انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 156)
جمعه 3/6/1391 - 2:55 -0 تشکر 525367
دو خصوصیت ممتاز عید فطر از منظر مقام معظم رهبری

مقام عظمای ولایت، نماز روز عید فطر را شکرانه‌‌‌‌‌‌ نعمت الهى در ماه رمضان می‌دانند و معتقدند: روز عید فطر تجسم و نمایش انسجام حقیقى و قلبى ملت است.

 

خبرگزاری فارس: دو خصوصیت ممتاز عید فطر از منظر مقام معظم رهبری

 

  پس از یک ماه بندگی در بهترین ماه خدا، اینک لحظه دریافت عیدی از درگاه باری تعالی فرا رسیده است و مردم مؤمن و خداجو با اقامه نماز عید فطر با قلبی مالامال از عشق الهی سجده شکر به جا می‌آورند، در تهران نیز همانند سنوات گذشته نماز عید فطر با امامت ولی امر مسلمین برگزار شد، به همین مناسبت به بازخوانی برخی بیانات معظم‌له درباره عید فطر می‌پردازیم که در ادامه می‌آید:

عید فطر، عید توجه است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان عید فطر هم روز عید مسلمانان و هم روز اجتماع آنها است، تصریح کردند: امروز هم روز عید فطر است که در روایت «علل»: «فَیَکُونُ یَوْمَ عیدٍ وَ یَوْمَ اِجْتِماعٍ وَ یَوْمَ فِطْرٍ وَ یَوْمَ زَکاةٍ وَ یَوْمَ رَغْبَةٍ وَ یَوْمَ تَضَرُّعٍ»، هم عید است، هم روز اجتماع مردم است. امروز در سراسر دنیاى اسلام مردم مسلمان عید می‌گیرند. این متوجه شدن دل‌ها به یک نقطه در یک زمان، فرصت بزرگى براى امت اسلامى است.

ایشان با اشاره به اینکه عید فطر، عید توجه است، افزودند: «یوم زکاة و یوم رغبة»؛ روزى است که به خداى متعال رغبت نشان می‌دهید. «و یوم تضرّع»؛ روزى است که انسان به خدا تضرع می‌کند. این عید، عید توجه است؛ عید معناست. امیدواریم که خداوند متعال توفیق بدهد بتوانید - همه‌مان بتوانیم - امروز را که روز عید است و روز مبارک جمعه است، از فیوضات الهى استفاده کنیم. (19/6/89)

نماز روز عید فطر، شکرانه نعمت الهی در ماه رمضان است

مقام عظمای ولایت با بیان اینکه نماز روز عید فطر به یک معنا شکرانه‌‌‌‌‌‌ نعمت الهى در ماه رمضان است، اظهار داشتند:نماز عید فطر، شکرانه ‌‌‌‌‌‌این ولادت جدید است، در نماز عید فطر بارها به خداوند عرض می‌کنیم: «اَدْخِلْنى فى کُلِّ خَیْرٍ اَدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ»؛ ما را به آن بهشت مصفاى ایمان و اخلاق و عمل که این برگزیدگان را در آن جا دادى، وارد کن، «اَنْ تُخْرِجَنی مِنْ کُلِّ سُوَّءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ الَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ»؛ از آن دوزخ عمل ناشایست، اخلاق ناشایست، عقیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ناشایست که این بزرگواران و عزیزان عالم خلقت را از آن محفوظ و مصون نگاه داشتى، ما را خارج کن. این هدف بزرگ را براى خودمان در روز عید فطر ترسیم می‌کنیم، آن را از خدا طلب می‌کنیم و خودِ ما هم البته وظیفه داریم، تکلیف داریم که سعى کنیم، تلاش کنیم که در این صراط مستقیم بمانیم. این همان تقواست. (29/6/88)

دو خصوصیت ممتاز عید فطر

ایشان با تاکید بر اینکه روز عید فطر داراى دو خصوصیت ممتاز است، ادامه دادند: خصوصیت اول آن عبارت است از این حالت طهارت و نزاهت و نظافتى که در دل و جان انسان‌هاى مؤمن به وجود آمده است؛ در اثر ریاضت‌هاى شرعى و الهى ماه مبارک رمضان که روزه یکى از این ریاضت‌هاست که انسان با اختیار خود، با اراده خود، ترک لذات مادى را در طول ساعات طولانى انجام می‌دهد و بر هوس‌ها و خواهش‌هاى نفسانى در طول ایام روزه‌دارى فائق مى‌آید. علاوه بر این، انس با قرآن، تلاوت کلام پروردگار، آشنائى با معارف و مفاهیم قرآنى؛ علاوه‌ بر آن، این حالت ذکر و دعا و تضرع و توجه و انسى که انسان با خداى متعال در روزها و شب‌هاى ماه رمضان به خصوص شب‌هاى مبارک قدر پیدا می‌کند، همه اینها، یک نورانیتى به دل می‌دهد؛ یک نظافت و نزاهتى به جان انسان می‌بخشد.

یک درس عید فطر، غلبه اراده راسخ بر همه‌ موانع است

مقام معظم رهبری تصریح کردند: یک درس این است که اراده‌ انسانِ خداجو می‌تواند بر همه‌ خواهش‌ها و هوس‌ها و لذات مادى که نفس انسان را به آن فرا می‌خواند، غلبه کند. این یک نکته‌ بسیار مهمى براى ماست. گاهى انسان به خود تلقین می‌کند که من نمی‌توانم بر هواى نفس فائق بیایم. روزه ماه رمضان به انسان ثابت می‌کند که انسان می‌تواند؛ آن وقتى که اراده بکند، عزم راسخى به کار ببندد، میتواند بر هوس‌ها فائق بیاید و پیروز شود. جلوه‌هاى اغواگر، عادات زشت و ناپسند را که در ما وجود دارد، می‌توان با اراده‌ى قوى، با توکل به خداى متعال مقهور کرد و خود را از آنها نجات بخشید. این اراده‌ قوى - که براى ما تأثیر این اراده یک درس بزرگى است – می‌تواند ما را چه از عادات شخصى ناپسند خودمان و چه از عادات اجتماعى و خصال بومى خودمان که مایه عقب‌افتادگى ما در زمینه‌هاى مادى و معنوى است، جدا کند. بنابراین، یک درس، غلبه اراده راسخ بر همه‌ موانع است.

وی با اشاره به اینکه روز عید فطر تجسم و نمایش انسجام حقیقى و قلبى ملت است، افزودند: وحدت ملت، اعتصام دسته جمعى به حبل‌اللَّه، از چیزهائى است که بسیار با ارزش است. این را بایستى به عنوان یک درس رمضانى براى خودمان حفظ کنیم که این هم محصول همان معانى معنوى ماه رمضان است. (10/7/87)

حضرت آیت‌الله خامنه ای با بیان اینکه روز عید فطر از جمله مناسبت‌هایى است که امّت اسلامى مى‌تواند از آن منتفع شود و خوشبختانه در اسلام از این مناسبت‌ها بسیار است، ابراز داشتند: این روز براى همه مسلمانان جهان عید است؛ روزى است که مسلمانان بعد از یک ماه روزه‌دارى و عبادت و توجّه و تذّکر، با دل‌هایى که براى جلب رحمت و نورانیت الهى آماده شده است، با اقامه نماز و اجتماعات گوناگون، گرد هم جمع مى‌شوند و این براى دنیاى اسلام یک فرصت است. همه‌ اعیاد و مناسبت‌هاى اسلامى باید این خاصیت را براى ما داشته باشد که دل‌هاى ما مسلمانان را به هم نزدیک کند. امروز مسلمانان بیش از همیشه احتیاج دارند به این‌که دل‌هایشان را به هم نزدیک کنند. (15/09/1381)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی