بهداشت و سلامت (بازدید: 225)
سه شنبه 31/5/1391 - 7:54 -0 تشکر 521323
همه سرطان ها كشنده نیستند

زخم های سرطانی و غیرسرطانی
قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب، خشكی پوست و كاهش سطح ایمنی بدن، پیش زمینه های سه گانه سرطان پوست هستند.
معمولاً سه نوع زخم سرطانی در پوست دیده می شود. یكی از آنها ملانوماست كه خال های رنگی و زخمی هستند كه سرطانی شده اند و بدترین نوع سرطان های پوست هستند. دو زخم سرطانی دیگر پوست كه نسبتاً هم شایع هستند و بیشترین تعداد سرطان ها را در جهان تشكیل می دهند اما میزان كشندگی آنها پایین است، عبارتند از:

1- سرطان سلول های پوششی پوست

2- سرطان سلول های پایه پوست: این زخم ها بیشتر در نقاطی از بدن پیدا می شوند كه زیر تابش آفتاب قرار دارند. اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید، عامل اصلی این بیماری زایی است.

زخم ها اندازه های مختلف داشته و از یك جوش كوچك تا چند سانتی متر مربع متفاوت هستند. سرطان سلول های پایه پوست خوش خیم تر از سرطان سلول های پوششی بوده و آسان تر به درمان جواب می دهند. هر زخمی كه در سر و صورت و گردن پیدا شده و مدتی از آن گذشته اما بهبودی نیافته است، باید تحت مراقبت جدی تشخیصی قرار گرفته و نوع آن مشخص شود.
 
سرطان های پوست روز به روز درحال افزایش هستند و طی 10 سال گذشته رقم آنها به بیش از 10 برابر رسیده كه این افزایش در زنان بسیار بیشتر و محسوس تر از مردان است.

 

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 31/5/1391 - 7:55 - 0 تشکر 521325

پیش زمینه ها


معمولاً سه عامل پیش زمینه برای سرطان های پوست شناخته و معرفی می شوند:

1- قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب: مهمترین عامل به وجود آورنده است و كشاورزان، كارگران و كسانی كه در آفتاب كار می كنند، باید با استفاده از كلاه های آفتابی از آن احتراز كنند. تغییر سبك زندگی به ویژه زنانی كه سطح بیشتری از بدن خود را در معرض آفتاب قرار می دهند، از دلایل مؤثر افزایش این بیماری است. خوشبختانه در كشور ما كه زنان از پوشش اسلامی برخوردار هستند، چنین افزایشی برای میزان سرطان پوست در خانم ها دیده نمی شود. كاهش ضخامت لایه اوزون و كاهش اثرات محافظتی آن در اشعه ماورای بنفش از دلایل مؤثر این عامل است.

2- خشكی پوست:خشك بودن پوست و پوسته ریزی آن نیز از پیش زمینه های سرطان به حساب می آید كه باید با مراقبت های مناسب درمان شود.


3- كاهش سطح ایمنی بدن: به هر دلیلی كه سطح ایمنی بدن پایین آید، مثلاً در كسانی كه پیوند عضو شده و دارو مصرف می كنند، احتمال پیدا شدن سرطان پوست افزایش می یابد. این زخم های سرطانی در كسانی كه پوست روشن دارند، بیشتر از تیره پوستان دیده می شود. محل های شایع زخم ها عبارت است از: گونه ها، پلك ها، بینی، گردن، پوست سر و هر جایی كه بیشتر در معرض تابش آفتاب قرار گیرد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

سه شنبه 31/5/1391 - 7:56 - 0 تشکر 521327

درمان


اگرچه درمان زخم های سرطانی پوست برحسب اندازه و محل قرارگرفتن آنها فرق می كند، اما بهترین روش درمانی هنوز هم جراحی است كه باید زخم به طور كامل با حاشیه های سالم برداشته شود. معمولاً این زخم ها نجیب هستند و به این درمان جواب داده و كاملاً خوب می شوند.
در مواردی كه زخم سرطان پوست عود می كند یا به دلیل محل قرار گرفتن زخم نمی توان با حاشیه كاملاً سالم آن را برداشت، از اشعه درمانی( رادیوتراپی) كمكی هم استفاده می شود. در زخم های كوچك تر كه بیمار تمایل به جراحی ندارد یا اصلاً نمی تواند كاندید خوبی برای عمل باشد، به طور اولیه از اشعه درمانی استفاده می شود كه تقریباً معادل جراحی، نتیجه خوب خواهد داشت.

منبع: نشریه كوچه ما، شماره 8.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی