مقاومت اسلامی (بازدید: 666)
چهارشنبه 8/6/1391 - 23:45 -0 تشکر 534424
روایت مشهورترین تحلیلگر عرب از تفاوت سیدحسن‌نصرالله و ملك‌عبدالله

گروه فرهنگی: راست گفته اند كه تا مرد سخن نگفته باشد/ عیب و هنرش نهفه باشد. خیلی ها را كه از پشت صفحه شبكه های تلویزیونی می‌بینی یا از بین صفحات روزنامه‌ها می‌شناسی می‌بینی با خودشان زمین تا آسمان متفاوت است. وقتی روبرویشان می نشینی و با آنها هم كلام می‌شوی تازه می‌فهمی كه این شخصیتی كه در چند متری‌ات نشسته است كجا و آنكه در زیر نور فلاش دوربین‌ها سخن می‌گفت كجا. حالا طرف یا از آن چیزی كه نشان می دهد تهی‌تر است یا آنكه به مراتب داناتر و فهیم‌تر. گفتگو با اولی حالت را می‌گیرد و دوست داری هر جور شده طرف را بپیچانی و فلنگ را ببندی، اما هم كلامی با دومی آنقدر شیرین است كه تا مدتها حلاوتش در جانت می‌ماند و انگار نه انگار كه چند ساعت مشغول گفت و گو بوده‌ای.

این حكایت تفاوت یكی مثل عبدالله پادشاه عربستان است با كسی مانند سید حسن نصرالله دبیر كل حزب الله لبنان كه امروز سالروز تولدش است. حكایتی كه حسنین هیكل اندیشمند شناخته شده مصری یك پرده از آن را روایت كرده است.

حسنین هیكل اندیشمند شناخته شده مصری است. كسی كه در نهمین دهه عمرش زندگی می‌كند و كمتر كسی از روزنامه خوانهای عرب است كه او را نشناسد. هیکل17 سال سردبیر موسسه الاهرام مصر بوده است. موسسه الاهرام یکی از بزرگترین موسسات علمی-پژوهشی و مطالعاتی خاورمیانه است. او كسی است كه در این سالها آنقدر با سیاستمداران و متفكران جهان نشست و برخاست داشته است كه نتوان او را وقتی از كسی تعریف می كند، متهم به احساساتی شدن كرد.

شاید معروفترین –و عجیبترین- جمله ای كه او درباره یكی از شخصیتهای دینی و سیاسی گفته است این جمله باشد: «گویی شخصیتی از شخصیتهای آزمون بزرگ صدر اسلام (فتنه الكبری) با معجزه ای به دنیا  بازگشته تا پس از امویان و به خون غلتیدن شهیدان اهل بیت علیهم السلام سپاه علی علیه السلام را رهبری كند.» این توصیفی است كه حسنین هیكل درباره امام خمینی(ره) بكار برده است. این در حالی است كه هیكل چندان قرابت تاریخی و مذهبی با شیعه ندارد. مثلاً  جورج شكّور، شاعر مسیحی لبنانی كه كتاب "حماسه پیامبر" را پیرامون زندگی حضرت ختمی مرتبت(ص) سروده است با بیان اینكه بسیاری از زندگی نامه ها را برای سرودن این اشعارمطالعه كرده است می گوید: از جمله این زندگی نامه ها كتاب "محمد حسنین هیكل" با عنوان "زندگی محمد" است، ولی نكته بسیار عجیب در این كتاب نادیده گرفتن حادثه غدیر است.

پس مشخص می شود كه اگر محمد حسنین هیكل از رهبری شیعی حمایت می‌كند و بر پادشاهی دیگر می تازد فارغ از تعصبات قومی و مذهبی است. حال روایت او از دو دیدار را بخوانید؛ یكی ملك عبدالله پادشاه عربستان و دیگری سید حسن نصرالله دبیركل حزب الله لبنان:

با سیدحسن نصرالله دبیر كل حزب الله لبنان به مدت 9 ساعت درباره همه مسائل مهم منطقه ‏ای و بین‏ المللی مذاكره كردم و این نه ساعت بسیار سریع گذشت ولی احساس كردم كه ملاقات نیم ساعته ‏ام با ملك عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به اندازه یك قرن طول كشید.

او همچنین در پاسخ به این سئوال که «در دیدارش با ملك عبدالله درباره چه موضوعی گفت و گو کرده»، اظهار داشت: "ملك عبدالله فقط  یك سؤال از من پرسید .. و آن هم این بود كه رابطه ات با زنان در این سنّ 80 سالگی چه طور است؟".

او همچنین اضافه كرده است: "مطبوعات سعودی روز بعد نوشتند که ما در آن دیدار درباره مسائل مهم منطقه‏ ای و بین‏ المللی گفت وگو کردیم".

اینكه دغدغه نفر اول خاندان آل سعود رابطه با زنان باشد خیلی عجیب نیست چه آنكه هر چند روز یكبار می توان اخباری درباره افتضاحات اخلاقی یكی از اعضای این خاندان را در این سو و آن سوی جهان شنید. 

اما از آن سو كسی كه نه خود را پادشاه می‌داند و نه خویش را خادم الحرمین می خواند، در دل اكثر اعراب و مسلمانها جای دارد. تولدت مبارك سید...

 

 

 

سه شنبه 14/6/1391 - 11:43 - 0 تشکر 542958

سلام
واقعا مطلب جالبی بود.
ممنون

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی