انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 173)
سه شنبه 31/5/1391 - 23:58 -0 تشکر 522167
فضاپیما هایی كه به سوی عطارد پرتاب شده اند:


فضاپیمای مارینر10 (Mariner10) اولین فضاپیمایی ست که به عطارد رسیده. این فضاپیما درسال 1973 و 1974 از عطارد بازدید کرد. کمتر از نیمی از سطح عطارد به وسیله این فضاپیما نقشه برداری شد. در سال 2004 ایالات متحده سفینه مسنجر (Messenger)را به سوی عطارد فرستاد. این سفینه در سال های 2008، 2009 در اطراف عطارد پرواز كرده، ازسطح آن نقشه برداری  و ترکیباتش، ساختمان داخلیش و حوزه مغناطیسیش را مطالعه مورد مطالعه قرار داده است
گودالها
سطح سیاره عطارد پوشیده از گودالهای شهابسنگی است که حدود 3.5 میلیارد سال پبش بر اثر بمباران شهابسنگها بوجود آمده‌اند. اندازه گودالهای موجود در عطارد از چند متر تا 1000 کیلومتر (600 مایل) متغیر است.

مشخصات سیاره عطارد:

 

 به سیارات زهره و عطارد كه مدار آنها داخل مدار زمین به دور خورشید است سیارات زیرین یا سفلی می گویند. به سیاراتی كه مدار آنها خارج از مدار زمین می باشد سیارات علیا می گویندـ مریخ – مشتری و...) .

به سیارات زهره و عطارد و مریخ كه جامد و دارای تركیبات سنگی و خاكی می باشند سیارات زمین گون می گویند ولی سیارات دیگر گازی شكل متراكم می باشند سیارات مشتری گون گفته می شود( مشتری – زحل- اورانوس –نپتون)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی