انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 597)
جمعه 3/6/1391 - 8:3 -0 تشکر 526133
قد و موفقیت رابطه دارند؟

آیا قد شما موفقیتتان را تحت?تاثیر خودش قرار می‌دهد؟ اگر این‌طور است، چرا و چگونه؟ آیا بلندقدها واقعا باهوش‌ترند؟ این سوال‌هایی است که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد...


این خیلی هم عجیب نیست؛ چون در دنیای امروز درباره بلندی و کوتاهی قد افراد و تاثیر این عامل بر جلوه‌گری و موفقیت افراد اظهارنظرهای متفاوتی می‌شنویم. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد بلندقدها، چه مرد و چه زن، در پیداکردن شغل، خوش‌شانس‌تر از افراد كوتاه‌قد هستند در حالی که خیلی از افراد كوتاه‌قد در شغلشان از بلندقدها بسیار موفق‌ترند. شاید افراد قدبلند راحت‌تر کار پیدا کنند، اما ممکن است به دلیل نداشتن مهارت کافی کارشان را از دست بدهند. در صفحه «موفقیت» این هفته به این موضوع پرداخته?ایم.

پرسشی از دکتر پرویز رزاقی روان‌شناس


هـرکـه قـدش بـیـش، بـخـتـش بـیـشـتـر؟


«آلفرد ادلر، روان‌شناس بنام اتریشی، در یك خانواده ثروتمند به دنیا آمد. او كودكی خوبی نداشت. ادلر اندام كوچكی داشت، بیمار بود و خانواده‌اش طردش كرده بودند، اما با جدیت كار كرد و در بین همسالانش محبوبیت به دست آورد و این موفقیت ادامه پیدا كرد.» دكتر پرویز رزاقی، روان‌شناس، از او مثال می‌زند تا بگوید به بهانه قد بلند نبودن، نباید به این نتیجه رسید كه نمی‌توان موفق بود. با ایشان در مورد این موضوع گفت‌وگو كرده‌ایم.

جمعه 3/6/1391 - 8:3 - 0 تشکر 526134

سلامت: تا به حال تحقیقی انجام شده که بتواند به صورت علمی ثابت کند قد روی موفقیت افراد تاثیر دارد؟


ببینید، آب در دمای 98 درجه سانتی‌گراد جوش می‌آید و این پدیده از لحاظ علمی ثابت شده در حالی كه رابطه بین قد بلند و موفقیت افراد از نظر علمی اثبات نشده است، اما تحقیقات مطرح شده در این زمینه‌ نشان می‌دهد افراد قد بلند در جوامع مختلف احساس بهتری به خودشان و موقعیت اجتماعی‌شان دارند كه این احساس بهتر، باعث بروز رفتار بهتر و مناسب‌تری می‌شود؛ رفتاری كه می‌تواند موفقیت را برای آنها رقم بزند، بنابراین موفقیت آنها ناشی از قد بلندشان نیست، بلكه در اصل ناشی از احساسی است كه به خودشان داشته‌اند. مثلا اگر دقت كنید می‌بینید بین دخترهای هم سن و سال بلندقدترها بیشتر مورد توجه هستند و بیشتر به آنها به عنوان رهبر یك گروه توجه می‌شود.

جمعه 3/6/1391 - 8:3 - 0 تشکر 526135

سلامت: یعنی فرد قد بلند راحت‌تر و شاید بدون کمترین تلاشی جلب توجه می‌کند؟


بله، اما فرد كوتاه قد اگر می‌‌خواهد توجه بیشتری را جلب كند، باید بر سایر توانایی‌های خود تمركز داشته باشد و آنها را بالا ببرد، مثلا از نظر علمی خودش را مطرح كند یا از نظر مالی وضعیتی پیدا كند كه مورد توجه قرار بگیرد یا روی بالا بردن قدرت كلامی یا ارتباط‌هایش متمركز شود.


البته همیشه هم این اتفاق نمی‌افتد، مثلا مراجعی داشتم كه یك آقایی بود با 1 متر و 90 سانتی‌متر قد. وقتی وارد مطب شد، دیدم با این قدبلندش یك كفش پاشنه تخم‌مرغی هم پوشیده تا بلندتر به نظر برسد. وقتی علت را پرسیدم، گفت: «احساس می‌كنم 5/1 متر زیرزمین هستم!» وقتی این فرد را روانكاوی و روان‌درمانی كردم؛ متوجه شدم در دوران كودكی، چاق و قد كوتاه بوده و همیشه دوستانش او را مسخره می‌كرده‌اند و هنوز همان فرد کوتوله درونش زندگی می‌کند!

جمعه 3/6/1391 - 8:4 - 0 تشکر 526136

سلامت: به نظر می‌رسد قد بلند برای مردان و در جامعه مردانه عامل مهم‌تری است؟


بله، طبیعی هم است زیرا به مردان احساس توانمندی و احساس قدرت بیشتر می‌دهد؛ شبیه احساسی مثل داشتن یك اتومبیل 100 یا 200 میلیونی كه باعث می‌شود فرد احساس قدرت كند.

جمعه 3/6/1391 - 8:4 - 0 تشکر 526137

سلامت: زنان به این نوع احساس توانمندی و قدرت نیاز ندارند؟


چرا، اما باید بگویم در این مقوله تفاوت جنسیتی حاكم است. مردها بیشتر به «قدرت» نیاز دارند و خانم‌ها به «پذیرفته‌شدن» و «دوست‌‌داشته‌شدن». زنان نیاز دارند دیگران آنها را بپذیرند و به آنها محبت كنند.

جمعه 3/6/1391 - 8:4 - 0 تشکر 526138

سلامت: پس چرا میل به داشتن قد بلند بین خانم‌ها و به‌خصوص دختران هم زیاد شده است؟


خانم‌ها بیشتر دنبال متوسط قد در جامعه هستند و نه قد بلند! اتفاقا من خانم‌های زیادی را دیده‌ام كه قدبلند باعث بروز احساس منفی در آنها شده بود تا جایی كه به تنهایی تن داده‌ بودند چون اعتقاد داشتند باید فردی هم قدشان پیدا شود تا با آنها ازدواج كند.


سلامت: می‌گویند یكی از مشكلات احساسی و روانی‌ای كه ناپلئون بناپارت داشت، قد كوتاهش بود. آیا درست است و این موضوع را می‌توان به دیگران هم تعمیم داد؟


نه، بناپارت فقط قد كوتاهی نداشت، وضعیت‌ خانوادگی او هم مناسب نبود. در یک خانواده پرجمعیت و فقیر بزرگ شده بود، مادرش احساس حقارت داشت و خیلی مسایل دیگر که شاید قد یکی از کمرنگ‌ترین آنها بود.

جمعه 3/6/1391 - 8:5 - 0 تشکر 526139

سلامت: پس فقط یك عامل نمی‌تواند باعث عقده حقارت یا مشکلات روانی و... شود؟


نه! قد فقط یك عامل است و نمی‌توان گفت حتما باعث ایجاد عقده حقارت در همه شود، اما مثلا «آلفرد ادلر»، یکی از پیشگامان علم روان‌شناسی كه عقده حقارت را مطرح می‌کند، خودش کسی بوده که در زمان کودکی قد كوتاهی داشته و چاق بوده و در مدرسه مورد تمسخر دیگران قرار می‌گرفته است. اما تلاش کرد و نتیجه‌اش شد روان‌شناس بزرگی که این مشکل را مطرح و بررسی می‌کند.


سلامت: به هر حال قد کوتاه‌تر از متوسط، محدودیت‌هایی برای افراد به‌خصوص آقایان ایجاد می‌کند. راهکار خارج شدن از این وضعیت چیست؟ اصلا وجود دارد؟


بله، باید روی توانمندی‌هایمان تمركز و تفكر مثبت را در خودمان تقویت كنیم.

جمعه 3/6/1391 - 8:5 - 0 تشکر 526140

سلامت: برای بچه‌ها چه باید كرد؟


اگر متوجه شدیم كودك ما قد كوتاه‌تری نسبت به هم سن و سال‌هایش دارد، باید تحت‌نظر متخصص غدد قرارگیرد. در مرحله بعد می‌توان رفتار مثبت را تقویت و او را در رشته‌های خاصی توانمند و به سمت رفتاری تشویق كرد كه باعث موفقیتش می‌شود. باید توانمند‌ی‌های مثبتش را به او یادآوری كرد و خودش را برای خودش مثال زد.

جمعه 3/6/1391 - 8:5 - 0 تشکر 526141

سلامت: در مورد افراد بزرگسال چه می‌توان کرد؟


این موضوع را به افراد بزرگسال هم می‌توان یادآوری كرد كه هر فردی خصوصیات فیزیكی خاص خودش را دارد كه نمی‌توان خیلی آنها را تغییر داد. مثلا خصوصیتی مثل قد را مثل وزن نمی‌توان بالا و پایینش برد، اما می‌توان با توانمند كردن خود، احساس مثبتی درباره خود به وجود آورد، احساسی كه باعث بروز رفتار درست و در نتیجه موفقیت ‌شود.

جمعه 3/6/1391 - 8:6 - 0 تشکر 526142

رابطه قد و خوشایندهای ما


قد در روابط خصوصی افراد هم تاثیرگذار است؛ بیشتر خانم‌ها ترجیح می‌دهند مردی را انتخاب کنند که از خودشان بلندتر باشد و مردان زنانی را می‌پسندند كه قد بلندی ندارند و شیوه صحبت کردنشان احساسی‌تر است. مردان برخلاف زنان، توجه چندان زیادی به قد طرف مقابلشان ندارند حتی اگر خودشان کمی از حد معمول هم قدبلندتر باشند.

جمعه 3/6/1391 - 8:6 - 0 تشکر 526143

رابطه قد و هوش


نتایج خیلی از بررسی‌ها به علت قضاوت زودهنگام و توجه صرف انجام‌دهندگان آنها به شرایط ظاهری، این نظریه را مطرح می‌كنند که بلندقدها به سادگی می‌توانند بسیار موفق‌تر از آنهایی باشند که قدشان کوتاه است. این روش می‌تواند برای مشاهده دنیای اطراف، روش جالبی باشد اما خیلی سطحی است چون با نگاهی دقیق‌تر به این نظریه درمی‌یابیم تنها علت بلندقدتر بودن برخی افراد، به دلیل ژنتیک نیست بلکه شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه و خانواده‌ هم در این زمینه تاثیر دارد. بچه‌های طبقه محروم جامعه موادغذایی و ویتامین‌های لازم برای رشد را دریافت نمی‌كنند. بسیاری از آنها حتی در دوره جنینی و دوره خردسالی هم از موادغذایی و ویتامین‌های ضروری محروم بوده‌اند. چنین شرایطی، نه تنها روی قد بلكه روی ذهن و توانایی‌ فکرکردن و یادگیری كودكان نیز تاثیر دارد. این شواهد خود می‌تواند دلیل واضحی باشد بر اهمیت تغذیه مادران در دوران بارداری و سرنوشت بچه‌های این مادران که فرزندان آینده سرزمین ما هستند. این‌طور نیست؟


شاید تا اینجا به این نتیجه رسیده باشیم که بلندقدها خوش‌شانس‌تر و موفق‌تر هستند، اما با تمام این اوصاف، آنچه برای موفق شدن مهم و ضروری است، بلندای همت افراد است. شاید فردی بلندقد باشید که همتتان قد نکشیده یا برعکس. آنچه امروز «اصغر فرهادی» را به فردی موفق تبدیل کرده، نه قد او- نسبتا جزو مردان کوتاه محسوب می‌شود- که همت بلندش است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی