استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی روی تلفن همراه این روزها بیشتر از قبلمورد توجه کاربران تلفن همراه قرار گرفته است. به خصوص از زمانی که سهمگوشی‌های هوشمند در بازار افزایش پیدا کرده است. در بین گوشی‌های هوشمندموجود در بازار جهانی هم اکنون رقابت نفس گیری بین دو سیستم عامل هوشمندمحبوب وجود دارد.


به گزارش سافت گذر به نقل ازآی تی ایران؛ آی او اس شرکت اپل و ‌اندورید گوگل که هم اکنون بسیاری از تولید کنندگانمطرح جهانی همچون سامسونگ، سونی، اچ تی سی و موتورولا گوشی‌هایی را با اینسیستم عامل روانه بازار کرده‌اند، دو سیستم عاملی هستند که هر روز بر میزانسهم بازار آن افزوده می‌شود.


به گفته واردکنندگان قانونی هم اکنون در بازار ایران هم اقبال نسبت بهگوشی‌های هوشمند رو به افزایش است. شاید در نگاه اول این‌طور به نظر آید کهاین گوشی‌ها بیشتر مورد توجه نسل جوان جامعه است اما این درحالی است که براساس تحقیقات میدانی واردکنندگان، هم اکنون گوشی‌های هوشمند در بازارایران مورد استقبال بسیاری از اقشار جامعه قرار گرفته است. از مهم‌تریناستفاده‌های گوشی‌های هوشمند می‌توان به کارگیری نرم‌افزارهای کاربردیاشاره کرد. ساخت و عرضه فراگیر گوشی‌های هوشمند معادلات در بینتولیدکنندگان این دستگاه‌ها را به هم زده است. به طوری که هم اکنون در بینتولیدکنندگان تلفن همراه شرکتی برنده است که بتواند طیف وسیعی ازبرنامه‌های کاربردی را یا به صورت رایگان یا به صورت فروش در فروشگاه‌هایفروش نرم‌افزار برای مخاطبان خود فراهم آورد.نرم‌افزارهای خارجی در بازار ایرانی


شما هم اگر سری به مراکز فروش تلفن همراه زده باشید حتما با شعارهایتبلیغاتی زیادی روی شیشه مغازه‌ها روبه رو شده‌اید که انواع و اقسامپیشنهادهای نصب نرم‌افزار را با قیمت‌های مختلف به کاربران ارائه داده‌اند.اما آیا نرم‌افزارهای ارائه شده از سوی این افراد قابلیت‌های ادعا شده رادارند؟ آیا این نرم‌افزارها واقعا نیازهای کاربران ایرانی را برآوردهمی‌کنند؟ چه نرم‌افزارهایی از سوی کاربران ایرانی با استقبال مواجه می‌شود؟اینها سوالاتی است که شاید ذهن کاربران تلفن همراه و تولیدکنندگانبرنامه‌های ایرانی را به خود مشغول ساخته است.


در یکی دو سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های جوان ایرانی به سمت ساخت و عرضهنرم‌افزارهای موبایلی بومی شده رفته‌اند. حتی در این بین نمایندگان برندهایمطرح جهانی فعال در کشور هم دست به کار شده و برای بردن گوی رقابت دربازار کشور اقدام به سفارش دادن برنامه‌های بومی یا خرید برنامه‌هایکاربردی مناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی کرده‌اند. در این بین حتی خبرهایینیز دال بر تشکیل سندیکای

تولید‌کنندگان نرم‌افزارهای موبایلی هم منتشر شده است.


سعید رسول اف، از تولیدکنندگان نرم‌افزارهای موبایلی در این باره می‌گوید:هم اکنون نمی‌توان آمار دقیقی از میزان استفاده نرم‌افزارهای کاربردی تحتتلفن همراه در بین کاربران ایرانی ارائه داد. اما شواهد از حضورتولیدکنندگان در نمایشگاه‌های کشوری و استانی نشان می‌دهد که این فرهنگ دربین کاربران تلفن همراه ایجاد شده است که کاربران بتوانند از گوشی‌ای که دراختیار دارند به عنوان وسیله‌ای فراتر از گوشی استفاده کنند؛ یعنی بتواننداز این گوشی با توجه به امکاناتی که اپراتور برای آنها فراهم آورده استنیازهای مورد نیاز خود را برآورده سازند.


وی ادامه می‌دهد: برآیند تمام این عوامل نشان دهنده این مساله است که علاقهاستفاده از فناوری‌های جدید در بین کاربران تلفن همراه ایجاد شده است. حالنوبت ما تولیدکنندگان است تا بتوانیم نیازهای آنها را بهتر شناسایی کردهتا به کمک روش‌های آسان برای عرضه محصولاتمان بتوانیم آنها را تشویق کنیمتا از محصولات ما استفاده کنند. خیلی از شرکت‌های تولیدکننده گوشی هم اکنوندر این بخش مشغول سرمایه گذاری در ایران هستند. به این ترتیب که اینشرکت‌ها به دنبال آن هستند تا علاوه بر گوشی‌ای که در اختیار کاربر ایرانیقرار می‌دهند، بتوانند نرم‌افزارهای بومی شده مورد نیاز آنها را نیز فراهمکنند. این کار علاوه بر ایجاد زمینه رقابتی در بین برندهای مختلف موجود دربازار نیازهای کاربران را نیز مرتفع می‌سازد.


رسول اف مساله کپی رایت را یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی تولیدکنندگانداخلی عنوان کرده و می‌گوید: این مساله شاید یکی از بزرگ‌ترین معضلات پیشروی تولیدکنندگان باشد. در این زمینه مرکز توسعه فناوری اطلاعات وزارتفرهنگ و ارشاد اسلامی متولی صدور شناسنامه و پروانه انتشار براینرم‌افزارها است و از طرفی هم طی چند سال گذشته فعالیت‌های خوبی از سوی اینمرکز در مبارزه با ارائه غیرقانونی نرم‌افزارهای دارای کپی رایت صورتگرفته است. اما به شکل کلی این مشکل وجود دارد و تنها راه حل پیش روی آن همفرهنگ سازی است. کاربران ما باید دریابند که استفاده از یک نرم‌افزاری کهدر اختیار دارند هزینه‌های زیادی را برای شرکت تولیدکننده به همراه داشتهاست و فکر می‌کنم استفاده از این نرم‌افزارها هم به لحاظ قانونی و هم بهلحاظ شرعی مشکل دارد. اما از سوی دیگر همان‌طور که می‌دانید هم اکنوننرم‌افزارهای تلفن همراه از سوی اپراتورها در تمام کشورها با قیمت‌هایبسیار پایینی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد یا با تخفیف‌های مناسبی ازسوی اپراتورها ارائه می‌شود. فکر می‌کنم اگر بتوانیم واقعا بستری مناسبمانند اپراتورها را برای عرضه و انتشار نرم‌افزارها فراهم سازیم در کناربحث فرهنگ‌سازی بتوانیم این معضل را حل کنیم.حمایت دولت از نرم‌افزارهای چند زبانه


هر‌اندازه که استفاده از وسایل تکنولوژیکی افزایش یابد از آن طرف هممسوولان ذی‌ربط به بومی‌سازی و گسترش محتوای فارسی در آن بخش می‌پردازند.در چند سال گذشته مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیفعالیت‌های زیادی در این بخش انجام داده است. کمک به سرمایه‌گذاری در بخشساخت بازی‌های ایرانی از یک سو و همچنین پرداخت بخشی از سرمایه‌گذاری‌هایصورت گرفته در بخش ساخت نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای و حتی نرم‌افزارهایکاربردی تحت کامپیوتر از سوی دیگر از جمله فعالیت‌هایی است که تا به حالصورت گرفته است. این مرکز همچنین در یک سال گذشته اقدام به حمایت ازطرح‌های مناسب در بخش برنامه‌های کاربردی برای تلفن همراه کرده است.


حسن علیزاده، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارتفرهنگ و ارشاد اسلامی‌ در این باره می‌گوید: در حال حاضر تمام شرکت‌هایتکنولوژیک در جهان به سمت تلفن‌های همراه هوشمند و لوح‌های رایانه‌ای لمسیسوق پیدا می‌کنند. تمام نرم‌افزارهای کاربردی که در جهان در حال نگارش وتهیه است هدف‌گذاری نهایی خود را بر بستر تلفن همراه قرار داده‌اند و خیلیاز شرکت‌ها برای گرفتن کار و در اختیار گرفتن سفارش‌های در نمایشگاه‌هایمعتبر جهانی شرکت می‌کنند. به نظر می‌رسد که دنیای فناوری اطلاعات وارتباطات به سمت تخصصی شدن می‌رود و ‌این تخصصی شدن بیشتر در بخش تلفنهمراه به چشم می‌خورد. خوشبختانه ما از نظر آی تی و به خصوص نرم‌افزارهاییکه در بخش تلفن همراه تولید می‌شود نه تنها از دنیا عقب نیستیم، بلکه درخیلی از جاها هم سطح و گاه جلوتر هم هستیم و حرف‌های زیادی هم برای گفتنداریم.


او ادامه می‌دهد: در سال 91 برنامه‌ریزی داریم که نرم‌افزارهایی که در کشورتولید می‌شود دارای رویکردهای مختلفی باشند. یعنی اگر قرار است نرم‌افزاریتولید شود حتما نسخه تلفن همراه هم باید برای آن در نظر گرفته شود. بهعنوان مثال ما پروژه‌ای هم اکنون در دست اجرا داریم با نام کتابخانه مجازیکه ‌ایده اولیه آن از کتابخانه مجازی برای تلفن همراه شکل گرفته است. بخشزیادی از‌ این پروژه هم اکنون انجام شده است و چند شرکت خصوصی با همکارییکدیگر ‌این پروژه را به پیش می‌برند که انشاءالله در سال جدید موردبهره‌برداری قرار خواهد گرفت.


وی در مورد حمایت از برنامه نویسان داخلی در بخش تلفن همراه با اشاره بهبرنامه مرکز برای حضور قدرتمند در بازارهای جهانی می‌گوید: ما الزامکرده‌ایم که نرم‌افزارهایی که می‌خواهیم از آنها حمایت کرده یا به شکلمشارکتی با مرکز تهیه شوند حتما باید علاوه بر زبان فارسی، زبان انگلیسیبرای جهان غیر مسلمان و عربی برای جهان اسلام را نیز پشتیبانی کنند. بهگفته وی خیلی از نرم‌افزارهای تلفن همراهی که هم اکنون در کشور تولیدمی‌شوند به واسطه استانداردهایی که رعایت می‌کنند ‌این قابلیت را دارند کهبا به کارگیری چند زبان دیگر در جهان عرضه و به‌کار گرفته شوند.


به گزارش سافت گذر؛علیزاده تاکید می‌کند: برای سال 91 در نظر داریم که از نیروها وبرنامه‌نویسان داخلی برای تولید و صادرات نرم‌افزار تلفن همراه به سفارشمشتریان خارجی عمل کنیم. به‌این شکل که سفارش‌های شرکت‌های خارجی را قبول وبا ساخت و ارسال نرم‌افزار مورد نظر آنها به نوعی صادرات مجدد نرم‌افزاردر ‌این بخش داشته باشیم. شرکت‌های ایرانی که بتوانند در‌این بخش وارد شده وفعالیت کنند می‌توانند درآمدهای ارزی داشته باشند که به واسطه همین درآمدهم می‌توانند فعالیت‌های خود را گسترش دهند.


هر چند که تا همین پنج سال پیش طرح تولید گوشی ملی که اهرم‌هایی همچونافزایش تعرفه واردات را به دنبال خود داشت با شکست روبه‌رو شد اما به نظرمی‌رسد اکنون مسوولان امر می‌توانند به جای اختراع مجدد چرخ با حمایت وسرمایه‌گذاری در بخش برنامه‌های کاربردی تلفن‌های همراه یا رایانه‌های لمسیقابل حمل، در آینده نه چندان دور، ایران را به عنوان یکی از کشورهای مدعیدر این بخش معرفی کنند.