بهداشت و سلامت (بازدید: 108)
دوشنبه 13/6/1391 - 7:41 -0 تشکر 541715
از 5 بیماری هر چه زودتر پیشگیری کنید

بیشتر افراد قبل از بروز یک بیماری، علائم قابل توجهی ندارند، مگر این که آزمایشی برای آن بیماری بدهند. در این حالت اگر متوجه بیماری خود شوند و شیوه زندگی خود را تغییر دهند، بیماری می‌تواند در زندگی آنها کم‌رنگ و حتی نابود گردد.بولتن نیوز: در این مقاله ما درباره علائم پیش از ۵ بیماری برای شما توضیح خواهیم داد.

قبل از پرفشاری خون
فشار خون کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه، نشان‌دهنده فشار خون طبیعی است و داشتن فشار خون بین این مقدار و ۱۳۹ روی ۸۹ میلیمتر جیوه، نشان‌دهنده فشار خون قبل از پرفشاری خون می‌باشد.

به طور معمول، هیچ نشانه و علامتی وجود ندارد که قبل از ابتلا به فشار خون بالا، ما را آگاه کند.

چه کار باید کنیم؟
اگر فشار خون شما همیشه طبیعی بوده است، باید حداقل هر دو سال یکبار آن را اندازه بگیرید.

اگر بیماری دیابت دارید، سابقه پرفشاری خون در خانواده‌تان وجود دارد، اضافه وزن دارید، سیگاری هستید و یا تحرک بدنی ندارید، باید در فواصل زمانی کوتاه‌تری، فشار خون‌تان را بسنجید.

اجرای یک رژیم غذایی متعادل و کاهش میزان مصرف نمک به همراه یک برنامه ورزشی منظم، موجب پایین آمدن فشار خون و به حداقل رساندن خطرات ناشی از پرفشاری خون و بیماری قلبی می‌شود.
استرس خود را کم کنید، غذاهای سالم بخورید، سیگار نکشید و ورزش کنید تا زندگی سالم و بدون فشارخون داشته باشید

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 13/6/1391 - 7:42 - 0 تشکر 541716

بزرگ شدن سلول‌های دهانه رحم
این مشکل، ممکن است پیش زمینه ای برای بروز سرطان گردن رحم باشد. آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند بزرگ شدن گردن رحم و همینطور میزان سرطانی بودن دهانه رحم را تشخیص دهد.

مهم‌ترین علت این عارضه عبارت است از ویروس HPV (ویروسی که از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود). از عوامل دیگر سرطان گردن رحم، ضعف سیستم ایمنی و سیگار کشیدن است.

خونریزی در حین و یا بعد از رابطه جنسی می‌تواند نشان دهنده سرطان دهانه رحم باشد.

چه کار باید کنیم؟
انجام آزمایش پاپ اسمیر هر ۶ ماه یکبار، می‌تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. با روش بیوپسی مخروطی، سلول‌های ایجاد شده در دهانه رحم، حذف شده و از سرطان جلوگیری می‌شود. با سرمادرمانی یا لیزر و از طریق الکتریکی می‌توان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 13/6/1391 - 7:43 - 0 تشکر 541717

قبل از دیابت
میزان قند خون بالا، نشان‌دهنده مرحله پیش از دیابت می‌باشد. این مرحله ۷ سال طول می‌کشد تا دیابت نوع ۲ به وجود آید.
دیابت وقتی رخ می‌دهد که بدن نتواند به مقدار کافی انسولین ترشح کند. هنگامی که فردی بیش از حد تشنه و گرسنه می‌شود، احساس خستگی می‌کند، احساس سوزن سوزن شدن در پاها و ادرار زیاد دارد، نباید این علائم را نادیده بگیرد، زیرا می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به دیابت باشد.

دو نوع آزمایش می‌تواند قبل از دیابت و دیابت را تائید کند: آزمایش تحمل گلوکز خوراکی و آزمایش قند خون ناشتا.
یک آزمایش دیگر نیز وجود دارد به نام A۱C که قند خون را برای ۲ تا ۳ ماه گذشته اندازه گیری می‌کند. اما این آزمایش برای تشخیص و کنترل دیابت می‌باشد.

چه باید کنیم؟
برای هر شخص ۴۵ سال به بالا، آزمایش دیابت باید هر سه سال یکبار انجام شود. افراد دارای اضافه وزن یا کم تحرک، دارای فشارخون بالا و کلسترول، افرادی که سابقه دیابت در خانواده دارند، افراد دارای سابقه دیابت بارداری و یا سابقه سندرم پلی کیستیک تخمدان، باید این آزمایشات را زودتر و مکررا انجام دهند.

انجام نیم ساعت ورزش متوسط ( حتی فقط راه رفتن) در پنج روز هفته، فواید سلامتی زیادی دارد. بهتر است غذاهای چرب و شیرین و نشاسته ای را حذف نمایید و به جای آن گوشت بدون چربی و میوه و سبزیجات را بیشتر مصرف کنید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 13/6/1391 - 7:43 - 0 تشکر 541718

استئوپنی
به توده کم استخوانی که باعث شکستگی استخوان می‌شود، استئوپنی می گویند.
استئوپنی و استئوپروز (پوکی استخوان)، بیماری‌های خاموشی هستند. بیشتر افراد از وجود این بیماری در خود بی اطلاعند و وقتی شکستگی استخوان رخ می‌دهد، متوجه آن می‌شوند.
با آزمایش BMD (چگالی عناصر موجود در استخوان) می‌توان چگالی استخوانی را در باسن و ستون فقرات اندازه گرفت.

پس از یائسگی، با کاهش هورمون استروژن در بدن، توده استخوانی هر سال، ۳ تا ۵ درصد کم می‌شود.

چه باید انجام دهیم؟
زنان بعد از یائسگی، باید آزمایش BMD را هر ۱ تا ۲ سال انجام دهند. اگر زنان دارای موارد زیر باشند، باید حتما این آزمایش را انجام دهند:
کاهش وزن بدن، کاهش مصرف کلسیم، مصرف زیاد الکل و کافئین، ورزش نکردن، سیگار کشیدن و یا سابقه خانوادگی پوکی استخوان.
زنان بالای ۵۰ سال، باید ۱۲۰۰ میلی گرم در روز کلسیم مصرف کنند.
۱۰ دقیقه در برابر اشعه خورشید قرار گیرید و یا غذاهای دارای ویتامین D مصرف کنید.
به طور منظم ورزش کنید.
سیگار و الکل را حذف کنید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 13/6/1391 - 7:43 - 0 تشکر 541720

پولیپ های روده بزرگ
اگر این پولیپ ها درمان نشوند، بعد از ۸ تا ۱۲ سال به سرطان روده بزرگ تبدیل می‌شوند. برای تشخیص پولیپ و یا سرطان روده بزرگ، چهار نوع آزمایش وجود دارد:
سیگموئیدوسکوپی (یک لوله نورانی با یک دوربین است برای دیدن راست روده و روده بزرگ)، کولونوسکوپی (برای دیدن تمام روده بزرگ استفاده می‌شود)، تنقیه باریوم (یک آزمایش X-ray است) و کلونوگرافی CT ( اسکن راست روده و روده بزرگ).

اگر پولیپ در حین سیگموئیدوسکوپی و یا کولونوسکوپی تشخیص داده شود، از بین می‌رود و برای وجود یا عدم وجود سرطان، از آن نمونه‌برداری می‌شود.

چه باید کنیم؟
تصحیح شیوه زندگی از پولیپ و سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند که شامل: ورزش منظم، مصرف غذای سالم (مثل ماهی، سبزیجات و میوه‌ها و گوشت‌های بدون چربی)، عدم استعمال سیگار و خواب کافی است.

عوامل افزایش دهنده خطر پولیپ روده عبارتند از: سابقه خانوادگی ابتلا به پولیپ و یا سرطان روده بزرگ، بیماری التهابی روده و عادات بد غذایی.

بهتر است افراد ۴۵ سال به بالا که یکی از عوامل خطر را دارند، هر ۱۰ سال یکبار یک آزمایش کولونوسکوپی انجام دهند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی