تجارت و بازرگاني (بازدید: 438)
چهارشنبه 1/6/1391 - 22:31 -0 تشکر 523886
پسته ایران به روی دنیا نمی خندد

سخنگوی کمیسیون اصل نودمجلس نسبت به فعال نبودن ستاد عالی پسته انتقاد کرد واز وزارت جهاد کشاورزی خواست تا اتاق پسته را برای مدیریت بهترتولید این محصول احیا کند.

حسین آذین درگفت و گو با خانه ملت، گفت:اتاق پسته که قبلا دروزارت جهاد کشاورزی شکل گرفته بود بسته و ستاد عالی پسته راه اندازی شد که سالی یک یا دوجلسه برگزار می کند که به نظر می رسد که با برگزاری یکی دو جلسه در سال مشکلات پیش روی تولید پسته حل نمی شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار درمجلس شورای اسلامی درباره مشکلات تولید و صادرات پسته ودلایل از دست دادن جایگاه بین المللی تولید پسته افزود: خشکسالی، کیفیت نامناسب آب و سموم دفع آفات از جمله دلایل کاهش تولید پسته درکشور است که با توجه به کاهش تولید پسته و عرضه آن ونوسانات قیمت ارز مشتریان پسته کشور کم شده اند.

برداشت فقط  ۸۰۰ هزارتن

این عضو کمیسیون اصل نودم مجلس درادامه اظهار داشت: به دلیل بالا رفتن هزینه های تولید ، کیفیت پسته تولیدی کاهش یافته  و به همین دلیل رقابت دربازار بین المللی کمتر شده است و بازار بسیاری از کشورها را از دست دادیم.

آذین گفت: متاسفانه کشاورزان درحال حاضر به دنبال افزایش سطح زیر کشت پسته هستند و این درحالی است که درسایر کشور ها واحد تولید را درهکتار افزایش می دهند و از زمینی که زیر کشت است محصول بیشتری برداشت می کنند.

نماینده مردم رفسنجان و انار درمجلس با بیان اینکه درآمریکا از هر هکتار زمین ۵/۲ میلیون تن پسته ودرایران از هر هکتار ۸۰۰ هزار تن پسته برداشت می شود افزود: باید از روش های نوین برای افزایش کیفیت و افزایش سطح تولید استفاده کنیم تا از سایر کشور ها عقب نمانیم و جایگاه اولی خود را حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه کشاورزان از روش های سنتی استفاده می کنند گفت:توسعه و پیشرفت کشاورزی حرکت جهادی می خواهد این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی به وظیفه اصلی خودعمل نمی کند .

زمزمه حذف جایزه صادراتی پسته

سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس درادامه به قیمت بالای سموم دفع آفات اشاره کرد وافزود: قیمت سموم وارداتی بالاست و کیفیت آن پایین که این عامل  منجر به افزایش قیمت تمام شده پسته می شود از این رو وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است که وارد عمل شده و اقدام به تولید سموم دفع آفات درداخل کند.

آذین با اشاره به نبود کلینیک کنترل کیفیت پسته به دیگر مشکلات پیش روی تولید این محصول اشاره کرد وگفت: از تعاونی های بخش کشاورزی حمایت نمی شود و این درحالی است که اگر به آنها تسهیلات داده شود پسته کشاورزان را پیش خرید می کنند.

به گفته نماینده مردم رفسنجان و انار درمجلس زمزمه حذف جایزه صادراتی پسته شنیده می شود که اتفاق خوبی نخواهد بود و مشکلی است که به مشکلات کشاورزان افزوده خواهد شد.

وی درادامه به عدم مدیریت منابع آبی درزمین های زیر کشت پسته اشاره کرد و اظهارداشت :بر اساس تحقیقات مرکز تحقیقات پسته اگر آبیاری ۳۰ درصد زمینها تحت فشار باشد ومنابع آب مدیریت شود بحران آب را ۳۰ سال عقب خواهیم زد این درحالی است که درحال حاضر تنها ۵ درصد از زمینها به صورت آبیاری تحت فشار آبیاری می شوند.

پسته در بورس کالا عرضه شود

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس  درباره این که آیا کارخانه بسته بندی پسته داریم یا خیر و این که آیا به صورت مطلوب کار می کنند ؟ افزود:درحال حاضر کارخانه های بسته بندی پسته فعال هستند اما زیر ظرفیت کار می کنند و باتوجه به این که صادرات پسته با بسته بندی گرانتر تمام می شود صادرات با بسته بندی طبق سفارش خریدار انجام می شود.

آذین گفت: در رفسنجان ۱۲۰ هکتار باغ پسته داریم اما متاسفانه امسال به دلیل سوء مدیریت به جای کشت ۱۲۰ هزار تن پسته ۶۰ هزار تن از این محصول  برداشت کردیم.

به گفته نماینده مردم رفسنجان و انار درمجلس  با تاکید بر این که این محصول استراتژیک پس از نفت می تواند به ارزآوری کمک کند یادآورشد: بهتر است که پسته در بورس کالا عرضه شود تا واسطه های خرید و فروش حذف شوند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی