انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 183)
جمعه 3/6/1391 - 3:25 -0 تشکر 525515
نگاهی به دسته بندی گوشی‌های همراه در بازار

نگاهی به دسته بندی گوشی‌های همراه در بازار

این روزها کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که یک گوشی تلفن همراه نداشته باشد.
با آمدن گوشی‌های ارزان قیمت به بازار، بسیاری از بازاری‌ها تا چهار خط تلفن هم به همراه دارند. با نگاهی به بازار فروش تلفن همراه می‌توان به تفاوت آدم‌ها در خرید گوشی تلفن همراه پی برد.
در این گزارش سعی شده به کمک فروشندگان تلفن همراه در یکی از بازار‌های تهران، نگاهی متفاوت به تلفن‌های همراه موجود در بازار داشته باشیم.
موبایل‌های زنانه- مردانه

در بازار موبایل تقسیم‌بندی محسوسی درباره موبایل‌های زنانه و مردانه وجود ندارد. ولی به‌طور کلی کمتر مردی را می‌توان پیدا کرد که گوشی صورتی با قلب و نگین برای خود بخرد. این بازار مانند بازار لباس تفکیک‌پذیر نیست ولی مردها رنگ‌های تیره بیشتر می‌خرند و زن‌ها رنگ‌های روشن مثل سفید و صورتی. در تفاوت خرید زنان و مردان در حوزه موبایل، فروشندگان دریافته‌اند که مردها عموما دنبال تکنولوژی روز هستند و زن‌ها زیبایی گوشی برایشان مهم‌تر است. در میان زن‌ها از ۱۰نفر دو نفر به‌دنبال تکنولوژی برتر هستند.
فروشندگان موبایل معتقدند که یک تفاوت اساسی مردها با زن‌ها در نحوه خرید کردنشان است. زن‌ها بازار را زیر و رو می‌کنند تا ارزان‌ترین گوشی مورد نظرشان را خریداری کنند ولی مردها چنین حوصله‌ای ندارند؛ بنابراین سودی که از فروش گوشی به مردها عاید می‌شود بیشتر است.

عجیب‌ترین گوشی‌های موبایل

گوشی‌های نامتعارف عموما توسط برند‌های اصلی تولید نمی‌شود. این گوشی‌ها چینی بوده و شکل‌هایی مانند عروسک، ماشین و ساعت دارند. این گوشی‌ها را عموما افرادی مثل سرباز‌ها برای استفاده در پادگان، دانشجوها برای استفاده در جلسه امتحان و کسانی که چندین بار گوشی‌شان دزدیده شده است می‌خرند.
این گوشی‌ها مانند گوشی‌های دیگر حافظه جانبی، شماره‌گیر، پخش فیلم و موزیک و… دارند ولی کیفیت خوبی ندارد. از جمله گوشی‌های غیرمتعارف تلفن‌هایی هستند که آنتن داشته و شبکه‌های تلویزیونی را نشان می‌دهند. این تلفن‌ها نیز میان مشاغل مختلف و عاشقان سریال‌های تلویزیون طرفداران خاص خود را دارند ولی از آنجا که خیلی ارزان هستند و امیدی به عمر طولانی‌شان نمی‌رود طرفدار کمتری دارند. این گوشی‌ها در بیشترین حالت ۲۰۰هزار تومان قیمت دارند. در میان گوشی‌های تلفن همراه غیرمتغارف شکل مربع که یکی از شرکت‌ها به تازگی آن را وارد بازار کرده است، به‌دلیل شباهتش به جعبه آرایش زنان میان آنها طرفدار دارد.

ارزان‌ترین و گران‌ترین

ارازن‌ترین گوشی‌های تلفن‌ همراه در بازار ایران ۵-۳۴هزار تومان قیمت دارند. این گوشی‌ها هیچ کارایی‌ای غیر از مکالمه و ای‌ام اس ندارند و جای کمی برای ذخیره شماره‌ تلفن در دفترچه‌شان دارند. اما گران‌ترین گوشی‌ها داستان عجیبی دارند. این گوشی‌ها که در ایران بین پنج تا ۸۰میلیون تومان هستند و در خارج تا ۳۰۰میلیون تومان، هیچ خاصیت فوق‌العاده‌ای ندارند؛ نه دوربین خاص‌ها، نه شکل خاص نه نرم‌افزار سری؛ هیچ‌چیز غیراز اینکه بسیار سنگین‌تر از گوشی‌های دیگر بوده و گران‌ترین‌هایشان دست‌ساز بوده و اسم سازنده آنها در آن درج شده است، نگین‌های اصل داشته و ارزش کلکسیونی دارند.
این گوشی‌ها مثل لامبورگینی که تعداد محدودی از آن ساخته می‌شود به تعداد بسیار کم ساخته شده‌اند و قاب‌هایشان از تیتانیوم، استیل یا طلاست. این گوشی‌ها به‌دلیل عتیقه‌بودن روزبه‌روز بر قیمتشان افزوده می‌شود. در جعبه این گوشی‌ها وسایلی که عموما خیلی ربطی به گوشی ندارد مثل MP4 آی‌پد و دستگاه PS3 وجود دارد. اما سوای این گوشی غیرمتعارف، در میان گوشی‌های متعارف، آی‌فون هنوز پیشتاز است و با قیمت روز دلار بالا و پایین می‌رود. قیمت این گوشی هم‌اکنون بین یک میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان است.

سبکی و سنگینی

یکی از ویژگی‌هایی که سازندگان تلفن‌های همراه همواره بر سر آن رقابت داشته‌اند وزن گوشی است که با و بدون باتری محاسبه می‌شود. اما این روزها گوشی‌های موجود در بازار به‌صورت میانگین ۱۱۰-۱۰۵گرم وزن دارند ولی گوشی‌های ارزان‌قمیتی که معرفی شد ۷۷گرم است و با این حساب خود را به‌عنوان سبک‌ترین گوشی در بازار جای داده است. سنگین‌ترین گوشی‌های تلفن همراه لوکس‌ترین‌هایشان هستند. تلفن‌های کلکسیونی تا ۳۵۰گرم وزن دارند و دارند‌گانشان هم فکر می‌کنند همین سنگینی باعث خوش‌دستی گوشی شده است.

گوشی‌های دزدی

گوشی‌هایی که بدون جعبه و محتویات آن فروخته می‌شوند عمدتا سرقتی هستند. بازار آنها خیلی از بازار گوشی‌های اصلی دور نیست. این گوشی‌ها یک ساعت پس از سرقت به بازار‌های دست‌دوم راه پیدا می‌کنند و مانند بازار ضبط دست‌دوم، خریداران و فروشندگانشان برای خرید و فروش آنها احساس عذاب وجدان نمی‌کنند.

به گفته یکی از فروشندگان بازار علاء‌الدین کسی که گوشی را می‌دزدد خیلی برایش فرق نمی‌کند که چه گوشی را بدزدد. هر مدلی که دزدیده شود بین ۸۰-۷۰هزار تومان فروخته ‌شده و خرج مواد‌مخدر او می‌شود. صاحبان گوشی‌های سرقتی درصورتی که شماره سریال تلفن همراهشان را داشته باشند می‌توانند برای ردگیری آن به مخابرات مراجعه کنند ولی از آنجا که سرقت موبایل و پیدا نشدنش امری معمول شده است خیلی‌ها پیگیری نمی‌کنند.

لوازم جانبی هیجان‌انگیز

بازار در تصرف پرندگان خشمگین است. چهره شخصیت‌های بازی Angry Birds که چند سالی است با آمدن گوشی‌های هوشمند به بازار راه یافته‌ است محبوبیت خاصی دارد. در مغازه‌های فروش گوشی تلفن همراه بخشی به قاب‌ها، بندها و کیف‌هایی اختصاص دارد که این پرندگان روی آنها نقش بسته‌اند.
مشتری‌های ثابت آنها هم خانم‌ها هستند. بند‌های براق و نگین‌دار در رتبه بعدی قرار دارند. مردها بیشتر ترجیح می‌دهند که برای موبایل‌شان کیف‌های ساده و مشکی بخرند. البته جوان‌تر‌ها سلیقه مدرن‌تری دارند و طرح‌های ساده و در عین حال متفاوت را می‌پسندند. به این بازار خوش‌نویسی پشت قاب‌ها هم اضافه شده است که حاوی شعر‌های عاشقانه و عارفانه است.

چند سیمکارته‌ها

چند سیمکارته‌ها بازار دو دسته‌اند یکی آن دسته که برند‌های اصلی تولید می‌کنند و بیشتر از دو سیمکارت در یک گوشی تلفن قرار نمی‌دهند و دسته دوم دو چهار سیمکارته‌های چینی هستند که طرفداران خاص خود را دارند. این گوشی‌ها یک چهارم قیمت گوشی‌های اصلی هستند و به قول فروشندگان راسته موبایل، به‌صورت کیلویی فروخته می‌شوند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی