انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 200)
پنج شنبه 2/6/1391 - 0:43 -0 تشکر 524009
آنچه امام(ره) درباره تولید ملی گفت

لاقی آرمانگرایی و عینیت در کلام امام خمینی درباره تولید ملی،‌به روشنی قابل تشخیص است؛ ایشان آرمان‌ها و ایده‌آل‌ها را گوشزد می‌کند اما انتظارهایش را امیدوارانه با توان و تعین موجود در جامعه نیز پیوند زده است.


پنج شنبه 2/6/1391 - 0:44 - 0 تشکر 524012

ژرف و دور اندیشانه از آن جهت می‌گوییم که امام در این باره و در دهه 60،‌ از بکاربردن اصطلاحات و جملات آرمانگرایانه و پروپاگاندایی که تنها در مقام یک اظهار نظر باقی می‌مانند پرهیز دارد.


عینیت موجود در کلام امام و واقع‌بنیاد بودن انتظاراتی که ایشان از جامعه‌اش دارد، ویژگی منحصربفرد و درخشان روایت‌های زیر است که درباره خودکفایی در تولید اظهار داشتند:


«. . . ما اگر بخواهیم كه یك مملكت مستقل باشیم، باید همه چیز، در همه چیزمان، جدّیت كنیم كه خودكفا باشیم. مریض ما دیگر خارج نرود. چیزهایی كه ما خودمان می توانیم درست كنیم، خودمان درست كنیم و هر چیز را می توانید درست کنید، درصدد باشید وقتی «انسان» باشد، می تواند درست كند؛ می تواند همچو كاری را بكند . . . »

پنج شنبه 2/6/1391 - 0:45 - 0 تشکر 524014

 ما باید طرف احتیاط را بگیریم. اگر خدای نخواسته،{ دشمن } موفق بشود و ایران را در حصر اقتصادی از جهات مختلفه قرار بدهد ... قاعدتاً نمی توانیم دیگر مقاومت كنیم و این یك ضربه ای است كه به نهضت ما می خورد كه ضربه به اسلام است. پس تكلیف همه ماها هست كه هر كس به هر مقداری كه قدرت دارد در این امر كوشش كند.


در امر زراعت، در امر دامداری، هم دولت باید كمك كند و هم مردم باید به هم كمك كنند و هم كار بكنند مردم. مردم باید مشغول كار بشوند. یك مملكتی است كه احتیاج به نیروی كار دارد اگر این نیرو به خدمت دیگری كشیده بشود ـ به كارهای دیگر كشیده بشود ـ این موجب این می شود كه نتوانند این حاجتی كه ملت دارد برآورده كنند.»

پنج شنبه 2/6/1391 - 0:45 - 0 تشکر 524016

الآن مهم این است كه كشاورزی باید چندین برابر سابق باشد. دولت باید كمك بكند و مردم باید جدّیت بكنند. من امیدوارم كه در این سالی كه می آید، به كوشش شماها، به كوشش جوان های ما، كشاورزی های ما، كارهای كشاورزی ما همچو بشود كه ما محتاج نباشیم به دیگران در خوراكمان. همین طور كارخانه ها كارها را انجام بدهند، خودشان راه بیندازند كارخانه را. شما خودتان باید انجام بدهید كار خودتان را. هی منتظر این نباشید كه یكی دیگر بیاید شما را اداره كند. خودتان اداره كنید خودتان را. من امیدوارم كه همه این كارها به دست خودتان بشود و هیچ به خودتان خوفی راه ندهید. ما آن قدرت های بزرگ را هُل دادیم و بیرونشان كردیم و كسی نمی تواند شما را ان شاء اللَّه، دیگر هُل بدهد از مملكت خودتان»

پنج شنبه 2/6/1391 - 0:46 - 0 تشکر 524017

« اینها الآن درصدد این هستند كه آن مسئله را باز پیش بیاورند: مسئله اینكه ما خودمان نمی توانیم؛ ما خودمان متخصص نیستیم؛ ما خودمان تحصیلاتمان ناقص است. این مسئله را پیش بیاورند. آن ممالكی كه توانستند مثل ژاپن، ژاپن ـ خوب ـ اول چیزی نبود. كوشش كردند. تا اینكه حالا با امریكا مقابله می كند. بسیاری از [مصنوعات ] او در امریكا فروش می رود. خوب، یك امری نشدی را شد كردند. یا هندوستان كه الآن پیش رفته است، برای این است كه این فكر را در خودش پیش آورده است كه ما نباید وابسته باشیم.»(پایگاه اطلاع‌رسانی تولید ایرانی)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی