هر چه گوشی‌های هوشمند کارکردهای پیچیده‌تری می‌یابند چهره و طراحی آنان روبه ساده‌‌تر شدن پیش می‌رود. سازندگان گوشی می‌دانند که سلیقه مشتریانامروزی موبایل‌هایی است که به رغم قدرتمندی طراحی ساده‌تری دارند.به گزارش سافت گذر به نقل ازآی تی ایران؛ این روزها انتخاب یک تلفن همراه آن هم برای حرفه‌ای‌های این عرصه شاید کمیسخت شده باشد، دلیل آن هم واضح است. بیشتر تولیدکنندگان مطرح جهانیهم‌اکنون گوشی‌هایی روانه بازار کرده‌اند که از نظر مشخصات سخت‌افزاریشباهت‌های بسیاری با هم دارند.


در بخش گوشی‌های هوشمند رقابت بین سه سیستم عامل است. آندروید، ‌ای او اس وویندوز فون. بیشتر گوشی‌های هوشمندی که هم‌اکنون عرضه شده‌اند از نظرقطعات به کار گرفته شده تنها کمی با یکدیگر تفاوت دارند. این تفاوت‌هایاندک بیشتر در بخش اندازه و کیفیت صفحه نمایش از یک سو و قدرت پردازندهداخلی و باتری خلاصه می‌شود. سایر مشخصات؛ اما این روزها بیشتر به هم شبیههستند. مگا پیکسل دوربین، حافظه داخلی، امکانات جانبی نظیر پخش فرمت‌هایمختلف فایل‌های صوتی و امکاناتی نظیر جی‌پی‌اس و فرمت‌های ضبط و پخش عکس وتصاویر همه و همه قابلیت‌هایی است که امروزه تمام گوشی‌ها از آن برخورداربوده و تنها ممکن است شیوه استفاده از آنها بسته به نوع سیستم عامل گوشیاندکی با هم متفاوت باشند.گوشی‌های هوشمند به واسطه سیستم عاملشان از یک سو و فروشگاه‌های مجازی فروشنرم‌افزار از سوی دیگر طیف وسیعی از نرم‌افزارهای کاربردی را برایکاربرانشان فراهم کرده‌اند. نرم‌افزارهایی که با توجه به استقبال کاربراناز آنها به نظر می‌رسد این روزها کاربرد تلفن همراه را تغییر داده و بهنوعی باعث کمرنگ‌تر شدن امکانات سخت افزاری یک گوشی شده است.

همین عوامل باعث شده تا این روزها یک فاکتور قدیمی دوباره در ابتدای صففاکتورهای اصلی خریداران قرار گیرد. طراحی. بله! این روزها یکی از مهم‌ترینفاکتورهایی که خریداران تلفن همراه به آن بیش از قبل توجه می‌کنند طراحیگوشی‌ای است که در نظر دارند آن را خریداری کنند. همین امر باعث شده تا کارطراحان گوشی‌های تلفن همراه هم سخت‌تر از گذشته شود.نوکیا، موفق تا قبل از اپل


تا قبل از وقوع انقلاب لمسی تولیدکننده مطرح بازار یعنی نوکیا همواره سعیمی‌کرد با عرضه یک مدل جدید طرحی جدید را روانه بازار کند. این مهم در عرضهمدل‌هایی همچون N95 یا N97 از یک سو و مدل‌هایی از خانواده E همین برند بهوضوح دیده می‌شد. به کار گرفتن انبوهی از کلید‌ها که بعدها با تجهیزمدل‌های مختلف به صفحه کلید‌های کامل توانسته بود عملکردهای مختلفی را برایکاربران فراهم کند.اما بعد از عرضه آی فون شرکت اپل که انقلابی را در صنعت تلفن همراه ایجادکرد، بحث طراحی هم دگرگون شد. به کار گرفتن گوشی‌های لمسی در همان روزهایاول برای عده‌ای از کاربران چندان دلچسب نبود؛ چرا که این بار به جای آنهمه کلید‌های جور و واجور تنها یک صفحه لمسی جای آن را گرفته بود. همینمساله در ابتدای امر موجب سردرگمی برخی از کاربران شده بود. اپل، اما اینبار هم همان سادگی همیشگی در محصولات خود را به کار گرفته بود تا کاربرانشبتوانند راحتی کار با یک گوشی لمسی را تجربه کنند. Jonathan Ive طراحافسانه‌ای اپل در این باره می‌گوید: «ما کاملا نسبت به این مساله آگاههستیم که وقتی یک محصول را تولید و وارد بازار می‌کنیم، آن محصول دارای یکسری ارزش‌ها است. آنچه ما را مشغول می‌کند همین حس پشتیبانی کردن است. درعوض آنچه محصولاتمان دنبال نمی‌کنند زمان بندی کردن است. در واقع محصولاتما از پاسخگویی به برخی دستورات کاری شرکتی یا رقابتی به وجود نمی‌آیند. مافقط بهترین محصولی که از توانمان بر می‌آید را طراحی و خلق می‌کنیم.»او در باره طراحی محصولات اپل می‌گوید: «طراحی و توسعه هر چیزی مساله‌ای پرچالش است. هدف ما این است که آرامش و سادگی را جایگزین مشکلاتی واقعاپیچیده کنیم تا کسی متوجه این پیچیدگی نشود. شما نمی‌توانید تصور کنید کهمشکلاتی که دست آخر به راحتی حل می‌شوند، در ابتدا تا چه اندازه مشکلبوده‌اند.»


همین مساله باعث شد تا سایر تولیدکنندگان مطرح هم روال اپل را پیش گرفته وبه خلق محصولات ساده بپردازند. گوشی‌های لمسی که تا پیش از این به رغم لمسیبودن اما از چند کلید در بدنه خود برخوردار بودند این روزها به گوشی‌هاییتبدیل شده‌اند که شاید تنها دو یا سه کلید را در بدنه خود شاهد هستند.ساده‌های موفق


این هفته می‌خواهیم چند گوشی مطرح بازار را از دید طراحی آن معرفی کنیم.اولین گوشی مورد نظر بی‌تردید همان آی فون است. گوشی که در عین سادگیتوانست بازارهای جهانی تلفن همراه را فتح کند.عناصر و مواد جدیدی که درiPhone 4S به کار گرفته شده‌اند، در حفظ وزن آنتاثیر بسزایی داشته‌‌اند. یک نوار استیل گوشی را از بالا تا پایین احاطهکرده و شیشه‌ای ضدخش هم جلو و هم پشت گوشی را پوشانده است. با اینکه گوشیاز همان طراحی قدیمی استفاده می‌کند؛ اما نمی‌توانید از برخی از لوازمجانبی iPhone 4 به همراه این گوشی استفاده کنید.کلید Mute را می‌توان دلیلآن دانست که نسبت به iPhone 4 فرو رفتگی بیشتری دارد. دوربین ثانویه VGAگوشی و گوشی مخصوص خروجی صدای مخاطب در بالای صفحه نمایش و در کنارسنسور‌های محدودکننده نور و مجاورت قرار گرفته‌اند. کلید Home نیز در پایینصفحه نمایش جای گرفته است و همچنان وظیفه بستن نرم‌افزار‌ها و باز کردننوار مخصوص چند وظیفه‌گی بر عهده آن نهاده شده است. این کلید حالا برایاجرای Siri هم به کار گرفته می‌شود.


در سمت چپ Apple iPhone 4s سوئیچی برای تغییر حالت بین حالت سکوت و زنگقرار داده شده است و کنترل‌های تنظیم صدا هم در این بخش جای گرفته‌اند. اینقسمت هم نسبت به سایر نسخه‌ها تغییر نموده و این بار کلیدهای تنظیم صدا بهشکل دو کلید گرد و مجزا تعبیه شده‌اند. کلید افزایش صدا در iOS 5 به‌عنوانکلید شاتر نیز عمل می‌کند. در کناره سمت راست اسلات میکرو سیم‌کارت قرارگرفته است. برای خارج کردن سیم‌کارت از جای خود باید از ابزار خاصی که بهاین منظور در جعبه گوشی جای داده شده است یا حتی یک سوزن استفاده کنید. درکناره بالایی کلید Sleep/Wake و سوکت صوتی 3.5 میلی متری استاندارد به چشممی‌خورند. در کنار سوکت صوتی، میکروفون دیگری قرار داده شده است که برایخنثی‌سازی نویزها در حین مکالمات به کار برده می‌شود. کناره پایینی گوشییادآور آی‌فون‌های قبلی است.


کناره پشتی صیقلی گوشی لنز دوربین هشت مگاپیکسلی را در خود جای داده است کهاز قابلیت فوکوس خودکار هم بهره می‌برد. فلاش LED هم در کنار لنز دوربیندیده می‌شود. آخرین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم، طراحی جدیدآنتن‌هاست. اپل از طراحی iphone 4 درس گرفت و حالا با اینکه طراحی iPhone4S با آن یکسان است، اما برای مقابله با اختلالات آنتن دهی ؛ این بار دوآنتن در آن تعبیه شده است. منظور ما آنتن‌های دوگانه GSM/CDMA نیست. دوآنتن مجزا در گوشی تعبیه شده است و هر یک از آن دو هم از هر دو استانداردپشتیبانی می‌کنند.این سامسونگ سبک وزن


بعد از‌ آی فون شاید یکی از گوشی‌هایی که هم‌اکنون با فروش بالایی در بازارروبه‌رو باشد گوشی جدید سامسونگ یعنی گلکسی اس 3 است. هدف اولیه سامسونگدر این طراحی، بدون شک رعایت سادگی بوده است یعنی همان روشی که اپل آن راآغاز کرده است. نکته دیگری که برای طراحان سامسونگ دارای اهمیت بوده، وزناین دستگاه است.مواد به کار رفته در ساخته بدنه دستگاه طوری در نظر گرفته شده‌اند کهکمترین وزن ممکنه را داشته باشند. وزن این گوشی 133 گرم است و با توجه بهابعادش باید بگوییم که طراحان سامسونگ در این امر بسیار موفق عمل کرده‌اند.در سمت راست این دستگاه دکمه Power قرار گرفته است، که برای خاموش یا روشنکردن دستگاه باید آن را نگه دارید. البته با یک بار فشردن آن می‌توانیدصفحه را Lock کنید و اگر کمی آن را نگه دارید گزینه‌هایی مانند سایلنت کردندستگاه، AirPlane Mode و... بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شوند. در سمت چپنیز دو دکمه پیوسته به هم قرار گرفته است که برای کنترل صدای گوشی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در قسمت زیرین دستگاه، ورودی کابل USB و حفره کوچکمیکروفون قرار گرفته است و در بخش فوقانی نیز جک 5/3 میلیمتری برای هدفون وحفره میکروفون دوم قرار گرفته‌اند. میکروفون دوم تنها هنگام استفاده ازSpeaker phone و فیلمبرداری فعال می‌شود.


در پایین گوشی نیز شاهد دکمه فیزیکی Home هستیم که در سمت راست آن دکمهلمسی بازگشت به عقب، و در سمت چپ آن دکمه لمسی تنظیمات قرار گرفته‌اند.برای مشاهده اپلیکیشن‌های در حال کار و ورود به قسمت Task Manager بایددکمه Home را چند لحظه نگه دارید؛ و اگر هم آن را دو بار فشار دهید واردقسمت S Voice می‌شوید درست مانند تنها کلید روی صفحه نمایش آی فون که شمارا وارد سیری می‌کند.نسل جدید نوکیا


بعد از گلکسی اس 3 یکی دیگر از بهترین گوشی‌های موجود در بازار از نظرطراحی N9 نوکیا است. گوشی که همانند آی فون طراحی تختی دارد. صفحه‌نمایش9/3 اینچ AMOLED آن از شیشه منحنی ضدخش ساخته شده است. بدنه پلی‌کربناتش همباعث شده تا این گوشی بهترین عملکرد آنتن‌دهی را داشته باشد. البته درآنتن دهی گوشی‌های نوکیا به شکل کلی هیچ شکی نیست.


N9 طراحی جدیدی دارد که در آن کلید خانه (HOME) با یک حرکت ساده کارمی‌کند. کافی است انگشت خود را روی صفحه‌نمایش بکشید تا این گوشی شما را بهخانه ببرد. وقتی شما در حال استفاده از برنامه‌های دیگر هستید هم با یکحرکت کششی روی لبه صفحه‌نمایش به خانه می‌رسید. این گوشی با اینکه ظاهراشبیه دیگر گوشی‌های نوکیاست؛ اما تفاوت‌های بسیاری با اعضای خانواده‌اشدارد. بدنه آن تنها از یک قطعه پلی‌کربنات ساخته شده و به شیشه‌ای منحنی بهصورت یکپارچه متصل است. N9 از جدیدترین فناوری‌های دوربین، مسیریابی و صدابهره می‌برد. نوکیا این گوشی را دارای بهترین طراحی برای استفاده از یکتلفن می‌داند و سخت‌افزار و نرم‌افزار آن را طوری طراحی کرده است که بهترینباشد. به گفته فروشندگان در شرایط بحرانی‌ای که نوکیا هم‌اکنون با آن دستبه گریبان است N9 توانسته تا اندازه‌ای کشتی نجات نوکیا باشد. به‌خصوص بهدلیل آنکه برخی دیگر از مدل‌های جدید نوکیا هم با تاثیر از طراحی این گوشیدر حال ساخت و عرضه به بازار هستند.اچ‌تی‌سی خوش دست


بعد از اپل، سامسونگ و نوکیا نوبت به اچ‌تی‌سی می‌رسد. شرکتی که تا به حالگوشی‌های هوشمند بی‌شماری را به بازار عرضه کرده است. گوشی‌هایی که بهاعتقاد طرفداران این برند تمامی از طراحی‌های منحصر به فردی برخوردارهستند. با این حال؛ اما به اعتقاد کارشناسان اچ‌تی‌سی با عرضه گوشی One Xتوانسته از نظر طراحی با گوشی‌های مطرح بازار رقابت کند.

اچ‌تی‌سی در طراحی One X سعی کرده تا حد امکان به سمت سادگی برود و به همیندلیل تعداد پورت‌ها و دکمه‌ها را در آن به حداقل رسانده است. در بالایقسمت پشتی این اسمارت فون شما شاهد ورودی هدفون 5/3 میلیمتری آن هستید. درکنار آن هم محل ورود میکروسیم‌کارت است که برای یکپارچگی با بدنه پلیکربنات یکپارچه آن، تنها با استفاده از میله نازک فلزی موجود در جعبه وانایکس، می‌توانید آن را باز کرده و سیم‌کارت را جاگزاری کنید.


هر فردی که برای اولین بار One X را در دست بگیرد، ابتدا از خوش دستی وارتباط میان خود و گوشی می‌گوید. به گونه‌ای که این اسمارت فون وقتی دردستتان قرار می‌گیرد، در کنار حس اطمینان و استحکام، تجربه جذابیت، ظرافت وزیبایی را هم به شما منتقل می‌کند. در پشت گوشی همین طور که از بالا بهسمت پایین می‌آییم، دوربین آن قرار دارد که اچ‌تی‌سی تاکید فراوانی رویقابلیت‌های آن دارد. به همین دلیل این دوربین کمی از درون بدنه بیرون آمده وبا یک حلقه فلزی زیبا احاطه شده است، تا نشان دهنده میزان اهمیت آن باشد.شاید همین برآمدگی دوربین اندکی روی طراحی آن تاثیر گذاشته باشد. در کناردوربین فلاش LED دوربین قرار دارد که برای همخوانی با دوربین و حلقه دورآن، به صورت گرد طراحی شده است. درست در وسط بخش پشتی هم نام HTC حک شده کهبه دلیل فلزی و برجسته بودن، در کنار زیبایی، حس استحکام و قدرت را بهکاربر منتقل می‌کند. کمی پایین‌تر هم لوگوی بیتز با رنگ قرمز و خاکستریقرار گرفته که در زیر آن سوراخ‌های ریز اسپیکر این موبایل خودنماییمی‌کنند. این سوراخ‌ها تا حد زیادی بر بلندی صدا و کاهش نویز در وان ایکستاثیر دارند.


در جلوی این اسمارت فون از هیچ دکمه فیزیکی استفاده نشده است، در بالایلوگوی htc می‌توانید دوربین 1/3 مگاپیکسلی 720p این موبایل را ببینید و درپایین هم از سه دکمه لمسی برای Home، Back و مولتی تسکینگ استفاده شده است.دکمه خاموش و روشن هم در لبه بالایی و شیب مخالف محل قرار گیری پورت هدفونقرار دارد. از این دکمه علاوه بر روشن و خاموش کردن گوشی، برای بیرونآوردن آن از حالت Sleep و روشن کردن صفحه نمایش هم استفاده می‌شود. در سمتراست هم تنها یک دکمه باریک و کشیده مشاهده می‌کنید که از جنس بدنه پلیکربناتی گوشی است، که وظیفه کم و زیاد کردن صدا را بر عهده گرفته است. درانتهای پایینی وان ایکس هم که اندکی نازک‌تر از بخش بالایی طراحی شده، فقطروزنه میکروفن آن را می‌بینید.