات و تجاوزات دشمنان گوناگون سلطه‌گر و متجاوز همچون روس‌ها، مغول‌ها، عثمانی‌ها، پرتغالی‌ها، انگلیسی‌ها، آلمان‌ها، بعثی‌های متجاوز عراق و شیطان بزرگ آمریكا قرار گرد. كه با ایثارگری، مبارزات غیرت‌مندانه همه مردم آن كشور (ترك، فارس، كرد، عرب، بلوچ، تركمن و...) لحظه لحظه‌ی تاریخ و قطعه قطعه‌ی خاك پاك این سرزمین به مجاهدت بزرگ مردانی همچون خمینی كبیر نورانی است و رنگین و معطر است به خون شهدایی همانند ستارخان و باقرخان و شیخ‌فضل‌الله نوری، مصطفی خمینی، مطهری، بهشتی، رجایی، باهنر، چمران، قرنی، فلاحی، همت، باكری، بروجردی، زین‌الدین و... و هزاران هزار شهیدی كه برای دفاع از اسلام، آزادی وطن خود در مقابل متجاوزین آرام و ساكت ننشستند.بنابراین هوشیاری، بیداری و كسب دانش در زمینه‌های دفاعی و مقابله با دشمنان یكی از ضروری‌تری مسایلی است كه هر ایرانی باید در هر شرایطی (چه صلح و جنگ) داشته‌باشد، تا بتواند در مواقع لزوم با آمادگی بیشتری به ادای وظیفه در مقابله دشمنان برای حفاظت از دین و میهن خود اقدام كند.وابستگی یكی از واژه‌هایی است كه زیاد شنیده‌اید این كلمه متضاد كلمه استقلال است. استقلال یكی از آرمانهای ملت‌های دنیا و وابستگی كشورها یكی از اهداف اصلی كشورهای استعمارگر و سلطه‌گر برای تسلط بر كشورهای ضعیف است تا حدود 60 سال قبل كشورهای سلطه‌جود بیشتر با اشغال نظامی، كشورهای مورد نظر را تصرف می‌كردند یا با تعیین حاكمانی دست نشانده به طور مستقیم استقلال آنها را از بین برده و آنها را تحت سلطه قرار می‌دادند ولی امروزه با رشد آگاهی مردم همه كشورها و توسعه علوم و تكنولوژی، از ترفندها و روش‌هایی جدید برای ایجاد وابستگی ملت‌ها استفاده می‌كنند (استعمارنو) این توطئه و تهدیدها بیشتر فرهنگی است و هدف اصلی در این ترفند‌ها و توطئه‌ها نوجوانان و جوانان كه سرمایه‌های اصلی هر كشورند می‌باشند.

اهمیت نوجوانی و جوانی

نوجوانی و جوانی بهترین فرصت و نعمت الهی است در آن دوران قوای جسمانی و در بهترین حالت رشد و شادابی است. قدرت یادگیری انسان در بالاترین مرحله است. به قول ویل دورانت هنوز حوادث نابسامان زندگی در این دوران زندگی را دستخوش ناگواریها نكرده است و شور و شوق آن دوره باشكوه است. آن دوره، دوره كاشتن و ساختن زندگی و در دوران بعد زمان بهره‌بردن است گرچه كوتاه است اما در دوره حیات بسیار موثر است.

تهدیدات دشمن متناسب با سنین نوجوانی و جوانی

نوجوانان و جوانان كشور ما بیش از نیمی از جمعیت كل كشور را شامل می‌شوند این جمعیت كه بعنوان یك قدرت اصلی مقابله كننده با دشمن است و می تواند نقش بسیار مهمی در سازندگی و استقلال كشور داشته باشد همیشه مورد تهدید دشمن است. امریكای جهانخوار و غرب برای توان بالای نوجوانان ما از اوایل پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران همواره با توطئه‌های مختلف بویژه توطئه‌ها كه بیشتر فرهنگی‌اند عبارتند از: ترویج اعتیاد به مواد مخدر، تهیه و توزیع فیلم‌های سینمایی ضد اخلاقی، سیاسی و تاریخی تحریف شده، تهیه و توزیع‌ بازی‌های ویدئویی- رایانه‌ای، تهیه و توزیع كتابهای رمان ضد اخلاقی، سیاسی و تاریخی،‌ تاسیس و راه‌اندازی كانال‌های ماهواره‌ای، رادیویی و تلویزیونی برای ترویج مد، پخش فیلم‌های ضد اخلاقی و ترویج و تبلیغ مذاهب تحریف شده، اختلاف و تفرقه افكنی بین افراد، قومیت‌ها،‌ كشورهای همسایه و اطلاع‌رسانی دروغ، تامین و راه‌اندازی پایگاه‌های اینترنتی برای ترویج اخبار و اطلاع رسانی تحریف شده و غلط، ترویج فیلم‌ها و عكس‌های ضد اخلاقی، مد، ترویج مذاهب تحریف شده و محتواهای ضد ارزشی!

راه‌های مبارزه و دفاع و با تهاجمات فرهنگی (پدافند فرهنگی)

همانطور كه می‌دانید دفاع یك فعال غریزی است كه توسط كلیه موجودات زنده برای محافظت از خود انجام می‌گیرد. مثلا بسیاری از حیوانات برای محافظت خود با تغییر رنگ و همرنگی با محیط خود را استتار كرده و از خود در مقابل دشمن محافظت می‌كنند.انسانها نیز برای مقابله با تهاجمات دشمنان خود فعالیت‌هایی را انجام میدهند كه این فعالیت‌ها در انواع تهاجمات نظامی، غیر نظامی (فرهنگی و غیر فرهنگی) متفاوت است.

 

يکشنبه 4/10/1390 - 10:41 - 0 تشکر 406166

سردار دکتر جلالی در همایش پدافند غیرعامل که با حضور پایوران سپاه استان در حسینیه ثارالله این سپاه برگزار شد. در حوزه پدافند غیرعامل باید بسیجی وار عمل شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج از سمنان، وی با بیان اینکه سپاه امکانات زیادی دارد و باید از این امکانات در پدافند غیرعامل نهایت استفاده را نمود افزود: پدافند غیرعامل یک اقدام انفعالی و عکس العملی نسبت به تهدید است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: تهدیدات در حال چرخش و پوست اندازی است و باید نوع تهدیدات را مبتنی بر زمان وقوع آن بصورت کامل بشناسیم.

سردار دکتر جلالی گفت: پدافند غیرعامل عبارت است از مجموعه اقدامات غیرمسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری که تداوم فعالیت های ضروری را شامل می شود.

وی مفاهیم و اهداف پدافند غیرعامل را غیرمسلحانه بودن، کاهش آسیب پذیری، کلیه اقدامات و تدابیر تسهیل قدرت بحران، افزایش پایداری ها، استمرار خدمات ضروری، افزایش بازدارندگی تهدیدات و اقدامات نظامی، حفاظت سایبری و تأمین نیازهای مردم عنوان کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل مکمل پدافند عامل است و برقرار کننده ثبات و تعادل ملی است.

سردار دکتر جلالی تصریح کرد: پدافند غیرعامل در مقیاس ملی بایستی بتواند مجموعه سیستم ملی را در برابر تهدیدات و اقدامات نظامی بیمه کند.

وی اظهار داشت: پدافند غیرعامل در حوزههای نظامی، سیاسی، فرهنگی، سایبری، هسته ای، اقتصادی و شیمیایی نفوذ پیدا می کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: در پدافند غیرعامل از چهار سرمایه انسانی، فیزیکی و زیرساختی، سرمایه سایبری، سرمایه معنوی و ملی باید حفاظت شود.

سردار دکتر جلالی ویژگی کلی تهدیدات دشمن را هوشمند بودن، تمرکز بر سیستم رهبری کشور، و تمرکز بر مرکزیت کشور به لحاظ جغرافیایی و موضوعی عنوان کرد.

وی اهداف کلی در دفاع غیرعامل را حفظ انسان ها، کاهش تلفات، کاهش آسیب پذیری، پایدار سازی در برابر تهدیدات، حفظ زیرساخت و تداوم در کارکردها عنوان کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان با بیان اینکه بسیج در پدافند غیرعامل وظایفی دارد، تصریح کرد: فرهنگ سازی، مشاوره های تخصصی در دستگاه های اجرایی، تهدید شناسی از جمله وظایف بسیج و بسیجیان در پدافند غیرعامل است.

منبع : خبرگزاری بسیج 

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

پنج شنبه 8/10/1390 - 0:13 - 0 تشکر 407762

داداشم یه مقاله داشت داده بود براش تایپ کنن اسمش پدافند غیر عامل بود یاد اون افتادمD:

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی