انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 168)
جمعه 3/6/1391 - 0:57 -0 تشکر 525176
خودباوری

سلام به تمام دوستان


در این قسمت مطالبی در رابطه با باور خود نوشته میشود

پنج شنبه 9/6/1391 - 16:42 - 0 تشکر 535272

دروه ی جوانی تصمیم گیری های اساسی است و تاثیر بسیار بزگی بر زندگی و شخصیت او می گذارد. خودباوری و عزت نفس از پایه های اساسی شخصیت جوانان و باعث نیل به افتخار و سربلندی است با خودباوری جوان می تواند به شایستگی با مردم بیامیزد و در سازشهای اجتماعی پیروز گردد و زمینه ی از بین رفتن وابستگی را فراهم كند و به استقلال دست یابد. خودباوری از طرفی برای جوانان یكی از بزرگترین فضائل انسانی است و از طرفی دیگر محرك آدمی در اجرای سایر برنامه های اخلاقی و وظیفه شناسی نسبت به دیگران ناست و از جهت دیگر مایه ی آزادگی و علوم همت اوست بگونه ای اكه هر گز به ذلت و بندگی دیگران تن نمی دهند و سرمایه ی شرافت و آزادی خود را با هیچ متاع گران قیمتی معامله نمی كنند.

پنج شنبه 9/6/1391 - 20:30 - 0 تشکر 535497

سلام

به نظر من خودباوری سدی بزرگ دربرابر ناکامیهای دوران جوانی هست

ناکامیهایی که ناشی از ناپختگی و ضعف در تصمیم گیری هست

منتظر بقیه ش هستم :)

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

پنج شنبه 9/6/1391 - 21:57 - 0 تشکر 535508

با سلام ایا با سن بیشتر این مشکل حل میشود؟

يکشنبه 19/6/1391 - 11:22 - 0 تشکر 552961

با سلام مجدد با توجه به اینیکه دوستان کمی  نظر ذاذن در این قسمت مطالبی را قرار میدهم

يکشنبه 19/6/1391 - 11:23 - 0 تشکر 552964

خودباوری یعنی این که شما احساس کنیدشایسته هستید که از


 مواهب خوب زندگی بهرمند شوید، وهمچنین معنی آن این است که


 اعتماد دارید می توانید به عمیق ترین نیازها وهدف های خود


 دست بیابید.

يکشنبه 19/6/1391 - 11:27 - 0 تشکر 552972

خود باوری افراد نیز مثل بسیاری از ویژگیهای دیگ


ر جسمی و روانی فرد از دوران کودکی شروع به


 رشد و شکل گیری می‌کند. خانواده اولین محیطی


 است که نقش مهم خود را در خود باوری کودک ایفا


 می‌کند. والدین خود باور ، فرزندان خود باور تربیت


 می‌کنند. والدینی که کودک خود را با تمام


 ویژگیهایی که دارد و به همان صورتی که هست


 می‌پذیرند فرد خود باوری را برای آینده تربیت


 می‌کنند. گذشته از خانواده و تآثیرات پیچیده ای که


 روی خود باوری کودک دارند، محیطهای دیگر مثل


 محیط دوستان و همسالان ، مدرسه ، محیط


 شغلی و ... نیز خود باوری فرد را تحت تأثیر قرار


 می‌دهند.

يکشنبه 19/6/1391 - 11:27 - 0 تشکر 552974

مراقبت از خود

مراقبت از خود پایه و اساس همه راه هایی است که به حس احترام و اعتماد به خود منتهی می شود.بدون یک تمایل اساسی وتوانایی مراقبت از خود،عشق ورزیدن به خود وپرستاری از خود،مشکل بتوانید به یک حس اعتمار و احترام به خود مداوم و عمیق دست یابید.


شاید شما در زمره آن گروه از افراد خوش شانس بوده اید که از عشق و مراقبت و پرستاری و قبول والدین خود بهره برده،به هنگام بلوغ از یک پایه و اسس محکی برای حس احترام و اعتماد به خود بهره مند بوده باشید؛در حال حاضر از هر نوع احساس عدم امنیت رها هستید و راه رسیدن شما به یک حس احترام والا نسبت به خودتان بسیار کوتاه و آسان خواهد بود و صرفاً مستلزم دگرگونی های معینی در طرز تلقی ،عادت ها و باورهای شما است.


اما آنهایی ک عمری دراز در احساس عدم امنیت به سر برده اند راه رسیدن شان به حس احترام و اعتماد به نفس بالا این است که در خود این توانایی را به وجود آورند که آنچه را والدینشان به آنها نداده اند،خودشان برای خودشان تامین کنند. تنا با تبدیل شدن به یک والد خوب برای خودتان میتوانید به کمبودهای دوران گذشته تان غلبه کنید.

يکشنبه 19/6/1391 - 11:29 - 0 تشکر 552979

برای این که میزان اهمییت دادن به خودتان را دریابید،به کسی فکر کنید که او را به طور کامل قبول کرده به او احترام میگذارید و مورد اعتماد و باور شماست ،و اکنون از خود بپرسید که تا چه حد همین نگرش را نسبت به خود دارید.


یک واقعیت ریشه ای در ورد حس احترام به خود این است که بایستی منشاء  درونی داشته باشد .پس وقتی حس احترام به خود ما کم باشد،این کمبود باعث احساس خلاءیی میشود که ممکن است شما بکوشید تا برای پر کردن آن اغلب به طور اجبار به عاملی خارجی توسل جویید،به گونه ای که این احساس خلاء درونی شما را پر کرده و راضی تان کندو هنگامی که این تمایل شما به پر کردن خلاء درونی تان در پیوند با یک عامل خارجی قوت گرفته ،تکراری یا خود به خود شود اعتیاد گفته میشود .تعریف نه چندان دقیق اعتیاد در این جا این است که شما به چیزی و یا به کسی بیرون از خود چسبیده و یا تکیه کنید که احساس میکنید نیاز درونی شما را بر می آورد و ظاهرا به شما احساس آرامش می دهد؛ و تداوم این امر سبب میشود که نوعی اشتغال ذهنی نامناسب جایگزین مناسبات انسانی سالم و تلاش طبیعی شما شود،و حتی ممکن است به طور موقّت و یا در دراز مدت جایگزین احساس شما برای تحت کنترل قرار دادن نیروهای واقعی خودتان و شناخت اعتماد درونی و توانایی هایتان بشود.


جایگزین سالم اعتیاد این است که شما حس احترام به خود را رشد دهید،بدین معنی که با توانایی های درونی خود آشنا شده آنها را به کار گیرید ؛دریابید که میتوانید از مواهب زندگی به طور کامل بهره مند شوید وبه خوبی لذت ببرید و به خوبی لذت ببرید بدون اینکه نیاز به تکیه بر چیزی یا کسی بیرون از خود داشته باشید .پایه و اساس احساس خود ارزشمندی شما در درون خودتان نهفته است .این واقعیتی است بسیار محکم تر از هر نوع عامل بیرونی.

يکشنبه 19/6/1391 - 11:34 - 0 تشکر 552989


از دیدگاه های مختلف خودباوری به اقسامی تقسیم می شود از جمله آنهاست:

1. خودباوری انسانی: اولین گام در خودشناسی، دست یافتن به این باور است که هر فردی به لحاظ این که انسان آفریده شده است، فراتر از سایر موجودات از یک سلسله ویژگی های برتر نظیر استعداد و ظرفیت و زمینه رشد فراوانی برخوردار است که اگر او به عنوان انسان از توانمندی هایی که دارد به نحو صحیح استفاده کند، می تواند به مقام خلیفة اللهی برسد مسجود ملائکه واقع شود. در مقابل، اگر در اثر غفلت ها و غرق شدن در لذائذ دنیوی و فراموش کردن منزلت واقعی خویش، دچار خودباختگی شود و از ارزش های انسانی و گرایش های متعالی تهی گردد، ماهیت حیوانی یا پست تر از آن پیدا می کند.


2. خودباوری اعتقادی: هر فردی در زندگی با یک سلسله اعتقادات قلبی و ایمانی زندگی می کند که این اعتقادات هویت فکری و فرهنگی او را شکل می دهند. بر این اساس، نظام زندگی هر فرد مسلمانی در چارچوب آموزه های دین مبین اسلام معنی و مفهوم می یابد. چرا که ما معتقدیم دین اسلام کاملترین برنامه ای است که از طریق به کار بستن آن، انسان به سعادت دنیوی و اخروی دست می یابد. بنابراین، یک جوان مسلمان موظف است پس از کسب آگاهی های لازم، از کم و کیف این برنامه انسان ساز و نیز یقین پیدا کردن به حقانیت آن زندگی خود را به گونه ای تنظیم کند که تمام تلاش های او در بستر دین سامان پیدا کند و در نهایت، به این باور برسد که رشد و کمال واقعی او جز در بستر احکام و مقررات دینی میسر نیست.

خودباوری فردی نوعی دیگر از خودباوری، خودباوری فردی است که در قلمرو شخصیت افراد مطرح می شود. توضیح آن که هر فردی دارای استعداد و توانایی های خاصی است که اگر آنها را درست شناسایی کند و در زندگی از آنها به صورت مناسب بهره برداری نماید، در زندگی شخصی خود به تمام آمال واهدافی که دارد دست می یابد و در پیشامدهای زندگی نه دچار یاس و ناامیدی می شود و نه در برخورد با مشکلات احساس خود کم بینی به او دست می دهد. در نتیجه، به برکت این خودباوری و شکوفایی و تحقق آن فرد است که سست اندیشی و وابستگی بی جهت به دیگران از زندگی او به کلی دور می شود. و به یک استقلال فکری و عزت نفس کامل و اعتماد به نفس سازنده که موفقیت همه جانبه او را تضمین می کند دست می یابد.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی