انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 57)
شنبه 11/6/1391 - 21:47 -0 تشکر 538955
آیا اندروید ویندوز 8 را می‌كشد

اندروید 5 كه تا پایان سال جاری میلادی عرضه می‌شود، ویژگی جدیدی خواهد داشت و آن هم پشتیبانی از چند كاربری است. این نسخه احتمالا برای گوشی‌ها و تبلت‌ها عرضه خواهد شد و نسخه بك‌پورت آن برای نكسوس7 نیز عرضه می‌شود.

 

این اتفاق برای افرادی كه به‌طور مشترك از یك تبلت استفاده می‌كنند، كارایی خواهد داشت، اما شاید گوگل با این اقدام بخواهد به دنیای رایانه‌های رومیزی قدم بگذارد و سیستم عامل كروم خودش را با اندروید ادغام كند.

البته این درست است كه بسیاری اندروید را یك لینوكس خالص نمی‌دانند و اصلا شباهتی میان آن و لینوكس مینت یا اوبونتو نمی‌یابند، اما احتمال دسكتاپی شدن اندروید را نمی‌توان به‌طور یقین رد كرد.

امروزه روی گوشی میلیون‌ها نفر، اندروید نصب شده است و حتی عده‌ای از تبلت‌های اندرویدی نیز استفاده می‌كنند. اگر اندروید برای دسكتاپ عرضه شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ویندوز 8: برزخ مایكروسافت در دسكتاپ

نسخه دسكتاپ ویندوز8 تاكنون بازتاب قابل توجهی نداشته است و كاربران بتا كماكان مشغول غرزدن هستند. بسیاری معتقدند رابط كاربری مترو بسیار گنگ بوده و این باعث شده است همین افراد ویندوز8 را بزرگ‌ترین اشتباه مایكروسافت از زمان تاسیس شركت بدانند.

برخی معتقدند ویندوز ویستا بهتر از ویندوز 8 است و عده‌ای دیگر نیز تلاش می‌كنند تا حد امكان روی ویندوز7 باقی بمانند.

عجیب است كه مایكروسافت هنوز می‌كوشد رابط كاربری تبلت را در محیط دسكتاپ خود جا بدهد. می‌توان تلاش این شركت برای ادغام هر چه بیشتر دو محیط تبلت و دسكتاپ را تحسین كرد اما روشی كه اپل با iOS و OSX انجام داد، روش منطقی‌تری است كه ویندوز8 از آن بهره‌ای نبرده است. همین باعث شده است ویندوز 8 فرصت فوق‌العاده‌ای برای گوگل و اندروید باشد.

گوگل به‌دنبال اندروید دسكتاپ

نقشه گوگل برای رسیدن به محیط دسكتاپ را وب‌سایتی كه به معرفی محصولات اپل می‌پرداخت، كشف كرد.

گوگل بتازگی اختراعی را به‌ثبت رسانده كه نشان‌دهنده توجه خاص این شركت به محیط دسكتاپ و نوت‌بوك است.

جالب است كه این اختراع قابلیت‌های ترك‌پدهای چندلمسی اپل را هم در خود دارد كه نشان می‌دهد گوگل به‌دنبال اجرای طراحی مبتنی بر x86 است. با توجه به فعالیت‌های اخیر گوگل در پیاده‌سازی ترك‌پدها در اندروید، می‌توان نتیجه گرفت كه گوگل اندروید بی‌شك عازم دسكتاپ است.

این اختراع به ثبت رسیده نشان می‌دهد گوگل علاقه‌ای جدی به سرشاخ شدن با مایكروسافت در حوزه دسكتاپ دارد.

انتشار نسخه دسكتاپ اندروید خبر خوبی برای مایكروسافت نخواهد بود؛ چرا كه این شركت به‌دلیل عرضه تبلت‌های سرفیس، مشغول كلنجار رفتن با شركای تجاری خود است و شركت‌هایی چون Acer از تك‌روی مایكروسافت در عرضه محصول خرسند نیست و خود را رقیب آن می‌دانند، نه همكار.

مدیرعامل ایسر، جی‌تی وانگ در گفت‌وگو با فایننشیال تایمز عنوان كرد: «ما به مایكروسافت گفتیم در مورد عرضه این تبلت‌ها تجدیدنظر كند. این كار آنها تاثیر منفی بر بازار پی‌سی‌ها خواهد گذاشت و بازتاب منفی دیگر برندها را دربردارد.»

كمپبل كان، مسوول عملیات بین‌المللی رایانه‌های شخصی ایسر نیز مصاحبه‌ای با همین نشریه، اعلام كرد، شركتش درصدد یافتن پاسخی صحیح در مقابل عرضه تبلت‌های سرفیس است.

«اگر مایكروسافت بخواهد وارد دنیای سخت‌افزار شود، باید چه كار كرد؟ آیا باید كماكان به این شركت وابسته بود یا این‌كه چاره دیگری برای محصولات خود بیندیشیم؟»

نصب اندروید روی رایانه‌های شخصی می‌تواند راه‌حل دیگری برای ویندوز باشد. بسیاری از شركای مایكروسافت می‌توانند این طرح را در نظر داشته باشند. اگر مایكروسافت در فضای سخت‌افزاری با این شركت‌ها به رقابت بپردازد، آنها نیز گزینه خودشان را برای رقابت با مایكروسافت رو می‌كنند.

بسته‌های گوگل برای دسكتاپ

یكی دیگر از شواهد اندرویدهای دسكتاپی، روندی است كه گوگل برای نرم‌افزارهای دسكتاپ خود در پیش گرفته است.

این نرم‌افزارها كه برخلاف دیگر برنامه‌های گوگل، كاملا به‌صورت آفلاین كار خواهد كرد، تجربه بهتری برای كاربران به ارمغان خواهد آورد.

این نرم‌افزارها كاملا به نرم‌افزارهای وب گوگل شبیه است و به‌زبان‌های HTML5 و جاوااسكریپت نوشته شده‌، با این تفاوت كه مثل نرم‌افزارهای نصبی عمل می‌كند و ابزارهای قوی‌تری نسبت به همتای تحت وب خود دارد.

ویندوز، مك و لینوكس توسط گوگل پشتیبانی شده و وقتی كاربر این ابزارها را باز می‌كند، دیگر نوار مرورگر را نمی‌بیند و درست همانند نرم‌افزارهای نصبی، در مرورگر اجرا نمی‌شود. باز و بسته شدن آنها سریع‌تر است و رابط بسیار خوبی برای توسعه نرم‌افزار در محیط سیستم عامل‌ است.

چه بلایی بر سر بقیه می‌آید؟

آشكار است كه حضور اندروید در محیط دسكتاپ می‌تواند صدمات زیادی به درآمد مایكروسافت وارد كند؛ اما توزیع‌های لینوكسی فعلی چطور؟ آیا اندروید می‌تواند روی اوبونتو، لینوكس‌ مینت و دیگر توزیع‌ها تاثیر بگذارد؟ می‌توان به این نتیجه بسنده كرد كه بسته به شیوه عرضه اندروید روی دسكتاپ، تاثیر آن بر توزیع‌های لینوكسی مثبت یا منفی خواهد بود.

اگر گوگل اندروید را همانند «باغ دیواركشیده» اپل در OSX عرضه كند، به‌نظر می‌رسد بقیه توزیع‌های لینوكسی آسیبی نخواهد دید. كاربران لینوكسی می‌خواهند نرم‌افزارهای خود را از هر منبعی نصب كنند و دوست دارند كنترلی مستقیم روی نرم‌افزار داشته باشند.

باغ دیواركشیده اندرویدی بسیاری از كاربران لینوكسی را ناامید می‌كند و آنها را به توزیع‌های دوست‌داشتنی خود بازخواهد‌گرداند.

از طرف دیگر، اگر گوگل اندروید دسكتاپ را تا اندازه‌ای باز بگذارد، می‌تواند حتی از دنیای لینوكس هم عده بسیاری را جذب كند.

زنده‌ماندن زیر حمله‌های قانونی اپل

اپل و گوگل بر سر اندروید تاكنون به دعواهای جنجالی و خونی زیادی پرداخته‌اند. اپل معتقد است اندروید یك دزدی معنوی است و از همه روش‌های قانونی برای اثبات این موضوع و نابودی اندروید استفاده می‌كند.

این نقل قول از استیو جابز، تائیدی بر این موضوع است: هر قدر پول دارم خرج می‌كنم تا جلوی این اشتباه را بگیرم. من اندروید را نابود خواهم كرد؛ چرا كه این یك محصول دزدی است.

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت اپل شوخی ندارد. نتیجه دعواهای این دو شركت هنوز به جایی نرسیده است، اما قطعا زمانی كه اندروید دسكتاپی عرضه شود، این دعواها بالا خواهد گرفت؛ زیرا اپل منتظر كوچك‌ترین شباهت میان این دو سیستم عامل خواهد بود.

در نهایت،‌ می‌توان نتیجه گرفت احتمال ورود اندروید به دسكتاپ زیاد است. حضور سیستم‌های عامل در محیط دسكتاپ رقابت را داغ‌تر می‌كند و كاربران را از رخوت قابلیت‌های كنونی نجات خواهد داد.

گوگل در این بازار بی‌تجربه نیست. سیستم‌عامل كروم آزمون خود را پس داده است، هر چند همانند اندروید با استقبال روبه‌رو نشد، اما گوگل می‌تواند از این تجربه برای نسخه دسكتاپ اندروید استفاده كند.

اندروید چند صد میلیون كاربر در دنیای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در اختیار دارد. حتی اگر نیمی از آنها در محیط دسكتاپ به اندروید سوئیچ كنند، مایكروسافت با بحرانی عظیم روبه‌رو خواهد شد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی