انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 298)
جمعه 3/6/1391 - 1:21 -0 تشکر 525204
شخصیت شناسی

سلام بر دوستان


در این قسمت سعی دارم مطالبی در باره تقسیم بندی های شخصیتی

خصوصیات انها


و شناخت ان  که این موضوع هم  به خودمان و هم به کسانی که با ما در ارتباط هستند کمک میکندامیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد

جمعه 3/6/1391 - 22:23 - 0 تشکر 527389


برخی از صاحبنظران این شخصیت ها را دسته بندی کرده اند و ما با کنار هم قرار دادن این دسته بندی ها می توانیم فهرستی از شخصیتهای رایج به دست آوریم.


هیچکسی دارای تمامی این شخصیت ها نیست و هر فرد برخی از آنها را دارد.جمعه 3/6/1391 - 22:24 - 0 تشکر 527391


حفاظت کننده / کنترل کننده


این شخصیت در اوان رشد ما شکل می گیرد و بخشی از ماست که قصد دارد مطابق میل والدین رفتار کند. او توجهی به آنچه مفید است و آنچه مفید نیست و به آنچه خوشایند است و آنچه خوشایند نیست ، ندارد. او به این مسایل پاسخ هایی انعطاف ناپذیر و یکسان می دهد.


این شخصیت به ما یاد می دهد که چطور از وجوه آسیب پذیرمان مراقبت کنیم. او در بیشتر مواقع پنهان است و گاهی با شخصیت پنهان گر در می آمیزد.جمعه 3/6/1391 - 22:24 - 0 تشکر 527392شخصیت انتقاد گر


این شخصیت اشتباه های ما را گوشزد می کند او تند و تیز است و به چیزهایی توجه می کند که ما را از خودمان نا خشنود می سازد. این شخصیت از قدرتی که دارد لذت می برد و می تواند با سایر شخصیت های شما همکاری کرده و با آنها در آمیزد. وی می تواند مردانه یا زنانه باشد و می توان او را : دادستان، برده دار و یا رییس بزرگ نامید.


جمعه 3/6/1391 - 22:24 - 0 تشکر 527393شخصیت آقا بالاسر


او همان کسی است که به ما می گوید کارهای روزمره مان را انجام نداده ایم. نامه ها را ننوشته ایم و یا وظایفمان را انجام نداده ایم. در ظاهر او به نفع ما عمل می کند و نمی گذارد وظایف مان را فراموش کنیم ، اما در واقع در این شکل خود چندان مفید نیست. از نظر او هیچ وقت تلاش های ما کافی نیست . به محض آنکه یکی از وظایفمان را انجام می دهیم ، کار دیگری برای ما می تراشد.


*این شخصیت می تواند با انتقادگرترکیب شود.


جمعه 3/6/1391 - 22:25 - 0 تشکر 527394شخصیت کمال گرا


او بر معیار های عالی تاکید دارد. نمی تواند دوم بودن ، بد طینتی و آشفتگی نقص و بی شکلی را تحمل کند. او هیچ اشتباهی را نمی پذیرد.


در ظاهر او هم به نفع ما عمل می کند ، اما در واقع این طور نیست. این شخصیت همیشه ما را تحقیر می کند و گاهی با انتقادگر دست به یکی می کنند.


جمعه 3/6/1391 - 22:25 - 0 تشکر 527395شخصیت سرو سامان دهنده


مصداق های آن عبارتند از : مجری ، رییس، یا هماهنگ کننده. گاهی رییس ضعیف است ، یا اینکه قدرت رهبری در دست انتقادگر یا شخصیتی دیگر است. گاهی مجری قدرت زیادی دارد و بر سایر شخصیت ها مسلط می شود. این شخصیت را مردم ، سایرین یا ایگو نیز می توان نامید. اگر از آن استفاده مناسبی شود می تواند بسیار ارزشمند باشد.


جمعه 3/6/1391 - 22:25 - 0 تشکر 527396شخصیت کودک درونی


این شخصیت شکل های مختلفی دارد- کودک آسیب پذیر (و در بسیاری موارد یسیلر حساس)، کودک بازیگوش و کودک جادوئی- و گاهی آن قدر خردسال یا رنجور است که نمی تواند از کلمات استفاده کند.جمعه 3/6/1391 - 22:25 - 0 تشکر 527398


شخصیت کودک خوب ، جامعه پذیر شده و سازگار


او کودکی مطیع و هم رنگی کننده است که می خواهد نمادهای قدرت را از خودش خشنود سازد. وجود او برای جامعه پذیری و همکاری با دیگران ضرورت دارد. اما وقتی راه افراط را پیش گیرد ما را بسوی همرنگی مفرط ، اطاعت دایمی و عدم خلاقیت سوق می دهد. می توان به آن مجری یا خشنود کننده هم گفت. این شخصیت به تمام درخواست های دیگران " بله" می گوید و سعی می کند آنها را خشنود سازد. او بطور معمول عصبانیت خود را مخفی می کند و خیلی خوب است اما بطوری که چاره ای جز خوب بودن ندارد.شخصیت پروفسور کوچولو


این "کودک" برای هر چیزی پاسخی در آستین دارد و بی آنکه شواهد کافی داشته باشد، زود قضاوت می کند.شخصیت کودک طبیعی


این کودک بطور معمول خلاق است ، گاهی طغیان گر و ناپذیرا می باشد و بخش اعظمی از خودانگیختگی و بازیگوشی دوران کودکی را با خود به همراه دارد. از آنجا که این شخصیت ممکن و غیرممکن را نمی شناسد، گاهی خلاقیت هایی از خود نشان می دهد.معمولا شوخ طبعی از همین شخصیت ناشی می شود. اما حیف که گاهی گم می شود و باید آن را یافت و به زندگی برگرداند.شخصیت تیماردار


او مسئول حمایت ، عشق ورزی ، مراقبت ، توجه ، تحسین و تقویت مثبت است.


سایر اسامی این منش عبارتند از: والد محافظ ، فرشته نگهبان . اینکه گاهی این شخصیت مفید را گم می کنیم ، حقیقتی غم انگیز است و برای پیدا کردن مجدد آن باید زحمت فراوانی بکشیم.شخصیت دلالان قدرت


به هر آنچه که با قدرت ، جاه طلبی ، سلطه ، پول و خودخواهی مربوط است سرو کار دارند. آنها در بیشتر موارد تلاش می کنند تا شخصیتهای آسیب پذیرتر را بپوشانند.جمعه 3/6/1391 - 22:26 - 0 تشکر 527399


شخصیت سایه


سایه آن قسمتی ست که که کمترین علاقه را به آن داریم . به عبارتی سایه همان خودانکاره منفی ماست. سایه ، شکل های مختلفی دارد و رایجترین آنها عبارتند از:


- بد طینت(نازی ، تنبیه گر، منفور، قلدر، و غیره) ،


- ضعیف ( بزدل ، تسلیم شونده ، حقیر، بی رگو غیره)


- خون آشام ( پیش برنده و سپس تخریب گر ، اغوا گر وسپس قاتل، جذاب و سپس طرد کننده و غیره)


جمعه 3/6/1391 - 22:56 - 0 تشکر 527437

سلام دوستان  این تقسیم بندیها متفاوت است حال

نمونه دیگر از این تقسیم بندیها را مینویسم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی