انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 118)
دوشنبه 6/6/1391 - 13:46 -0 تشکر 531518
دندان قروچه

10 روش براى توقف به هم فشردن دندان ها

افراد دچار دندان قروچه، دندان هاى بالا را روى دندان هاى پایین قرار داده، بر هم مى فشارند و بارها و بارها مى سایند.
آنها این كار را به صورت ارادى انجام نمى دهند، بلكه معمولا زیر استرس قرار گرفته اند. بعضى ها مى گویند: دندان قروچه اى كه در واكنش به استرس و یا عصبانیت به وجود مى آید، یك خصوصیت سرشتى است.
اگر چه ممكن است دندان قروچه در اثر استرس باشد، اما عوامل دیگرى، نیز در آن نقش دارند. اگر این مشكل درمان نشود منجر به فرسایش شدید دندان ها، سردرد، گردن درد، كمردرد و مجموعه ى علایمى مى شود كه به نام سندرم مفص گیجگاهى فكى شناخته شده است. گاهى اوقات، دندان قروچه ى شبانه، باعث به هم خوردن یك ازدواج مى شود. اما قبل از اینكه براى طلاق با وكیل صحبت كنید یا در هنگام خواب، جوراب در دهان بگذارید، درمان هاى زیر را امتحان كنید:
روزها، دهان را در وضعیت استراحت قرار دهید.
یكى از استادان دانشگاه مى گوید: دندان هاى شما فقط هنگام جویدن یا قورت دادن غذا باید با هم تماس داشته باشند. اگر تمرین كنید كه دندان را جدا از هم نگه دارید، میزان تمایل به دندان قروچه و ساییدن دندان ها كاهش مى یابد. نشانه هایى را كه در محل هاى مخصوص در خانه یا اداره بگذارید تا هیچ گاه، موضوع را فراموش نكنید. وى توصیه مى كند: جمله ى »لب ها در تماس با هم، دندان ها جدا از هم« را به عنوان یادآورى تكرار كنید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 6/6/1391 - 13:47 - 0 تشکر 531520

یك سیب را گاز بزنید.
هارولدپرى مى گوید: اگر در شب دندان قروچه دارید، با گاز زدن یك سیب و یا مقدارى گل كلم خام یا هویج خام قبل از به بستر رفتن، فكتان را خسته كنید. این درمان مخصوصا براى بچه ها كه دندان قروچه شبانه در آنها شایع است، مفید مى باشد.
فك هاى تان را گرم كنید.
دكتر گولجان مى گوید: یك حوله را باز كنید، آب داغ روى آن بریزید و آن را بچلانید و اطراف صورت تان قرار دهید. از گرما به هر مقدار و زمانى كه مى توانید استفاده كنید. این كار باعث آرام شدن عضلاتى مى شود كه با دندان قروچه در ارتباطند و باعث سردرد مى شوند.
براى دندان قروچه شبانه از محافظ دهان استفاده كنید.
در مغازه هاى لوازم ورزشى، محافظهاى دهانى وجود دارد كه شما آن را در آب داغ قرار مى دهید و در دهانتان مى گذارید و براى قرار گرفتن بهتر دندان ها روى هم از آن استفاده مى كنید.
مهم تر از همه ى روش هاى بالا؛ آرامش خود را حفظ كنید.
هر چهار متخصص ما موافقند كه دندان قروچه اكثرا با استرس در ارتباط است؛ بنابراین بهترین كارى كه مى توانید انجام دهید حفظ آرامش است. براى این كار شما باید:
- مصرف كافئین و كربوهیدرات خالص شده مثل شیرینى جات و شكلات را كاهش دهید. این كار باعث بهبود تغذیه شما مى شود.
- حمام آب گرم بگیرید.
- كارها را آسان بگیرید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 6/6/1391 - 13:48 - 0 تشکر 531522

- چند تكنیك آرامش بخش عمومى نظیر ریلكسیشنRELAXATION پیشرفته و ژرف اندیشى را یاد بگیرید.
راه حل 7 - 7 دكتر گولجان
در اوكلاهما، بیماران دكتر گولجان، تمرینات 7 - 7 او را در خانه انجام مى دادند؛ وى مى گوید: دندان قروچه اغلب پاسخ برنامه ریزى شده به استرس است. ما در هنگام عصبانیت، دندان ها را بر هم فشار مى دهیم و مى ساییم، زیرا این یك عادت ذاتى است.
چگونه مى توانیم این عادت را ترك كنیم؟
اول: مشكل را بشناسید.دندان قروچه و به هم ساییدن دندان ها براى من مضر مى باشد
دوم: مشخص كنید كه چرا این عادت، بد است.زیرا باعث درد و ناراحتى براى من مى شود .
سوم: مشخص كنید تغییر عادت چگونه خواهد بود.من دیگر دندان ها را به هم نمى سایم و دندان قروچه نمى كنم.
در آخر: توضیح دهید كه این عمل جدید، مفید خواهد بود.باعث از بین رفتن درد و شادى در من مى شود.
دكتر گولجان مى گوید: مهم این است كه الفاظ، كلمات و احساسات تان را براى توضیح عادت تان به كار برید. جمله ها را روى كاغذ بنویسید. كاغذ را با خود داشته باشید تا جمله ها ملكه ذهن تان شود و آنها را هفت، هشت بار در روز تكرار كنید؛ این كار بسیار ساده مى باشد.
آیا این كار، باعث توقف دندان قروچه مى شود؟ دكتر گولجان پاسخ مى دهد: من حقیقتا درجاتى از بهبودى را ضمانت مى كنم و در خیلى از موارد، درصد موفقیت بالا مى باشد.
منبع : دایرة المعارف پزشك خانواده ،گروه مولفان انستیتوسلامتی آمریکا ،مترجمان : دکتر حسن کریمی یزدی و دکتر پدرام مصطفایی ،انتشارات سپهر اندیشه -
1387

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی