انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 89)
سه شنبه 7/6/1391 - 16:3 -0 تشکر 532942
محورهای قابل طرح در اجلاس شانزدهم

از جام جم مریم جمشیدی - گروه سیاسی

جام جم آنلاین: همزمان با برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد، مباحثی در هر دوره مطرح می‌شود كه بنا بر شرایط روز جهان، تعیین و به بحث گذاشته می‌شود و در نهایت نیز این موارد در قطعنامه پاپانی مطرح می‌شود.

 

سه شنبه 7/6/1391 - 16:4 - 0 تشکر 532944


اهمیت طرح این مسائل از آن جهت است كه جنبش غیرمتعهدها می‌تواند نقش موثری در ساختار سازمان ملل ایفا كند، چون 120 عضو دارد كه همزمان در مجمع عمومی سازمان ملل نیز عضویت دارند و به لحاظ رای‌گیری و اخذ مواضع بین‌المللی درباره رویدادی خاص،‌ بسیار پراهمیت و تاثیرگذار هستند.


به عنوان نمونه در دوره‌های قبلی حمایت از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، مخالفت با نژادپرستی، حمایت از اجرای قطعنامه 598 و محكومیت شدید حمله ناجوانمردانه به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس اقدامات بسیار مهمی بود كه توسط جنبش غیرمتعهدها انجام شد.سه شنبه 7/6/1391 - 16:4 - 0 تشکر 532945


در اجلاس قبلی یعنی اجلاس پانزدهم كه در مصر برگزار شد نیز موضوعاتی نظیر خلع سلاح هسته‌ای در كل جهان، وضعیت آوارگان فلسطینی، گسترش شورای امنیت سازمان ملل كه در حال حاضر فقط 15 عضو دارد، در طول نشست و همچنین بیانیه پایانی اجلاس كه در شرم‌الشیخ مصر برگزار شد، مطرح گردید.


نشست پانزدهم با شعار «همبستگی بین‌المللی برای صلح و توسعه» برگزار شد و اینك در اجلاس تهران، سیاست پیشین حاكم بر اجلاس پیگیری می‌شود، به همین علت شعار اجلاس تهران نیز در راستای شعار اجلاس شرم‌الشیخ و با عنوان «صلح پایدار در سایه مدیریت مشترك جهانی» انتخاب شده است.


سه شنبه 7/6/1391 - 16:5 - 0 تشکر 532946


البته اسناد این اجلاس توسط مصر كه رییس قبلی بوده است در شرم‌الشیخ تدوین شده است و بازنگری دیگری هم در جلسه كارشناسان ارشد و وزیران خارجه قبل از تقدیم اسناد به نشست سران صورت می‌گیرد بنابراین اسناد از قبل تهیه شده و تهران چندان نمی‌تواند در این اسناد دخل و تصرف كند، اما به هر حال این امكان وجود دارد كه برخی از موارد اسناد مورد تجدید نظر قرار گیرد لذا آنچه مهم است این‌كه ایران در این اجلاس ریاست را بر عهده می‌گیرد و تا سه سال رییس كشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها خواهد بود، به همین دلیل وزارت خارجه ایران كمیته راهبردی را برای ابتكارات جدید خود ایجاد كرده تا افكار جدیدی را درباره جنبش غیرمتعهدها پیشنهاد كند و بر این اساس در حال رایزنی مكرر است و این دیدگاه‌ها را به امید این‌كه به تصویب برسد، در طول این سه سال عرضه می‌كند.


به گفته وزیر خارجه ایران، از جمله موضوعات مهمی كه تهران درصدد است آنها را دنبال كند، تجدید ساختاری در جنبش غیرمتعهدها است تا این گروه بتواند در عرصه‌ بین‌المللی نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد و چالش‌های جهانی را به نفع اعضای جنبش مدیریت كند.سه شنبه 7/6/1391 - 16:6 - 0 تشکر 532948


ابتكارات ایران برای این دوره از اجلاس
تهران خواستار ایجاد انسجام بین اعضای جنبش است. برای همین در پی ایجاد شرایطی است كه اعضا به لحاظ سیاسی به هم نزدیك شده و زمینه‌های همكاری اقتصادی،‌ تجاری، فرهنگی و علمی نیز تقویت شود.


در همین حال تهران در نظر دارد دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد در نیویورك را تقویت كند، زیرا می‌خواهد بیشترین همكاری را با آن داشته باشد و آن را تقویت كند.


قابل ذكر است كلیه ابتكارات پیشنهادی توسط میزبان به دفتر نیویورك اعلام می‌شود. از جمله این ابتكارات كه ایران قصد دارد ارائه دهد، از بین بردن یكسری انحصارها از طریق همكاری كشورها با یكدیگر است.


مثلا به گفته علی‌اكبر صالحی در مورد دلار كه به عنوان پول واحد در نظر گرفته شده است، جنبش می‌تواند این انحصار را در تبادلات اقتصادی جهانی از بین ببرد و در حال حاضر شرایط برای این پیشنهاد مهیاست.


همچنین می‌شود بین كشورهای عدم تعهد موسسه داوری یا موسسه معاضدت قضایی منطقه‌ای و بین‌المللی و در عین حال صندوقی برای حمایت از خانواده‌های قربانی جرایم سازمان یافته و تروریستم در عرصه بین‌المللی ایجاد كرد.سه شنبه 7/6/1391 - 16:7 - 0 تشکر 532949


موضوعات مهم قابل طرح در حاشیه اجلاسبرگزاری شانزدهمین اجلاس در تهران به دلیل شرایط خاص جنبش عدم تعهد و سیاست‌های كلان جمهوری اسلامی ایران از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در دیپلماسی و روابط خارجی كشور برخوردار بوده لذا بر این اساس و با توجه به تحولات مهم جهان و منطقه، برنامه‌ریزی مناسب در همه زمینه‌ها صورت گرفته تا درباره آنها بحث و رایزنی صورت گیرد.


این اتفاق در طول نشست‌های دوجانبه میان اعضا رخ می‌دهد و كشورهایی كه با یكدیگر همسو هستند جلسات فرعی خواهند داشت.


در همین زمینه انتظار می‌رود موضوعاتی همچون تحولات كشورهای عربی، اوضاع سوریه، وضعیت فلسطینی‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها بررسی شود.


در همین زمینه وزیر امور خارجه كشور مالی اعلام كرده است جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی را درخصوص تحولات سوریه آماده كرده كه در زمان برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران، به حاضران ارائه خواهد كرد.


سه شنبه 7/6/1391 - 16:8 - 0 تشکر 532951


از سوی دیگر تحریم‌هایی كه علیه ایران توسط غرب به اجرا گذاشته شده است، نیز از موارد مهم دیگری است كه حتما در كنار نشست اصلی بیان خواهد شد چراكه تعداد زیادی از كشورهای دنیا عضو این جنبش هستند و این ظرفیت بسیار خوبی است و تهران می‌تواند از ظرفیت این كشورها برای شكستن تحریم‌ها و مقابله با سیاست غرب در منزوی كردن ایران استفاده كند.


سه شنبه 7/6/1391 - 16:9 - 0 تشکر 532952


در مورد تهدیداتی كه رژیم اسرائیل علیه ایران مبنی بر حمله نظامی به سایت‌های هسته‌ای‌اش انجام می‌دهد نیز می‌توان اقدامی مهم با همكاری اعضای جنبش انجام داد و با تاكید بر جنگ‌افروزی رژیم صهیونیستی به بهانه‌های واهی، بر لزوم پایان یافتن تهدید كشورهای مستقل از سوی استكبار جهانی پافشاری​ و به این شكل فشاری جهانی بر دولت‌ها و رژیم‌های جنگ‌طلب اعمال کرد.سه شنبه 7/6/1391 - 16:9 - 0 تشکر 532954

جهانی شدن و توسعه اقتصادی، بازسازی و بهبود ساختارهای اقتصاد جهان، خودكفایی و خود اتكایی و ارتباط آن با توسعه پایدار كشورهای غیرمتعهد، عملكرد و تاثیر سازمان تجارت جهانی بر اقتصاد كشورهای عضو جنبش، همكاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترك بین كشورهای جنبش عدم تعهد، تشكیل نهادهای اقتصادی مشترك، همكاری بین‌المللی برای حفظ محیط زیست، مبارزه با بیماری ایدز و سایر بیماری‌های همه‌گیر، مبارزه با جرایم بین‌المللی و جلوگیری از توهین به ادیان از دیگر محورهایی است كه می‌تواند در این نشست مطرح شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی