انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 121)
جمعه 3/6/1391 - 3:22 -0 تشکر 525504
ذخیره باتری با كمك اپلیكیشن

تلفن‌های همراه صفحه نمایش بسیار روشن، مجموعه‌ای از گیرنده‌های بی‌سیم، فرستنده‌های مربوط به ارسال اطلاعات و CPU‌های بسیار پرسرعت و قدرتمند دارند.
 

به همین منظور طراحان فناوری مربوط به باتری‌ها در تلاش هستند تا بتوانند انرژی مورد نیاز انجام این كارها را تامین كنند البته باید اضافه كنیم كه برای برخی از این برنامه‌ها باتری باید به مدت پنج ساعت بدون وقفه انرژی مورد نیاز را تامین كند، كه این مقدار انرژی بسیار زیاد است.

 

به همین منظور سازندگان برنامه‌های موبایل درصددند اپلیكیشن‌های مربوط به ذخیره باتری را طراحی كنند. هدف اصلی این قبیل برنامه‌ها ذخیره باتری با كمك خاموش‌كردن برنامه‌های باز شده ولی غیرقابل استفاده است.

با این حال به محض این كه شما به آن برنامه نیاز پیدا كنید، این اپلیكیشن ذخیره‌كننده بلافاصله برنامه مورد نیازتان را برای شما باز خواهد كرد.

برای مثال برخی برنامه‌های جانبی انرژی موبایل‌تان را مصرف می‌كند. برنامه‌هایی كه updateها را دانلود می‌كند و اطلاع‌دهندگان (Notifications) كه به طور كلی در پس‌زمینه تلفن‌های همراه فعالند، از جمله این نرم‌افزارهاست. یكی از مهم‌ترین مشكلات این قبیل برنامه‌ها كاهش ظرفیت CPU و باتری موبایل برای انجام كارهای مهم‌تر است.

البته مشكل به اینجا ختم نمی‌شود، چرا كه بقیه برنامه‌ها به سبب نحوه طراحی یا اشتباه برنامه‌نویسی (Bugs) بیش از مقداری كه باید، باتری مصرف می‌كند.

بر همین اساس و طی نتایج به دست آمده از تحقیقات بازی‌های سرگرم كننده‌ای چون Angry Bird یا برنامه‌هایی چون Face book، سه چهارم انرژی مورد نیاز این برنامه‌ها به نشان دادن تبلیغات به كاربر اختصاص می‌دهند، در حالی كه این مقدار از انرژی مصرفی باید برای كار با خود برنامه مورد استفاده قرار گیرد.

با دانلود برنامه‌های ذخیره‌كننده باتری می‌توانید برنامه‌هایی را كه Bug دارد، در حین باز بودن دیگر برنامه‌ها خاموش كنید و به این ترتیب عمر باتری‌تان را افزایش دهید. در ادامه مطلب بیشتر به نحوه كاركرد برنامه‌های ذخیره‌كننده انرژی باتری خواهیم پرداخت.

ناراحتی برنامه‌ها

 

اولین و مهم‌ترین نكته درباره اپلیكیشن‌های ذخیره‌كننده انرژی این است كه از طریق برنامه‌های دیگر تبلیغ می‌شوند.

 

از آنجا كه بیشتر این تبلیغات به صورت انیمیشن‌های بسیار زیبا و متحرك است كه در حین اجرای برنامه‌های دیگر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود، لذا تحت هیچ شرایطی چنین برنامه‌هایی را دانلود نكنید؛ زیرا در خیلی موارد برنامه‌های اینچنینی ویروس یا malware است و اطلاعات مربوط به شما را دزدیده یا به موبایل‌تان آسیب می‌رساند.

اپلیكیشن‌های ذخیره‌كننده باتری‌تان را از طریق سرویس‌دهندگان یا فروشگاه‌های مورد تائید خریداری كنید.

حتما به این نكته توجه كنید كه خریداران قبلی چه نظراتی درباره این برنامه داشته‌اند و بدون خواندن كامل آن مطالب، این برنامه را خریداری نكنید.

به طور كلی نمی‌توان شكل و قالب خاصی برای نحوه كاركرد تمام این برنامه‌ها ارائه كرد؛ زیرا برنامه‌نویسان مختلف نحوه كاركرد این برنامه‌ها را متفاوت طراحی كرده‌اند.

برخی از این برنامه‌های ذخیره‌كننده انرژی با عنوان task killer‌ها شناخته می‌شوند؛ یعنی برنامه‌هایی را كه درصدد است به شكل خودكار باز شود بلافاصله shut down می‌كند.

در حالت كلی و به لحاظ تئوری این كه برنامه‌ها به صورت خودكار بسته شود، ایده بسیار جالبی است؛ ولی در برخی موارد همین برنامه‌ها دوباره به صورت خودكار خودشان باز می‌شود، دوباره اپلیكیشن ذخیره‌كننده انرژی آنها را می‌بندد و این فرآیند ادامه دارد و همین امر باعث مصرف بیشتر باتری تلفن همراه‌تان خواهد شد.

برای همین منظور راه‌های بهتری برای ذخیره انرژی باتری موبایل‌تان وجود دارد كه در ادامه مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

SOS باتری

 

در حقیقت الگوی Task killer به نوعی بسیار بحث‌برانگیز انرژی باتری‌تان را ذخیره می‌كند؛ ولی اپلیكیشن‌های بسیار كارآمدتری در مقایسه با این برنامه طراحی شده است؛ برنامه‌هایی كه بدون استفاده از چرخه‌هایی كه گفته شد برنامه‌ها را می‌بندد.

 

JuiceDefender یكی از انواع این برنامه‌هاست كه به جای از بین بردن كامل برنامه، به صورت خودكار انرژی اختصاص داده شده به برنامه‌هایی را كه شما استفاده نمی‌كنید، خاموش می‌كند.

به طور مثال چنانچه در نزدیكی سیگنال‌هایWi -Fi قرار نداشته باشید، این اپلیكیشن دریافت كننده امواج وای فای موبایل را كه روی گوشی‌تان نصب است، خاموش می‌كند.

برنامه دیگری با نام Easy Battery Saver هم مشابه این برنامه كار می‌كند، در ضمن شما می‌توانید از مودهای مختلف تعریف شده در داخل این برنامه‌ها نیز استفاده كنید.

به طور مثال مودهایی چون General Saving، Super Power Saving و نمونه‌هایی از این دست می‌تواند بر اساس نیاز شما تعیین شود؛ ولی همچنان هنگام استفاده از چنین برنامه‌هایی دقت لازم را داشته باشید.

یكی از محققان در زمینه ذخیره باتری موبایل‌ها، آن را با خانه مقایسه كرده و گفته است هدف از كاربرد چنین اپلیكیشن‌هایی خاموش‌كردن چراغ‌های خانه هنگامی است كه كسی در منزل نیست. با در نظر گرفتن چنین مقایسه‌ای اپلیكیشن‌های ذخیره‌كننده انرژی می‌تواند بسیار كارساز و كمك كننده باشد.

ولی مشكل این قبیل برنامه‌ها ردیابی نشدن برنامه‌هایی است كه بیش از حد مجاز انرژی مصرف می‌كند. خیلی از برنامه‌ها از برنامه‌نویسی مناسبی برخوردار نیست و در نتیجه بیشتر از آنچه باید، از باتری موبایل‌تان مصرف می‌كند.

به عنوان نمونه برنامه‌ای كه با استفاده از سرویس GPS كار می‌كند حتی ممكن است بعد از این كه شما از برنامه مورد نظر خارج می‌شوید، از یاد ببرد سرویس GPS مورد نظر را خاموش كند. این به معنای مصرف انرژی زیاد باتری گوشی‌تان برای روشن نگهداشتن سرویس GPS مورد نظر است.

برای چنین مشكلاتی كاربران باید امیدوار باشند برنامه‌نویسان هنگام طراحی برنامه‌ها دقت بیشتری داشته باشند تا موقع استفاده از این اپلیكیشن‌ها با مشكلات اینچنینی مواجه نشوند. تنها راه حل uninstall‌كردن این برنامه‌هاست.

این را هم در نظر داشته باشید كه برنامه ذخیره‌كننده انرژی كه روی یك موبایل بسیار مناسب عمل می‌كند، دلیلی ندارد روی موبایل دیگر نیز همچنان خوب كار كند. حتما نظرات كاربرانی كه مشابه گوشی شما را خریده‌اند و روی آنها برنامه‌های اینچنینی نصب كرده‌اند، بخوانید.

با این روش می‌توانید اطلاعات زیادی در زمینه برنامه‌ها بدون صرف هیچ هزینه‌ای به دست آورید. علاوه بر این، بدانید كه برنامه‌ها تنها راه‌حل ذخیره باتری‌تان نیست و دراین باره باید بسیار هوشمندانه عمل كنید.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی