انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 88)
جمعه 3/6/1391 - 3:1 -0 تشکر 525407
رابطه انسان و شیطان از زبان آیت‌الله جاودان

  آیت‌الله جاودان از علمای اخلاق تهران می‌گوید: در ساختمان اولیه انسان و شیطان، خداوند برای شیطان بر انسان سلطنت قرار نداده است؛ فقط می‌تواند از دور تو را صدا کند. جوابش را که دادی، مشکل شروع می‌شود!

 

 

آیت‌الله محمدعلی جاودان از علمای اخلاق تهران در ادامه مباحث اخلاقی، نکاتی را درباره «ولی و ولایت» بیان کرد که در پی می‌آید.

 

آدم هر جوری بخواهد فکر بکند و هر قدر خود را آزاد بداند و آزادانه عمل کند، در اصل تحت ولایت خارجی است. حال این ولایت یا ولایت الهی است و یا ولایت شیطانی. هرگاه آدمی از تحت ولایت الهی بیرون بیاید، می‌رود تحت ولایت شیطان.

«وَ قَالَ الشَّیْطَانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَکُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَ وَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ وَ مَا کَانَ لِی عَلَیْکُمْ مِنْ سُلْطَانٍ إِلاَّ أَنْ دَعَوْتُکُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِی فَلاَ تَلُومُونِی وَ لُومُوا أَنْفُسَکُمْ»؛ و شیطان، هنگامى که کار تمام مى‌شود، مى‌گوید: «خداوند به شما وعده حق داد؛ و من به شما وعده(باطل) دادم، و تخلّف کردم! من بر شما تسلّطى نداشتم، جز اینکه دعوتتان کردم و شما دعوت مرا پذیرفتید! بنا بر این، مرا سرزنش نکنید؛ خود را سرزنش کنید!

«و قال الشیطانُ لمّا قـُضی الأمر» وقتی که همه چیز تمام شد تازه شیطان شروع می‌کند. بله وقتی که همه چیز تمام شد. وای از آن وقتی که همه چیز تمام می‌شود. یک بزرگی یک بزرگ دیگری را شب شنبه خواب دیده بود، گفت: آقا می‌خواهم بیایم پیش شما اما از نظر شخصیت اجتماعی نمی‌توانم. چون او صاحب عنوان و مقامی بود. آن آقایی که خوابشان را دیده بودند ایشان به آن فرد فرموده بود: همه چیز تمام شد. همه چیز تمام شد، یعنی چه؟ ایشان بیدار شد و فردا فهمید که صبح روز جمعه ایشان فوت کرده است. ایشان شنبه خواب دیده همه چیز تمام شده است.

من مثلاً معلّمم، تمام می‌شود، آقا. وزیر است، تمام می‌شود، تاجر است، تمام می‌شود. هر چه و هر کسی که باشد برای او این دوره تمام می‌شود. دوره‌ای که من و شما خیال می کردیم سلطنت داریم، تمام می‌شود.

«و قال الشیطانُ لمّا قضیَ الأمر» وقتی همه چیز را تمام می کند. طرفین را می‌برند برای حسابرسی به دادگاه، او می‌گوید: «قال الشیطانُ إنّ الله وَعدَکم وعدَ الحق و وعدتـُکم» من به شما وعده کردم، صد تا وعده کردم، صدبار و هزاربار هرگناهی را که[پیشنهاد می کردم] و می‌رفتی می‌دیدی که این گونه نبوده. یک در باغ را باز کردم، می‌گفتم این در بهشت است بعد وقتی می‌رفتی می دیدی نه بهشتی در کار نبوده و نیست.

«و وعدتکم فأخلفتکم» من هم به شما وعده کرده بودم. وعده‌هایم هم اول شیرین به نظر می آید. بعداً معلوم می‌شود که نه خیلی هم شیرین نبود مثل پوسته قرص‌هایی که داخل آن خیلی تلخ است اما یک پوسته شیرین دارد.

«و ما کانَ لی علیکـُم بسُطان» من شیطان بر شما سلطنتی نداشتم. خدای متعال برای من سلطنت قرار نداده، بود مگر آنگاه که خود تو بخواهی. اگر خودت بخواهی سلطنت شیطان را، لازم نیست حتی پرچم هم بزنم در خانه‌ام خودتان می‌آیید. آنها که خیلی آزاد فکر می کنند و واقعاً فکر می کنند آزادند، خیالی بیش ندارند. آقا! همه‌اش سلطنت شیطان است. خودت خواستی. همان لحظه که آزادی را انتخاب کردی، ولایت شیطان را خواستی، رفتی زیر سلطنت شیطان.

«و ما کانَ لی علیکم بسُطان» در ساختمان اولیه انسان و شیطان، خداوند برای شیطان بر انسان سلطنت قرار نداده است. فقط می‌تواند از دور تو را صدا کند. جوابش را که دادی مشکل شروع می‌شود «إلا أن دعَوتـُکم» من فقط شما را صدا کردم. «فاستجَبتم لی» جواب من را دادید. یک دری باز کردم، صدایتان کردم. آمدید داخل. آمدید داخل دیگر در بسته شد. «فلاتلومُونی و لومُوا أنفسَکم» به من چیزی نگویید. مرا ملامت نکنید، خودت می‌خواستی. این سلطان دروغین و آن سلطان واقعی، لحظه به لحظه مراقب شمایند اگر رها کنید مواظبت خودتان را نکنید آن طرفی(شیطان) شما را می‌برد. گاهی خیالی به آدم می‌رسد یک منظره‌ای جلوی چشم من عبور می‌کند؛ خیال را راه نده، اگر خیال را راه دهی، بعد قدم بعدی می‌آید و قدم به قدم بر تخت سلطنت ـ بر شما ـ می‌نشیند!

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی