انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 278)
شنبه 4/6/1391 - 0:6 -0 تشکر 527578
چرا مردها نمی‌شنوند؟

«ای بابا! چرا هیچی نمی‌گی؟ ازت پرسیدم نظرت چیه؟ مثل اینكه ۲ساعته دارم با تو صحبت می‌كنم. اصلا به حرف‌هام گوش می‌دادی یا نه؟ حواست كجاست؟ اصلا به من توجه نمی‌كنی.
انگار با دیوار حرف می‌زنم. غیر از آهان و سر تكان دادن، كار دیگه‌ای نمی‌تونی بكنی؟ آخه، پس من حرف‌هام رو به كی بگم؟ اون وقت هی بگو چرا این قدر با شهلا و ماندانا حرف می‌زنی. مثلا تو همسر منی. من دوست دارم حرف‌ها و درد دل‌هامو قبل از هر كسی به تو بگم. خوابت برد؟ ما را ببین! ۲ ساعته داریم با كی صحبت می‌كنیم.»
اگر تا به حال فكر می‌كردید فقط شوهر شماست كه به حرف‌هایتان گوش نمی‌دهد و به اندازه كافی به صحبت‌هایتان اهمیت نمی‌دهد، سخت در اشتباهید. اتفاقا این موضوع خیلی هم شایع است و تا به حال، خانم‌های زیادی در سرتاسر دنیا از این بابت گله كرده‌اند.
شیوع این مشكل باعث شد كه محققان در تحقیقات و بررسی‌های وسیع به دنبال علت و پاسخی برای این سؤال باشند كه چرا مردها خوب گوش نمی‌دهند. محققان بعد از بررسی‌ها و تحقیقات، به نتایج جالبی رسیدند كه دانستن آن برای آقایان لازم است، تا وقتی همسرشان با عصبانیت فریاد می‌زند كه چرا به من توجه نمی‌كنی، پاسخی برای این سؤال اعتراض‌آمیز داشته باشند. عجله نكنید و جواب را در انتهای مقاله بخوانید.

شنبه 4/6/1391 - 0:6 - 0 تشکر 527579

صدای تو سخت است

به نتایج یكی از این تحقیقات توجه كنید تا دیگر از همسرتان انتظار نداشته باشید به همه صحبت‌هایتان گوش بدهد و تمام كلماتی كه از حنجره مباركتان خارج می‌شود را كاملا درك كند و به‌خوبی بشنود.
این تحقیق كه توسط گروه روانپزشكی دانشگاه شفیلد انجام شد، نشان داد شنیدن صدای مردان و زنان باعث فعال شدن قسمت‌های جداگانه‌ای از مغز مردها می‌شود. دانشمندان فعالیت مغز ۱۲ مرد را بعد از شنیدن صدای زن مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند كه صدای زن‌ها در مردان باعث فعال شدن و تحریك قسمتی از مغز می‌شود كه برای پردازش صداهای پیچیده مانند موسیقی از آن استفاده می‌شود.
یا به عبارت دیگر صدای زنان قسمتی از مغز مردها را كه مربوط به ایجاد تصورات ذهنی است، فعال می‌كند. همین نشان می‌دهد شنیدن و فهمیدن صدای خانم‌ها برای آقایان سخت‌تر و مشكل‌تر است. نتیجه این تحقیق در سپتامبر سال ۲۰۰۶ در نشریه تصویر ذهنی به چاپ رسید.

شنبه 4/6/1391 - 0:7 - 0 تشکر 527580

این رشته سر دراز دارد

یك وقت فكر نكنید فقط همین یك تحقیق انجام شده است؛ نه خیر. این تحقیقات پیش از این هم انجام شده و نتایج مشابهی هم به دست آمده كه همه بی‌گناهی آقایان محترم در نشنیدن حرف‌های همسر عزیزشان را به اثبات می‌رساند.
یك تحقیق دیگر كه در جولای ۲۰۰۱ در گروه رادیولوژی انجام شد هم نشان داد زنان و مردان به شكل‌های متفاوتی می‌شنوند و فرایند شنیدن در زنان و مردان با هم تفاوت دارد. در این تحقیق، محققان دانشگاه ایندیانا فعالیت مغز ۲۰ زن و ۲۰ مرد را بعد از شنیدن یك عبارت داستانی بررسی كردند.
آنها هنگام شنیدن صدا، عملكرد مغناطیسی تصویر و تجسم ذهنی مغز (FMRI) را مورد بررسی قرار دادند. پس از بررسی مشاهده شد در بیشتر آقایان نیمكره چپ مغز فعال شد اما در بیشتر خانم‌ها هر دو نیمكره مغزی هنگام شنیدن صدا فعالیت نشان داد. بنا بر این تحقیق، می‌توان گفت مردان اصولا از لحاظ درك محرك‌های شنیداری، كمی عقب‌تر از زنان هستند؛ حالا این صدا و محرك می‌خواهد از همسرشان باشد یا از منبع دیگری.
البته پیش از این هم مقایسه عملكردهای ذهنی پسران و دختران نشان داده‌بود كه پسرها محرك‌های بصری، یعنی همان تصاویر را بهتر می‌توانند پردازش كنند؛ یعنی اگر بخواهند چیزی را بفهمند، بهتر است تصویر آن مفهوم را ببینند تا اینكه بخواهند درباره آن توضیحی بشنوند.
این موضوع حتی در مورد روابط زناشویی هم صدق می‌كند، به طوری كه مردان در مسائل جنسی، بیشتر تحت تاثیر محرك‌های بصری همسرشان هستند تا هر محرك دیگری.

شنبه 4/6/1391 - 0:7 - 0 تشکر 527581

جوابی در آستین

این تحقیقات توجیه خوبی برای كوتاهی بعضی آقایان در خوب نشنیدن حرف‌ها و صحبت‌های همسرشان محسوب می‌شود. طفلك آقایان! چقدر بیخود متهم می‌شوند، چه زجری می‌كشند وقتی همسرشان بارها و بارها بهشان می‌گوید: «چرا گوش نمی‌دهی؟ یا چرا به من توجه نمی‌كنی؟».
به همین خاطر، ما هم به این آقایان محترم كه بدون هیچ قصد و منظوری همسرشان را ناراحت می‌كنند، پیشنهاد می‌كنیم این جمله را به یاد داشته باشند تا دفعه بعد كه به نشنیدن و بی‌توجهی متهم شدند جوابی در آستین داشته باشند و به جای اینكه سكوت كنند و همسرشان را عصبانی‌تر كنند، از آن استفاده كنند.
این هم همان جوابی كه از اول قولش را داده بودیم. تجربه نشان داده استفاده از این جمله برای خیلی‌ها كارساز بوده اما مراقب باشید ممكن است این نسخه برای شما جواب ندهد؛ «عزیزم! من خیلی تلاش می‌كنم كه به حرف‌ها و صحبت‌هایت گوش بدهم اما چه كنم كه مغزم از درك خواسته قلبی‌ام عاجز است».

شنبه 4/6/1391 - 0:8 - 0 تشکر 527583

گوش دادن به صحبت‌های همسرتان خیلی از اختلافات شما را حل می‌کند.

مشکل اساسی زوج‌ها در این است که آن‌ها یاد نگرفته‌اند به صحبت‌های یکدیگر گوش کنند. شاید فکر کنید دوران نامزدی بهترین دوران زندگی شما بوده است، ولی آیا می‌دانید چرا؟ بله، کاملا واضح است چون در این دوران هر دوی شما با تمام وجود سعی می‌کردید به حرف‌های یکدیگر گوش کنید و بهترین رفتار را از خود نشان دهید. ولی اکنون بعد از سال‌ها زندگی دچار گرفتارهای مالی، شغلی، اجتماعی و مسایل مربوط به فرزندان شده‌اید و فرصت کافی برای یکدیگر ندارید. یکی از عوامل بسیار مهم برای داشتن یک ازدواج موفق شنیدن و گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل است.

شنبه 4/6/1391 - 0:9 - 0 تشکر 527584

با تمام وجود به حرف‌های همسرتان توجه کنید.

خیلی از مواقع است که وقتی همسرتان با شما صحبت می‌کند، شما به جای این که به او کاملا گوش دهید به فکر این هستید که چه پاسخی به او بدهید و یا این که چگونه از خود دفاع کنید. در این حالت مغز شما در حال فکر کردن است و ممکن است وسط حرف او نیز بپرید و با عصبانیت بگویید: «قبلا هم این حرف‌ها را شنیده‌ام.» و بعد شروع به جواب دادن و جر و بحث کردن کنید. گوش دادن واقعی موقعی صورت می‌گیرد که شما به طرف مقابل‌تان علاقه داشته باشید.»

شنبه 4/6/1391 - 0:9 - 0 تشکر 527585

با گوش دادن برای او ارزش قایل می‌شوید.

اگر طرف مقابل‌مان در حال صحبت کردن باشد و ما مشغول انجام کاری باشیم، در اصل به گفته‌های او توجه نمی‌کنیم. شاید بگویید من با گوش‌هایم کاملا حرف‌های او را می‌شنوم و کارهایم را نیز انجام می‌دهم ولی به راستی این طور نیست و شما با تمام وجود صحبت‌های او را نمی‌شنوید و برای او ارزشی قایل نمی‌شوید. وقتی در حال ظرف شستن، جارو زدن و روزنامه خواندن هستید، نمی‌توانید با تمرکز کامل به صحبت‌های او گوش دهید. همواره به خاطر داشته باشید فردی که در حال صحبت است، از شما انتظار دارد کاملاً به او توجه کنید و صحبت‌های او را جدی بگیرید.

شنبه 4/6/1391 - 0:10 - 0 تشکر 527586

گوش دادن مانند باز و بسته کردن شیر آب.

درست نیست که هر موقع دوست داشتید گوش کنید و هر موقع نخواستید گفته‌های او را قطع کنید و خودتان به صحبت کردن ادامه دهید. شما باید در درون خود حسی را به وجود آورید که نسبت به طرف مقابل‌تان علاقه‌مند شده و با اشتیاق به صحبت‌های او گوش دهید. همین اشتیاق باعث می‌شود که به یکدیگر نزدیک‌تر و صمیمی‌تر شوید. گوش دادن بدان معنا نیست که اصلا اظهار‌نظر نکرده و عقایدتان را ابراز نکنید. منظور این است که کاملا به طرف مقابل خود توجه کرده و با او احساس نزدیکی و صمیمیت کنید. در این حالت طرف مقابل متوجه می‌شود که شما واقعاً به او اهمیت می‌دهید و برای او ارزش قائل هستید.
گرچه شنونده ی واقعی بودن زیاد هم آسان به نظر نمی‌آید ولی با تمرین این مهارت‌ها به تدریج می‌توانید در این کار پیشرفت کنید و از بودن در کنار همسرتان یک عمر لذت ببرید. حال که یاد گرفتید چگونه به صحبت‌های یکدیگر گوش دهید، احساس نزدیکی بیشتری با همسرتان پیدا می‌کنید و احتمالا می‌خواهید بهترین دوست او نیز باشید.

شنبه 4/6/1391 - 0:10 - 0 تشکر 527588

با یکدیگر بیشتر وقت بگذرانید.

خانواده‌هایی که از رابطه ی خود کاملا راضی‌اند، افرادی هستند که از کنار هم بودن لذت می‌برند و سر خود را بیش از حد در بیرون از منزل گرم نمی‌کنند. گرچه همه ی افراد یک سری علایق شخصی دارند، ولی زن و شوهرهای موفق بیشتر دوست دارند با هم وقت بگذرانند.
گاهی اوقات رفتن به اردو و در چادر زندگی کردن برای زن و شوهرها بسیار مفید است. زیرا آنها یاد می‌گیرند در شرایط سخت نیز از خود خلاقیت نشان دهند و کارها را به صورتی دوستانه با هم تقسیم کنند تا همه چیز به خوبی پیش رود.

شنبه 4/6/1391 - 0:11 - 0 تشکر 527590

مشکلات زندگی‌تان را با هم حل کنید.

اگر به اجبار در زندگی دچار بحران شدید، یکدیگر را تنها نگذارید و پشت هم باشید. همین عمل باعث می‌شود پایه‌های زندگی مشترک‌مان محکم‌تر بنا شود.

شنبه 4/6/1391 - 0:11 - 0 تشکر 527593

تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی‌تان را با هم انجام دهید.

هیچ‌گاه به تنهایی در موردی تصمیم نگیرید. هر موقع هر دوی شما به توافق رسیدید، بعد آن را به اجرا درآورید. این مورد یکی از اصولی است که در ازدواج موفق بسیار موثر است. همین امر باعث می‌شود ارتباط بین زوجین عمیق‌تر شود و یکدیگر را بهتر درک کنند. بنابراین با یکدیگر نزدیک‌تر و صمیمی‌تر خواهند شد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی