بهداشت و سلامت (بازدید: 365)
پنج شنبه 9/6/1391 - 11:12 -0 تشکر 534955
صافی کف پا پس از ۶ سالگی را جدی بگیرید

یكی از شایع ‌ترین مشكلات مربوط به پا كه اكثر افراد با آن دست به گریبان هستند و گاهی بدون ‌آن كه از این مشكل خبر داشته باشند، سال ‌ها با آن زندگی می‌ كنند، صافی كف پا است.

این عارضه هم در كودكان و هم در افراد بالغ شایع است. حدود 20 درصد از افراد بالغ دچار صافی كف پا هستند. در این وضعیت، قوس پا در یك یا هر دو پا صاف است، در حالی كه این قوس طبیعی در بیشتر افراد، فضایی را در قسمت داخلی پا شامل می ‌شود. البته ارتفاع این قوس در افراد مختلف فرق می ‌كند. كودكان در سنین پایین این قوس را ندارند. این قوس بین سنین 3 تا 10 سالگی کم کم ایجاد می ‌شود.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:13 - 0 تشکر 534957

تعریف :

افتادگی قوس های داخلی و عرضی همراه با چرخش خارجی مچ پا را صافی كف پا می گویند كه براساس شدت و ضعف میزان این ناهنجاری متفاوت است.

در این عارضه، پا با تمام پاشنه روی زمین قرار می گیرد و قسمت داخلی قوس طولی کف پا صاف است.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:14 - 0 تشکر 534958

انواع کف پای صاف از نظر شکل :

1. Pes planus : صافی کف پای ساده و خالص که شامل پایین افتادن قوس طولی _ داخلی پا بدون چرخش خارجی و انحراف پا می شود.

2. Pes valgus  : شامل پای چرخیده به خارج بدون پایین افتادن قوس طولی پا می شود.

3. Pes  plano _ valgus : شامل پای به خارج چرخیده با پایین افتادن قوس طولی است.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:15 - 0 تشکر 534961

انواع کف پای صاف از نظر علت شناسی :

1. مادر زادی : ناهنجاری كف پای صاف ممكن است از والدین به كودك ارث برسد. اما تعداد كمی از كودكان با این عارضه متولد می شوند.نوع مادرزادی این ناهنجاری به نسل بعد نیز منتقل می شود. این نوع ناهنجاری را ثابت می گویند و درمان آن هم مشكل تر است.

2. کف پای اکتسابی : تقریباً 90 درصد نوزادان هنگام تولد از نظر قوسهای كف پا سالم هستند.اما این درصد در نوجوانی و بلوغ كاهش می یابد و بر تعداد افراد دارای پای ناهنجار افزوده می شود. معمولاً این نوع صافی كف پا انعطاف پذیر است و در نتیجه ممكن است در حالتی كه وزن بدن روی پا نباشد شكل طبیعی به خود بگیرد. صافی كف پا بعد از تولد در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:16 - 0 تشکر 534962

انواع صافی کف پا از نظر اصلاح پذیری :


1. کف پای منعطف یا نرم :

کف پای نرم بیشتر رایج است به طوری که بلانچارد نشان داد که پانزده تا بیست در صد بزرگسالان درجه های از صافی کف پا را دارند.

این عارضه بر اثر تحمل بیش از اندازه وزن و کشیدگی بیش از حد لیگامنت های کف پایی به وجود می آید. در این نوع عارضه، درد وجود نداشته و در هنگام عدم تحمل وزن، قوس های کف پایی طبیعی به نظر می رسد. در کل کف پای منعطف، به کاهش یا از بین رفتن درجاتی از قوس طولی داخلی گفته می شود.

2. کف پای سخت :

این نوع عارضه، جنبه مادر زادی دارد و ناشی از ناعنجاری های استخوانی پا مانند چسبندگی استخوان های کف پایی یا غیر طبیعی بودن استخوان تالوس است. همچنین این عارضه به دلیل تورم در مفاصل میانی استخوان های کف پا و التهاب در بین مفاصل مچ پا نیز است.

شیوع این نوع از عارضه کف پای صاف بسیار اندک بوده و حدود شش درصد است و نسبت به کف پای صاف منعطف قابلیت بهبود کمتری دارد و به حرکات اصلاحی پاسخ نمی دهد و نیاز به روش های دیگر از جمله گچ گیری است. کف پای صاف سخت ، هم در منگام تحمل وزن و هم در هنگام عدم تحمل وزن بدن توسط پاها وجود داشته و از بین نمی رود.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:16 - 0 تشکر 534963

صافی كف پا انواع مختلفی دارد:


* صافی كف پای بدون علامت

* صافی كف پای علامت‌دار

بیشتر كودكان دارای كف پای صاف بدون علامت هستند. صافی كف پای علامت ‌دار به دو صورت قابل انعطاف و سخت دیده می‌شود. نوع قابل انعطاف آن به گونه ‌ای است كه در زمان ایستادن و زمانی كه وزن بدن روی پاها قرار می ‌گیرد، كف پا صاف است، ولی وقتی فرد می ‌نشیند قوس كف پا برمی ‌گردد. نوع سخت صافی كف پا به گونه ‌ای است كه قوس كف پا، چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده، تخت و صاف است.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:19 - 0 تشکر 534964

كف پای صاف چگونه شكل می ‌گیرد؟

هر پای انسان از 26 استخوان تشكیل شده است كه توسط 33 مفصل و تعداد زیادی ماهیچه، تاندون و رباط در كنار یكدیگر قرار گرفته‌ اند. چگونگی قرار گرفتن این ساختارها در كنار هم، قوس ‌های استخوانی را ایجاد می‌ كند. زمانی كه راه می ‌رویم، این قوس‌های قابل ارتجاع، وزن بدن را میان پاها و ساق پا توزیع می ‌كنند. این قوس ‌ها، نقش جدایی ‌ناپذیری در چگونگی راه رفتن ما دارند و در واقع به عنوان اهرم‌ های محكمی برای حركت، عمل می ‌كنند.

در بسیاری از افراد، صافی كف پا جنبه ارثی دارد و در برخی به ندرت، صافی كف پا می ‌تواند به خاطر ناهنجاری ایجاد شده در كف پا در داخل رحم مادر باشد.
در این حالت، دو استخوان یا بیشتر به طور ناهنجاری به یكدیگر متصل می ‌شوند. این نوع پا، تخت و سخت بوده و معمولا در كودكی قابل مشاهده است.

یکی دیگر از دلایل صافی کف پا این است که در برخی افراد، پا در زمان ایستادن یا راه رفتن تمایل به پیچ‌ خوردگی (چرخش به داخل) پیدا می‌ كند كه ممكن است به دلیل رباط‌ های شل در مفصل پاشنه یا در قاعد انگشت بزرگ پا باشد كه باعث پیچ‌ خوردگی بیش از اندازه در پا می‌ شود. به دلیل پیچ‌ خوردگی میانه پا به داخل، پاشنه و جلوی پا معمولا بیش از حد نرمال به سمت خارج منحرف می ‌شوند. این حالت معمولا دوطرفه است و دو پای فرد را درگیر می‌ كند. این شایع ‌‌ترین دلیل صاف بودن پای كودكان است. كودكان نسبت به بزرگسالان مفاصل شل ‌تری دارند. با افزایش سن در كودكان، مفاصل آن ها سخت ‌تر شده و در اكثر آن ها، قوس پا ایجاد می ‌شود.

صافی كف پا در برخی دیگر از افراد هم ممكن است به خاطر تاندون پاره شده، التهاب مفاصل یا ضایعه ‌ای ایجاد شود كه منجر به بروز سختی و انحراف مفاصل پا می ‌گردد.

افراد مبتلا به بیماری ‌های سیستم عصبی و ماهیچه ‌ای مانند فلج مغزی و عضلانی به دلیل ضعف و ناتوانی عضلات ممكن است دچار صافی كف پا شوند.

در كنار مواردی كه در بالا اشاره شد، عواملی هم هستند كه احتمال بروز صافی كف پا را تشدید می ‌كند:

چاقی، آسیب ضربه ‌ای وارد شده به پا یا قوزك، التهاب مفصل روماتیسمی، دیابت، بارداری، بالا رفتن سن؛ به عنوان مثال با بالا رفتن سن، رباط پشتی استخوان درشت نی پا كه در داخل مچ قرار دارد و قوس پا را حمایت می‌ كند، دچار فرسودگی می ‌گردد. همچنین سنگینی زیاد از حد بر این رباط مانند اضافه وزن زیاد، باعث التهاب و در نتیجه فرسودگی آن می‌شود. با تخریب تدریجی این رباط، نقش حمایتی آن از قوس پا از بین رفته و قوس كف پا رفته رفته كم می ‌شود.

اعمال فشار زیاد و مداوم روی پا نیز موجب صافی كف پا می ‌شود. به عنوان مثال پوشیدن طولانی‌ مدت كفش‌ های پاشنه بلند به زردپی آشیل پا فشار آورده و به مرور، مچ پا دچار اختلال می ‌شود و گاهی هم این فشار بر رباط خلفی استخوان درشت نی پا اثر گذاشته و باعث از بین رفتن قوس كف پا می‌ شود.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:20 - 0 تشکر 534968

شیوع :

شیوع کف پای صاف از سه تا شش سالگی کاهش می یابد به خاطر راه رفتن و فعالیت کودک توده چربی در قوس میانی از بین می رود. همچنین شیوع کف پای صاف در پسر ها بیشتر از دختر ها است.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:21 - 0 تشکر 534972

از كجا بفهمیم كه كف پایمان صاف است؟

صافی كف پا همیشه علائمی دارد. این علائم عبارتند از: صافی یك طرفه یا دوطرفه پا، ساییدگی كفش ‌ها به سمت داخل، درد ناحیه تحتانی پاها، درد ناحیه داخل قوزك پا، تورم قسمت داخلی قوزك و پا درد.

برای تشخیص اینكه فردی دارای صافی كف پا است می ‌توانیم از چند روش استفاده كنیم:

روش اول: ساده ‌ترین کار، آزمایش جای پای خیس است. به این شكل كه كف پا را با آب خیس كنید و سپس روی یك سطح صاف بایستید. اثری كه از پا روی سطح باقی می‌ ماند، هر چه كامل ‌تر باشد، نشان‌ دهنده صاف‌ تر بودن كف پا است.

در برخی موارد كه به صافی كف پیچ‌ خورده معروف است، تمام كناره داخلی جای پا به سمت بالا متمایل است كه این قسمت از پا، در كف پای معمولی یا با قوس زیاد، هرگز با سطح تماس پیدا نمی ‌كند. از طرفی اگر روی جای پای باقی ‌مانده، از جلوی پا به سمت پاشنه، خطی رسم كنیم، چنانچه پهنای این خط برابر با جلوی پا باشد، كف پا صاف بوده و اگر خط كشیده شده نصف پهنای جلوی پا باشد، آنگاه قوس كف پا طبیعی است و چنانچه قوس كف پا زیاد باشد، تنها خط باریكی جلوی پا را به پاشنه وصل می‌ كند.

روش دوم: در افرادی كه كف پای صاف قابل انعطاف دارند، قوس كف پا را زمانی می ‌توان مشاهده كرد كه فرد روی انگشت‌ های پا بایستد، ولی در افرادی كه كف پای صاف سخت دارند، حتی با قرار گرفتن روی انگشت‌ های پا هم نمی ‌توان قوس كف پا را در آن ها مشاهده كرد.

روش سوم: همان طور كه قبلا هم اشاره كردیم، از كفش ‌ها نیز می ‌توان به صافی كف پا پی برد. كفش‌ها را روی میزی صاف قرار دهید و از پشت به آن ها نگاه كنید. كف پای صاف باعث خوردگی قسمت داخلی پاشنه پا می ‌شود. صافی كف پا همچنین باعث می‌ شود قسمت بالایی كفش به سمت داخل پاشنه خمیده شود.

روش چهارم: اگر دچار پادرد هستید، برای اطمینان از صافی كف پای خود بهتر است با پاهای كاملا موازی بایستید و از فردی بخواهید از پشت پاهای شما را نگاه كند. می ‌توانید خودتان هم از آینه، پاهای خود را نگاه كنید. در حالت عادی فقط انگشت كوچك پا از پشت قابل مشاهده است، ولی چنانچه یك پا، صاف ‌تر از پای دیگر باشد، انگشت چهارم یا سوم پا را هم می‌ توان دید. در این صورت باید حتما به پزشك مراجعه كنید.

روش پنجم: پاهای صاف معمولا به دلیل افتادگی قوس پا، بزرگ ‌تر از پاهای معمولی و گاهی پهن ‌تر هستند. این به معنای رشد طبیعی پا نیست، بلكه به خاطر فقدان قوسی كف پا است.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:21 - 0 تشکر 534975

چگونه پزشک صافی کف پا را تشخیص می دهد؟

در تشخیص صافی كف پا، پزشك جراح ابتدا پا و قوزك پا را بررسی كرده و وضعیت آن ها را در زمان ایستادن و راه رفتن فرد مورد بررسی قرار می ‌دهد. پزشك حتی چگونگی راه رفتن فرد و میزان حركت پا را در نظر می ‌گیرد. چون گاهی صافی كف پا مرتبط با مشكلات مربوط به قسمت بالایی پا است. پزشك ممكن است زانو و حتی ران‌ها را مورد آزمایش قرار دهد. اغلب اشعه ایكس در تعیین شدت این نقص موثر است. گاهی هم آزمایشاتMRI ، سی‌تی‌اسكن و آزمایش‌های خون توسط پزشك توصیه می ‌شود.

پنج شنبه 9/6/1391 - 11:21 - 0 تشکر 534977

با پاهای صاف چه باید كرد؟

صافی كف پا در بسیاری از افراد مشكل خاصی ایجاد نمی ‌كند. در كودكان، صافی كف پای بدون علامت، اغلب به درمان نیازی ندارد، ولی در صافی‌ های علامت ‌دار، درمان مورد نیاز است.

پزشك با توجه به شرایط و نوع وضعیت بیمار، نوع خاصی از درمان را انتخاب می‌ كند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی