سينما و تلویزیون (بازدید: 231)
سه شنبه 7/6/1391 - 15:41 -0 تشکر 532913
پركردن بیلان كاری با شبكه های تخصصی بی هویت!

بر گرفته از http://yalasarat.com/vdcco0q1.2bqpi8laa2.html نقدی بر افزایش شبكه های سیما


پایگاه خبری انصارحزب الله:افزایش شبكه های تلویزیونی و تأسیس پی در پی كانال های تخصصی، استراتژی جدید صداوسیما برای گسترش دامنه رسانه ای و ارتقای نفوذ خود در جامعه است. این روند، با ورود گیرنده های تلویزیونی دیجیتال یا همان سامانه ستاباكس تبدیل به اولویت اصلی رسانه ملی شده است.


سه شنبه 7/6/1391 - 15:42 - 0 تشکر 532915

ابتدا شبكه هایی چون آی فیلم و بازار وارد مدار تلویزیون های داخلی شد و پس از آن نیز شبكه های دیگری چون مستند، نمایش، ورزش و پویانمایی به این جمع پیوستند. اما این پایان راه نیست، چون براساس وعده مسئولان رسانه ملی به زودی چند شبكه دیگر از جمله شبكه سلامت نیز به این طیف از شبكه ها اضافه خواهد شد.

سه شنبه 7/6/1391 - 15:42 - 0 تشکر 532916
اگرچه تراكم شبكه ها و تنوع آن ها می تواند به بالا رفتن ضریب جذب مخاطب برای صداوسیما كمك كند، به ویژه در شرایطی كه رقابت سختی میان رسانه ملی و رسانه های آن سوی مرزها درگرفته است. در پاره ای موارد نیز شبكه های جدیدالتأسیس در این راستا موثر بوده اند. مثل شبكه آی فیلم كه به واسطه پخش سریال های قدیمی و خاطره انگیز، مدتی گوی سبقت را از سایر شبكه ها ربود. 

سه شنبه 7/6/1391 - 15:43 - 0 تشکر 532917

اما با مروری بر آنچه تاكنون بر شبكه های تازه تأسیس اتفاق افتاده می توان دریافت كه اغلب آن ها هنوز در مرحله تأسیس باقی مانده اند و گویی نیمه كاره رها شده اند. مثلا شبكه ورزش راه اندازی شد، اما هنوز وضعیت ثابتی پیدا نكرده و فعالیتش روی روال نیفتاده كه ناگهان یك شبكه دیگر پدید می آید و این سلسله به همین منوال ادامه پیدا می كند، بی آنكه هیچ یك از شبكه ها به جایگاه واقعی و مطلوب خود برسند. 

سه شنبه 7/6/1391 - 15:44 - 0 تشکر 532919به بیان بهتر، هم اكنون در صداوسیما، محتوا و كیفیت شبكه ها قربانی كمیت و تكثر شبكه ها شده است. گویی تأسیس پی در پی شبكه ها نیز به یكی از خوراك های پركردن بیلان كاری مدیریت سیما تبدیل شده است. این در حالی است كه تجربه نشان داده، بیلان كاری و تولید انبوه در عرصه فرهنگی، جوابگو نیست یا اینكه در نهایت در كوتاه مدت و به شكلی سطحی، تنها به پر كردن عریضه می انجامد. 


سه شنبه 7/6/1391 - 15:44 - 0 تشکر 532921

نمی توان منكر ایجاد شبكه های متعدد و متنوع در پهنه رسانه ای كشور شد، به ویژه اینكه این جریان با رویكرد راه اندازی شبكه های تخصصی در حال پیشرفت است. اما به نظر می رسد كه رسانه ملی ازاین پس باید در این روند تجدیدنظر نماید. یعنی به جای تاكید و تمركز بر تكثر شبكه ها، حالا باید محتوای این كانال های تازه متولد شده غنی سازی شوند و برای رشد و بلوغ آن ها برنامه ریزی و سیاستگذاری شود. 


سه شنبه 7/6/1391 - 15:44 - 0 تشکر 532922

باید یك بار دیگر در این شبكه ها بازنگری شود. مدیریت سیما باید این مسئله را حل كند كه اصلا این شبكه ها با چه هدف و چشم اندازی ایجاد می شوند، برای چه مخاطبی و باانگیزه به راه انداختن یا كنترل و خنثی سازی چه جریانی در جامعه یا عرصه بین المللی پیش می روند؟ 


سه شنبه 7/6/1391 - 15:45 - 0 تشکر 532923

نكته مهم این است كه اكثر برنامه های این شبكه ها غیرتولیدی هستند. یعنی آنچه در این شبكه ها روی آنتن می رود یا بازپخش برنامه ها و سریال هایی است كه پیش از این در سایر شبكه ها پخش شده بودند- مثلا سریال های شبكه های «آی فیلم» و «شما» یا بخشی از برنامه های شبكه های پویا و مستند- و یا محصولات شبكه های خارج از كشور هستند؛ مانند فیلم های شبكه «نمایش»، برخی از كارتون های شبكه «پویا» و اغلب فیلم های شبكه «مستند». 


سه شنبه 7/6/1391 - 15:45 - 0 تشکر 532924

در این میان موفق ترین و پربیننده ترین شبكه پخش دیجیتال صداوسیما، شبكه «آی فیلم» است كه برای مخاطب داخل و خارج از كشور و به دو زبان فارسی و عربی محصولاتی را عرضه می كند. این شبكه در كشورهای عرب زبان مخاطب خوبی را دست و پا كرده است. به ویژه اینكه دارای شاخصه های منحصر به فردی مانند اسلامی بودن و رعایت حریم های اخلاقی است. مشخصاتی كه باعث جلب توجه بخش زیادی از مخاطب های عفیف و طالب برنامه های سالم در كشورهای عرب شده است. 


سه شنبه 7/6/1391 - 15:46 - 0 تشکر 532925

این شبكه در داخل كشور نیز به خاطر پخش سریال های قدیمی و برانگیختن احساسات نوستالژیك مخاطب، برای مدتی با استقبال گسترده مردم مواجه شده بود. اما رفته رفته پخش سریال های تكراری موجب كاهش بینندگان داخلی آن شد. آی فیلم در صورتی می تواند به شبكه ای صاحب سبك در حوزه رسانه های سرگرم ساز تبدیل شود كه خود تولیداتی با رویكرد مشخص و روندی منحصر به فرد داشته باشد. سه شنبه 7/6/1391 - 15:46 - 0 تشکر 532927

باید دقت داشت كه داشتن تولیداتی منحصر به فرد برای شبكه هایی همچون «آی فیلم»، «مستند»، «نمایش»، «شما»، «پویا»، «ورزش» و... بسیار مهم تر و اولی از هر موضوع دیگری می باشد. چنان كه هویت و شخصیت هر شبكه ای در مدار رسانه های دیداری و شنیداری و به طور خاص شبكه های تلویزیونی و ماهواره ای وابسته به تولیدات آن هاست. 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی