انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 157)
چهارشنبه 1/6/1391 - 0:4 -0 تشکر 522180
پاكسازی زباله‌های فضایی با لیزر!

 

سازمان فضایی آمریكا (ناسا) قصد دارد با استفاده از لیزر، زباله‌های فضایی اطراف زمین را منحرف كرده و از برخورد آنها با ماهواره‌ها جلوگیری كند.

 این لیزرها كه مشابه لیزرهای جوشكاری كارخانه‌های خودروسازی هستند برای ضربه زدن به زباله‌ها از طریق تلسكوپ‌ها به فضا پرتاب می‌شوند.

این جابجایی آرام باعث جلوگیری از برخورد آنها با ماهواره‌های زمین و ایجاد اختلالات ارتباطی شده و همچنین آنها را از ایستگاه فضایی بین‌المللی دور خواهد كرد.

این فرآیند همچنین از پدیده موسوم به «سندروم كسلر» جلوگیری خواهد كرد كه در آن به دلیل وجود مقادیر زیاد زباله فضایی، پرتاب موشك‌ها به صورت ایمن میسر نمی‌شود.

اكنون یك تیم به سرپرستی جیمز میسون، دانشمند فضایی ناسا مدعی شده‌ كه جابجایی آرام زباله‌های فضایی می‌تواند پاسخی برای این مشكل باشد.

نظریه آنها بر این اساس است كه فوتون‌های موجود در لیزر از میزان كمی انرژی جنبشی در خود برخوردار بوده كه تحت شرایط خاص می‌تواند یك جسم را در فضا حركت داده و سرعت آن را تا 0.04 اینچ در ثانیه كاهش دهد.

بر این اساس با پرتاب لیزر به یك زباله فضایی برای چند ساعت، خط سیر آن زباله باید تا 198 متر در روز تغییر كند.

با اینكه این كار برای خارج كردن زباله‌ها از مدار كافی نیست، اما می‌تواند از از برخورد آنها با ماهواره‌ها یا ایستگاه فضایی جلوگیری كند.

این نظریه نشانگر یك تغییر در رویكرد پیشین یك تیم پژوهشی است كه در آن استفاده از لیزرهای نظامی پرهزینه نظامی برای انهدام زباله‌های نظامی شیوه‌ای مناسب ارزیابی شده‌بود.

در تحقیقات جدید می‌توان از نوعی تجهیزات استفاده كرد كه هزینه‌ای معادل 800 هزار دلار داشته و هزینه كلی نهایی آن تنها ده‌ها میلیون دلار خواهد بود.

با این شیوه حتی می‌توان تلسكوپ‌های موجود را اصلاح كرده و هزینه‌ها را پایین‌تر آورد.

این جابجایی همچنین راهی دقیق‌تر محسوب شده و دانشمندان بر این گمان هستند كه این فرآیند می‌تواند تا نیمی از زباله‌های فضایی را منحرف كند.

درحال حاضرحدود 20 هزار تكه زباله فضایی در مدار پایین زمین مشاهده شده كه بیشتر آن از تكه‌های فضاپیماها یا ماهواره‌هایی كه با این زباله‌ها برخورد داشته‌اند تشكیل شده‌اند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی