انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 278)
جمعه 10/6/1391 - 1:3 -0 تشکر 535866
مرسی: ایران می‌تواند اهداف ملت‌های عضو جنبش غیرمتعهدها را محقق کندرییس‌جمهور مصر اعلام کرد:‌ مصر یک دولت مردمی و قانونی است و دموکراسی جدیدی را تجربه می‌کند که فرزندان این کشور با اراده خود توانستند آن را به دست آورند.

محمد مرسی که در اولین حضور بین‌المللی‌اش ،به عنوان رییس دوره‌ای جنبش غیرمتعهدها سخن می‌گفت، اظهار کرد: موضوع انقلاب مصر در 25 ژانویه نقطه عطفی برای بهار عربی بود. قبل از انقلاب مصر انقلاب تونس را داشتیم و بعد از انقلاب ما انقلاب‌ها در لیبی و یمن بود .

وی گفت: انقلاب مصر توانست اهداف خود را محقق کند و حاکمیت مردمی را محقق سازد.

جمعه 10/6/1391 - 1:4 - 0 تشکر 535869

مرسی گفت: جنبش غیرمتعهدها توانسته در گذشته مشارکت فعالانه‌ای با حضور مصر داشته باشد. در زمان عبدالناصر که توانست اراده ملت مصر را محقق سازد و هیمنه خارجی را بشکند و جنبش غیرمتعهدها جان گرفت.


رییس جنبش غیرمتعهدها در سه سال گذشته ادامه داد: امروز دور هم جمع شدیم و در لحظه مهم تاریخ معاصر خود هستیم. بعد از انقلاب مسالمت‌آمیز ملت مصر در 25 ژانویه 2011 مصری‌ها توانستند شرایط خود را تغییر دهند و به منافع جدید خود برسند. با فضل خدا و همبستگی میان ملت توانستیم از مرحله دشوار انتقال عبور کنیم و چالش‌ها را با یکپارچگی و وحدت از سر بگذرانیم و در این میان انقلابی مسالمت‌آمیز را به ثمر رساندیم.


وی در بخش دیگری از سخنانش از ایران به خاطر برگزاری شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها قدردانی کرد .


اولین گام اصلاح و توسعه شورای امنیت به صورت همه جانبه است تا بتوانیم فعالیت بیشتری در اداره جهان داشته باشیم. به نحوی که مصوبات و قطعنامه‌های آن اعتبار بیش از پیش داشته باشد.

جمعه 10/6/1391 - 1:5 - 0 تشکر 535872

مرسی همچنین از جمهوری کوبا به دلیل تلاش‌هایش برای فعال کردن این جنبش در نه سال گذشته قدردانی کرد و به اعضای جدید تروئیکای غیرمتعهدها -بولیوی و ونزوئلا تبریک گفت و همچنین از میزبانی و از ریاست ونزوئلا به عنوان ریاست هفدهمین اجلاس کشورهای جنبش غیرمتعهدها استقبال کرد.


ریاست جنبش غیرمتعهدها در سه سال گذشته همچنین به بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل و ناصر عبدالعزیز رییس فعلی مجمع عمومی سازمان ملل برای حضور در شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها خوشامد گفت.


مرسی در ادامه به بررسی چالش‌های مقابل جنبش غیرمتعهدها اشاره کرد و گفت: ملت‌های مصر و فلسطین به دنبال آزادی عدالت و کرامت هستند.

جمعه 10/6/1391 - 1:7 - 0 تشکر 535877

ریس‌جمهور مصر همچنین گفت: سیستم بین‌المللی کنونی با تجربیات زیادی مواجه شده است و باید از صلح و ثبات بین‌المللی محافظت کند. برخی از کشورهای عضو با خطرات داخلی و خارجی غیرقابل مثال‌زدنی و زیادی مواجه هستند. مظاهر نژادپرستی و تظاهر را تجربه می‌کنند و حتی برخی از کشورهای توسعه یافته نیز با تغییر آب و هوایی و یا آفات فقر و تنگ‌دستی مبارزه می‌کنند.


محمدمرسی در ادامه سخنانش در نشست سران اجلاس غیرمتعهد‌ها تاکید کرد: عدم تعهد باید ایفای نقش محوری خود را در این لحظات حساس انجام دهد تا بتواند اهداف جنبش را در زمانی که با مسائل و مشکلاتی زیادی روبرو است برای دستیابی به استقلال و تمامیت ارضی خود ادامه دهند.


باید نقش مجمع عمومی در سازمان ملل فعال شود و همکاری آنها را در مسائل امنیت و ثبات بین‌المللی افزایش دهیم.

جمعه 10/6/1391 - 1:7 - 0 تشکر 535879

وی گفت:‌ اصول ده‌گانه جنبش حمایت از منافع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی ملت‌های عضو را باید دنبال کند و نقشه‌ سیاسی و روابط میان کشورها و ترکیب بین‌المللی که باید داشته باشد را دنبال کند. جنبش توانسته‌ است اصول خود را حفظ کند و از اصول اساسی و ریشه‌ای خود منحرف نشده است. جنبش توانسته است از منافع کشورهای در حال رشد حمایت کند و با استقلال در ایجاد چتر حمایتی وسیع بین‌المللی موفق شود و نظام بین‌المللی جدیدی را ترسیم کند. آنچه که همچنان به دنبال حفظ اصول آن هستیم و می‌خواهیم از کشورهای تازه استقلال‌یافته حمایت کنیم و اهداف جدید جنبش را براساس اصول مثبت و مخالفت با بلوک‌بندی پیش ببریم و مفهوم صحیح استقلال را نشان دهیم.


مرسی با اشاره به عنوان اجلاس مبنی بر صلح در سایه اراده مشترک جهانی اظهارکرد: این عنوان به روشنی نشان می‌دهد که عدم تعهد باید با تمام قدرت پشت سر این شعار باشد باید به دنبال جهان عدالت‌مند پیش رویم، آیا این شعار می‌تواند تحقق یابد؟ این آن چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم و مصمم هستیم که در سیستم بین‌المللی فعال و کارآمد باشیم.

جمعه 10/6/1391 - 1:8 - 0 تشکر 535881مرسی تاکید کرد: مصر جدید بعد از انقلاب مبارک خود در 25 ژانویه 2011 از سیستم جهانی می‌خواهد که براساس عدالت حرکت کند و کشورهای در حال رشد را از فقر و وابستگی رها کند و به دایره قدرتمند و آرامش و مشارکت واقعی در جایگاه جهانی برسد و این فقط با حرکت براساس قوانین دموکراسی سیستم جهانی ممکن است. باید چندجانبه‌گرایی را در سیستم سیاسی حاکم کنیم.


رییس جمهور مصر تاکید کرد: نباید قبول کنیم که ریشه‌های بین‌المللی براساس نظام چند قطبی باشد باید اصول چند جانبه‌گرایی را در مدیریت روابط بین‌الملل قبول کنیم بر این اساس مصر معتقد است که یکی از اصول اساسی نظام و سیستم جدید جهانی که می‌خواهیم اساسا در تقویت همکاری کشورهای در حال توسعه و اصلاح نهادهای مدیریت جهانی باشد که عدالت مشارکت در تصمیم‌گیری را تضمین کند، در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی.


وی گفت:‌اولین گام اصلاح و توسعه شورای امنیت به صورت همه جانبه است تا بتوانیم فعالیت بیشتری در اداره جهان داشته باشیم. به نحوی که مصوبات و قطعنامه‌های آن اعتبار بیش از پیش داشته باشد.

جمعه 10/6/1391 - 1:9 - 0 تشکر 535884

مرسی در ادامه به مسائل آفریقا اشاره کرد و گفت: استعمار ظلم تاریخی بود که در آفریقا وجود داشت که مورد قبول نیست.


وی تاکید کرد: باید نقش مجمع عمومی در سازمان ملل فعال شود و همکاری آنها را در مسائل امنیت و ثبات بین‌المللی افزایش دهیم که سازمان ملل بیان کننده آرا ونظریات اکثریت کشورها باشد همانطور که در ماههای گذشته نمونه‌های زیادی را در شورای امنیت داشته‌ایم.


رییس‌جمهور مصر در ادامه سخنرانی خود در شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تاکید کرد: شورای امنیت باید بتواند با بحران‌های بین‌المللی به خوبی مقابله کند.


محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر گفت:حق وتو نباید مانع دست‌یافتن به راه‌حل‌ها برای بحران‌های بین‌المللی شود.


جمعه 10/6/1391 - 1:9 - 0 تشکر 535885

محمد محمدمرسی درباره حق وتو نیز گفت: حق وتو نباید مانع دست‌یافتن به راه‌حل‌ها برای بحران‌های بین‌المللی شود.

مرسی در ادامه به بحران سوریه اشاره و تاکید کرد: بحران سوریه قلب ما را به درد آورده است.


رییس‌جمهور مصر همچنین، به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: مساله فلسطین از ابتدا در راس اولویت جنبش غیرمتعهدها بوده و است تا بتوانیم به راه‌حل عادلانه و همه‌جانبه دست پیدا کنیم و ملت فلسطین بتوانند به حقوق قانونی خود که حق تامین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل است، برسند.


رییس جنبش عدم تعهد در سه سال گذشته، ادامه داد: امروز می‌خواهیم حمایت و پشتیبانی سیاسی خود را نسبت به شناسایی دولت مستقل فلسطین و سازمان ملل متحد به عنوان یک کشور دائم و عضو این سازمان اعلام کنیم. بویژه به دنبال آن هستیم تا موضوع زندانیان سیاسی فلسطینی که در شرایط سخت هستند و توسط اشغالگرها این وضعیت به آنها تحمیل شده است را حل کنیم. ما با توجه به احکام بین‌المللی و حقوق بشر، می‌خواهیم که این احکام درباره ملت فلسطین محقق شود.

جمعه 10/6/1391 - 1:10 - 0 تشکر 535890

مرسی از بیانیه نشست وزیران خارجه جنبش عدم تعهد در شرم‌الشیخ قدردانی کرد و افزود: در این بیانیه اشاره شد که زندانیان فلسطینی در وضعیت اسفناکی در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند. جنبش ما همبستگی خود را با زندانی‌های فلسطینی اعلام می‌کند و از هرگونه تحرک در شورای امنیت سازمان ملل برای عضویت فلسطین به عنوان کشوری مستقل در این سازمان حمایت می‌کند.


رییس‌جمهور مصر همچنین از احزاب و گروه‌های فلسطینی خواست تا وحدت صفوف خود را حفظ کنند و گروه‌ها با افکار مختلف به صلح و آشتی ملی رجوع و به دنبال اختلافات کوچک میان خود نباشند و به جای آن بر مقاومت علیه اشغالگر پافشاری کنند. ما مخالفت خود را از اقدام اخیر دشمن صهیونیستی نسبت به ممانعت از ورود برخی وزرای عضو جنبش غیرمتعهدها، در پنجم اوت سال جاری اعلام می‌کنیم.


همه طرف‌ها در بحث سوریه باید جلوی خونریزی را بگیرند و سوریه‌ای آزاد و جدید را بسازیم و وارد یک مرحله سازندگی در این کشور شویم. محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر.
وی با بیان اینکه "ما می‌خواهیم مصر آینده شکوفایی داشته باشد"، اظهار کرد: از دانشجویان مصری که به دنبال عدالت هستند، حمایت و همبستگی خود را در راستای رویت یک نظام دموکراتیک که بیان‌کننده نگاه کلیه گروه‌ها و اقشار سوری و مبتنی بر عدالت باشد، بیان می‌کنیم. باید از ورود به یک جنگ داخلی و نزاع طایفی و قومی در مصر جلوگیری کنیم.


مرسی خطاب به مخالفان دولت سوریه گفت: مخالفان باید صفوف خود را متحد کنند؛ به گونه‌ای که همه جریان‌ها را در بر گیرد و مخالفتی در میان آنها نباشد. ما کاملا آماده‌ایم از این مساله حمایت کنیم. همه طرف‌ها در بحث سوریه باید جلوی خونریزی را بگیرند و سوریه‌ای آزاد و جدید را بسازیم و وارد یک مرحله سازندگی در این کشور شویم.


رییس‌جمهور مصر اضافه کرد: ما در اجلاس مکه ابتکار عملی را ارائه دادیم که از همه طرف‌های درگیر در مساله سوریه می‌خواهد راه‌حل مناسبی برای خروج از بحران سوریه را پیدا کنند. خونریزی در سوریه بر گردن همه ماست و باید آن را درک کنیم که این خون‌ها متوقف نمی‌شود جز از طریق یک دخالت کارآمد از سوی همه ما.

جمعه 10/6/1391 - 1:10 - 0 تشکر 535891

وی در ادامه، به برخی دیگر از چالش‌های پیش‌روی جنبش عدم تعهد اشاره و بر نقش محوری جنبش در اجلاس بازنگری معاهده NPT در 2010 و نیز پیشنهاداتی که در رابطه با خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای پس از آن مطرح شده است تاکید کرد و افزود: با وجود توافق بر سر عاری‌سازی همه منطقه از سلاح هسته‌یی و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی، اما چالش‌هایی فراروی ماست که تحقق یک منطقه عاری از سلاح هسته‌یی را دشوار می‌کند. همه کشورها در خاورمیانه به معاهده NPT پیوسته‌اند، جز اسرائیل. بر ما واجب است تا در موضع خود نسبت به عاری‌سازی منطقه از سلاح هسته‌یی پافشاری کنیم و ثابت قدم باشیم.


مرسی درباره حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی خاطر نشان کرد: مصر در موضع خود مبنی بر حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی برای همه کشورها توام با احترام به تعهدات بین‌المللی از جمله معاهده NPT تاکید دارد.


وی در ادامه تاکید کرد: ما باید همکاری خود را در چارچوب جنبش غیرمتعهدها، گروه 77 و چین برای تحقق اهداف مشترکمان در راستای توسعه کشورهای در حال توسعه و همکاری‌های جنوب ـ جنوب داشته باشیم.

جمعه 10/6/1391 - 1:11 - 0 تشکر 535897

رییس‌جمهور مصر در بخش دیگری از صحبتهای خود به موفقیت برزیل در زمینه توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: برزیل اقدامات و مصوبات خوبی در چارچوب همکاری‌هایش با کشورهای دیگر داشته است و توانسته فضای بین‌المللی خوبی برای پیشرفت اقتصادی و اجتماعی فراهم سازد.


مرسی همچنین، بر مساله جوانان و ساختن آینده‌ای بهتر برای آنها تاکید کرد و درباره مسایل مربوط به زنان گفت: مساله زنان یکی از موضوعات مهم است و باید اندیشه‌های نژادپرستانه را از بحث زنان دور کنیم.


همه کشورها در خاورمیانه به معاهده NPT پیوسته‌اند، جز اسرائیل. بر ما واجب است تا در موضع خود نسبت به عاری‌سازی منطقه از سلاح هسته‌یی پافشاری کنیم و ثابت قدم باشیم. محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر.
مرسی در ادامه گفت: جنبش عدم تعهد موفق شده است، مواضع خود را یکپارچه کند و اعضا توانسته‌اند، ظرفیت‌ها را تقویت و با تمام دنیا همکاری کنند. امروز بیش از پیش باید به اهداف جنبش چنگ بزنیم و آن را اعلام کنیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی