• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
دانش و فن آوری (بازدید: 644)
شنبه 11/6/1391 - 17:6 -0 تشکر 538753
فناوری تعمیر و نگهداری خطوط ریلی

مترجم: آتنا حسن آبادی روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )

در بیشتر نقاط جهان خطوط راه‌آهن از قدمت چند ده ساله برخوردار است كه با افزایش ترافیك خطوط به لحاظ میزان قطارهای عبوری، افزایش وزن قطارهای باری و افزایش سرعت قطارهای مسافربری، میزان استهلاك خطوط ریلی نیز به مرور زمان رو به فزونی گذارده است.

از این‌رو تعمیرات اساسی و نگهداری سالانه خطوط راه‌آهن از اهمیت فوق‌العاد‌ه‌ای برخوردار می‌شود. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می‌شود كه بدانیم تعمیر و نگهداری اصولی ریل‌های راه‌آهن به شكل غیرمستقیم، ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها باعث افزایش ظرفیت خطوط و كاهش تأخیرها خواهد شد.

شنبه 11/6/1391 - 17:8 - 0 تشکر 538755


با توجه به این‌كه حجم تردد قطارهای باری با حجم تردد قطارهای مسافربری روی ریل‌ها تا حدودی برابر است، بحث افزایش ظرفیت در صورت تعمیر، نیاز به الزامات عملی شدید و تعمیر و نگهداری بیشتر روی ریل‌ها را دو چندان می‌كند.


هم اكنون در جهان تعداد قطارهای مسافربری كه با سرعتی بیش از 79 كیلومتر در ساعت حركت می‌كنند رو به افزایش گذاشته و از طرفی در مقایسه با قطارهای باری نمی‌توان این قطارها را به‌منظور تعمیر خطوط زیاد معطل كرد. افزودن این قطارها به خطوطی كه قطارهای باری از آن عبور می‌كنند باعث شده زمان لازم برای بازرسی و تعمیر و نگهداری خطوط ریلی كاهش یابد.


از این‌رو نیاز به استراتژی‌های تعمیر و نگهداری كارآمدتر امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. برای قرار گرفتن قطارهای مسافربری با سرعت حركت بیشتر به خط آهن با كیفیت‌تری نیاز استشنبه 11/6/1391 - 17:8 - 0 تشکر 538756


معمولا قطارهای باری وزن بیشتری نسبت به قطارهای مسافربری داشته و در نتیجه اثر تخریبی بیشتری روی ریل‌ها دارند، اما ریل‌های مخصوص قطارهای باری به تعمیر و نگهداری سطح بالا نیاز ندارد.


قطارهای باری و مسافربری اهداف مختلفی را دنبال می‌كنند، بنابراین نیاز به تجهیزات نگهداری و استراتژی‌های نظارتی متفاوت برای ریل‌های مخصوص به هر كدام تدوین شده است.شنبه 11/6/1391 - 17:10 - 0 تشکر 538758


اهمیت میزان فشار وارده بر ریل
میزان فشار وارد شده به ریل‌ها، یكی از دلایل مهم نگرانی در مورد خطوط راه‌آهن در ایالات متحده و كاناداست. برای نظارت بر سلامت مكانیكی ریل‌ها می‌توان از سیستم‌های نظارتی مختلفی استفاده كرد.


در حال حاضر نظارت تصویری روی ریل‌ها توسط پرسنل با تجربه تعمیر و نگهداری خط انجام می‌شود تا بروز هر گونه مشكلات ناشی از فشار زیاد به ریل‌ها مشخص شود.


این افراد قادرند در ماه‌های گرم پیش از آن كه اثر نیروهای فشاری ناشی از انحراف حرارتی یا تنگ‌شدن ریل‌ها باعث خمش ریل‌ها شود آن را تشخیص دهند.


پس از كشف این مشكلات، متخصصان آن را به راه‌آهن گزارش داده و از این طریق به قطارها اطلاع داده می‌شود تا از این مسیرها با سرعت كمتری عبور كنند.


این موضوع شاید تاثیر چندانی روی حركت قطارهای باری نداشته باشد، اما در ساعات شلوغی رفت و آمد قطارهای مسافربری نقش مهمی دارد.شنبه 11/6/1391 - 17:10 - 0 تشکر 538759


نصب حسگرهای فشارسنج در محل‌های مشكل‌ساز مانند تقاطع ریل با جاده یا شیب‌های طولانی و اندازه‌گیری فشار و كشش طولی ریل به‌عنوان یك شكل از نظارت هوشمند كه هم اكنون مورد استفاده قرار می‌گیرد، محسوب می‌شود.


حتی با نصب این سنسورها با فواصل معین و در تمام طول ریل می‌توان كل مسیر را نظارت كرد. اطلاعات مربوط به میزان كشش اندازه‌گیری شده توسط حسگرها را می‌توان بوسیله كابل یا انتقال بیسیم به محل مركزی محاسبه فشار در كلیه خطوط منتقل كرد.


شنبه 11/6/1391 - 17:11 - 0 تشکر 538761


اهمیت نظارت در محل تعویض خط
بخش‌هایی از ریل به عنوان رو ساخت‌ها اجازه تعویض خط به قطارها را می‌دهند كه به آن نقطه تعویض خط هم می‌گویند. در این مكان‌ها سوئیچ‌های الكتریكی یا هیدرولیكی اساسا با جابه‌جایی یك سری نقاط، خط لازم را در اختیار لكوموتیوران قرار می‌دهند.


نظارت بر میزان نیروی لازم برای جابه‌جایی خط و چرخه زمانی انجام این كار، یك روش موثر برای مشاهده وضعیت اجزای متحرك بخش تعویض ریل استشنبه 11/6/1391 - 17:12 - 0 تشکر 538762


در سوئیچ‌های الكتریكی میزان نیروی اعمال شده برای جابه‌جایی ریل و مدت زمان انجام این كار توسط حسگرهایی كه روی ریل نصب شده، اندازه‌گیری می‌شود. اگر میزان نیروی لازم یا زمان مورد نیاز برای جابه‌جا كردن خط افزایش یابد، هشداری به فرد مسئول خط مبنی بر وجود اشكال در سیستم ارسال می‌شود.


ممكن است این اشكال شامل شكسته شدن یك یا چند جزء متحرك، نیاز به روغن كاری یا تنظیم مجدد سوئیچ‌ها باشد. در سوئیچ هیدرولیك فشار مورد نیاز برای عمل كردن سوئیچ اندازه‌گیری می‌شود.شنبه 11/6/1391 - 17:12 - 0 تشکر 538764

نظارت بر بخش‌های عریض ریل و محل تعویض خطوط از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چراكه اجزای این بخش به دلیل جابه‌جایی زیاد در طول روز نیازمند نظارت شدید متخصصان نگهداری خطوط است بنابراین وجود سیستمی كه قادر به پیش‌بینی زمان سرویس خط باشد بسیار ضروری به نظر می‌رسد، چراكه به این ترتیب تا حد زیادی از ایجاد وقفه بر اثر خرابی‌های ناخواسته در خطوط ریلی كاسته می‌شود. صنایع هم از این طرح استقبال خوبی خواهند داشت.

شنبه 11/6/1391 - 22:53 - 0 تشکر 539137

جالب بود تا حالا بهش دقت نکرده بودم.
واقعا هم یه تیکه آهن چقدر اهمیت داره هااااا.
اگر مشکلی براش پیش بیاد کلی خطوط منحل میشن و کلی بار و آدم
روی زمین میمونن!!

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

سه شنبه 14/6/1391 - 14:34 - 0 تشکر 543130

ملك الشعرا گفته است :
[quote=ملك الشعرا;119644;539137]
جالب بود تا حالا بهش دقت نکرده بودم.
واقعا هم یه تیکه آهن چقدر اهمیت داره هااااا.
اگر مشکلی براش پیش بیاد کلی خطوط منحل میشن و کلی بار و آدم
روی زمین میمونن!!


از اینکه به مباحثم عناینی ویژه دارید ممنونم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی