انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 114)
جمعه 3/6/1391 - 3:34 -0 تشکر 525588
چگونه اندرویدی شاداب داشته باشیم

تلفن‌های اندرویدی با گذشت زمان كند و از مدافتاده می‌شوند، اما نكات زیر می‌تواند به شما كمك كند تا تلفن‌تان مثل روز اول كار كند.
 

تلفن اندرویدی شما یك رایانه قدرتمند است؛ اما مانند همه رایانه‌ها بدون مراقبت و نگهداری مناسب نمی‌تواند آن طور كه باید كار كند.

اگر شما نیز تلفن اندرویدی دارید، شاید بدانید تلفن‌تان بعد از چند ماه استفاده، كندتر از زمانی كه آن را خریده‌اید، كار خواهد كرد.

برای این موضوع چند دلیل وجود دارد كه در این نوشتار به شما ارائه می‌كنیم تا تلفن هوشمند اندرویدی خود را در بهترین حالت نگه دارید.

شما می‌توانید بسیاری از پیشنهادهایی را كه در این نوشتار به شما می‌دهیم با یك تنظیم مجدد كارخانه‌ای ساده انجام دهید.

كش (cache) گوشی‌تان را پاك كنید

آیا برنامه‌ای دارید كه پیوسته به طور ناگهانی اجرا می‌شود؟ به جای به زوربستن (force-closing) یا حذف (uninstall) آن، سعی كنید كش (cache) آن را پاك كنید.

این روش ساده می‌تواند شما را در حل مشكلات ناشی از برنامه‌های مزاحم یاری كند، بدون این كه مشكل جدیدی برایتان ایجاد كند.

برای پاك‌كردن cache یك برنامه، منوی تنظیمات را در گوشی تان باز كنید و روی برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها (Applications) كلیك كنید.

بعد از آن، مدیریت برنامه‌ها (Manage Applications) را انتخاب كرده و برنامه‌ای را كه برایتان مشكل ایجاد كرده بود، برگزینید. نگران نباشید، تمام داده‌ها و اطلاعات‌تان دست نخورده باقی می‌ماند؛ شما فقط از دست فایل‌های موقت كه ممكن است موجب آزارتان شود، خلاص می‌شوید.

برنامه‌ها را حذف كنید

اگرچه حذف برنامه‌ها كار مناسبی به نظر نمی‌رسد، اما برخی برنامه‌ها بخوبی نوشته نشده‌اند و این اشتباه‌ها موجب ایجاد همه نوع مشكل برای تلفن اندرویدی شما می‌شود.

مشكلات درونی را می‌توان از ذخیره داده‌های حساس مانند ذخیره یك فایل متنی ساده در كارت حافظه‌ تا درگیر‌كردن نوار اطلاع‌رسانی‌تان با به‌روزرسانی مداوم ـ كه نمی‌توان آن را از كار
انداخت ـ مرتب كرد.

به عنوان مثال برنامه رسمی فیس‌بوك را در نظر بگیرید. باز‌كردن این برنامه به طور خودكار GPS شما را روشن می‌كند، در صورتی كه شما می‌خواهید یك عكس را آپلود كنید یا یك حالت به‌روزرسانی شده را با دیگران به اشتراك بگذارید.

این برنامه بخوبی امكان انجام كارهای ذكر شده را به شما می‌دهد و در این مورد بسیار خوب و عالی است، بجز این كه این برنامه هر چند وقت یك بار فراموش می‌كند GPS تلفن همراهتان را بعد از یك بار استفاده خاموش كند و این یعنی هدر رفتن انرژی ارزشمند باتری تلفن‌تان. حتی برنامه‌هایی كه شما خودتان آنها را اجرا نمی‌كنید می‌تواند در حال اجرای فرآیند خود در پس‌زمینه تلفن‌تان باشد و باعث اتلاف منابع بدون هیچ دلیل موجهی شود.

متاسفانه وظیفه كش‌ها (task killers) هم معمولا برای رفع این مشكل كاری از پیش نمی‌برند؛ بنابراین تنها گزینه كاربردی برای شما این است كه كشوی برنامه‌هایتان (app drawer) را باز كرده و برنامه‌هایی را كه به طور مرتب از آنها استفاده نمی‌كنید، حذف كنید.

انجام این كار فضای بیشتری را برای ذخیره اطلاعات مختلفی مانند عكس و فیلم در اختیار شما قرار می‌دهد و از تعداد برنامه‌هایی كه در پس زمینه گوشیتان اجرا می‌شود می‌كاهد.

چیزهای زاید را از كارت حافظه‌گوشی‌تان حذف كنید

شاید حذف موارد زاید از كارت حافظه (SDcard) گوشی‌تان موجب ارتقای عملكرد تلفن اندرویدی‌تان نشود، اما دست‌كم شما را از شر همه‌فایل‌های قدیمی و بلااستفاده كه فقط در كارت حافظه‌تان فضا اشغال می‌كردند، خلاص می‌كند. برای پیدا‌كردن بزرگ‌ترین مشكل كارت حافظه‌تان، نصب برنامه DiskUsage را به شما پیشنهاد می‌كنیم.

این برنامه به شما نشان می‌دهد كدام فایل‌‌ها در تلفن‌تان بیشترین فضا را اشغال كرده‌است. البته شما برای حذف فایل‌ها به آنها نیازی ندارید یا باید تلفن‌تان را به رایانه متصل كنید یا از برنامه مروركننده‌ای مانند Astro استفاده كنید.

شما هر زمان كه یك برنامه را حذف می‌كنید باید این كار را انجام دهید؛ زیرا برخی برنامه‌ها بعد از حذف شدن، پوشه‌هایی از اطلاعات را به جای می‌گذارند. اگر تلفن ریشه‌دار (root) شده باشد، شما می‌توانید با دریافت برنامه ‌SD Maid به طور خودكار فایل‌های قدیمی را دور بیندازید.

همچنین این برنامه امكان ثابت‌كردن یا حركت دادن هر bloatware (اصطلاحی كه برای توصیف بخش‌های غیرلازم نرم‌افزار به كارمی‌رود، تولیدكنندگان این قسمت‌ها را به صورت از پیش نصب شده در تلفن‌های همراه یا رایانه‌ها قرار می‌دهند) را كه در تلفن هوشمندتان وجود دارد، به شما می‌دهد بنابراین شما می‌توانید از دست نرم‌افزارهایی كه سرسختانه و پیوسته از شما تقاضای به‌روزرسانی می‌كند، رهایی یابید.

تلفن‌تان را ریشه‌دار كنید

ریشه‌دار یا روت (Root)‌كردن تلفن همراه در واقع به شما امكان دسترسی به فایل‌های سیستمی را می‌دهد. روتینگ تلفن هوشمند مختلف باهم متفاوت است و در اینجا مجال پرداختن به آن نیست. برای یاد گرفتن این كار كافی است جستجویی ساده در اینترنت كنید.

روت‌كردن تلفن به شما امكان كنترل كامل دستگاه اندرویدی‌تان را می‌دهد: شما می‌توانید ‌bloatware‌هایی را كه نمی‌خواهید حذف كنید، نرم‌افزارهای root-only و حتی ROMهای دلخواهتان را نصب كنید و دید و حس اندروید را در گوشیتان تغییر دهید.

مزیت دیگر روتینگ این است كه شما دیگر لازم نیست منتظر به‌روزرسانی اندروید باشید. در زمانی كه افراد عادی منتظر ارائه اندروید 0/4 هستند، ممكن است شما یك ROM برای گوشی تان پیدا كنید كه امكان چشیدن بستنی اندروید را هفته‌‌ها یا حتی ماه‌ها قبل از ارائه رسمی نسخه ارتقا یافته اندروید برایتان فراهم كند!

البته باید به این نكته هم اشاره كرد كه روت‌كردن تلفن بدون ضرر نخواهد بود. این كار موجب می‌شود ضمانت نامه تلفن هوشمند اندروید باطل شود.

همچنین ممكن است با این كار تلفن‌ به یك وسیله ‌از كار افتاده تبدیل شود. از نظر نویسنده این مقاله، مزایای این كار ارزش خطر‌كردن را دارد، بخصوص اگر شما صاحب یك تلفن اندرویدی قدیمی هستید و از وضعیت كنونی آن راضی نیستید، این بهترین گزینه‌ای است كه می‌توانید به آن فكر كنید.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی