ایران سرای من (بازدید: 1513)
دوشنبه 13/6/1391 - 1:7 -0 تشکر 541641
آرامگاه ها ،بقاع متبركه و مکان های تاریخی در استان سمنان

آرامگاه امامزاده شاه محمد زید

بقعه امامزاده شاه محمد زید مربوط به دوره زند است و در شهرستان سمنان، جاده روستایی جوین واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۶۵۰ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

دوشنبه 13/6/1391 - 1:7 - 0 تشکر 541642

امامزاده خواجه خضر سمنان


امامزاده خواجه خضر مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام - دوره قاجار است و در شهرستان سمنان، بخش مركزی، دهستان حومه، روستای نوكلاته، واقع در جنوب غربی روستای خیرآباد، ۲ كیلومتری از جاده اصلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۰۷ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


دوشنبه 13/6/1391 - 1:7 - 0 تشکر 541644

امامزاده سید تاج الدین سمنان


امامزاده سید تاج الدین مربوط به دوره سلجوقیان - دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سمنان، روستای پرور واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۳۰ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


دوشنبه 13/6/1391 - 1:8 - 0 تشکر 541645

امامزاده عبدالله و اسماعیل سمنان


امامزاده عبدالله و اسماعیل مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سمنان، روستای امامزاده عبدالله واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۲۹ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


دوشنبه 13/6/1391 - 1:8 - 0 تشکر 541646

امامزاده مدرك سمنان


 مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام - دوره قاجار است و در شهرستان سمنان، بخش مركزی، دهستان حومه، روستای دلازیان، واقع در غرب روستا، فاصله ۲ كیلومتری از جاده اصلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۰۱ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


دوشنبه 13/6/1391 - 1:8 - 0 تشکر 541647

امامزاده چهار تن سمنان


امامزاده چهار تن مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سمنان، روستای ایج واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۳۲ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


دوشنبه 13/6/1391 - 1:9 - 0 تشکر 541648

تبدیل امامزاده یحیی (ع) سمنان به یكی از شاخص ترین امامزاده های كشور


با وجود امامزاده یحیی (ع) در شهر سمنان و به عنوان یكی از شاخص ترین امامزاده هایی كه در استان وجود دارد باید شهرستان سمنان هم یكی از قطب های مهم كشور بین مسیر حرم تا حرم یعنی از شهر مقدس قم تا مشهد الرضا باشد و زائران گرامی هم برادر بزگوار امام رضا را بیشتر بشناسند و در طول سفر خود به شهر مشهد این عزیز را زیارت نمایند.


در استان سمنان 134 امامزاده، 800 مسجد، 250 تكیه و اماكن مذهبی وجود دارد كه بیشتر این امامزاده ها در نقاط خوش آب و هوای استان قرار دارد و روزانه تعداد زیادی از عاشقان خاندان امامت به زیارت این عزیزان می شتابند و به نوحه و مدیحه سرایی می پردازند و از برنامه های فرهنگی برگزار شده در این اماكن بهره می برند كه این نشان از فرهنگ و پتانسیل بالای استان سمنان و مردم آن دارد.


امروزه مردم بیشتر به وقف و موقوفه اهمیت می دهند و اموال، املاك تجاری، مسكونی، زراعی و حتی بخشی از درآمد خود را وقف می كنند كه این نشان از اعتقاد راسخ مردم دارد و این در حالی است كه در استان سمنان نیز حدود 5000 موقوفه و 14000 رقبه وجود دارد.


دوشنبه 13/6/1391 - 1:10 - 0 تشکر 541649

آرامگاه ها وبقاع متبركه استان سمنان


بقعه متبركه حضرت امامزاده علی اكبر (ع) : این بقعه در 14 كیلومتری جنوب شرقی گرمسار و در قریه امامزاده علی اكبر واقع شده است . امامزاده دارای موقعیت خوبی بوده و می توان آن را در شمار یكی از معروفترین بقاع منطقه گرمسار نام برد . در مجموعه امامزاده ، كتیبه یا سنگ نبشته ای كه دال بر بنای اولیه آرامگاه باشد وجود ندارد ، لیكن برابر شواهد ، قدمت تاریخی این بقعه به حدود 850 سال قبل می رسد . گنبد اصلی این بنا ، ایلخانی و راواقهای پیوست و هشتی ورودی آن مربوط به دوران قاجار است .

دوشنبه 13/6/1391 - 1:10 - 0 تشکر 541650

بقعه متبركه امامزاده سلطان شاه نظر آرادان : در حدود 15 كیلومتری جنوب شرقی گرمسار ، یعنی در بخش آرادان ، گنبد و بارگاهی وجود دارد كه متعلق به حضرت امامزاده سلطان شاه نظری می باشد . از مدفن این بقعه اطلاع دقیقی در دست نیست و تاكنون شجره ای كه مشخص كننده اصل و نسب صاحب آرامگاه باشد ، به دست نیامده است . ساختمان بقعه از قدمت تاریخی حدود 200 سال برخوردار می باشد و مربوط به اوایل سلسله قاجار می باشد . ساختمان بقعه از نظر معماری در نوع خود كم نظیر و داخل گنبد از گچبریهای جالبی برخوردار است . بنای فوق بر روی تپه ای واقع شده كه برابر شواهد موجود قدمت تپه به دوران قبل از اسلام می رسد . این بقعه جزو آثار و ابنیه های تاریخی بوده و به ثبت سازمان میراث فرهنگی استان رسیده است

دوشنبه 13/6/1391 - 1:11 - 0 تشکر 541651

سایر بقاع گرمسار : حضرت امامزاده خلیل الله ، حضرت امامزاده اسماعیل و شمس الدین ، حضرت امامزاده سلطان مراد كردوان ( كردوان در7 كیلومتری مشرق گرمسار و 6 كیلومتری جنوب راه شوسه سمنان قرار دارد) ، حضرت امامزاده عبد الله حسین آباد كردها ، حضرت امامزاده علیین قریه قاطول (قاطول در چهار كیلومتری شرق گرمسار و شش كیلومتری جنوب راه شوسه سمنان واقع است) ، حضرت امامزاده قوشه (به نامهای شاهزاده محمدی و شاهزاده مراد) ، حضرت امامزاده علی ابراهیم ایوانكی ، حضرت امامزاده ذوالفقار روستای ذوالفقار ، حضرت امامزاده طاهر و مطهر كوشك اربابی (در سه كیلومتری شرق گرمسار واقع و فاصله آن تا جاده شوسه پنج كیلومتر می باشد.) ، حضرت امامزاده سلطان ابو سعید پاره ، حضرت امامزاده شاهزاده حسین سر آبرود (بنكوه ) ، حضرت امامزاه خوشنام ایوانكی ، حضرت امامزاده یحیی قریه محله باغ ، حضرت امامزاده پنج تن قریه فند (در 13 كیلومتری شرق گرمسار و چهار كیلومتری جنوب ایستگاه راه آهن یاتری واقع است.) ، حضرت امامزاده عبد الرحمن (سرباز ) قریه سرباز ، حضرت امامزاه جعفر چهار طاق ، حضرت امامزاده عبدالله و اسماعیل قریه قالیباف (واقع در 60 كیلومتری شمال شرقی گرمسار) ، حضرت امامزاده ابراهیم گندم دره ایوانكی و حضرت امامزاده عاقب ایوانكی از دیگر مقابر شهرستان گرمسار به شمار می روند .

دوشنبه 13/6/1391 - 1:11 - 0 تشکر 541652

گنبد زنگوله : گنبد زنگوله در قرن هفتم هجری قمری در جنوب غربی شهر دامغان ساخته شده است. این گنبد بنایی از خشت خام ساخته شده است كه در حال حاضر از گنبد آن اثری نمانده است . این بنا از ارتفاعی در حدود شش متر برخوردار است كه از تاق‌نماهای مقرنس بهره‌مند است .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی