ایران سرای من (بازدید: 222)
سه شنبه 31/5/1391 - 20:9 -0 تشکر 521927
کشف گورستان هزاره قبل از میلاد در سقز

سلام

عبد الرضا مهاجری نژاد در گفتگو با مهر با اشاره به کشف گورستان قدیمی در شهرستان سقز، اظهار داشت:
 در بررسی های اولیه از این گورستان قدیمی که در عرصه ای به مساحت 40 هکتار است، مشخص شد که قاچاقچیان حدود 40 تا 50 قبر را حفاری و اشیا درون قبرها را به غارت برده اند.

وی افزود: بر اساس داده های سطحی که قاچاقچیان پس از حفاری قبرها از خود به جای گذاشته اند، به یک سری شواهد فرهنگی برخورد کردیم که ذهن ما را نسبت به پیرامون این گورستان بیشتر به خود مشغول کرد و به همین دلیل عملیات کاوش در این منطقه دنبال و پیگیری شد.

سرپرست گروه کاوش ادامه داد: یافته ها و داده های سطحی بیرون آورده شده از گورها که توسط قاچاقچیان کار شده بود نشان از آن است که این اشیا متعلق به مادها است و با توجه به آشفتگی هنری که در هزاره اول قبل از میلاد در منطقه کردستان و جنوب آذربایجان در ارتباط با ماد، مانا، آشور، سکا و اقوام هزاره اول وجود داشت، یک موقعیت بسیار مناسب به وجود آورده که بتوان مقداری از گمشده های تاریخی و اختلافات تاریخی را به آن نسبت یافت.

مهاجری نژاد با بیان اینکه نقشه برداری منطقه هدف انجام شده است، یادآور شد: با بدست آمدن داده های بیرون آورده شده از درون قبرها، تلاش می کنیم وضعیت منطقه را در رابطه با آثار باستانی آن بیشتر روشن کنیم و به همین دلیل برنامه ریزی برای ادامه عملیات کاوش منطقه در دست اجراست.

شایان ذکر است در شهرستان سقز تاکنون 145 اثر فرهنگی، هنری، مذهبی و باستانی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی