ورزش و تندرستی (بازدید: 898)
چهارشنبه 8/6/1391 - 20:41 -0 تشکر 534296
موی تای كار ایرانی استاد ناك اوت

مهدی آیینی-در این گزارش به سراغ یكی از رزمی كاران حرفه ای كشورمان رفته ایم ورزشكاری كه در رشته موی تای سال ها است فعالیت می كند.این مبارز در رشته خود آنقدر پیشرفت كرده است كه در كشوری كه مهد موی تای دنیا است بیشتر مسابقات او به صورت زنده از شبكه های تلویزیونی پخش می‌شود. وقتی این مبارز ایرانی روی رینگ می رود نفس در سینه خیلی ها حبس می شود چرا كه او تا به حال در مسابقات حرفه ای كه انجام داده بیش از نیمی از حریفان خود را ناك اوت كرده است. درباره مسعود ایزدی حرف می زنیم جوان 26 ساله صومعه سرایی كه رییس انجمن موی تای حرفه ای و آماتور ایران است و  تا به امروز مقام های جهانی زیادی به دست آورده.زمانی كه با این قهرمان ایرانی تماس گرفتیم او به تازگی با پیروزی از مسابقات میانمار به تایلند باز گشته بود در این گفتگو آقای رزمی كار از موی تای و پشت پرده مسابقات این رشته ورزشی كه جایزه های آن تا 400 هزار دلار هم می رسد می گوید.


چهارشنبه 8/6/1391 - 20:43 - 0 تشکر 534297

· چه شد كه ورزش موی تای را انتخاب كردید ؟


با توجه به این که در یک خانواده ورزشی بزرگ شدم و برادر بزرگترم، عیسی ایزدی در ورزش موی تای فعالیت داشتن به سمت موی تای کشیده شدم دلیل انتخاب  موی تای کامل بودن این هنر رزمی و کاربردی بودنش است موی تای در سالهای گذشته در سراسر جهان گسترش یافته و ورزشکاران زیادی در این هنر رزمی فعالیت می‌کنند.از کودکی واز سن 8 سالگی  زیر نظر برادرم ، موی تای را آموزش دیدم . تنها مربی  و استادم برادرم بوده است .

چهارشنبه 8/6/1391 - 20:44 - 0 تشکر 534298


· این روزها خیلی از موتای كاران حرفه ای این رشته را برای كسب درآمد انتخاب می كنند.راجع به پول هایی كه در مسابقات این رشته جا به جا می شود و بیشترین درآمد خودتان از این رقابت ها برایمان بگویید.


موی تای هم مثل همه ورزشهای حرفه ای ورزشکاران زیادی را برای کسب درآمد به طرف خود جلب نموده در تایلند مسابقاتی برگزار می شود كه جایزه آن تا 400 هزار دلار هم می رسد اما به هر ورزشكاری اجازه شركت در این مسابقات داده نمی شود. هر جا صحبت از پولهای بزرگ باشد پای ما فیا هم در میان است معمولا هم به ورزشکاران خارجی پول زیادی پرداخت نمی‌شود، نمی گذارند آنها در مسابقاتی كه جایزه آنها تا 400 هزار دلار است شركت كنند. اما این داستان فقط به بازیکنان خارجی ختم نمی‌شود در چند ماه اخیر یک بازیکن سو پر استار معروف موی تای که تایلندی هم هست دچار این مشکلات شد مدیر این شخص شاید 20 در صد از حقوقش را پرداخت نمی‌کرد در حالی که همه فکر می‌کردند این بازیکن در آمدی زیادی از بازی به دست می‌آورد این داستان ادامه داشت تا زمانی که این ورزشکار در تلویزیون تایلند با گریه اعلام کرد که حقوق مسابقاتش پرداخت نمی‌شود جالب اینجاست مدیر این شخص از وی شکایت کرده و پرونده ایشان در حال رسیدگی است البته این چنین مسایلی همیشه وجود دارد نه فقط در موی تای در هر ورزشی که پول در آن نقش زیادی دارد. اما من بیشترین جایزه که تاکنون دریافت کرده ام 10 میلیون تومان بوده است.


·

چهارشنبه 8/6/1391 - 20:44 - 0 تشکر 534299

موی تای كار برای رسیدن به این جوایز چه سختی ها و موانعی را باید پشت سر بگذارد؟

ورزش موی تای در بخش حرفه ای بسیار سخت و طاقت فرساست موی تای کار باید ابتدا بتواند با ارایه مبارزه خوب و نشان دادن قابلیتهای تکنیکی جایگاه خوبی  به دست بی‌آورد اما فقط قوی بودن  و تکنیک  کافی نیست داشتن یک مدیر خوب با ارتباطات قوی تکمیل کننده این راه سخت و دشوار است .چهارشنبه 8/6/1391 - 20:44 - 0 تشکر 534300

· آیا این جایزه ها در برابر هزینه هایی كه برای تمرین و تغذیه می كنید مناسب است؟نه مسلما چون قدم اول برای پا گذاشتن در این راه پر مشقت عشق و علاقه است  اگر عاشق نباشی تحمل  این همه تمرینات و سختیهای غیر قابل تحمل است چون ورزش موی تای حرفه ای پر از آسیب دیدگی شدید هم هست تحمل ساعتهای تمرین سخت و طاقت فرسا را نمی‌شود با پول مقایسه کرد.


·

چهارشنبه 8/6/1391 - 20:45 - 0 تشکر 534301

از آسیب دیدگی هایی كه تا به حال حین مسابقات دیده اید حرف بزنیم. بدترین آنها چه بوده است و چطور می توانید هنگام مسابقات این درد ها را تحمل كنید؟

 آسیب دیدگی همیشه با مسابقات مو تای  عجین شده، از پارگی صورت باید گفت که به دلیل برخورد زیاد و زدن ضربات آرنج همیشگی است اما سال 2010 در یک بازی تلویزیونی پخش زنده با موی تای کاری از اسپانیا مبارزه کردم بر اثر یک اشتباه خودم چون استخوان روی پام قبلاآسیب دیده بود در همان راند اول با زدن یك ضربه سنگین استخوان پایم شکست من 5 راند با همان پا مبارزه کرده و برنده شدم .پس از اتمام مسابقه به بیمارستان رفتم تمام پزشکان متعجب شده بودند كه  چطور من به مبارزه ادامه دادم چون خودشان مسابقه را از تلویزیون تما شا کرده بودند .چهارشنبه 8/6/1391 - 20:52 - 0 تشکر 534303


· آیا این مبارزه سخترین مبارزه شما بود؟معمولا تمام مسابقاتم در این سطحی که بازی می‌کنم بسیار سخت و نفس گیر است اما چند ماه پیش در هنگ کنگ با قهرمان بزرگشان روبه رو شدم که چند سالی بود  در هیچ مبارزه ای شكست نخورده بود و با توجه به جو نامناسب و نا داوری در راند سوم با ضربه آرنجم ناک آوتش کردم .


·

چهارشنبه 8/6/1391 - 20:52 - 0 تشکر 534304

به گفته موی تای كاران كشورمان شما به عنوان یك ایرانی وقتی در مسابقات شركت می كنید با نا داوری هم رو به رو می شوید آنطور كه ما شنیده ایم برای اینكه از این موانع عبور كنید باید بیشتر حریف های خود را ناك اوت كنید در این باره بیشتر حرف بزنید و اگر به یاد دارید بگویید تا به حال در مسابقات چندین نفر را ناك اوت كرده اید و آیاخودتان هم تا به حال ناك اوت شده اید ؟

بله یکی از مشکلات بزرگ ما مسایل داوری است و این مشکل موجب می‌شود برای حل این مسئله کار و زحمت ما در مسابقه بیشتر شود در حالی که خیلی از موی تای کارهای که با من مبارزه می‌کنند در سطح بالایی هستند و نا ک اوت کردنشان بسیار سخت و دشوار است دلیل این مساله این است خیلی از  ترتیب دهندگان مسابقات موی تای در تایلند می‌خواهند ورزشکار خارجی فقط بازنده باشند تا آنها هم بازیکن خود را به عنوان برنده اعلام کنند چرا كه در این صورت به پول بیشتری هم می رسند از سال 2005 تا کنون بیش 100 بازی حرفه ای در کارنامه خود دارم که  بیش از 55 بازی را با ناک اوت رقیبان پیروز شده ام . خوشبختانه تا کنون ناک اوت نشده ام.


·

چهارشنبه 8/6/1391 - 20:53 - 0 تشکر 534305

از مسابقاتی كه به صورت زنده از تلویزیون تایلند پخش می شود حرف بزنید و اینكه تایلندی های زیادی شما را می شناسند آنها وقتی شما را در خیابان و دیگر مكان های می بینند چطور با شما برخورد می كنند از این برخورد ها خاطره ای دارید؟


از نکات مثبت ورزش همین خاطرات شیرین هاست که به جا می‌ماند ورزش یک زبان بین المللی و پیوند دهنده فرهنگهای گوناگون است چون با موی تای کارانی از سراسر جهان مبارزه می‌کنم با آدمهای مختلفی روبرو هستم قبل از مسابقه بعضی برخورد نا مناسبی دارند اما پس از بازی همان اشخاص به بهترین دوستانم تبدیل شده اند اما در سال گذشته در مسابقات قهرمانی جهان با کوین روس قهرمان قدرتمند آمریکا رو به رو شدم که قبل از مسابقات همه  کارشناسان بر روی وب سایتهای گوناگون برنده شدن کوین را پیش بینی کرده بودند که خوشبختانه من با اقتدار کامل شکستش دادم .موی تای در تایلند از جایگاه با لایی بر خور دار  است به این دلیل بطور معمول 4 روز هفته بطور زنده مسابقاتش از تلویزیون پخش می‌شود لذا معمولان در بازیها از موی تای کارن صاحب نام استفاده می‌شود مردم تایلند بسیار خونگرم هستند و برای قهرمانان موی تای ارزش خاصی قائل اند برای همین من همیشه مورد محبت و ابراز علاقه ایشان قرار می‌گیرم .یكی از خاطرتم به زمانی بر می گردد كه برای مسابقه به جنوب تایلند یعنی شهر پوکت رفته بودم وقتی با اتو بوس بر می‌گشتم شخصی از من پرسید در تایلند مشغول چه کاری هستم نا گهان از اول اتوبوس یک نفر گفت مسعود در فلان باشگاه تمرین می‌کند تعداد همه بازیهایم و اینكه با چه کسانی مبارزه کرده‌ام را نام برد سپس در عین ناباوری شخصی دیگری گفت مسعود ماه بعد در بانکوک به مصاف موی تای كاری از ایتالیا می رود از این حرفها خوشحال شدم. وقتی می‌بینم علاقمندانم  چگونه مبارزاتم را پیگیری می‌کنند.انرژی بیشتری به دست می آورم.


·

چهارشنبه 8/6/1391 - 20:53 - 0 تشکر 534306

به نظر خودتان بهترین مقامی كه تا به حال به دست آورده اید كدام است و چرا؟

تمام مدالهای و مقام‌ها به سختی بدست می آیند اما کسب مدال طلا جهان در مسابقات موی تای  آماتور قهرمانی جهان سال 2004 برایم خیلی خاطره انگیز است چون اولین مدال جهانی من محسوب می‌شود وبرایم ارزش خاصی دارد.چهارشنبه 8/6/1391 - 20:53 - 0 تشکر 534308

· الان چند سال است كه شما موی تای كار می كنید و چه رتبه و خانی دارید؟


17 سال سابقه ورزشی دارم که 14 سال است به تمرین موی تای می پردازم خان 12 بین المللی از انجمن جهانی مربیان موی تای مربی و داور بین المللی از فدارسیون جهانی هستم.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی