انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 59)
شنبه 11/6/1391 - 22:19 -0 تشکر 539090
تلفن همراه در خدمت پزشكی

 

تصور كنید تلفن همراه خود را برمی‌دارید، برنامه‌ای خاص را انتخاب می‌كنید و این برنامه ضربان قلب شما را محاسبه نموده و نوار قلب شما را به پزشك متخصص قلبتان در آن سوی دنیا می‌فرستد. با فناوری سلامت همراه، بزودی این امكانات در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.
 

بهره‌گیری از حسگرهای بی‌سیم و تلفن‌های همراه برای جمع‌آوری داده‌ها در سال‌های اخیر رشد چشمگیری یافته است.

از نرم‌افزارهای سلامت همراه (MobileHealth یا به اصطلاح رایج‌تر mHealth) برای محاسبه میزان كالری مصرفی، بررسی نوع تغذیه، محاسبه میزان فعالیت ورزشی، محاسبه شاخص جرم بدن و حتی ترك سیگار استفاده می‌شود.

البته كمك‌هایی كه فناوری سلامت همراه می‌تواند در آینده به پژوهش‌های پزشكی و مراقبت سلامتی كند، بسیار گسترده‌تر خواهد بود.

امروزه می‌توان از تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های قابل حمل برای بررسی بیماری‌ها، حركات، تصاویر، رفتار و تعاملات اجتماعی، میزان مواد مضر موجود در محیط، سوخت و ساز بدن و صدها متغیر فیزیولوژیكی دیگر بهره گرفت.

از بسیاری از فناوری‌های سلامت همراه می‌توان در پژوهش‌های پزشكی استفاده كرد. پژوهش‌های پزشكی نیز به نوبه خود می‌تواند به رشد ابزارهای سلامت همراه بینجامد.

تلفن‌همراه حجم كوچكی دارد و نیازمند انرژی زیادی نیست، به این ترتیب می‌توان امكانات یك آزمایشگاه پزشكی را نزد فرد بیمار آورد. در گذشته، این مسائل حتی در تصور آدمی نیز نمی‌گنجید.

اما اكنون به عنوان مثال، افرادی كه در آزمایش‌های بالینی شركت می‌كنند، دیگر زحمت رفتن به آزمایشگاه پژوهشی، نوشتن فعالیت‌های روزانه و قراردادن تجهیزات مختلف روی بدنشان را به خود نمی‌دهند.

دانشمندان نیز با این روش به داده‌های با كیفیت بالاتر دسترسی خواهند داشت، زیرا صحت اطلاعات دریافت‌شده در قالب یادداشت‌های روزانه و پرسشنامه‌ها در مورد فعالیت جسمی، رژیم غذایی و... متاسفانه چندان دقیق نیست.

داده‌های دقیق رفتاری و محیطی می‌تواند به طور چشمگیری درك ما را نسبت به عوامل اصلی به وجودآورده بیماری‌ها ارتقاء دهد.

تركیب داده‌های سلامت همراه با داده‌های جی.پی.اس می‌تواند به شناسایی زودهنگام و هشدار در مورد شیوع ناگهانی بیماری‌های حاصل از شرایط محیطی یا عوامل عفونی منجر شود.

همچنین حسگرهای بی‌سیم می‌تواند به دانشمندان كمك كند تا در بررسی الگوهای خواب به‌جای مطالعه روی افراد در آزمایشگاه یا استفاده از گزارش‌هایی كه افراد می‌دهند، این الگوها را با استفاده از تجهیزات همراه در خانه خود فرد بررسی كنند.

پزشكان قادر خواهند بود فشار خون را در طول فعالیت‌های روزانه بررسی كنند و این نوع بررسی در طول روز، بسیار بهتر از بررسی در وقتی محدود در داخل آزمایشگاه است.

همچنین خالكوبی‌های قابل شست‌وشو كه در واقع یكسری حسگرهای نانو هستند، می‌توانند میزان گلوكز و سدیم خون را به تلفن همراه فرد ارسال كنند.

برای این‌كه روزی به این فناوری‌ها دست یابیم، پژوهشگران پزشكی، طراحان نرم‌افزار و سایر متخصصان فناوری باید با یكدیگر همكاری كنند.

برخی از سازمان‌های مرتبط با سلامت در دنیا، در حال كار برای ایجاد زمینه‌ای به منظور بررسی فواید و ضررهای مربوط به فناوری‌های سلامت همراه هستند.

حفظ حریم شخصی و محرمانه‌ماندن داده‌های پزشكی افراد، یكی از چالش‌های این حوزه است. چگونه می‌توان از داده‌های افراد شركت كننده در پژوهش‌ها یا مشتریان معمولی حفاظت كرد و در عین حال به كیفیت پژوهش ضربه وارد نكرد؟ چه كسی قوانین مربوط به حفظ حریم شخصی در حوزه سلامت همراه را وضع می‌كند؟ اینها پرسش‌هایی است كه بزودی باید برای آنها پاسخی یافت.

همچنین باید ببینیم افراد چگونه از سلامت همراه در زندگی روزمره خود استفاده می‌كنند. امروزه بسیاری از ما از چنین نرم‌افزارهایی در گوشی‌های خود به عنوان وسیله‌ای نه چندان جدی استفاده می‌كنیم. اما احتمالا در آینده بر شمار كاربران جدی این ابزارها افزوده خواهد شد.

به عنوان مثال، بتازگی گروهی از كودكان با دیابت نوع یك، با استفاده از فناوری بی‌سیم، میزان گلوكز خون خود را در یك دوره یك‌ساله زیر نظر قرار دادند.

نتیجه این شد كه كنترل میزان قند خون و نیز مهارت‌های خودمدیریتی دیابتی آنها بسیار بهتر از كسانی بود كه از این فناوری بهره نگرفته بودند.

این فقط یكی از كاربردهای موفق سلامت همراه بود. بی‌شك، فناوری سلامت همراه، آینده‌ای پرامید را به ما وعده می‌دهد.

 

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی