تعلیم و تربیت (بازدید: 161)
جمعه 10/6/1391 - 13:14 -0 تشکر 536567
عاقبت خطرناک سخت‌گیری به کودکان

سلام

شیوع تیك در كودكان در سنین 7 تا 12 سالگی است كه در 10 درصد موارد رخ می دهد، میزان بروز تیك در میان پسران بیشتر از دختران است.

تیك از ناسازگاری شخصیتی، احساس بی كفایتی و ناامنی، خصومت، تحریك پذیری، لكنت زبان، ترس و دلواپسی ناشی می شود كه در هر قسمت از بدن به صورت مزمن یا زودگذر در كلام یا رفتار ظاهر می شود و در هنگام خواب از بین می رود.
تیکهای گذرا

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 10/6/1391 - 13:15 - 0 تشکر 536569

تیک های حرکتی

تیکهای حرکتی معمول که اغلب در حدود سه و نیم سالگی شروع می شوند به کودکان کمک می کنند تا انرژی عصبی را آزاد کنند. هفتاد و پنج درصد از کودکان این نوع تیک را در عرض شش ماه پست سر می گذارند. اگر کودک شما گرفتار تیک شد، بهترین راه ، نادیده گرفتن آن است. هیچگاه او را سرزنش نکرده و یا تنبیه نکنید.

شما می توانید برای جلوگیری  از تبدیل شدن این عمل به یک عادت، با تمرین کردن روشهای پیشگیرانه که بعداً در این سلسله مقالات توضیح داده می شود، به کودکانتان کمک کنید ولی تیکهای گذرا نباید در برنامه ی کامل ترک عادت مورد توجه قرار گیرد.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 10/6/1391 - 13:15 - 0 تشکر 536570

تیکهای مزمن

اگر تیک بیش از دوازده ماه ادامه یابد، تیک مزمن محسوب می شود. تیکهای مزمن پایدار هستند و معمولاً انقباض ماهیچه در آنها بیش از حد و بسیار شدید است.

این تیکها مشخصاً به صورت حمله های دوره ای صورت می گیرند و غالباً شدت آنها ماه به ماه، روز به روز یا حتی ساعت به ساعت تغییر می کند. در حقیقت رفتار تیکی ممکن است برای هفته ها یا ماهها کاملاً محو شود اما دوباره ظاهر گردد.وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 10/6/1391 - 13:15 - 0 تشکر 536572

خانواده نقش موثری در درمان رفتارها و علایم تیك در كودكان دارد لذا به والدین گوشزد می شود تا انتظارات بیش از حد از كودك نداشته باشند. فشار آوردن روی كودكان برای ترك یا كاهش این رفتارها نه تنها مفید نبوده بلكه نتیجه عكس دارد و باعث تشدید این گونه رفتارها می شود.

تذكر مستقیم یا تنبیه كودك برای ترك رفتار عادتی به هیچ وجه موثر نیست. در این موارد بایستی از شیوه تربیتی مبتنی بر تشویق استفاده شود، در مواقعی كه كودك تیك ندارد، بیشتر به او توجه نموده، او را نوازش كنید و در مواقعی كه تیك از خود نشان می دهد، به او بی اعتنا باشید.وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 10/6/1391 - 13:17 - 0 تشکر 536576

جایگزین كردن فعالیت هایی مانند نقاشی، موسیقی و بازی می تواند در روند ترك عادت این كودكان مفید باشد.چنانچه درمان تیك با رفتار درمانی بهبودی حاصل نشد، بایستی چالش های درمانی این گونه اختلالات عصبی را مورد تجدید نظر قرار داد.

در صورت پایدار و مزمن بودن می توان از روش های غیردارویی مانند آموزش معكوس كردن عادت به صورت توصیف و تكرار تیك در آینه، یافتن جزئیات تیك، تمرین شناسایی اولین علامت تیك استفاده و علایم تیك را تحت كنترل درآورد و در صورتی كه كودك به روش غیردارویی پاسخ نداد باید تحت درمان دارویی توسط روانپزشك كودك، قرار بگیرد.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 10/6/1391 - 17:10 - 0 تشکر 536918

با نام خدا و سلام

ممنون از شما بابت ایجاد این بحث.
متاسفانه با توجه به شرایط تک فرزندی و حساسیت بالای والدین روی تک فرزندشان این مورد زیاد در کودکان دیده می شود البته خانواده هایی که با وسواس بیشتری کار فرزندشان را تحت نظر دارند

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی