بهداشت و سلامت (بازدید: 69)
شنبه 11/6/1391 - 16:6 -0 تشکر 538703
مغز چقدر در ظرف آزمایشگاه زنده می ماند؟

یک دانشمند علوم اعصاب دانشگاه نیویورک موفق به ابداع شیوه‌ای شده که بتوان مغز یک خوچکه هندی جوان را برای یک روز کامل کاری در یک مخزن پر از مایعات به شکل زنده نگهداری کرد.

دانشمندان تاکنون توانسته‌اند مغز سگها، گربه‌ها و میمونها را برای مدت کوتاه به شیوه‌های مختلف در خارج از بدن این حیوانات به شکل زنده نگهداری کنند اما موفق‌ترین آماده‌سازی کل مغز یک پستاندار در اوایل دهه ۱۹۸۰ انجام شده بود.

مغز

مغز

دکتر رودولفو لیناس از مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک و همکارانش برای انجام این کار، حیوان را بیهوش و سینه آن را باز کرده و با تزریق سالین سرد به آئورت صعودی، مغز را خنک کردند.

محققان پس از استخراج مغز از جمجمه، آنرا به انتهای یک مخزن با نخ بسته و اطراف آنرا با مهره‌های شیشه‌ای پر کردند تا در اطراف نچرخد. آنها با تزریق مستقیم محلولی از قند، الکترولیتها و اکسیژن محلول به یکی از شریانهای ستون فقرات توانستند مغز را زنده نگه دارند.

خوکچه‌های هندی یک حیوان مناسب برای این آماده‌سازی محسوب می‌شوند چرا که شریانهای ستون فقرات آنها قابل دسترسی بوده و از مغز کوچکی برخوردارند.

آماده‌سازی لیناس به محققان اجازه داد تا با الکترود به آن ضربه زده، دارو به آن تزریق کرده یا آن را از هر جنبه و زاویه با تمام مدارهای سالم این عضو مطالعه کنند.

اگرچه در حال حاضر، تنها تعداد انگشت‌شماری از آزمایشگاهها هنوز از این رویکرد استفاده می‌کنند و بسیاری از فیزیولوژیستها آزمایشات خود را بر روی حیوانات کامل یا قطعاتی از بافت مغزی زنده در ظروف آزمایشگاهی انجام می‌دهند.

دلیل این امر به گفته دانشمندان آن است که آماده‌سازی به عنوان یک سیستم مدل برای مطالعه مغز کار بسیار سخت و پرهزینه‌ای است.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی