انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 201)
چهارشنبه 8/6/1391 - 14:46 -0 تشکر 533959
نقش مسجد و روحانی در اوقات فراغت

گپ و گفتی با مسئولان و شرکت کنندگان طرح اوقات فراغت؛

  نقش مسجد و روحانی در اوقات فراغتدر باب اهمیت توجه به مساله اوقات فراغت تاکنون بسیار شنیده و خوانده ایم، اما با این حال به نظر می رسد که هنوز نیازمند نگاه ها و رویکردهای نوین و کاربردی تر در این عرصه حساس هستیم؛ عرصه ای که با غفلت خانواده ها و دست اندرکاران مسایل فرهنگی کشور بسیار هم می تواند آسیب زا باشد.

به جهت قداست و جایگاه ویژه مساجد به عنوان خانه امن الهی، از دیرباز بسیاری از خانواده ها تمایل داشته اند که فرزندانشان به ویژه در ایام فراغت تابستانی، بیش از پیش وقت خود را در این اماکن مقدس سپری کنند.

در این بین، چندین سال است که کانون‌های فرهنگی- هنری مساجد با گستره قابل توجهی که در سراسر کشور دارند، متولی بخشی از برنامه های اوقات فراغت نه تنها در ایام تابستان که در طول سال هستند.

این کانون ها البته از جمله مهم ترین و پرمخاطب ترین نهادهای تربیتی به شمار می‌روند که هر ساله هزاران نوجوان و جوان با حضور در برنامه‌‌ها‌ی فرهنگی، تفریحی و آموزشی آن ها، اوقات فراغت خود را در این مراکز سپری می‌کنند.

در این میان، قم با توجه به موقعیت مذهبی خاص خود از جمله شاخص ترین استان‌‌ها‌ی کشور در بحث کانون‌‌ها‌ی مساجد است. تنی چند از مسئولان و شرکت‌کنندگان کانون های فرهنگی – هنری مساجد این استان، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه،  دیدگاه های خود را درباره وضعیت و بایسته های فعالیتی این کانون ها بیان داشته اند؛

 چهارشنبه 8/6/1391 - 14:47 - 0 تشکر 533960

کانونی سرشار از نخبگی


کانون فرهنگی نخبگان میثم تمار، از جمله مهم ترین کانون‌‌ها‌ی فرهنگی استان قم است که تا کنون رتبه‌‌ها‌ی بسیار خوبی را در اجرای طرح‌‌ها‌ی فرهنگی و آموزشی و نیز برگزاری دوره های مربوط به اوقات فراغت کسب کرده است. حجت الاسلام وافی، مدیر این کانون با اشاره به این که کانون از سال1362 فعالیت‌‌ها‌ی خود را آغاز کرده ، گفت: این کانون از سال 1385 با نام رسمی "کانون نخبگان"، فعالیت‌‌ها‌ی خود را در فاز جدیدی پیگیری کرد که در فرایند جذب افراد سعی شد از محصلینی که معدل آنها بالای 19 می‌باشد بهره برده شود.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:47 - 0 تشکر 533962

همکاری 25 طلبه در کانون میثم تمار


وی با بیان این که این کانون فرهنگی دارای 270 عضو است تصریح کرد: در مسایل تربیتی نیز که سعی شده در سطح مربیان از دانش و تخصص طلاب و دانشجویان با تجربه در مسائل تربیتی و فرهنگی، استفاده کنیم که در این بین 25 طلبه نیز ما را در برگزاری برنامه‌‌ها‌، یاری می‌دهند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:47 - 0 تشکر 533964

جرای برنامه های متنوع در طول سال


حجت‌الاسلام وافی با اشاره به این که فعالیت‌‌ها‌ی این کانون، منحصر به فصل تابستان نیست، خاطرنشان کرد: از برنامه‌های این کانون که در طول سال برگزار می‌شود، می‌توان به برنامه‌‌ها‌یی چون طرح‌‌ها‌ی قرآنی، حلقه‌‌ها‌ی معرفت و رشد، کارگاه‌‌ها‌ی مهارتی در حوزه‌‌ها‌ی مختلف، برگزاری برنامه‌‌ها‌ی فرهنگی و تفریحی و... اشاره کرد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:48 - 0 تشکر 533966

تاکید بر نقش آفرینی بیشتر حوزویان در برنامه ها


مدیر کانون نخبگان میثم تمار همچنین در خصوص اهمیت حضور طلاب در برگزاری طرح‌‌ها‌ی اوقات فراغت در کشور گفت: بدون شک، حضور طلاب در این برنامه‌ها بسیار موثر بوده و دارای کارکردهای بسیاری است ولی متاسفانه این حضور در بخش اوقات فراغت در کشور، آن گونه که باید باشد، ملموس نیست.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:49 - 0 تشکر 533969

حوزه خلاها را پر کند!


وی همچنین افزود: با این که حضور حوزه در این عرصه به شدت در کشور احساس می‌شود، ولی هنوز به نقطه آرمانی در این حضور نرسیده ایم و جای خالی بسیاری از نهادهای حوزوی در طراحی و شکل دهی به این برنامه‌‌ها‌ و حضور مستمر در برنامه‌‌ها‌ی تربیتی، احساس می‌شود.


حجت الاسلام وافی، تصریح کرد: البته نهادهایی در حوزه برای تربیت مربیان طلبه برای حضور در این گونه برنامه‌ها، فعال شده‌اند ولی متاسفانه هنوز، خلاء‌‌ها‌ی بسیاری در این زمینه احساس می‌شود که حوزه‌‌ها‌ی علمیه باید برای برطرف کردن این مشکلات، فکر اساسی کنند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:50 - 0 تشکر 533970

چرا طلاب موفق ترند؟!


مدیر کانون نخبگان میثم تمار با بیان این که مربیان غیر طلبه، قادر به اجرای کامل طرح‌‌ها‌ی تربیت دینی نیستند، خاطرنشان کرد: طلاب از آنجا که با متن دین آشنا هستند ، با یادگیری مهارت‌‌ها‌ی تبلیغی و مربی گری می‌توانند نتایج بسیار اثر بخش تری را نسبت به سایر مربیان به دست آورند و به طور کلی نقش طلاب در برنامه‌‌ها‌ی فرهنگی و تربیتی و اوقات فراغت، باید نقش صدرصدی باشد.


وی با تاکید بر لزوم ایجاد واحدهای تربیتی و مخاطب شناسی در حوزه‌‌ها‌ی علمیه اظهارداشت: این دروس باید به طور عملی و تئوری به طلاب آموزش داده شود تا کار آنها را برای بازگو کردن متن دین به مردم به خصوص نسل نوپا و جوان در جامعه تکمیل کند.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:50 - 0 تشکر 533972

ضرورت حضور مبلغان متخصص در برنامه‌های اوقات فراغت


مهدی ترابی ، مدیر کانون فرهنگی محله دانیال قم نیز بر لزوم حضور طلاب و مربیان متخصص حوزوی در برنامه‌‌ها‌ی اوقات فراغت تاکید کرد و گفت: این کانون در بیست متری امام حسین(ع) واقع شده و از ده سال پیش کار خود را آغاز کرده و برنامه‌‌ها‌یی از جمله برگزاری طرح‌‌ها‌ی افزایش مهارت‌‌ها‌ی هنری و ورزشی، احکام، قرآن، برنامه‌های تفریحی و فرهنگی و علمی را در دستور کار خود قرار داده است.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:51 - 0 تشکر 533974

از طلاب و دانشجویان متعهد بهره می گیریم


وی همچنین ابراز داشت: در برگزاری طرح‌‌ها‌ی مختلف فرهنگی و آموزشی سعی کرده ایم از وجود دانشجویان متعهد و طلاب، به صورت مستمر استفاده کنیم به طوری که مهم ترین برنامه‌‌ها‌ی آموزشی و علمی این کانون توسط طلاب جوان برگزار می‌شود.


وی افزود: حوزه و نهادهای فرهنگی کشور اقدامات حمایتی مناسبی از مبلغان جوان و مربیانی که در طرح‌‌ها‌ی آموزشی و اوقات فراغت کشور شرکت می‌کنند، داشته است ولی این حمایت‌‌ها‌ به خودی خود نمی‌تواند زمینه ساز حضور پررنگ تر روحانیون در این گونه برنامه‌‌ها‌ باشد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:51 - 0 تشکر 533976

لزوم ایجاد رویکرد نوین در تربیت مبلغان متبحر


این صاحب نظر مسایل فرهنگی در ادامه با اشاره به این که حضور مربیان متخصص طلبه در طرح‌‌ها‌ی اوقات فراغت، به اندازه کافی ملموس نبوده است، ابراز داشت: طلاب حضور خوبی در برنامه‌‌ها‌ی اوقات فراغت دارند ولی جدای از لزوم شرکت بیشتر آنها در این برنامه‌‌ها‌، باید در بدنه حوزه، رویکرد جدید و فعال تری در تربیت مبلغان ویژه کودک ، نوجوان و جوان ایجاد شده و موج جدیدی از مربیان متخصص و طلبه به بدنه کانون‌‌ها‌ی فرهنگی در کشور تزریق شود.


وی با ذکر این مطلب که هنوز خلاء حضور مبلغان متخصص حوزوی در برنامه‌‌ها‌ی اوقات فراغت در کشور، احساس می‌شود، گفت: طلاب حوزه‌‌ها‌ی علمیه به طور ذاتی دارای روحیه تبلیغی هستند که مطمئناً با روش‌‌ها‌ی تجربی تا حدی می‌توانند موفق عمل کنند ولی با این حال باید به این نکته مهم هم توجه داشت که ارایه آموزش‌‌ها‌ و تخصص‌‌ها‌ی ویژه می‌تواند ضریب موفقیت آنها را افزایش دهد.

چهارشنبه 8/6/1391 - 14:52 - 0 تشکر 533978

*محوریت مباحث دینی در برنامه‌های اوقات فراغت


کانون فرهنگی انصارالحسین(ع)، از دیگر کانون‌های برتر استان قم است که در زمینه برگزاری طرح‌‌ها‌ی آموزشی و فرهنگی و اوقات فراغت خدمات خوبی انجام داده است. مرتضی لبخنده، مسئول این کانون با اشاره به این که برنامه‌‌ها‌ی دینی، جزو لاینفک برنامه‌های اوقات فراغت است، اظهارداشت: برنامه‌‌ها‌ی اوقات فراغت در مساجد، با رویکرد دینی برگزار می‌شوند و با وجود برگزاری طرح‌‌ها‌ی آموزشی، بازهم حضور برنامه‌‌ها‌ی دینی، ملموس تر است و از این رو، طلاب حوزه‌های علمیه به عنوان متخصصین مسایل مذهبی و دینی باید حضوری پررنگ تر در این گونهن برنامه‌‌ها‌ داشته باشند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی