انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 713)
چهارشنبه 8/6/1391 - 16:4 -0 تشکر 534053
لنگرود شهر خاطره ها

یك شهر ساحلی (ساحل چمخاله) در شمال در استان گیلان و نزدیك به شهر  لاهیجان می‌باشد. جمعیت این شهر بر پایه  آمار سرشماری سال ۸۵ برابر با ۱۷۴٬۶۲۹ نفر است.                                                

چهارشنبه 8/6/1391 - 16:5 - 0 تشکر 534054

وجه تسمیه لنگرود


نام لنگرود، برای نخستین بار در سال ۵۱۲ هـ. ق. در متون تاریخی ذكر شده‌است. این سال مصادف با مرگ سلطان محمد پسر ملك شاه آلب ارسلان است. در دوره صفویان، خصوصاً در دوره سلطنت شاه عباس اول، شهر لنگرود مركز حوادث مهمی بوده‌است. فرار احمد خان حاكم لاهیجان از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده وی توسط كیا فریدون حاكم گیلان و تحویل آنها به شاه عباس، از جمله رویدادهای مهم این دوره شهر است. نادر برای سركوب تاتارهای شرق مازندران و توسعه تجارت و دستیابی به دریا، لنگرود را برای ایجاد پایگاه دریایی و كارخانه كشتی‌سازی انتخاب كرد و در توسعه آن كوشید. در زمان قاجار نیز لنگرود مورد توجه قرار گرفت. این شهر، امروزه یكی از مناطق زیبای گردشگری در استان گیلان است.

چهارشنبه 8/6/1391 - 16:10 - 0 تشکر 534056

بافت قومی مردم لنگرود گیلك و به زبان گیلكی با لهجه بیه‌پیش تكلم می‌كنند. از نوشته‌های تاریخی چنین استنباط می‌شود كه زمین‌های اطراف لنگرود مساعد بوده و به مرور زمان و توسعه بازرگانی در گیلان، لنگرود هم رونق یافته و در زمینه‌های كشاورزی خصوصاً كشت كنف از شهرهای مهم محسوب گردیده، همچنین در زمینه صنعت دارای صنایع فلزی از جمله تفنگ سازی (شكاری) بوده كه به علت مرغوبیت و كیفیت، خریدران زیادی داشته‌است. رابینو جهانگرد معروف درخصوص لنگرود چنین می‌نویسد: «كناره‌های رودخانه لنگرود زیباترین منظره‌ای است كه من در ایران دیده‌ام».                                                        

چهارشنبه 8/6/1391 - 16:15 - 0 تشکر 534058

موقعیت جغرافیائی و جمعیت


نام لنگرودLANGAROUD ترکیبی است از دو پاره واژه لنگر LANGARو رودROUD. لنگر به معنی وقار و سکون و آرامش است همان گونه که که کشتی لنگر انداخته آرامش می‌یابد. در ترکیب لنگر و رود دو (ر) در هم یکی شده و نام به لنگرود تبدیل می‌گردد و معنی رود سکون یافته و آرام و با وقار معنی می‌گیرد و اگر به رود جاری در این بنگریم آن را دارای جریان آن چنان آرامی می‌بینیم که گویا حرکتی ندارد. لنگرود در طول ۳۰ً و ۱۰َ و ۵۰َ و عرض ۱۱ و ۳۷ جغرافیایی، در ارتفاع ۲۱ متر از سطح دریای خزر قرار دارد. این شهرستان بر روی جلگه‌ای سرسبز و ۱۰ کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد و در قسمت‌های جنوبی آن کوهپایه‌های جنوبی آن جنگلی دیده می‌شود. لنگرود که یکی از شهرهای مذهبی گیلان است. در فاصله ۶۰ کیلومتری رشت (مرکز استان) واقع شده‌است و از طرف شمال و غرب به شهرستان لاهیجان، از طرف شرق به دریای خزر و از طرفی به شهرستان رودسر، و از طرف جنوب به شهرستان املش منتهی می‌گردد. در سال ۱۲۷۵ ه. ق /۱۲۳۰ ه. ش.، یعنی حدود یک سده و نیم پیش جمعیت این شهر دو هزار نفر بوده‌است. اما در سرشماری عمومی نفوس سال ۱۳۷۵ ه. ش چمعیت این شهرستان به ۱۳۵۹۲۲ نفر رسیده که از این تعداد ۶۵۹۷۳ نفر در شهر لنگرود زندگی می‌کنند. هم اکنون شهرستان لنگرود بالغ بر ۶۵٬۳۶۹ ‪ نفر جمعیت دارد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 16:16 - 0 تشکر 534060

جاذبه‌های گردشگری، تفریحی و امکان دیدنی


ساحل چمخاله در ۹ کیلومتری شمال لنگرود قرار دارد. از دو راه زمینی و یک راه آبی می‌توان به چمخاله رفت. • تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه با انواع پرندگان دریایی و بوستان تفریحی فجر که در قسمتی از تالاب ایجاد گردیده‌است. • لیلاکوه خاستگاه گردشگران طبیعت • طبیعت کوهستانی بلوردکان • پارک فجر در ابتدای جاده رودسر • پارک آزادی در جاده چمخاله • باغات چای و مرکبات پرشکوه • پل خشتی لنگرود «خشته پل» یا «خشته پورد» که مربوط به دوره ایلخانیان است. این پل «راه پشته» را به مرکز شهر متصل می‌کند. • مسجد جامع لنگرود که تاریخ ساخت در مسجد مربوط به سال ۱۰۰۱ هجری قمری است. • خانه دریا بیگی که از شاهکارهای هنر دوران قاجاریه‌است. • قلعه دزدبن (دزبن) دز به معنای دژ و قلعه‌است. • پل خشتی قدیمی نالکیاشر. • باغ معروف منجم باشی در روستای دیوشل


چهارشنبه 8/6/1391 - 16:16 - 0 تشکر 534061

محله های لنگرود


لنگرود دارای محله‌هایی به نام‌های درویشانه بر، درب مسجد، فشكالی محله، سوتال محله، در مسجد، كاسه‌گرمحله، قصاب‌محله، گشته مردخال، انزلی‌محله و راه‌پشته است كه هر یك دارای اعتبار خاصی است. بندر چمخاله كه در شش كیلومتری لنگرود قراردارد از جاذبه‌های گردشگری است و همانند دیگر بنادر دارای فعالیت‌های تجاری بوده كه در حال حاضر بسیار محدود است.


چهارشنبه 8/6/1391 - 16:17 - 0 تشکر 534062

شغل مردم لنگرود


طبیعت مناسب سبب گردیده مردم لنگرود به كارهای كشاورزی علاقه‌مند باشند. از محصولات عمده لنگرود می‌توان انواع برنج، چای، صیفی‌جات را نام برد. همچنین صید ماهی در این شهر رایج است.


چهارشنبه 8/6/1391 - 16:18 - 0 تشکر 534064

بازار هفتگی لنگرود


بازار هفتگی لنگرود در روزهای شنبه و چهارشنبه با استقبال فراواندر محل جدید آن(پارك بازار) برگزار می‌گردد. مردمان لنگرود، بسیار مهربان و با فرهنگ ونیك اندیش هستند.


چهارشنبه 8/6/1391 - 16:20 - 0 تشکر 534065

پل خشتی لنگرود


پل از یك سطح میانی و دو بخش جانبی شیب دار تشكیل شده و طول قسمت اول آن 10/15 متر و دو قسمت جانبی 10 الی 11 متر است . عرض پل در قسمت میانی و بین دو جان پناه 345 تا 350 سانتیمتر و عرض قسمت جان پناه‌ها هریك 45 و ارتفاع آنها 35 سانتیمتر است . عرض كلی پل 430 سانتیمتر است . محل عبور عابر پیاده روی پل را در مرمت‌های اخیر با قلوه سنگ مفروش ساخته اند . پل دارای دهانه با طاق جناقی نسبتاً كند است. دو فرو رفتگی در پیشانی پل و در فاصله بین دو قوس قرار دارد . هر یك از قوس‌ها در سمت بیرونی دارای یك نوار آجركاری به عرض 12 سانتیمتر است كه حالتی تزیینی و برجسته دارند. علاوه بر آن در كنارهٔ قوس‌ها آجر چینی خاصی نیز انجام شده و حاشیه ای به عرض 60 سانتیمتر را به وجود آورده است. پایه میانی قطور پل 4 متر عرض دارد و دو موج شكن یا سیل برگردان در دو طرف پل برای كاستن از فشار آب در ایام افزایش سطح آب تعبیه شده است. یك دهانه كوچك بین پایه میانی پل و یك طاق نمای جناقی بر بالای آن با عرض 50 سانتیمتر وجود دارد.


چهارشنبه 8/6/1391 - 16:23 - 0 تشکر 534067

تاریخ ساخت پل خشتی لنگرود


بر اساس اطلاعات كتاب تاریخ خانی تا سال 912 هـ . ق در شهرلنگرود، فقط پلی چوبی موجود بود. از این رو ساخت این پل را می توان به زمان حكام كیایی گیلان منسوب دانست. هر چند پاره ای از بومیان ساخت این پل را منطقه به عهد تیموری و ایلخانیان نسبت می دهند كه البته سند و مدرك معتبری در این باره در دست نیست؛ اما در كتاب دارالمرز ولایت گیلان نوشتهٔ رابینو ساخت آن را مربوط به دوران صفویه ذكر نموده است.


چهارشنبه 8/6/1391 - 16:23 - 0 تشکر 534069

نامهای دیگر پل خشتی لنگرود


امروزه، از پل خشتی لنگرود كه از آجر و ساروج ساخته شده است، بعنوان معروف‌ترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود یاد می شود. این پل تاریخی بر روی رودخانه لنگرود ساخته شده است. در گویش گیلكی لنگرودی، به آن خَشته پٌل و خَشته پورد می گویند.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی