ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 1536)
چهارشنبه 30/5/1387 - 14:8 -0 تشکر 53118
آنچه از شبكه می دانم!

به نام خدا

ســـلام

 

چندی پیش بنا بر موقعیتی كه برام پیش اومد، كارم افتاد به راه اندازی یك شبكه كوچك متشكل از چند كامپیوتر كه بتونیم از یك خط اینترنت بطور مشترك استفاده كنیم. واسه همین اومدم و توی انجمن گشتم ولی به جایی نرسیدم.!. حالا به هر نحوی كه بود از طریق سایتهای مختلف و كتاب و راهنمایی دوستان و... مشكلات پیش روم رو حل كردم و میشه گفت تجربه خوبی هم به دست آوردم.سرتونو به درد نمیارم فقط توی این تایپیك قصد دارم همه اونچه رو كه یاد گرفتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و اگه مشكل یا سوالی هم داشتین تاجایی كه درتوانم هست پاسخ میدم..تاكید می كنم كه فقط در همین زمینه ای كه توضیح میدم سوالات رو جواب میدم چون غیر ازین چیز بیشتری نمی دونم.

 

از همینجاهم اگه جایی از مطالبم مشكل فنی داشت از دوستان دعوت میكنم تا برای رفعشون كمكم كنن و از همه واسه كاستی هاییكه تو مطالبم پیش میاد عذر خواهی میكنم..

امیدوارم مرجع خوبی باشه برای استفاده همه علاقه مندان.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
يکشنبه 3/6/1387 - 13:44 - 0 تشکر 53784

به نام خدا

ســـلام

اولین قدم برای راه اندازی یك شبكه خانگی براندازی محیط و مهیا ساختن سخت افزارهای مورد نیاز است.

سخت افزارهای مورد نیاز:

PC كه خدارو شكر همتون دارین فقط باید مجهز به یك كارت شبكه باشه كه خوشبختانه مادربوردهای امروزی تقریبا میشه گفت همشون كارت شبكه رو بصورت آنبورد دارن ولی اگه مادربوردتون كارت شبكه رو نداره باید زحمت بكشید و یك كارت شبكه مناسب تهیه كنید.

سوئیچ كه الان مدل DLink شهرت بیشتری داره برای شبكه كوچك با سرعت  10  تا  100 مگابیت بر ثانیه كه نوع هشتایی  قیمتی حدود 25 الی 30 هزارتومان هست.

كابل شبكه از نوع UTP   گروه cat 5  كه این سرعت رو پشتیبانی می كنه و سوكت مخصوص كه البته من پیشنهاد می كنم اندازه كابلهای مورد نیاز رو بگیرید و كار برش و پرچ كردن سوكتها رو خودتون به عهده نگیرید چرا كه یكم تخصصی هست و همچنین نیاز به انبر مخصوص داره كه برای راه اندازی یك شبكه صرفه اقتصادی نداره كه بخواین انبر بگیرید . می تونید از همونجا كه كابل رو می گیرید كار پرچ سوكت رو هم انجام بدین.. قیمت كابل هم چیزی حدود 500 تومان برای هر متر.

در ادامه هم منتاژ شبكه و بعد تنظیمات نر افزاری مربوط به آن...

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
چهارشنبه 6/6/1387 - 20:23 - 0 تشکر 54428

به نام خدا

ســـلام

مرحله دوم اتصالات شبكه...

چند نكته: 

1-  قبل از اینكه اندازه كابلها رو برش بزنید حتما جای كامپیوترها رو ثابت و مشخص كنید كه مشكلی برای اتصال كابلها نداشته باشید .

2 - در تعیین جای سوئیچ دقت كافی رو داشته باشید. حتما نباید سوئیچ در نزدیكی كامپیوتر سرور قرار بگیرد(درصورتی كه تعداد كامپیوترهای شبكه بیش از دو دستگاه باشد) 

3 - محل قرار گرفتن سوئیچ رو طوری در نظر بگیرید كه مابین كامپیوترهای سرویس گیرنده باشد.


بعد از اینكه جای كامپیوترهای سرویس گیرنده سوئیچ و سایر دستگاها مشخص شد و  كابلها را به اندازه های مشخص شده آماده كردید نوبت به اتصال دستگاهها به هم می رسد كه به نظر كار سختی نمی رسه . خیلی راحت می تونید این كار رو انجام بدین.

برای استفاده های معمولی از شبكه بهتر است از ویندوز XP یا جدیدا  ویستا استفاده كنید. كه من  تنظیمات مربوط به ویندوز XP رو قرار میدم.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
شنبه 9/6/1387 - 21:49 - 0 تشکر 54527

خوبه لطفا ادامه بدید.

شنبه 9/6/1387 - 21:49 - 0 تشکر 54528

خوبه لطفا ادامه بدید.

يکشنبه 10/6/1387 - 17:54 - 0 تشکر 54848

به نام خدا

ســـلام

تشكر از لطف شما.. حتما.

 فقط یه نكته ای كه هست دوباره عرض میكنم همه این اطلاعات بصورت تجربی به دست اومده و اگه كم و كسری وجود داره یا جایی اشتباهی هست خواهش میكنم حتما گوش زد كنید.

مرحله بعدی مربوط میشه به تنظیمات آی پی دستگاهها و اشتراك گذاری فایلها كه باز هم كار چندان سختی نیست. البته تا جایی كه من كار كردم سخت نبود.

ابتدا برای سهولت كار باید برای كامپیوتر های موجود نامگذاری مناسب و یك گروه كاری مشترك ایجاد كنید . برای اینكار روی my computer  كلیك است كرده گزینه  properties  را انتخاب كرده و تب دوم گزینه Computer Name . در قسمت    Full computer name نام پیش فرض كامپیوتر كه  Ppc ‌می باشد را می بینید و در قسمت Work group  نام گروه كاری پیش فرض كه معمولا همان Work group  می باشد. فقط یادتون نره باید گروه كاری همه كامپیوترها همنام باشند.

برای تغییر نام كامپیوتر و همچنین گروه كاری مشترك باید در همان تب  Computer Name پایینن  صفحه گزینه Change ‌كلیك كنید و در پنجره باز شده فیلدهای مورد نظر را پر كنید . سپس پنجره ها رو اوكی كنید . برای ثبت و جایگزینی تنظیمات جدیدنیاز به ری استارت كامپیوتر می باشد.

نحوه به اشتراك گذاری فایل و پوشه:داخل مای كامپیوتر پوشه ای هست به نام  shared Documents  كه هونطور كه از اسمش برمیاد یه پوشه هست مخصوص به اشتراك گذاشتن فایلها بر روی شبكه. البته كار اشتراك گذاری محدود به این پوشه نمیشه و میتونیم هر پوشه ای و حتی یك درایو رو به اشتراك گذاشت. همون پوشه  shared Documents هم به خودی خود مشترك نیست و باید تنظیمات مربوطه بر روی آن انجام شود.

برای  اینكار كافی است بر روی پوشه یا درایو مورد نظر كلیك راست كرده گزینه share and securety یا اینكه در پنجره  properties تب sharing ‌رو انتخاب كنید. در پنجره جدید به لینكی با  این مضمون كه ما رو به وجود  خطرات در اشتراك گذاری پوشه ها آگاه  می كنه، برخورد میكنیم. باكلیك بر روی لینك به قسمت اصلی اشتراك گذاری وارد می شویم كه دارای دو قسمت است كه در قسمت دوم (Network sharing and securety) دو گزینه وجود داره. گزینه اول اشتراك گذاری را فعال (share this folder on the network)  و گزینه دوم امكان ایجاد تغییرات در پوشه توسط یوزر های دیگه رو فعال میكنه. گزینه یا گزینه های مورد نظر رو علامت زده پنجره ها رو اوكی ok  كنید و منتظر اتمام عملیات اشتراك گذاری باشید.

منتظر ادامه مبحث باشید ...

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
شنبه 16/6/1387 - 11:50 - 0 تشکر 55796

به نام خدا

ســـلام

مرحله بعدی تنظیمات آی پی سیتمها برای اینكه بتونیم از دستگاهها و فایلهای به اشتراك گذاشته شده استفاده نماییم.

برای اینكار در كنترل پنل وارد Networck conection  می شویم. در پنجره باز شده گزینه ای به نام  Local Area Connection  می بینیم كه اگه آی پی تنظیم نشده باشد با یك علامت ضربدر قرمز رنگ مشخص می شود. البته در اكثر مواقع آی پیها بصورت اتوماتیك شناسایی می شوند اما بهتر است موارد زیر چك شوند:

روی كانكشن ذكر شده كلیك راست كرده و گزینه properties  را انتخاب می كنیم.

در قسمت پایین پنجره دوگزینه هست كه برای نمایش  كانكشن كنار ساعت سیستم، اولی هنگامی كه اتصال برقرار است و دومی برای همه زمانها. گزینه های مورد نظر را فعال می كنیم.

از قسمت میانی پنجره گزینه internet protocol TCP/IP   را انتخاب و گزینه properties را می زنیم. در كادر باز شده گزینه های تنظیم اتوماتیك را فعال می كنیم.(   obtain ip address automatically&obtain DSN server automatically).

همه پنجره ها رو ok  كرده خارج می شویم.

این تنظیمات را روی همه سیستمها انجام می دهیم .

برای پیكربندی كامل شبكه كامپیوتر را ری استارت می كنیم.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
شنبه 16/6/1387 - 12:41 - 0 تشکر 55798

سلام

تایپیک خوبیه

من هم در مورد شبکه یه چیزایی میدونم اگه کمک خواستید من هم در خدمتم البته خودم یه سری سوالات هم دارم که آخر آموزشتون اگه نیاز بود می پرسم

در ضمن سوکت بستن هم تخصص زیادی نمی خواد راحت می تونید یاد بگیرید.

يکشنبه 17/6/1387 - 21:24 - 0 تشکر 56113

به نام خدا

ســـلام

تنظیمات مربوط به استفاده دو یا چند كامپیوتر از یك اتصال اینترنت

رایانه اصلی را مانند همیشه به اینترنت متصل نمایید بعد از وصل شدن رایانه به اینترنت روی كانكشن خود راست كلیك كنید سپس گزینه آخر را انتخاب نمایید و بعد در سربرگ ادونس مانند شكل زیر عمل نمایید :

در شكل بالابه گزینه سوم كه تیك ندارد توجه كنید ! در صورتی كه تیك این بخش را بزنید رایانه های دیگر می توانند اینترنت به اشتراك گذاشته شده را غیر فعال كنند و روی آن كنترل داشته باشد كه بنا به خواسته شما می توانید تیك آن را برداشته یا قرار دهید.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
سه شنبه 19/6/1387 - 9:7 - 0 تشکر 56433

به نام خدا

ســـلام

استفاده از موارد به اشتراك گذاشته شده در شبكه:


برای استفاده از فایلها در شبكه كافی است آنها را به درایو یا پوشه اشتراك گذاری شده كپی كرد .

برای دسترسی به پوشه اشتراك گذاری شده هم می توانید یكی از دوراه زیر را انتخاب نمایید كه راه دوم میانبر و بسیار راحت تر می باشد:

1 - مسیر زیر را انتخاب كنید 

به مای كامپیوتر رفته و از منوی سمت چپ قسمت other places، گزینه my network places را انتخاب كنید. موارد اشتراك گذاری را خواهی دید.

2-روش كوتاهتر و میانبر:

پنجره RUN را باز كرده و عبارت زیر را تاپ كنید :

 نام كامپیوتر مورد نظر\\

مثال computer1\\ 

اكنون با زدن اینتر موارد اشتراك گذاری شده در كامپیوتر مورد نظر برای شما به نمایش در خواهد آمد. 

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
چهارشنبه 3/7/1387 - 13:50 - 0 تشکر 60209

با سلام به همه دوستان

من درمورد راه  اندازی شبکه اطلاعاتی ندارم ولی خیلی  دوس داشتم درموردش بدونم .

وظیفه می دونم از شما و همه بچه هایی که اطلاعات مفیدی می ذارن تشکر کنم .

بازم ممنون 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی