ورزش و تندرستی (بازدید: 346)
چهارشنبه 8/6/1391 - 19:42 -0 تشکر 534261
بدن سازی یا بدن سوزی!

گزارشی درباره خطرهای بعضی مکمل ها و مربیان پرورش اندام

وقتی وارد باشگاه شد، كمتر كسی او را شناخت، حتی خود من هم فكر كردم اشتباه می‌كنم؛ این حمیدخان، آن حمیدخان معروف نیست كه بچه‌های جدید دوره‌اش می‌كردند و از راز و رمز اندامش می‌پرسیدند. او هم بادی به غبغب می‌انداخت و گوشه‌ چشمی به بازوهایش و می‌گفت: «حالا برای شما زوده.»...

این جمله‌اش شده بود رسم میان همه بچه‌های باشگاه كه وقتی می‌خواستیم همدیگر را دست بیندازیم یا بپیچانیم و جواب همدیگر را ندهیم، ابرویی بالایی می‌انداختیم و نگاهی به بازوها می‌كردیم و می‌گفتیم: «حالا برای شما زوده!» حمیدخان انگار كه بادكنكی بود بی‌باد، پوستش آویزان و جاهایی از بدنش مثل سنگ سفت شده بود! می‌گفت كلیه‌ها و كبدش هم ناراحت شده و دیگر جان و حال از خانه بیرون آمدن ندارد. می‌گفت درد از یك طرف و خجالت از طرف دیگر نمی‌گذارد پا از خانه بیرون بگذارد. آهی كشید و بچه‌ها را نگاهی كرد. یكی از بچه‌ها دست روی شانه‌اش زد، انگار كه بخواهد بگوید: «حمیدخان همه‌چیز درست می‌شه» اما انگار لمس شانه‌های حمیدخان زیردست‌هایش تمام آنچه‌ می‌خواست بگوید، از یادش برد. سكوت شد. فقط صدای آه حمیدخان بود كه یك دفعه یكی از بچه‌های تازه‌‌وارد باشگاه به شانه‌ام زد و آرام پرسید: «چی شده؟» یك لحظه همه‌چیز یادم رفت، می‌خواستم بگویم: «حالا برای شما زوده!» كه حمیدخان زودتر از من گفت: «دارو پسرجان! این داروهای لعنتی!»

آنچه خواندید یك داستان كاملا حقیقی بود از سرنوشت جوانی كه خود را به داروهای بدنسازی معتاد كرد. داروهایی كه چندی پیش دكتر روشن‌پژوه، مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد و سازمان بهزیستی كشور، در مورد شیوع استفاده از آنها هشدار داد و مصرف این داروها را نوع جدیدی از اعتیاد روانی دانست. او با بیان اینكه این هورمون‌ها از جنس هورمون‌های جنسی مردانه هستند كه باعث رشد عضلات، حجیم و پیچ در پیچ‌شدن آنها و «استرویید آنابولیك» نامیده می‌شوند، هشدار داد: «سوءمصرف این هورمون‌ها باعث اختلال در سیستم توزیع هورمون بدن و بروز سرطان و اختلال در كاركرد دستگاه تناسلی می‌شود.»

اختلال‌های روانی همچون پرخاشگری و كم‌حوصلگی از دیگر عوارض این داروهاست. شاید اگر این نكته را هم بشنوید كه نتایج تحقیقی كه اخیرا در نشریه دانشگاه علوم پزشكی ایران به چاپ رسیده، متوسط سن مصرف‌كنندگان هورمون‌های بدنسازی را 22 سال و 6 ماه اعلام كرده است، سوالی برایتان در مورد ضرورت پرداختن به این موضوع كه «موضوع ویژه» این هفته است، باقی نماند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:45 - 0 تشکر 534262

مـرگ پـسـر 27 سـالـه بـر اثـر مـصـرف مـواد نـیـروزا

زهره حمیدی، بازیگر چهره آشنایی که او را بسیار بر صفحه تلویزیون و در ایفای نقش مادر دیده‌اید؛ یکی از کسانی است که از همین داروها ضربه خورده و پسر 27 ساله‌اش را از دست داده است. او درباره این اتفاق به یکی از مجله‌ها گفته بود: «تلخ‌ترین خاطره زندگی من فوت حامد عزیز بود و این بدترین حالت برای یك مادر است. هنگام این جریان، من برای فیلمبرداری در اهواز بودم كه اطلاع دادند حامد فوت كرده است. 16 ساعتی كه از اهواز به تهران می‌آمدم، برایم مانند یك عمر گذشت و لحظه‌ای نبود كه چشمانم خیس نباشد، درست از همان لحظه كه حامد متولد شده بود و پزشك او را در آغوشم گذاشته بود تا مدرسه رفتن، بزرگ شدنش، همه و همه مانند یك فیلم از جلوی چشمانم می‌گذشت. حامد فقط 27 سال داشت كه این اتفاق برایش افتاد، او در اثر ایست قلبی در خواب، ما را ترك كرد. حامد مانند تمام جوان‌های هم‌سن و سالش به فكر سلامت و اندامش بود و به همین دلیل از داروهایی كه در کلاس‌های بدنسازی به او معرفی شده بود، استفاده می‌کرد ولی دارویی كه مصرف كرده بود، روی قلبش تاثیر گذاشت. توصیه من به جوان‌ها به‌عنوان یك مادر، پرهیز از مصرف داروهای این چنینی و شیمیایی است و جوان‌های امروز باید مثل جوان‌های قدیم كه زورخانه می‌رفتند با روش‌های درست به فكر سلامتشان باشند.»

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:46 - 0 تشکر 534264

هشدار دکتر لطفعلی پورکاظمی رییس فدراسیون پزشکی‌ورزشی و دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو)

فـروش داروهـای نـیـروزا در بـاشـگـاه?ها مـمـنـوع اسـت

سلامت: سیاست فدراسیون برای برخورد با باشگاه‌هایی که مواد نیروزا و مکمل را بدون مشاوره با پزشک و متخصص تغذیه در اختیار افراد قرار می‌دهند، چه بوده؟قطعا کنترل باشگاه‌ها و جلوگیری از این امر از برنامه‌های اصلی ما بوده اما تعداد باشگاه‌های ورزشی بسیار زیاد است و احتمال کنترل همه آنها و به دفعات زیاد وجود ندارد. فقط 15 هزار باشگاه در بخش خصوصی داریم، اما در 10 ماه گذشته توانسته‌ایم با همکاری فدراسیون پزشکی و کمیسیون ماده 5 ورزش و جوانان از حدود 5 هزار باشگاه خصوصی و دولتی بازرسی محسوس و نامحسوس انجام دهیم. همچنین به همه مدیران باشگاه‌ها توصیه شده به هیچ‌وجه به هیچ مربی‌ای اجازه تجویز مکمل ندهند زیرا جزو حیطه وظیفه و تخصص مربی‌ها نیست؛ مگر اینکه این تجویز با مشاوره و اجازه پزشکان ورزشی باشد.


سلامت: در میان باشگاه‌هایی که کنترل داشتید، چند باشگاه عملکرد درست نداشتند؟حدود 1500 باشگاه به علت عملکرد نادرستشان در این زمینه تذکر گرفته‌اند.


سلامت: آیا با توجه به اتفاق‌های تلخی که رخ داده و حتی منجر به مرگ جوانانی بر اثر استفاده از مواد مکمل شده، فکر می‌کنید تذکر کافی است؟فقط تذکر نیست؛ ما دوبار به یک باشگاه تذکر می‌دهیم و بار سوم در صورت تکرار تخلف، باشگاه پلمپ می‌شود.


سلامت: چرا باشگاه‌ها موظف نمی‌شوند تا پزشک ورزشی و متخصص تغذیه داشته باشند؟همه باشگاه‌ها امکان این کار را به خاطر بالا بودن هزینه‌ها ندارند.


سلامت: فکر نمی‌کنید دستمزد یک پزشک ورزشی و متخصص تغذیه به نسبت شهریه‌هایی که این روزها باشگاه‌ها می‌گیرند، خیلی بالا نباشد؟برای همه باشگاه‌‌ها اینطور نیست چون همه باشگاه‌ها در یک وضعیت مالی نیستند که بشود این را به صورت قانون درآورد و بار هزینه‌ای به آنها تحمیل کرد. البته ورزشکارانی که در سطح حرفه‌ای و قهرمانی ورزش می‌کنند، پزشک ورزشی و متخصص تغذیه دارند.

سلامت: این متخصصان و پزشکان اجازه تجویز دارو و مکمل‌ دارند؟بله، اصلا مکمل‌هایی هستند که فقط پزشکان تیم‌ها مجازند آنها را برای ورزشکاران تجویز کنند، مثلا برای المپیک لندن که پیش رو داریم،
27 مکمل مجاز اعلام شده که می‌توان برای ملی‌پوشان تجویز کرد. برای بازی‌های گوانگجو هم همین‌طور بود و نزدیک به 38-37 مکمل مجاز اعلام شد.


سلامت: چرا بعضی مکمل‌ها می‌توانند باعث مرگ یا بروز مشکلات جسمانی شوند؟به هر حال مکمل‌ها می‌توانند آلودگی هورمونی، میکروبی داشته باشند.


سلامت: حتی اگر تاییدیه داشته باشند؟شاید تاییدیه هم داشته باشند، اما دلالان یک قوطی را به 10 قوطی تبدیل می‌کنند و در این فرایند تبدیل شدن یک قوطی به 10 قوطی با اضافه شدن مواد دیگر، اتفاق‌هایی می‌افتد که باعث آلودگی و خیلی مسایل دیگر می‌شود.


سلامت: برخی باشگاه‌ها هم همین مواد نیروزا و مکمل را به فروش می‌رسانند!از نظر ما هیچ باشگاهی حق فروش مواد نیروزا و داروهای هورمونی ندارد.


سلامت: آقای دکتر! اگر بخواهیم از منظر دیگری به این قضیه نگاه کنیم، رسیدن به اندام دلخواه و سطح انرژی موردنیاز، حتما باید با این مواد تامین شود؟ یعنی ما ورزشکاری نداریم که به صورت طبیعی به این سطح انرژی یا اندام برسد؟اصلا این‌طور نیست، افراد بسیاری از راه طبیعی یا با استفاده از مکمل‌های طبیعی توانسته‌اند به آنچه می‌‌خواستند، برسند.


سلامت: پس چرا مصرف این مواد تا این حد شایع شده است؟باور غلط و عجله زیاد! این را هم در نظر داشته باشید که ورزشکاران حرفه‌ای به علت زمانی که برای ورزش می‌گذارند، به مواد نیروزا و مکمل نیاز دارند و در همه جای دنیا هم همین‌طور است اما برخی افراد بیش از حد به مواد انرژی‌زا متکی می‌شوند، طوری که به محض قطع این مواد، بدنشان شرایط خیلی بدی پیدا می‌کند و به شکل بادکنکی درمی‌آید که بادش خالی شده است.: کسی که از مکمل طبیعی استفاده می‌کند، دچار چنین مشکلی نمی‌شود؟نه، حتی اگر این مکمل‌ها را قطع کند، اتفاقی برایش نمی‌افتد.


سلامت: عمده‌ترین عوارضی که مکمل‌های غیرطبیعی و داروهای نیروزا در این سال‌ها ایجاد کرده‌اند، چه بوده است؟سکته‌های قلبی، مغزی و به‌طور کلی مرگ ناگهانی بسیاری گزارش شده، نارسایی کلیه، حتی از دست دادن کلیه. دچار شدن به سرطان کبد، کبدچرب، ابتلا به مشکلات گوارشی و افسردگی و ناراحتی‌های عضلانی و عصبی هم از جمله این موارد بوده است.


سلامت: آمار دقیقی از این موارد دارید؟نه، چون گاهی این عوارض باعث بیماری‌های دیگری می‌شوند و فرد ممکن است چند سال بعد به علت ابتلا به یک بیماری دیگر دچار مرگ شود.


سلامت: به عنوان آخرین سوال، توصیه شما به افرادی که می‌‌خواهند پرورش اندام کار کنند یا به هر دلیلی از مواد نیروزا و... استفاده می‌کنند، چیست؟به هیچ‌وجه بدون مشاوره پزشک ورزشی و متخصص تغذیه از این مواد استفاده نکنند.


سلامت: اگر فردی بر اثر استفاده از این مواد دچار مشکلی شد و آن را از باشگاهی تهیه کرده بود، به کجا می‌تواند شکایت کند؟فدراسیون پزشکی-ورزشی هر استان یا اداره کل ورزش و جوانان.

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:46 - 0 تشکر 534265

مـکـمـل‌هـای بـدنـسـازی را چـقـدر مـی‌شـنـاسـیـد؟
مکمل بدنسازی چیست؟


مکمل‌های بدنسازی، مکمل‌های غذایی هستند که توسط ورزشکاران و به‌خصوص افرادی که به بدنسازی می‌روند، استفاده می‌شوند. مکمل‌های بدنسازی به دلایل مختلفی می‌توانند استفاده شوند مثل جایگزینی موادغذایی، تسریع افزایش وزن، تسریع کاهش وزن یا بهبود ظاهر ورزشکار.

بیشترین موادی که به عنوان مکمل‌های بدنسازی استفاده می‌شوند، شامل مکمل‌های ویتامینی، پروتئینی، اسیدهای‌‌آمینه شاخه‌دار، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، محصولات غذایی جایگزین، کراتین، محصولات کاهش وزن و تقویت‌کننده‌های تستوسترونی هستند. این مکمل‌ها یا به صورت یک ترکیب واحد فروخته می‌شوند یا به صورت تلفیقی از چند مکمل بدنسازی ارائه می‌شوند، با این ادعا که چند مکمل به‌کاررفته آثار یکدیگر را تقویت می‌کنند. با توجه به اینکه این مکمل‌ها توسط بسیاری از افراد معمولی استفاده می‌شوند، نمی‌توان میزان دقیق استفاده آن را تخمین زد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:56 - 0 تشکر 534275

گوشت قرمز و آب انگور؛ مکمل های یونان باستاندر یونان باستان به ورزشکاران توصیه می‌شد مقادیر زیادی گوشت‌قرمز و آب‌انگورقرمز مصرف کنند. در دوران باستان در میان جوامع مختلف معجون‌ها و مواد تقویتی گیاهی مورداستفاده ورزشکاران و مردان نیرومند قرار می‌گرفت تا قدرت و نیروی آنها را افزایش دهد. در سال 1910، «یوگن ساندو» که به عنوان اولین بدنساز مدرن غرب شناخته می‌شود از مواد غذایی خاصی استفاده می‌کرده تا رشد عضلانی بدنش افزایش پیدا کند. این فرد، عصاره گوشت گاو را توصیه می‌کرد. در سال 1950 که بدنسازی حالت رقابتی پیدا کرد ایروین پی مشهور، کار تجارت پودرهای پروتئینی که با استفاده از تخم‌مرغ تهیه شده بودند را برای ورزشکاران و بدنسازان آغاز کرد. سال‌های 1970 و 1980 به عنوان سال‌های انفجار رشد صنعت مکمل‌های بدنسازی شناخته شده‌اند زیرا صنعت ساخت مکمل‌ها رشد زیادی داشته و مصرف این مواد هم روند صعودی طی کرده است. در ایالات‌متحده، در اکتبر 1994 سازمان آموزش و سلامت مکمل‌های غذایی، تایید شد و طبق قوانین این سازمان، تولیدکنندگان مکمل‌های بدنسازی در مقابل تولیداتشان مسوول هستند. لازم نیست هیچ یک از مکمل‌های غذایی تولید شده در آمریکا مورد تایید FDA (سازمان دارو و غذای آمریکا) قرار بگیرد و به این دلیل تحت کنترل این سازمان نیستند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:56 - 0 تشکر 534276

در مکمل ها چه وجود دارد؟

مکمل‌های بدنسازی جدید با شعارهای مختلفی تبلیغ و فروخته می‌شوند: بهبود تغذیه، افزایش حجم عضلات یا بهبود وضعیت برداشت وزنه. اگرچه بسیاری از این محصولات طی فرایندهای علمی و بر پایه دانش فیزیولوژیک و بیوشیمی تهیه می‌شوند، استفاده آنها در امور بدنسازی بیشتر براساس بازار و با تکیه بر امور بازرگانی تعیین می‌شود. انواع مواد به‌کاررفته در این مکمل‌ها را می‌توان بررسی کرد.- پروتئین: معمولا در اغلب این مکمل‌ها، شکل پودری پروتئین به کار می‌رود. این پودر با آب، شیر یا آبمیوه مخلوط و مصرف می‌شود و معمولا این پودرها بلافاصله قبل و بعد از ورزش یا به جای غذا مصرف می‌شوند. در بعضی موارد قبل از خواب نیز استفاده می‌شود. تئوری سازندگان این پودرها، این است که ورزشکاران و بدنسازان برای رشد حداکثری عضلات به پروتئین بیشتری نیاز دارند. البته در حال حاضر، مدارکی دال بر تاثیر پروتئین این مکمل‌ها در تقویت عضلات دیده نشده است. مکمل‌های پروتئینی در شکل‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارند و براساس پروتئین‌های مختلفی تهیه می‌شوند: پروتئین وی (Whey) حاوی سطوح بالای اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای آمینه زنجیره شاخه‌دار و اسید سیستئین، ‌پروتئین کازئین که گلوتامین و کازومورفین است، ‌پروتئین سویا که حاوی ایزوفلاون است، پروتئین سفیده تخم‌مرغ که لاکتوز ندارد، پروتدین دانه شاهدانه یا کنف، پروتئین مرغ که معمولا با پروتئین حبوبات مخلوط می‌شود، پروتئین نخودفرنگی که مثل پروتئین برنج حساسیت‌زا نیست.- اسیدهای آمینه زنجیره‌شاخه‌دار: اسیدهای آمینه، ساختار سازنده پروتئین هستند که نوع مذکور سه اسیدآمینه را تشکیل می‌دهد؛ لوسین، ایزولوسین و والین. این اسیدهای آمینه 33درصد پروتئین عضلات را تشکیل می‌دهند.- گلوتامین: این ماده یکی از فراوان‌ترین اسیدآمینه‌هایی است که در عضلات وجود دارد و در مکمل‌های بدنسازی به شکل پودر محلول عرضه می‌شود.

- اسیدهای چرب ضروری که همان اسیدهای آلفا لینولنیک و لینولنیک هستند و در عملکردهای مختلف بدن، نقش دارند. این اسیدها در ماهی‌های چرب، روغن کتان، گردو و دانه‌ کدوحلوایی وجود دارند و جزو ترکیبات مهم مکمل‌های بدنسازی هستند.

- محصولات جایگزین غذا که به صورت پودرهای نوشیدنی یا قطعات خوردنی تولید می‌شوند و معمولا حاوی مقادیر بالای پروتئین، مقادیر کم‌چربی، مقادیر کم‌ تا متوسط کربوهیدرات و انواع مختلف ویتامین‌ها و املاح است.- پروهورمون‌ها: پیش‌ساز هورمون‌ها هستند و عمدتا در بدنسازی به عنوان پیش‌ساز ساخت هورمون تستوسترون معرفی می‌شوند.- کراتین: یک اسید آلی است که به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد و تامین‌کننده انرژی سلول‌های عضلانی است. ضمنا کراتین حجم سلولی را افزایش می‌دهد زیرا آب را درون سلو‌ل‌های عضلانی می‌کشد و آنها را بزرگ‌تر می‌کند.- فراورده‌های ترموژنیک (حرارت‌زا): این مکمل‌ها حرارت بدن را افزایش می‌دهند، میزان سوخت‌وساز بدن را زیاد می‌کنند و مقدار سوخت چربی را بالا می‌برند و کاهش وزن را تسریع می‌کنند.- تقویت‌کننده‌های تستوسترون: گیاهان، ویتامین‌ها و موادشیمیایی صناعی مختلفی وجود دارند که تولیدکننده‌های مکمل‌ها معتقدند میزان تستوسترون را افزایش می‌دهند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:57 - 0 تشکر 534277

وقتی پای عوارض به میان می‌آید

بسیاری از بدنسازان به این دلیل از مکمل‌ها استفاده می‌کنند که توسط آنها نتایج تمرین‌هایشان افزایش یافته و زیادتر شود چون تمرین‌ها، معمولا وقت‌گیر است و به کاری سخت نیاز دارد به این دلیل وقتی فرد بدنساز حس کند با این مکمل‌ها نتیجه تمرین‌هایش بهتر می‌شود به آنها روی می‌آورد. این اتفاقی است که امروزه بسیاری از این افراد را به سمت مکمل‌های بدنسازی می‌کشاند.

مثل هر مکملی این مکمل‌ها هم عوارض جانبی دارند که بعضی از آنها شدیدتر و جدی‌تر از دیگری هستند.

• یکی از مکمل‌هایی که امروزه زیاد مصرف می‌شود، کافئین است. دلیل مصرف این ماده در بدنسازی افزایش انرژی و تمرکز طی تمرین‌ است. خطرهای کافئین شامل تپش قلب، عصبی‌شدن، اسهال و کم‌آبی است.
• مکمل‌ دیگری که عوارض جانبی منفی دارد، مکمل‌های پرواسترویید هستند. این مکمل‌ها خطر بیماری قلبی دارند و تمایلات جنسی را نیز کاهش می‌دهند.
• پروهورمون‌ها از گروه مکمل‌های مساله‌ساز هستند. یکی از دلایل مشکل‌ساز بودن آنها این است که در بیشتر کشورها، این مواد بدون تجویز فروخته می‌شوند و در کشورهای زیادی به‌صورت غیرقانونی ساخته می‌شوند. بیشتر متخصصان بدنسازی و علوم ورزش این مکمل‌ها را جزو لیست موارد ممنوعه اعلام کرده‌اند. تاکنون بیشتر این محصولات مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند و آثار طولانی‌مدت آنها روی سلامت ناشناخته است. در ایالات‌متحده و بسیاری کشورها ‌مصرف آنها بدون تجویز پزشک ممنوع است.
• مکمل‌های پروتئینی نیز بدون عارضه نیستند. مصرف زیاد این مکمل‌ها باعث چاقی، مشکلات کلیوی، پوکی‌استخوان و اسهال می‌شود.

در کل در میان عوارض این مکمل‌ها، عوارض قلبی‌-عروقی خطرناک‌ترین و شایع‌ترین آنها به شمار می‌رود. ایست قلبی در ورزشکاران دقیقا به این دلیل است که این مواد باعث پرگوشتی عضلات قلبی شده و با اختلال در مکانیسم خونرسانی قلبی،‌ زمینه بروز سکته‌ها و ایست قلبی را در فرد ایجاد می‌کند. خوب و بدهای این مکمل‌ها بسیار است. امروزه سعی شده، بسیاری از این محصولات براساس مواد طبیعی باشد. اگر واقعا صحت ساخت این محصولات توسط متخصصان تایید شود شاید مصرف آن با تجویز متخصصان مربوطه بهتر از مواد صناعی باشد البته در این مسیر، راه‌ طولانی باید پیموده شود و نمی‌توان صرفا با طبیعی اعلام کردن این مواد بدون نگرانی از آنها استفاده کرد. نکته منفی تمام مکمل‌های بدنسازی وجود محرک‌هایی است که در آنها وجود دارد و مصرف آنها به‌خصوص طولانی‌مدت و بی‌رویه، عوارض ناگواری همراه دارد.چهارشنبه 8/6/1391 - 19:57 - 0 تشکر 534279

نگاه روان‌شناس فدراسیون پزشكی

پـرورش انـدام جـای ورزش را گـرفـتـه


دكتر لاله سامع  روان‌شناس فدراسیون پزشكی


همه ما می‌دانیم ورزش در هر سنی و برای تمام اقشار جامعه سفارش شده است و ارزش آن بر هیچ‌كس پوشیده نیست اما وقتی زندگی از حالت تعادل خارج شود و زیاده‌روی در هر كاری جای خود را به میانه‌روی بدهد، بی‌تردید آثار منفی آن به چشم می‌آید و قابل لمس خواهد بود.

مساله‌ای كه این روزها جامعه ما به‌خصوص نوجوانان و جوانان را تهدید می‌كند، روی آوردن به پرورش اندام به جای ورزش است كه استقبال از آن به شدت دیده می‌شود. به مرور زمان، ورزش جای خود را به پرورش اندام می‌دهد و نقش ورزش روزبه‌روز كمرنگ‌تر از گذشته می‌شود. جوان به دلیل روحیه و سنش، تشنه خودنمایی است. ورزش هم یكی از ابزارهای این كار است. پرداختن به ورزش برای كسب مقام‌های قهرمانی و شهرت، قابل‌قبول و توجیه‌پذیر است، ولی وقتی هدف جوان به هدفی سطحی مانند مطرح كردن خود از طریق زیبایی اندام، آن هم با مصرف مواد نیروزا نزول پیدا می‌كند، باید با دقت بیشتری این موضوع را پیگیری كرد زیرا آثار منفی مصرف این مواد امروزه برهمه پیداست.

پیش از آنكه دلایل استقبال از وزرش پرورش اندام را بازگو و راهكاری برای آن ارائه كنیم، بهتر است تعریفی از خودباوری كه نقش بسیار مهمی در گرایش نوجوانان و جوانان برای انتخاب این ورزش دارد، داشته باشیم. خودباوری تصوری است كه شخص از خود و احساس رضایتی است كه از بدن و اعمال خود دارد. این حس از دوران كودكی شروع به رشد و شكل‌گیری می‌كند و هرگاه نوجوان به این خودباوری نرسد، برای آنكه احساس شكست و سرخوردگی‌اش را سركوب كند به هر كاری دست می‌زند. زیبایی اندام و میل به داشتن اندامی ایده‌آل راهی است برای رسیدن به خودباوری. خانواده، نخستین محیطی است که نقش بسزایی در شكل‌گیری خودباوری كودك دارد. والدینی که کودک خود را با تمام ویژگی‌هایی که دارد و به همان صورتی که هست، می‌پذیرند، فرد خود باوری را برای آینده تربیت می‌کنند. والدین خودباور، فرزندان خودباور تربیت می‌کنند. هرگونه برخورد در دوران كودكی می‌تواند این حس خودباوری را در شخص تقویت یا تضعیف كند. یكی از بارزترین خصوصیات دوران نوجوانی، این است كه شخص بسیار به اندام و ظاهر خود توجه می‌كند و در بیشتر مواقع از آنها رضایت ندارد اما رفتار خانواده در چنین شرایطی می‌تواند نوجوان را به سمت و سوی خودباوری هدایت كند یا برعكس، كاری ‌كند برای رسیدن به شرایط مطلوب دست، به هر اقدامی بزند و هر راهكاری را دنبال كند. مثلا گفته‌هایی مانند «چقدر لاغر مردنی هستی» یا «از چاقی در حال تركیدنی»، می‌تواند نوجوان را به زیبایی اندام و استفاده از مكمل?ها متمایل كند. در چنین شرایطی، اگر فرزند یا نوجوان دچار كمبود وزن باشد، به‌كاربردن عبارتی چون «من هم وقتی همسن و سال تو بودم، وزنم به همین میزان بود» یا «بزرگ‌تر كه شوی، چاق‌تر می‌شوی و این نگرانی ندارد» می‌تواند حس خودباوری را در او تقویت كند. بنابراین در دوران نوجوانی همدلی با فرزند بسیار مفید و سازنده خواهد بود. رسانه‌ها اعم از نوشتاری و گفتاری، نقش بسیار ارزنده‌ای در ایجاد خودباوری در نوجوانان و جوانان دارند. استفاده از واژه‌های نامناسب و تخریب شخصیت نوجوانان در فیلم و سریال‌هایی كه از رسانه ملی پخش می‌شود، باعث گرایش نوجوان به ورزش بدنسازی و استفاده از مكمل‌های ورزشی خواهد شد، می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب و ارائه راهكارهای تربیتی و اخلاقی در میان نوجوانان و جوانان، احساس خودباوری را در میان آنها تقویت كرد تا به مرور زمان بیاموزند می‌توان بدون داشتن اندامی متفاوت، فردی مفید بود.

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:58 - 0 تشکر 534281

هشدار دكتر شهرام فرج‌زاده رییس فدراسیون پزشکی- ورزشی

مـکـمـل‌‌هـای بـدنـسـازی بـرای جـوانـان سـم اسـت!


ساخت و تولید مکمل‌‌های غذایی مانند تولید دارو نیست و شرایط بهداشتی و کنترل کیفی‌ای که برای تولید دارو اعمال می‌شود، در تولید این مکمل‌‌ها تفاوت دارد در نتیجه امكان آلودگی در آنها بسیار زیاد است. وقتی ساخت مکمل‌‌های غذایی را یک شرکت غیردارویی و شرکت تولیدکننده مواد غذایی و مکمل‌‌های غذایی بر عهده داشته باشد، احتمال آلودگی بیشتر خواهد بود.

اگر مصرف مکمل‌های مجاز ویتامین با مشاوره با پزشک یا متخصص تغذیه باشد، مصرف آنها مشكلی ندارد و ورزشکاران چه در سطح قهرمانی و چه در سطح همگانی می‌توانند با مشورت پزشک، ویتامین‌هایی نظیر امگا 3، ویتامین E، Bکمپلکس، B12، B6 یا کپسول‌های مولتی‌ویتامین، فارماتون و... را که وزارت بهداشت تایید کرده است، مصرف کنند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:59 - 0 تشکر 534282

مكمل‌های غیرمجاز می‌توانند انسان را عقیم كنند

مصرف غیراصولی و غیرمجاز برخی مكمل‌ها می‌تواند در دراز مدت عوارضی داشته باشد كه متاسفانه این عوارض خود را نشان ندهند یا فرد به بروز آنها مقاومت داشته باشد. یکی از عوارض رایج، اختلال‌های گوارشی است که نوجوانان بسیار به آن مبتلا می‌شوند. در بسیاری موارد، افراد به خصوص نوجوانان، با شكایت از مشكلات گوارشی مانند اسهال یا یبوست به پزشك مراجعه می‌كنند. وقتی آزمایش مدفوع تجویز و بررسی‌‌های لازم انجام می‌شود، نتایج نشان می‌دهد مشكل مصرف بیش از حد مكمل‌هاست كه معمولا افراد غیرکارشناس به آنها تجویز كرده‌اند و نتیجه این كار برهم خوردن عملكرد دستگاه گوارش است. مصرف غیراصولی مكمل‌ و داروهای غیرمجاز حتی می‌تواند باعث ناباروری در پسران و دختران شود.

یكی از مشكلاتی كه برای مصرف‌كنندگان مكمل‌های پروتئینی به وجود می‌آید، نارسایی‌‌ کلیه و کبد آنهاست كه معمولا با انجام آزمایش‌ مشخص می‌شود و غیرقابل‌برگشت است. اختلال در فشارخون، افسردگی، مشكلات پوستی، زخم اثنی‌عشر، ریزش مو، گرفتگی و سفتی عضلات نیز گریبانگیر مصرف‌كنندگان مكمل?ها خواهد شد. فرد برای بهتر شدن عملکرد ورزشی از این مکمل‌‌ها استفاده می‌كند اما به مرور دچار مشکلاتی می‌شود

چهارشنبه 8/6/1391 - 19:59 - 0 تشکر 534284

كوتاهی قد از عوارض برخی داروهای غیرمجاز است

بیشتر داروهای غیرمجاز شامل انواع استروییدهای آنابولیک، هورمون رشد یا انسولین که در باشگاه‌ها و به‌وسیله افراد فاقد صلاحیت تجویز می‌شوند، از سوی نهادهای ملی و بین‌المللی مربوط به مبارزه با دوپینگ ممنوع اعلام شد‌ه‌اند. این داروها علاوه بر ایجاد شرایط نابرابر در ورزش، عوارض زیادی دارند. یكی از عوارض این داروها، بروز اختلال در رشد است. مثلا این داروها می‌توانند صفحه‌های رشد نوجوانی که هنوز رشدش کامل نیست و صفحه‌های رشدش بسته نشده، ببندند و در بلوغ فرد تاثیر منفی بگذارند. در جوانان هم این داروها باعث ریزش مو، تغییرات صدا و... می‌شوند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی