ورزش و تندرستی (بازدید: 268)
شنبه 11/6/1391 - 1:34 -0 تشکر 537502
تربیت بدنی در جوامع قدیم

بر گرفته از  http://arzim.mihanblog.com/post/849

پیدا کردن آغاز هر نهضت علمی کاری سخت و دشوار است . تربیت بدنی از این قاعده مستثنی نمی باشد این مقاله در پی آن است تا بتواند نگاهی به تاریخ تربیت بدنی در جوامع کهن همچون مصر، چین، یونان ، ایران و... بیاندازد و فلسفه هر کدام از این جوامع برای انجام فعالیت های ورزشی تا حدودی معرفی گردد .

شنبه 11/6/1391 - 1:35 - 0 تشکر 537503

ورزش از نظر لغوی اسم مصدر است به معنای «ورزیدن» و برزیدن مصدر آن یعنی کارکردن،عمل کردن،کوشیدن،پیاپی انجام دادن و ریاضت کشیدن است. معادل کلمه ورزش در زبان انگلیسی Sport است که به هر نوع فعالیت بدنی و بازی که منجر به انجام مسابقه و نمایش مهارت بین دو فرد و یا دو گروه شود ، که ملزم به انجام تمرین های مداوم و فرا گرفتن مهارت ، در یک حرکت یا رشته ورزشی اطلاق می شود.(1)

شنبه 11/6/1391 - 1:35 - 0 تشکر 537504

مسابقه ، نوعی فعالیت ورزشی است که تحت ضوابط ، قواعد و قوانین پذیرفته شده  بین المللی ، اجرا می شود . هدف ورزشکار از شرکت در مسابقه ، پیروزی بر حریفان ، کسب نتایج برتر و دستیابی به رکوردها است . در مسابقه ورزشکار بایستی به بسیج قابلیت های خود در یک محدوده ی زمانی نسبتاً کوتاه و مقتضی ، بپردازد . (2)

شنبه 11/6/1391 - 1:36 - 0 تشکر 537505

تربیت بدنی در مصر قدیم :


 شنا از ورزش های بسیار متداولی بود که مرد و زن بدان علاقه ی فراوان داشتند . به علاوه کشتی ، رقص و ژیمناستیک ، اسب سواری و گاو بازی مورد علاقه ی مردم بوده اند . علت علاقه ی مصریان به ورزش را ارتباط ورزش با امور دینی ذکر کرده اند .

شنبه 11/6/1391 - 1:36 - 0 تشکر 537506

تربیت بدنی در چین :


در این کشور تربیت بدنی بیشتر در مدارس نظامی به منظور تربیت جنگجویان و آمادگی های رزمی آنان مورد توجه بود . از جمله بازی های معمول در چین عبارتند از : نوعی بازی فوتبال ، مشت زنی ، کشتی ، تیراندازی با کمان ، شمشیر بازی و ... .

شنبه 11/6/1391 - 1:37 - 0 تشکر 537508

تربیت بدنی در هند :


 آنان در حقیقت فلسفه ی مذهبی مردود شناختن فعالیت های بدن را پذیرفتند و این فلسفه که ترک زندگی را توصیه می کرد ، مستقیماً با نیرو و توان بدنی و حتی با تندرستی مغایرت وتضاد داشت . البته مختصری حرکات ورزشی و فعالیت های بدنی خواه نا خواه در زندگی مذهبی هندوان راه یافته بود و این حرکات بویژه در مراسم ، جشن ها و اعیاد مذهبی به اجرا در می آمد .

شنبه 11/6/1391 - 1:37 - 0 تشکر 537509

تربیت بدنی در ایران باستان :


 وظیفه ی بزرگ حفظ مرز و بوم ایران ، که به موجب تعلیم زردشت سرزمینی مقدس به شمار می رفت ، و نیز میل به کشور گشایی و تسخیر سرزمین های مجاور ایجاب می کرد که جوانان ازتعالیم نظامی منظمی که اساس آن طبعاً بر ورزش و تربیت بدنی بود ، برخوردار گردند و از این رو در حقیقت برنامه ی آموزشی گروه بسیاری از جوانان به تعلیمات نظامی و مهارت های بدنی محدود می شد تا بتوانند شرایط و کیفیت های لازم برای یک سرباز خوب و شایسته را به دست آورند . از ورزش های معمول و مرسوم ورزشی می توان به این موارد اشاره کرد : اسب سواری ، تیراندازی و شکار ، چوگان بازی و شنا .

شنبه 11/6/1391 - 1:37 - 0 تشکر 537510

تربیت بدنی در یونان هومری :


هدف نهایی تربیت بدنی که در جنگ های متناوب روزگار هومر سرچشمه می گرفت پرورش مرد عمل و مرد میدان بود لذا تربیت بدنی بیشتر در خدمت آمادگی رزمی برای شرکت در جنگ و مقابله با دشمنان بود . از جمله ورزش های این دوران می توان به این موارد اشاره کرد : ارابه رانی ، مشت زنی ، کشتی گرفتن ، پرتاب نیزه و ... .

شنبه 11/6/1391 - 1:38 - 0 تشکر 537511

تربیت بدنی در اسپارت :


هدف اساسی آموزش و پرورش آماده ساختن کودکان از نظر بدنی برای شغل سپاهی گری بود . فعالیت عادی ورزشی آنان شامل : ژیمناستیک ، دو ، شنا ، شکار ، سوارکاری بر اسب برهنه ، پرتاب سنگ ، پیاده روی طولانی ، کشتی و ... بود .

شنبه 11/6/1391 - 1:38 - 0 تشکر 537512

تربیت بدنی در آتن قدیم :


هدف تربیت بدنی در یونان تنها به پرورش بدن خلاصه نمی شد . برای نخستین بار نحوه ی اجرای حرکات بدنی و مهارت های ورزشی نیز مورد توجه قرار گرفت . یکی از معروف ترین مسابقه های ورزشی آن ها المپیک بود که از سال 776 پیش از میلاد به افتخار زئوس خدای اساطیری یونان در " المپیا " olympia برگزار می شد . این مسابقات هر چهار سال یکبار و در فصل تابستان (مرداد ماه ) به مدت پنج روز انجام می گرفت .

شنبه 11/6/1391 - 1:39 - 0 تشکر 537513

تربیت بدنی در روم :


جوانان رومی تنها به منظور تأمین سلامت جسم به تمرینات و فعالیت های ورزشی می پرداختند ، نه به خاطر تناسب و زیبایی اندام و یا رقابت در بازی ها و مسابقات ورزشی . تاریخ تربیت بدنی روم نشان می دهد که بازی های مختلف و متنوعی که در آن ها از توپ استفاده می شده ، بسیار معمول و رایج بوده است.(3)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی