بهداشت و سلامت (بازدید: 379)
پنج شنبه 9/6/1391 - 8:37 -0 تشکر 534790
چگونه فرزندمان را به حرف بیاوریم؟

پرسشی از متخصص کودکان

پسر 17 ماهه‌ام را نزد پزشک بردم و با ناامیدی و ناراحتی گفتم حتی مامان و بابا هم نمی‌گوید. دکتر از زمان به حرف آمدن خودم و شوهرم پرسید و یادآور شد که در برخی خانواده‌ها بچه‌ها دیر به حرف می‌آیند و خلاصه اینکه هنوز دیر نشده و جای نگرانی نیست و مراقب باشم به سفارش بزرگ‌تر‌ها تخم‌کبوتر به فرزندم ندهم که بی‌فایده است...

اگر شما هم مثل من نگران دیر به حرف آمدن فرزندتان هستید، گفت‌وگوی ما را با دكتر رامین مظفری، متخصص اطفال و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران بخوانید تا در مورد این موضوع اطلاعاتی کسب کنید.

پنج شنبه 9/6/1391 - 8:38 - 0 تشکر 534791

سلامت: آقای دکتر! کودکان از چه سنی حرف زدن را آغاز می‌کنند؟


تكلم، گفتار، زبان و صحبت، عالی‌ترین بخش تكامل كودك هستند. این مهارت را كودكان از 6 تا 8 ماهگی برای اولین‌بار به دست می‌آورند. البته قبل از آن تن گریه و صدای شیرخوار مفهوم خاصی دارد و مادر به‌تدریج متوجه می‌شود هر بار مفهوم گریه نوزاد چیست و دلیل آن از گرسنگی است یا درد یا نیاز به تعویض پوشك و... از 6 ماهگی به بعد، شیرخوار بیان كلمه‌هایی مانند «دا»، «قا»، «با»، که یك سیلابی‌اند، آغاز می‌كند. در 8 ماهگی كلمه‌هایی كه بیان می‌كند دوسیلابی می‌شوند مثل «دادا»، «قاقا»، «بابا» و...حتی ممكن است در این سن شیرخوار كلمه‌هایی را كه مادر و پدر به كار می‌برند، به صورت نامفهوم تكرار كند. در یك سالگی، انتظار می‌رود كودك 3 كلمه مانند بابا، دد، قاقا كه هر یك مفهومی خاص دارند بگوید. از یک سالگی به بعد، كلمات مامان و بابا را به صورت اختصاصی برای پدر و مادر استفاده و تا 15 ماهگی 6 كلمه ادا می‌كند و در 18 ماهگی دامنه لغات او افزایش می‌یابد و به 30 كلمه می‌رسد. جمله‌های 2 كلمه‌ای مانند «بابا كو» و «این چیه» را از 2 سالگی به بعد می‌تواند بگوید و به‌تدریج كه دامنه وسعت كلماتش بیشتر می‌شود، صحبت كردن هم روان‌تر خواهد شد و می‌تواند از2/5 تا 3 سالگی جمله‌های 3 كلمه‌ای بسازد.

پنج شنبه 9/6/1391 - 8:39 - 0 تشکر 534792

سلامت: این روند عمومیت دارد و در تمام کودکان صدق می‌کند؟

این روند در بیشتر كودكان دیده می‌شود اما به هر حال قانون کلی نیست و در مورد همه صدق نمی‌کند. در برخی خانواده‌ها كودك با تاخیر به حرف می‌افتد. معمولا كودكانی كه در خانواده‌های پرجمعیت زندگی می‌كنند و برادر و خواهر دارند، زودتر شروع به حرف‌زدن می‌كنند اما كودكان تك‌فرزند كه در خانواده‌های كم‌جمعیت زندگی می‌كنند، دیرتر به حرف می‌آیند.

پنج شنبه 9/6/1391 - 8:39 - 0 تشکر 534793

سلامت: این تاخیر تا چه زمانی و در چه شرایطی طبیعی است؟

تاخیر در حرف‌زدن تا 3 سالگی طبیعی است و به گفتاردرمانی نیازی ندارد اما اگر بعد از این سن كودك به حرف نیامد یا دچار مشكلاتی در گفتار و ادای كلمات یا جمله‌سازی یا تكرار برخی كلمات و لكنت زبان بود، باید حتما به متخصص اطفال، روان‌پزشك یا روان‌شناس و گفتاردرمانگر مراجعه كرد.

پنج شنبه 9/6/1391 - 8:40 - 0 تشکر 534794

از کجا بفهمیم تاخیر در به‌حرف افتادن فرزندمان طبیعی است یا نه؟

صحبت با كودك و صحبت خواستن از او و طرح سوال‌هایی مانند «توپت كو؟»، «این چیه؟» یا نشان دادن تصویر و درخواست از كودك برای بیان نام حیوان یا حتی تكرار صدای آن در به حرف آمدنش موثر است. كودكی كه قدرت شناخت دارد و متوجه سوال‌های مادر و پدر می‌شود و تلاش می‌كند به آن پاسخ دهد، دچار مشكل نیست اما كودكی كه قدرت شناخت ندارد و اصلا متوجه سوال نمی‌شود، ممكن است دچار اختلال‌های روانی باشد و دیر صحبت كردن او نشانه مشكل است.

پنج شنبه 9/6/1391 - 8:41 - 0 تشکر 534795

سلامت: لطفا مهارت‌هایی را عنوان کنید که در سریع‌تر به حرف آمدن کودک موثر باشد.

نشان دادن تصویر و گوش دادن به آهنگ و شعر به كودك كمك می‌كند ادای كلمات را آغاز و سریع‌تر صحبت كند. والدین می‌توانند با فرزندشان صحبت کنند و از او بخواهند به آنها جواب دهد.

پنج شنبه 9/6/1391 - 8:42 - 0 تشکر 534796

سلامت: می‌گویند مصرف تخم کبوتر و بلدرچین برای زبان باز کردن یا برای درمان لکنت خوب است.

نه، اینها هیچ تاثیری ندارند و اگر والدین آگاهی و اطلاعات خود را بالا ببرند و بدانند مکانیسم صحبت کردن چگونه است و این روند تکاملی جز با تکرار و تمرین به دست نمی‌آید، از خوددرمانی‌های این‌چنینی پرهیز می‌کنند. برای لکنت زبان هم که اختلالی چند بعدی است فقط گفتار درمانی توصیه می‌شود. البته اگر کودک اضطراب دارد یا والدین مشکلات رفتاری دارند بهتر است از روان‌پزشک کودک هم کمک بگیرند.

پنج شنبه 9/6/1391 - 8:43 - 0 تشکر 5347976 فرمان برای به حرف آوردن کودکاننگاه فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال/ دكتر عباس مومن‌زاده استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتیاگر کودکی مطابق جدول سنی و رشدش پیش رفته باشد یعنی به موقع نشسته، به موقع راه افتاده و مهارت‌های دیگر را فرا گرفته و از نظر تکاملی عقب نیست و مشکل شنوایی هم ندارد،..

در مورد حرف زدنش تا حدود 3 سالگی نیازی به اقدام‌های درمانی مانند گفتاردرمانی نیست. اما بعد از 3 سال حتما لازم است. مقوله زبان بازکردن در کودکان بسیار متفاوت است. تعدادی از بچه‌ها در یک سالگی چند کلمه ساده، مانند مامان، بابا، بالا و بده که کلماتی مشترک بین بیشتر بچه‌هاست، می‌توانند بگویند. اما کودکانی هم هستند که تا سن ?? تا ?? ماهگی نمی‌توانند صحبت کنند. متوسط کودکان بین ?? تا ?? ماهگی اولین کلمه را می‌گویند.

بیش از نیمی از کودکان ? ساله می‌توانند جملات 2 یا 3 کلمه‌ای بسازند مانند آب می‌خوام، بریم پارک، هاپوبازی کنیم را بگویند. اگر کودک شما در ? سالگی کمتر از ?? کلمه می‌گوید یا نمی‌تواند جملات 2 کلمه‌ای بسازد، جزو کودکانی است که دیر به حرف می‌افتند. به شرط اینکه از نظر تکاملی بررسی شده و هیچ عقب‌ماندگی ندارد این دیر به حرف افتادن جای نگرانی نیست و با تمرین‌های ساده‌ای که یاد می‌دهم، می‌توانید به او کمک کنید. موضوع نگران‌کننده‌ دیگر وقتی است که در مورد فهمیدن و درک گفتار شما مشکل داشته باشد. خودتان امتحان کنید اگر کودکان یک ساله دستورهای ساده را می‌شنوند و عمل می‌کنند سالم است. به عنوان نمونه بگوید برو لیوانتو بیار، کفشت را پیدا کن. اگر فرزند ?? ماهه شما بعضی چیزها را نمی‌فهمد، بهتر است که با پزشک مشورت کنید... و اما چند راه عملی برای کمک به زبان باز کردن:


1 .شما والدین در پیشرفت زبانی کودک نقش کلیدی دارید، چون تعداد کلماتی که بچه می‌شنود همراه با تشویق او به صحبت کردن بیشتر، دایره لغاتش را گسترش می‌دهد.

اگر کودک خواهر و برادر ندارد او را به جمع بچه‌های دیگر ببرید. وقتی که کودک شما می‌بیند که بچه‌های دیگر صحبت می‌کنند، او نیز برای حرف زدن با دیگران تشویق می‌شود.

2 .واضح و بلند صحبت کنید و در مورد هر کاری که می‌کنید،‌ از لباس پوشیدن تا خوابیدن مانند یک قصه جالب با کودک حرف بزنید. حتی وقتی دارید اتاق را مرتب می‌کنید، بگویید: «خرست اینجاست، خرسی بیا بذارمت تو کمد، دستتو بده به من اسم این چیه مامان؟! خرس. بگو.»

3.حرف زدن را با آهنگ و بازی همراه کنید. صحبت کردن به صورت آهنگین و با حرکات دست بازی کردن مفید است. به جای عروسک‌های نمایشی نقش بازی کنید و حرف بزنید و سپس از او بخواهید چنین کند. در این کار حوصله و صبر زیاد لازم است.

4.زمانی که کودکان دنبال کلماتی هستند که می‌خواهند بیان کنند، فرصت دهید، اگرچه برایتان خسته‌کننده است اما از پریدن بین حرف‌ کودکان جهت کامل کردن جملاتشان خودداری کنید. فرصت ‌دهید تا از کلمات ذهنی خود استفاده کنند و تشویق را فراموش نکنید.

5.وقتی که فرزند نوپای شما بعضی چیزها را خود به خود می‌گوید، آن لغت را به دایره کلمات دیگرش اضافه کنید. مثلا اگر او گفت: «توپ»، به او بگویید: «بیا بازی کنیم». توپ را در دست بگیرید و بگویید: «توپ قرمز یا توپ بزرگ.»

6.اجازه دهید خود کودک خواسته‌اش را بگوید و ضمن تشویق او را تصحیح و تکمیل کنید مانند این اگر می‌گوید: «آبه.» بگویید: «آب می‌خواهی؟ تشنه هستی! الان برایت آب می‌آورم. لیوانتو بده!» تمرین کنید و باز هم تمرین و تمرین.


سمیه مقصود علی


هفته نامه سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی