انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 596)
جمعه 3/6/1391 - 18:20 -0 تشکر 527171
بدحجابی زمینه ساز استعمار فرهنگی:

رهایی از استعمار و سلطه بیگانگان و دستیابی به استقلال یکی از مهمترین خواسته های یک ملت به شمار می آید، بزرگ آرمانی که برای دستیابی به آن حتی جان و مال شان را نیز فدا می کنند. استقلال، گونه های مختلفی دارد که در این میان استقلال فرهنگی یکی از مهمترین زیر شاخه های آن به شمار آید.

یکی از مهمترین وظایف افراد جامعه حفاظت و حراست از استقلال فرهنگی می باشد، همان میراث کهنی که نسل به نسل و سینه به سینه به آنان رسیده و آنان نیز موظفند که این میراث غنی را به نسل آینده انتقال دهند که بهترین راه دستیابی به این مهم، توجه به نمادهای فرهنگی است که در این میان پوششِ مناسب و برخاسته از ارزش های دینی و آداب و رسوم ملی، یکی از مهمترین نمادهای فرهنگی جامعه اسلامی محسوب می شود.

تک تک مسلمانان و به خصوص جوانان، با استفاده از پوشش متناسب با ارزش های حاکم بر جامعه اسلامی، نه تنها استقلال فرهنگی کشور شان را بیمه می کنند بلکه با لباس خود، ملیت و نیز نوع گرایش دینی خود را به جهانیان اعلام می کنند و بدین سان زمینه اعتلا و پیشرفت فرهنگ غنی شان فراهم می سازند.

یکی از نویسندگان در این زمینه می نویسد: «وقتی یک خارجی و غریبه وارد محیطی می شود، نخستین علامتی که او را می شناساند همان لباس اوست و گویی انسان ها با لباس خود با یکدیگر صحبت می کنند و هر کس به زبان لباس خویش، خود را معرفی می نماید که من کیستم؟ از کجا آمده ام؟ و به چه دنیا و فرهنگی تعلق دارم.»[1]

متقابلا گرایش به بدحجابی و استفاده از لباس ها و پوشش مغایر با ارزش های دینی و ملی زمینه ی تزلزل و از هم پاشیدگی فرهنگی را فراهم می آورد و راه را برای نفوذ فرهنگ بیگانه و در نتیجه استعمار فرهنگی، هموار می سازد که در این میان «افراد بدحجاب» در حقیقت نقش «تخریپچی فرهنگی» را برعهده دارند که با هنجار شکنی اجتماعی، زمینه ی استقرار فرهنگ بیگانه را فراهم می سازند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی