ایران سرای من (بازدید: 2649)
چهارشنبه 1/6/1391 - 14:41 -0 تشکر 523337
هــــــــرچگان کجاست؟

هرچگان. [ هََ چ ِ ] (اِخ) دهی است از دهستان لار بخشحومه ٔ شهرستان شهرکرد که در ۱۸ هزار متری باختر شهرکرد و ۶ هزار متری راه نافچ به سامان واقع است. جایی است کوهستانی معتدل و دارای ۳۹۴۸ تن سکنه.


اللهم عجل لولیک الفرج
چهارشنبه 1/6/1391 - 14:45 - 0 تشکر 523343

مسجد جامع هرچگان این بنا در روستای هرچگان در ۱۸ کیلومتری غرب شهرکرد واقع گردیده و از آثار دوره قاجاریه‌است. بنای مسجد دارای صحن، ایوان، رواق و شبستان زمستانی است. ورودی مسجد بازسازی شده‌است از طریق آن می‌توان به صحنی به ابعاد ۱۳×۲۲ متر وارد شد. درجبهه شمال، ایوان یا شبستان تابستانی قرار دارد که پوشش آن یک گنبد نسبتا بلند و دو گنبد کوچکتر در طرفین صورت گرفته‌است. این گنبدها با آجر و به صورت ساده اجرا شده‌اند. در شرق صحن، شبستان زمستانی ستوندار با طاق‌های جناغی و پوشش‌های گندی قرار دارد. ستون‌ها سنگی است و بر روی یکی از آنها تاریخ ۱۲۲۶ه-. ق نقر شده‌است. گنبدها دارای نقوش آجری برجسته با طرح‌های هندسی هستند. روشنایی شبستان از طریق نورگیرهای رأس گنبد و پنجره‌های دیوار غربی تأمین می‌شود. مقابل شبستان زمستانی در طرف دیگر صحن، رواق‌هایی باطاق جناغی ساخته‌اند. این بنا ظاهرا یک بار در سال ۱۳۲۰ه-. ق تعمیر و بازسازی شده‌است.


اللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 11/4/1392 - 1:37 - 0 تشکر 616773


طرح به روز آوری پستهای گذشتهاللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی