فرهنگ پایداری (بازدید: 107)
سه شنبه 7/6/1391 - 21:29 -0 تشکر 533220
رئیس جمهوری که 36 میلیون آشنا داشت!

محمدعلی رجایی، متولد 1312 در شهرستان قزوین است که در سال 1360 با رأی اکثریت قاطع ملت ایران به ریاست جمهوری انتخاب شد. عمر ریاست او به یک ماه هم نکشید و در هشتم شهریور ماه 1360 او به همراه یار قدیمى‌اش شهید باهنر در انفجار دفتر نخست وزیرى توسط منافقین کوردل به شهادت رسیدند. شهید رجایی در این دوره کوتاه، بازدیدی از مناطق جنگی داشت که خاطره این بازدید در کتاب «ققنوس فاتح» آمده است.

برادر وزوایی، قدم به قدم، دوشادوش آقای رجایی راه می‌رفت و با یک افتخاری مواضع و سنگرهای فتح‌ شده بعثی‌ها را به وی نشان می‌داد.

نزدیک ظهر، رئیس‌جمهور وارد یکی از سنگرها شد. بچه‌ها که حسابی ذوق‌زده شده بودند، برای پذیرایی از وی یک هندوانه تهیه کردند. آنها هر چه می‌گشتند تا وسیله‌ای برای بریدن هندوانه پیدا کنند، موفق نمی‌شدند، تا اینکه بالاخره بعد از جست‌وجوی فراوان، یک چاقو و چنگال پیدا شد.

(شهید رجایی) پرسید: «پس شما با چی می‌خواهید بخورید؟» بچه‌ها تعارف کردند و گفتند: «شما بفرمائید» آقای رجایی خودمانی گفت: «هر طور که شما بخورید من هم همانطور می‌خورم.» بعد هم دو زانو، مثل بقیه بچه‌ها، روی زمین نشست، چنگال را کنار گذاشت و با گفتن بسم‌الله، از بقیه هم خواست که با او مشغول خوردن شوند.

بچه‌ها از اینکه با چشمان خود می‌دیدند رئیس‌جمهور کشورشان آن‌طور خاکی و خودمانی در کنار آنان، با همان لباس ساده روی زمین نشسته و با آنها هم سفره شده، بسیار خوشحال بودند

سه شنبه 7/6/1391 - 21:40 - 0 تشکر 533223

به گزارش گروه حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، نگارنده وبلاگ یرزقون در آخرین پست وبلاگش خاطراتی از شهید «محمدعلی رجایی» در گفت‌وگو با خواهرزاده شهید روایت کرده است:  در زمان مسئولیت داشتن شهید رجایی اعم از وزیر، نخست وزیر یا رئیس جمهور حتی یک نفر از خویشاوندان و آشنایان را بر سر هیچ کاری نگذاشت یا به هیچ ارگانی معرفی نکرد؛ حتی برخی از خویشاوندان ایشان هم همان موقع به خاطر نسبیت با وی از محل کار اخراج شدند.

سه شنبه 7/6/1391 - 21:40 - 0 تشکر 533225

یا حتی خود من در زمان انقلاب حدود یک سال نیم بیکار شدم. این شهید بزرگوار روزی در منزل ما مهمان بود و زمانی بود که مسئولیت کفیل آموزش و پرورش را داشت. رو به من کرد و گفت: «خوب هادی الان چه کاره‌ای؟» من هم با خوشحالی گفتم بیکار شده‌ام. شهید رجایی با یک خنده‌ای گفت: «پس هادی تو هم مثل بیست میلیون دیگه بیکار شدی!» کنایه از این که برای من بین خواهر زاده‌ام با 20 میلیون جمعیت کشور هیچ فرقی ندارد و حسابی روی من باز نکنی.

خواهرزاده شهید رجایی در مورد این گفته شهید که «به نماز نگویید کار دارم بلکه به کار بگویید وقت نماز است» و رعایت آن در زندگی شخصی خود شهید نیز گفت: ایشان به نماز اول وقت بسیار اهمیت می‌داد و این خصلت را از پیش از انقلاب داشتند و جالب اینکه اگر به خاطر معذوریتی مانند جلسه‌ای یا اتفاق مهمی مجبور می‌شدند نماز را به تأخیر بیندازند، به عنوان تنبیه حتماً باید یک روز را روزه می‌گرفتند.

سه شنبه 7/6/1391 - 21:42 - 0 تشکر 533226


یادم هست دایی، یک روز خانه ما مهمان بود و همزمان با وقت اذان مادرم سفره غذا را پهن کرد. ایشان که نمی‌خواست نماز اول وقتش فوت شود، از طرفی هم دل مادرم را نشکند، گفت: «خواهرجان اگر دوست داری مجبور شوم فردا را روزه بگیرم بگذار من اول غذا را بخورم!» یعنی در واقع نذر کرده بود که هر وقت نماز اول وقت را به دلیلی نتوانست بخواند حتما فردایش یک روز را روزه بگیرد.سه شنبه 7/6/1391 - 21:42 - 0 تشکر 533228

ایشان از سخن گفتن پشت سر افراد و نیز تهمت زدن به دیگران بسیار پرهیز می‌کرد تا جایی که حتی یک بار سخنی را نسبت به فردی در مقابل او عنوان کردند. شهید بزرگوار خیلی ناراحت شد و پرسید: «خود شما این مطالب را دیده‌ای؟» آن فرد گفت نه از فلانی شنیدم. رجایی هم با او به در منزل آن فرد رفت و پرسید: «آیا شما با چشم خود این مطلب را دیده‌ای؟» او هم گفت نه از دیگری شنیده‌ام. رجایی باز هم برای شفاف شدن موضوع همان شب با یک ماشین به قزوین رفت و آنجا هم همان پاسخ را شنید و ساعت 4 صبح به در منزل گوینده اصلی مطلب رسید آنهم در یکی از روستاهای اطراف قزوین و با تعجب شنید که منظور گوینده آن مطلبی نبوده که شنونده و نقل کننده آن برداشت کرده است.

سه شنبه 7/6/1391 - 21:43 - 0 تشکر 533229

از دیگر خصوصیات شهید رجایی این بود که اولین نفری بود که سر سفره غذا می‌نشست و آخرین نفری بود که از سفره کناره می‌گرفت، چه میزبان بود و چه میهمان؛ به این خاطر که نکند کسی به خاطر رودربایستی کمتر غذا بخورد و گرسنه از سر سفره بلند شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی