• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 1240)
پنج شنبه 9/6/1391 - 0:57 -0 تشکر 534582
حاجیه خانم زینت‌ السادات همایونی


سلام سلام سلام
میدونم که این موضوع در یکی از انجمنها  مطرح شده است .
اما جاداره به خاطر مقام شاخص و والای این بانوی ارجمند اصفهانی ، یک بحث جداگانه در انجمن نصف جهان برپا بشه .

اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 0:59 - 0 تشکر 534592
پیام تقدیر از خدمات علمی و قرآنی سركار حاجیه خانم همایونی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مراسم تجلیل از سركار حاجیه خانم همایونی در اصفهان، وی را از مفاخر جامعه‌ی زنان ایران اسلامی دانستند و تاكید كردند: «حضور تحصیلكردگان معارف دینی و قرآنی در حد ایشان نشان‌دهنده‌ی آمادگی و استعداد زن ایرانی برای پیمودن مدارج عالیه علم و معرفت دینی است.»
متن پیام رهبر معظم انقلاب به این شرح است:


بسم اللـه الرحمن الرحیم
سركار حاجیه خانم همایونی جزو مفاخر جامعه‌ی زنان ایران اسلامی است. حضور تحصیلكردگان معارف دینی و قرآنی در حد ایشان نشان‌دهنده‌ی آمادگی و استعداد زن ایرانی برای پیمودن مدارج عالیه علم و معرفت دینی است.
بانوی بزرگوار استاد ایشان مرحومه سركار حاجیه خانم امین در عصر خود آیتی از استعداد و استقامت و ظرفیت‌های بالای ذهنی زنان تحصیلكرده دینی ما بوده است. رحمت خداوند بر ایشان باد. اكنون نیز ادامه‌ی كار آن بانوی بزرگوار بوسیله سركار حاجیه خانم همایونی مایه‌ی خرسندی است و امید است با حضور ایشان به نحو شایسته و كامل در گسترش معارف اسلامی میان بانوان استفاده شود.
سلامتی و طول عمر ایشان را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.


سیدعلی خامنه‌ای

19/فروردین/1390اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 1:2 - 0 تشکر 534598

شركت در درس بانو مجتهده امین
در سال 1313 تقریباً شانزده، هفده سالم بود كه حملات شدیدی بر ضد حجاب صورت می‌گرفت. در آن زمان می‌توانستم قرآن، ادعیه و زیارات را بخوانم اما دلم می‌خواست سواد یاد بگیرم كه به دلیل فقدان مدرسه مناسب برای دختران، به ما اجازه نمی‌دادند به مدرسه برویم. از طرف دیگر مادرم با حاجیه خانم (بانو مجتهده امین) رابطه سببی داشتند. ماردم به من گفتند: اگر می‌خواهی درس بخوانی شما را ببرم پیش حاجیه خانم كه اگر قبول كند، [محضر ایشان] درس بخوانی. ما خدمتشان رفتیم و ایشان خیلی به گرمی استقبال كردند. من نمی‌دانم چطور شد كه جاذبه روحانی ایشان چنان در من اثر كرد كه همچنان همان راه ایشان را می‌روم.


اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 1:5 - 0 تشکر 534607

در ساعاتی می‌رفتم كه مأمورین نبودند
ایشان خیلی برای من زحمت كشیدند؛ قرآن را با تجوید و آداب قرائت یادم دادند. اول از همه دعای كمیل را برای من معنی می‌كردند و همین‌طور كه توضیح می‌دادند، اشك از چشمانم جاری می‌شد. خیلی كلامشان اثر داشت. هر روز خدمتشان می‌رسیدم و از آن‌جایی كه آن روزها جلوی باحجاب‌ها را می‌گرفتند و چادرها را پاره می‌كردند، در ساعاتی به منزل ایشان می‌رفتم كه مأمورین یا نبودند یا كمتر بودند. ایشان «آداب‌المتعلمین»، «مقدمات» و «باب حادی‌عشر» را به من درس دادند. چون ایشان متأله الهی بودند، این كلام و سخنشان جاذبه خیلی فوق‌العاده‌ای داشت. بعدش كه «اسرارالحكم» را درس دادند، وضع ما بیشتر تغییر كرد و بهتر شد؛ جاذبه خدا و پیامبر(ص) و نیز جاذبه قرآن برای ما بیشتر شد.


اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 1:12 - 0 تشکر 534621

شرط من برای ازدواج
تقریباً حوالی سال 1321 بود كه بی‌حجابی رواج یافته بود و پسران و دختران هم خیلی مقید نبودند، لذا فرد مناسبی برای ازدواج پیدا نمی‌شد. یكی از بستگان، یك مرد مؤمن را معرفی كردند و با این‌كه با ایشان اختلاف سنی داشتم، اما به دلیل مسائل دینی با ایشان ازدواج كردم. شرطم برای ازدواج این بود كه درسم را ادامه دهم كه ایشان هم چون مرد خدا بود، قول داد و روی قول خودش ایستاد.


اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 1:16 - 0 تشکر 534630

بانو امین: محبت خدا را از كودكی احساس می‌كردم
حاجیه خانم امین می‌فرمودند: «من از 4-5 سالگی محبت خدا را احساس می‌كردم.» گویی محو روح الهی بود. اما خیلی به ایشان انتقاد و یا توهین می‌كردند. به من هم از این انتقادها بی‌نصیب نبودم. می‌گفتند كه برای خواندن  این چیزها فریب خوردی. حتی بعضاً تعابیر زشتی را درباره دروسی كه می‌خواندم به كار می‌بردند. اما ادامه دادیم تا این‌كه در یك مقطعی حاجیه خانم درس‌ها را متوقف كردند. از آن پس درس‌ها را خدمت حاج‌آقا سیدعلی ادامه دادم. بعد از مدتی ایشان هم دیگر نیامدند و من كتاب منطق منظومه سبزواری را نزد حاج‌آقا صدر كوهپایه‌ای خواندم. اوایل ازدواجم هم كه هم‌زمان با آزار روحانیون در قم بود، آقای «اَشَنی» از قم به اصفهان تشریف آوردند و مقداری از دروس را هم خدمت ایشان بودیم.


اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 1:19 - 0 تشکر 534635

من بیش از 90 سال عمر كردم و شاهد دوره‌های مختلفی در این مملكت بوده‌ام. افتخار ما این است كه علما این مملكت را از چنگ خارجی‌ها درآوردند و خدا را شكر می‌كنم كه به من عمر داد تا این دوره و حكومت دینی و رونق فعالیت علما را ببینم.

چون با چادر می‌رفتم، حتی راهم نمی‌دادند
حوالی سال 43 بود كه از طلبه‌ها امتحان مُدرّسی می‌گرفتند كه بعد از قبولی می‌توانستند سر كار بروند. همان هنگام برادرم از من خواست كه در این امتحان شركت كنم. تا آن موقع كسی از زنان در این امتحانات شركت نكرده بود. به هر حال برادرم اسباب این امتحان را فراهم كرد و به لطف خدا بین آن هفتاد و چند نفر كه آن سال شركت كرده بودند، ما اول شدیم. آیت‌الله خادمی، رئیس حوزه علمیه اصفهان هم تشویق كرده بودند كه در این امتحان شركت كنم و نظرشان این بود كه مدرك رسمی بگیرم و با «فرهنگ» همكاری كنم؛ یعنی به مدارس بروم تا از نظر دینی تأثیرگذار باشم. من هم همین كار را كردم اما خدا شاهد است این‌ها (مسئولان مدارس) اصلاً اعتنا نكردند و چون با چادر می‌رفتم، حتی من را راه نمی‌دادند.یادم هست كه خیلی از خانم‌ها آمده بودند خدمت حاجیه خانم امین و می‌گفتند كه به علت وجود معلم مرد در مدارس، دخترانشان از تحصیل بازمانده‌اند. با همت و پیگیری حاجیه خانم، دو منزل یكی برای دبیرستان و دیگری برای حوزه خریداری شد. البته در آن زمان اجازه تأسیس حوزه را به ما نمی‌دادند كه به همین دلیل به عنوان مكانی برای تعلیم قرآن و نماز راه‌اندازی شد. معلم‌های دبیرستان همگی از زنان بودند و به این دلیل با استقبال مواجه شد و شاگردان آن از مرز هزار نفر هم گذشت.

اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 1:20 - 0 تشکر 534638

بانو امین سالك إلی الله بود
بانو امین سالك إلی الله بود. مباحث عرفانی ایشان گفتنی نیست. شما این «نفحات الرحمانیه» ایشان را بخوانید، یك زن روحانی مطابق قرآن بود. می‌گفت هیچ ریاضت نفسی مانند خانه‌داری نیست. لذا بهترین خانه‌داری‌ها را می‌كرد. دائما می‌گفت زن از خانه شوهر به بهشت می‌رود، از خانه شوهر به جهنم می‌رود.
خیلی شخصیت دانایی بود. وقتی كسروی آن مطالب را نوشت، بانو امین هم پاسخ‌هایی آماده كردند اما با تعدادی از روحانیون مشورت كردند. آن روحانیون هم گفتند كه آن‌ها می‌خواهند سر و صدایی بلند شود و قرار شد اصلاً محل گذاشته نشود. ثروت خودشان دو، سه برابر ثروت شوهرش بود اما همه را دست شوهرش داده بود. اصلاً به مادیات اعتنا نمی‌كرد.


اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 9/6/1391 - 1:22 - 0 تشکر 534647

توجه رهبر انقلاب به همایش نكوداشت
توجه رهبر انقلاب به همایش نكوداشت مؤثر بود و به این جلسه عظمت داد. همه می‌گویند كه جلسه خوب و روحانی بود و علتش هم توجه قلبی آقا به این مجلس بود.
من دیدارهای زیادی با رهبر انقلاب داشتم، از دوران ریاست جمهوری. با خانم ایشان هم خیلی ارتباط داشتم. اولین باری كه به منزلشان رفتم، رئیس‌جمهور بودند. بعدها از ایشان خواهش كردم كه بزرگداشتی برای حاجیه خانم امین برگزار شود. ایشان هم فوری به ارشاد گفتند و در سال 71 یك همایش در اصفهان و یك همایش در قم برگزار شد.در دوران رهبری هم چند بار خدمتشان رسیدم. اصفهان هم كه تشریف آوردند خدمتشان رسیدم. در آن دیدار، آقا خیلی استقبال كردند كه موجب تعجب اطرافیان شده بود.

اللهم عجل لولیک الفرج
جمعه 10/6/1391 - 0:54 - 0 تشکر 535842

خدا حفظشان کند
اگر اشتباه نکنم تنها شاگرد بانو امین که در قید حیات اند ایشان هستند.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 10/6/1391 - 13:20 - 0 تشکر 536580

nayyeri1982 گفته است :
[quote=nayyeri1982;434716;535842]خدا حفظشان کند
اگر اشتباه نکنم تنها شاگرد بانو امین که در قید حیات اند ایشان هستند.

بله همینطوره

اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی